İş Fikirleri ve İş KurmakTurizm Sektöründen Haberler

Otel Yatırımları ve Turizm İşletmeciliği

Büyük kentlere 224 yeni otel geliyor

Her biri dünya devi ve zincirleri, dünyanın en ücra bölgelere kadar uzanıyor. Şimdi bu zincire Türkiye’nin birçok kentini de eklemeyi planlıyorlar. Hilton’dan, Marriot’a, Sheraton’dan Accor’a, Mandarin’den Raffless’e kadar turizmin global devleri büyük kentlerin ardından şimdi gözlerini Anadolu’ya çevirdi. Açıkladıkları hedeflerle, adeta mülk sahiplerine mesaj veriyorlar:

Siz oteli yapın işletmeciniz hazır.” Gelecek planlarına bakıldığında önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’nin dört bir yanında 5 yıldızdan 3 yıldıza kadar yaklaşık 224 yeni otel yapılması bekleniyor.

Bunun yatırını maliyeti 10 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Yaratacağı istihdam ise yaklaşık 25 bin kişi. Bir turizm tesisinin yapunuıdan işletmesine kadar 50’nin üzerinde sektörü beslediği düşünüldüğünde bu yatırmılaruı büyük kentlere getireceği ekonomik dinamizm de göz kamaştırıyor.

Türkiye, kıyı turizminde yakaladığı başarıyı turizmin diğer dallarına da yayma çalışmalarına başladı, iş yaşamında yaşanan gelişmelerle birlikte Anadolu’nun çeşitli kentlerinde iş oteli potansiyelinin artması Marriot’tan Hilton’a, Dedeman’dan Anemon’a kadar yerli-yabancı otel zincirlerinin Anadolu’ya olan yatının iştahını artırdı. Türkiye pazarı ile ilgilenen Mandarin’den Wydham Grup’a kadar yabancı gruplar, A plus markalarının yanı sıra 3-4 yıldızlı markalannı da Türkiye pazarına taşıma hazırlıkları yapıyor. İstanbul başta olmak üzere Kayseri’den Denizli’ye, Bursa’dan Samsun’a, Konya’dan ve Eskişehir ve Gaziantep’e kadar gelişmekte olan illere yapılması planlanan otel yatırımlarında tam anlamıyla bir patlama yaşanıyor.

Ekonomist dergisi olarak Türkiye genelinde yapılması planlanan otel yatırımlarını. yatırımcılar için sunduklan fırsatları araştırdık. Başta büyük gruplar olmak üzere potansiyel taşıyan kentlerin önde gelen iş insanlarıyla yaptığımız araştırmadan çıkan sonuçlara göre İstanbul ve Anadolu’nun en az 15 ilinde önümüzdeki birkaç yıl içince planlanan yaklaşık 224 otel yatırımı var. Bu otellerin sadece kaba ve ince inşaat yatırım tutarının 10 milyar dolan aşması bekleniyor.

54 SEKTÖRÜ BESLİYOR

Bu yatırım sürecinin belki de en iştahlı grubu Dedeman. Gnıp, 2018 yılına kadar yurt içi ve yurt dışında 39 yeni otel açmayı planlıyor. Wydham Hotel Group, The Rezidor Group, The Address Hotels, Starwood Group önümüzdeki 5 yıl içinde A plus’tan 3-4-5 yıldızlıya kadar Türkiye’de olan ve olmayan markaları ile 20’şer yeni otel daha açma planı yapan gruplar olarak ön plana çıkıyor.

Ortalama A plus bir otelin yatırım tutarlan 150 milyon dolarlar seviyesinden olurken 3-4 yıldızlı bir otelin yatınm miktan ise 15 milyon dolar civannda. Otel yatınmlarında patlama yaşanan bu süreçte yerli-yabancı otel zincirleri yeni oteller işletmek üzere otel yatırımcıları ile anlaşmalar imzalayarak birkaç ilde ya da tek tek otel yatırımı yapılması için adımlar atıyorlar.

Bu yatırımın asıl önemli boyutu ise yatırımların gerçekleştirileceği kent ekonomilerinde yaratacakları dinamizm. Çünkü bir otel yatırımın yarattığı istihdam bir yana gerek yapım ve gerekse işletme esnasında inşaattan tekstile, porselenden cam eşyaya, gıdadan temizliğe kadar 54 sektöre iş fırsatı doğuruyor.

BU YIL 100 OTEL, 70 BİN YATAK

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, 2012 yılı sonuna kadar Anadolu’ya 3.5 milyar dolarlık otel yatırımı yapılmasının planlandığını, bu yatırımların 70 bin yeni yatak ve 100’ü aşkın otel anlamına geldiğini söylüyor.

Türkiye’de kimi otellerde hizmetin kaliteli olması için (Özellikle A plus hizmet verenlerde) yatak başına 1-2 kişi istihdam edilirken kimi otellerde de 5 yatak için bir kişi istihdam edilebiliyor. Ancak Turizmciler bu yıl için realize olması beklenen 70 bin yatak için en az 25 bin yeni istihdam yaratılacağı tahmininde bulunuyor.

Turgut Gür, yeni yatırımlarla birlikte Türkiye’deki 1 milyon 80 bin olan yatak kapasitesinin 1 milyon 150 bine çıkacağına, her bir yatak için 50 bin dolar para harcanacağına işaret ediyor.

Otel yatırım danışmanlığı şirketi Jones Lang Lasalle Hotels Türkiye İş Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Elif Egeli Nişancı, otel işletmeciliğinde Türkiye’ye beş yıldızlı yeni markaların geleceğini, 2012-2013 yıllarında Türkiye’de yüz milyonlarca dolarlık otel yatırımı yapılmasını teklediklerin vurguluyor.

Kendi portföylerine dayanarak İstanbul’a iki yıl içinde altısı yeni marka olmak üzere 10 otel markasının işletmeci olarak geleceğini açıklayan Nişancı şöyle devam ediyor:

“Bu yıl, Beşiktaş’ta ShangriLa, Zincirlikuyu’da Raffles açılacak, Pera Palas ise Jumeriah olacak. Lüks otel sınıfındaki Viceroy Bahreynli ve Türk ortakla Bodrum ve İstanbul Bebek’te otel açacak. Starwood markası Westin İstanbul Büyükdere’de otel planlıyor. Amerika merkezli Morgan Grubu’ndaki butik otel markası Mondrian ise Sultanahmet’te eskiden Haldun Simavi’nin yaşadığı apartmanı ve birkaç binayı otele çeviriyor. JW Marriott, Hyatt Grubu’ndaki Andaz ve Sofitel ise yer bakıyor. Waldorf Astoria ve Indigo ise marka benzerliği nedeniyle henüz Türkiye’ye gelemiyor.”

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

5 Yorum

  1. Merhabalar. Halihazırda 35000 m2 bir alanı ve kendine özel bir koyu olan kupon sayılan geleceği turizm cenneti olacak bir mevkide yatırımcısının pişman olmayacağı bir bölge. Detaylı bilgi ve randevu için irtibat tel: 05443776958 arayınız.

  2. HER ALANDA HIZLA BÜYÜYEN ŞEHRİMİZİN BÜNYESİNDE HİZMET VERECEK BİR YILDIZLI ŞEHİR OTELİ YOKTUR.BEN BU KONUDA YATIRIMCI ARKADAŞLARI DAVET ETMEK GEREKLİ İNCELEME VE ARAŞTIRMAYI YAPMAK İÇİN DÜŞÜNCEMİ BURAYA YAZMAK İSTEDİM.AYRICA BU KONUMA UYGUN 8000 METREKARE BİR ALANA SAHİPİM.MÜŞTEREK YADA SATARAK BURAYI DEĞERLENDİRMEKTE İSTİYORUM.BULUNDUĞUM ŞEHİR MERKEZİ KASTAMONUDUR.İRT 05333308637

  3. Alanya Antalya yolu üzeri Okurcalar beldesi Turizm imarlı yol üzeri 36,000 dönüm arazisi satılıktır.tel05388596451

  4. kars merkezde 800 metrekare yerim var hazır vesiyete icnde banyosu mutfağı yatağı dolabi sandalyesi bulunmakta toplam 50 yatağı var tarihi binadır yurt dışında olduğumdan dolayı ilgilenemiyorum ilgisi olana devr etmek istiyorum irt 05316090072

  5. ESKİŞEHİR MAHMUDİYE İLCESİNDENİM İLÇENİN 2KM YANINDAKİ TARLAMIZDA MTA NIN JEOTERMAL KUYUSUNDAN 60 DERECE SICAK SU ÇIKTI OTEL YATIRIMCILARININ BURAYA BÜYÜK BİR TESİS YAPMASINI BEKLİYORUZ YAKINDAN KONYA YOLU GEÇİYOR VE ATÇİFTLİKLERİ VAR ORTAM YATIRIM YAPMAYA UYGUN 110000 M2 YERİMİZ VAR İLGİLENEN YATIRIMCILARA BİLGİ VERİRİZ YERİMİZİ ANLASMAÖIZ DURUMUNDA SATABİLİRİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu