Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Vintage Giyim Tarzı Yeni Moda Akımı Oldu

Vintage kıyafeti giyinmenin kurallarını, ürün satan mağazaları, en çok hangi parçaların tercih edildiğini ve fiyatlarını araştırdık…

Vintage Giyim Ürünleri Satan Mağazalar

MODAYI takip edenler bilir. Fransız sanatçı Bertrand Lavier’ın çok güzel ve haberimizi tam anlamıyla özetleyecek bir sözü vardır. “Bugün moda olan bir giysi, 10 yıl sonra iğrenç, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra da müthiş olacak!” demiş ve çok da doğru söylemiş. Bundan 15-20 yıl önce vintage kelimesini birisine sorsanız “O da nedir?” derdi. Şarkıcıların, oyuncuların ve ünlü isimlerin bu tarz giyinmeye başlamasıyla bu akım yeniden gün yüzüne çıktı.

19. yüzyılda ortaya çıkan vintage giyim tarzı, farklı dönemlere ait stil ve kombinleri yansıtan bir moda akımı. 20. yüzyıl veya daha öncesinden kalan kıyafet veya nesneler, vintage olarak tanımlanıyor. Herhangi bir hasara uğramadan geçmişten bugüne gelebilmeleri için yüksek kaliteli malzemeden yapılmış olmaları gerekiyor.

Özellikle 60’lı ve 70’li yılların kıyafetleri şu sıralar çok gözde. Büyük yakalı gömlekler ve bluzlar, İspanyol paça pantolonlar, puantiyeli elbiseler, vatkalı ceketler yaygın olarak görülüyor. Pek çok ünlü isim vintage giyinirken, genç kuşak da gardıroplarını 70’li yılların kıyafetleriyle donatmaya çalışıyor. Aslında vintage’a olan bu aşırı ilginin bir diğer nedeni de bir anlamda bir tür haute couture olarak kabul edilmeleri. Yani başka bir eşinin bulunma ihtimali son derece az. Vintage giyen, bugünün tabiriyle, bir başkasıyla ‘pişti’ olma tehlikesini daha az yaşıyor. myfikirler.org olarak bu hafta vintage kıyafeti giyinmenin kurallarını, ürün satan mağazaları, en çok hangi parçaların tercih edildiğini ve fiyatlarını araştırdık…

Hatta öyle ki, vintage modasında isim yapmış Sentetik Sezar gibi bir marka, yoğunluğundan dolayı bizlere beş dakikalık bile zaman ayıramadı.

Vintage giyinmenin kuralı

 1. Eski ile yeniyi harmanlayın
 2. Dönemleri karıştırın
 3. İddialı parçaları sadeleri ile birleştirin
 4. Ufak dokunuşlarla kıyafetlerinizi tazeleyin
 5. Görüntünüzü modernize edin

Renkli Kabanlar Moda

Kadıköy Bahariye, vintage modasının takip edilebildiği gözde lokasyonlardan. Özellikle, 70, 80 ve 90’ların havasım yansıtmak isteyen, özgün ruhlu kişilerin giyinebileceği pek çok dükkan var. Bu dükkanlardan biri de, hem eski hem de yeniyi bir arada sunan Rave’n Store. Vintage tarzı montlardan eteklere, İspanyol paça pantolonlardan çizmelere, deri çantalardan çeşitli takı ve aksesuarlara kadar pek çok parçayı mekanda bulmak mümkün.

Rave’n Store Mağaza Danışmanı Gülden Geban, özellikle 18 ve 30 yaş arası, farklı olmak isteyen ve kendine özgü tarz yaratmak isteyen gençlerin vintage tarza yöneldiklerini söylüyor. Geban, son birkaç yıldır etkisini hissettiren akımın, uzun yıllar daha devam edeceğini iddia ederken bu senenin trend renk-leri hakkında ise şunları söylüyor:

“Eski gerçek deri çizme ve ayakkabılar çok rağbet görüyor. Kabanlarda bu yıl, yeşilin tonları, kahveler ve hardal renkleri moda. Babaannelerimizin eski dönemlerde giydiği uzun paltoları da sıklıkla göreceğiz.”

Mağazadaki montların fiyatı 250 TL’den, gerçek deri çizmelerin fiyatı ise 350 TL’den başlıyor. Geban, “Ürünleri yerli bir firmadan temin ediyoruz. Sadece vintage tarzına uygun kıyafet üretimi yapıyorlar” diyor.

En popüler vintage mağazaları

 • Nillush Vintage
 • AU Vintage
 • Closet Circuit
 • Konserve Vintage
 • Madam Mare Vintage Store
 • House of Austen
 • Atölye dö Bora
 • By Retro
 • Lahana Vintage
 • Küf Vintage
 • Büyükannemin Sandığı
 • Şeyhane
 • Ragnroll Vintage
 • Mod Vintage
 • Nein Store
 • Sentetik Sezar

By Retro Mağazası’nın Ürün Yelpazesi Çok Geniş

Vintage modasının yoğun hissedildiği diğer bir lokasyon da İstanbul Beyoğlu. İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru inerken Suriye Pasajı içinde yer alan By Rctro’yu eski dönem dizilerinin artmasıyla tanıdık. ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, ‘Kurt Seyit ve Şura’, gibi pek çok dönem dizinin kostümleri By Retro mağazasından temin edilmiş. 1800’lü yıllardan 2000’li yıllara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan mağaza, 1500 metrekare alan üzerine kurulmuş sekiz odalı bir yer.

“Almanya, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinden beğendiğimiz farklı ve özel parçaları topluyoruz” diyen Mağaza Müdürü Aysel Tunçel, büyükanne ve büyükbabalarının kıyafetlerini satmak isteyenlerinde mağazaya ürün bıraktıklarını söylüyor. By Retro’da en çok 60 ve 70’li yılların kostüm kıfetleri kiralanıyormuş. Dünyanın en büyük ikinci el mağazası olduklarını iddia eden Tunçel, çok fazla ürüne ve çeşitliliğe sahip olduklarının altım çiziyor. Mağazada en çok deri ayakkabı, çanta ve gözlük satışı gerçekleşiyormuş. Ürünlerin fiyatları ise 20 ile 1.000 TL arasında değişiyor. “İkinci mağazamızı Kadıköy lokasyonunda açmayı planlıyoruz” diyen Tunçel, ne zaman açılacağı konusunda ise net bir tarih vermiyor.

Neden vintage ürünler?

 • Çevre dostudur
 • Öyküsü vardır
 • Benzersizdir
 • İlham kaynağıdır
 • Kalitelidir
 • Yatırımdır
 • Nostalji yaşatır
 • Koleksiyon yapılabilir

Zeynep Butik İri Takılar ve Gözlükler

2009’dan bu yana giyim sektöründe faaliyet gösteren Zeynep Butik’in sahibi Zeynep Katipoğlu, Kadıköy’de açtığı kendine özgü mağazasında bohem, vintage ve özel tasarımlı kıyafetler satıyor. Vintage’m 3-4 yıl önce popüler olmaya başladığını belirten Katipoğlu, gençlerden ziyada 40 yaş ve üzerinin bu modayı daha iyi taşıdığım söylüyor.

“Gençler vintage giyim tarzını, kışın bol trikolar, postallar ve taytlarla sergilerken, yazın tişört ve pantolona geçiş yaparak tarzdan uzaklaşıyor. Bu da onların vintage tarzından ziyade özgür hissettikleri kıyafetleri seçtiklerini gösteriyor” diyor.

Katipoğlu mağazadaki ürünlerinin çoğunu kendi tasarlıyor. Türkiye’de tekstil sektörünün ka-otik olduğunu savunan Katipoğlu, bu nedenle butik bir dükkan ile ilerlemeyi tercih etmiş. “Bir tek bende olsun” diyen kadınlar için özel üretimler yapıyor. Vintage giyinmek sanıldığı kadar pahalı ya da ucuz değil. Hemen herkesin dolabında olan kıyafetlerle farklı kombinler yapmak mümkün. Tütü etekleri bol triko kazaklarla, pazen elbiseler ise deri postallarla kombinlenebiliyor. Aksesuarlarda ise iri takılar ve büyük gözlükler, vintage tarzını yansıtan en önemli detaylardan.

Mağazada ürün fiyatları 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterirken, yılda birkaç tane özel üretim kabanların fiyatı ise 1.000 ile 1.500 TL arasında.

Vintage Gelinliklerin Modası Geçmedi

Vintage akımı sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin hemen her ilinde ruhunu hissettiriyor. Bu illerden birisi de İzmir. Beş yıl önce İzmir Bornova’da eşi Duygu Şişman ile beraber Vatkalı Güve adında bir mağaza açan Çağdaş Şişman, gençlerin bu trende çok ilgi gösterdiklerini söylüyor. “Eski dönemi yaşamış kişilerin çoğu o döneme dönmek istemiyor. En fazla talep 18-30 yaş arasından geliyor” diyen Şişman, mağazada hem erkek hem de kadınlara yönelik vintage ürünler satıyor. Satılan ürünler arasında yeni kıyafetler yok. Şişman, eşi ile beraber Türkiye’nin hemen her noktasmdan topladıkları ürünleri mağazasında satıyor. Bu yıl erkek vintage modasında renkli gömlekler revaçta. Kış yaklaştıkça oduncu gömleklerine olan talepte artış yaşanıyormuş. Şişman, erkeklerin dönem saatlerine ve kravat modellerine de ilgi gösterdiklerini söylerken, kadınların ise her tür ürüne yönelik ilgisinin olduğunu belirtiyor. Şişman’a göre, vintage bir görüntüye sahip olmak için eski ile yenileri karıştırmak gerekiyor.

“Bütün kombininiz vintage parçalardan oluşursa, kostüm partisine giden biri gibi olursunuz. Ama modern bir gömlek üzerine taktığınız kravat ya da bir saat, sizi vintage havasına sokar” diyor.

Mağazasında gelinlikten abiyeye, ceketlerden yeleklere, bluzlardan aksesuarlara kadar pek çok ürünü bulmak mümkün. Fiyatlar ise 30 ile 400 TL arasında değişiyor. Gelinliklerin ve kabanların fiyat aralığı ise 300 ile 900 TL arasında. Mağaza dışında online satışları da var.

Vintage ile retroyu karıştırmayın

Vintage, kelime anlamı olarak eskiye dönüştür. Eski kıyafetler, aksesuarlar, otomobil ve eşyalar kullanıyorsak bu vintage, eğer eskiye dönük, eski tasarımlardan ilham alan yeni tasarımları kullanıyorsak bu retrodur.

Ayşegül küçükkurt

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu