Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Otantik Şallar

‘Şal’ deyince hepimizin aklına ipek ya da değerli dokumalardan elde edilmiş sırt ve göğsü koruyan zarif dokumalar gelir. Oysa 18. ve 19. yüzyıllarda bu tür örtü ve giyim malzemesi yukarıda örneğini verdiğimiz tekniklerle yapılıyordu. Bunu şimdi günümüze de uyarlamanız mümkün. Tıpkı ‘yolluk’ üretimine benzer tekniğe uygun basit dokumalar özellikle kış günleri otantik şal olarak kullanılabilir.

Eski İlgi Yeniden Canlandı

Otantik Şallar
Otantik Şallar

Yine elde dokunan bu şalların yolluk tekniğinden farkı örgü materyali kadar araya göz alıcı boncuklar yerleştirilmesi ve günümüz giyim zevkine uygun bir moda yaratılması. Özellikle kışın soğuk günlerde başı ve sırtı kapatabilen bu işin moda haline gelmesi ise sizin yaratıcılığınıza bağlı. Oluşturacağınız ‘sanat eserlerinin’ yukarıda değindiğimiz ‘yolluk’tan farkı, işlenecek dokuma materyalinin eskilerden ve ucuz malzemeden değil, ipeksi ve ince elyaflı kumaşlardan seçilmesi.

El yapımı şalların kumaşları da sadece giyim kuşamda değil, kunduracılıkta kadın ayakkabılarının üst yüzeylerini kaplamakta da kullanılabiliyor. Hatta sanat eseri sayılabilecek bazı desenler çeşitli ölçülerde zarif çerçeveler içinde duvar süsü olarak da hazırlanabiliyor. Yine artık malzemeler deri kayışların üzerine sabitlenerek harika kemerler imal edilebiliyor.

Yine değerli malzemelerden kadınlara özel cüzdanların üstünü kaplamak da mümkün. Bunlara simli dokumalar çok yakışıyor. Dahası da var: Elde edilecek ‘el dokuması şallar’ estetik zevkin bir belirtisi olarak yorgan yüzü kaplamakta da kullanılabiliyor. Eğer desenler anlam ifade edebilecek şekilde göz alıcı biçimde ise Doğu motifli kadın şapkalarında kullanılması da gündeme geliyor. Hemen her şey buluşçuluk yeteneğinize ve sizin zevk algınıza bağlı.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu