Oto Bakım Bayilikleri

Oto Bakım ve Koruma Hizmeti Bayilik Veren Firmalar

Oto Yıkama Açmak

Oto bakım ve koruma hizmeti sunan firmalar, artan talep üzerine yeni şubeler açmaya başladı. Şimdiye kadar büyük şehirlerle sınırlı kalan bayilik çalışmaları artık Anadolu il ve ilçelerine kayıyor. Bu işi yapmanın maliyeti 15 bin TL’den başlıyor…

TÜRKİYE’DE büyüme potansiyeli yüksek pazarlardan biri de oto bakım ve koruma sistemleri. Bunda son yıllarda cazip krediler ve uygun ödeme koşulları sayesinde otomobil satışlarındaki artışın etkili olduğunu sanırız belirtmeye gerek yok. Bir otomobilin ortalama 15 günde bir yıkandığını, tam teşekküllü bir yıkama işleminin de ortalama 10 dolar civarında olduğunu düşündüğümüzde ortaya milyar dolarlık rakamlara ulaşan bir pazar çıkıyor.

Ancak bu pazarın çok büyük bir bölümü belirli bir standarda sahip olmayan, uygulama kalitesi düşük “oto yıkama”, “oto kuaförü” adı altında hizmet veren işletmelerin kontrolünde.Gerçi son yıllarda modern hizmet noktalarına; bilinçli personel, en son teknolojiye sahip ürünler ve çevre dostu sistemlerle hizmet veren oto bakım ve koruma şirketlerine talebin arttığını görüyoruz.

İşte bu talebi değerlendirmeyi hedefleyen markalı oto bakım ve koruma şirketleri birbiri ardına yeni şubeler açıyorlar. Kimi bayilik kimi de franchising sistemini tercih ediyor…

SONAX
Uygulama merkez sayısını 105’e çıkaracak

Alman Hoffmann Group’a bağlı bir şirket olan Sonax, 1950 yılında kurulmuş. Otomobil bakım koruma alanında ürün ve hizmet sunan şirketin fabrikası Almanya Neuburg’da bulunuyor. Sonax’ın 93 ülkede faaliyetleri var. Türkiye pazarına 1994 yılında Auton Otomotiv distribütörlüğünde giren şirketin halen Türkiye genelinde 96 uygulama merkezi, 3 bölge bayiliği ve binin üzerinde zincir market ve akaryakıt istasyonunda satış noktaları bulunuyor. Bu haliyle Türkiye’de geniş bir satış ve hizmet ağına ulaşan Sonax, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak, Kırgızistan ve Özbekistan’ın da distribütörlüğünü üstlenmiş durumda.

Sonax’ın İstanbul’da Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Bahçeşehir, Sabiha Gökçen Havalimanı, Bostancı, Flatofis, Maslak, Levent, Tarabya, Zeytinburnu, Acarkent, Çekmeköy, İçerenköy, Pendik ve Kartal gibi kolaylıkla ulaşabilecek merkezi noktalarda 32 uygulama merkezi bulunuyor. İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Samsun, Mersin, Bodrum, Konya, Balıkesir, Denizli, Sakarya, Kocaeli, Kayseri, Niğde, Trabzon, Diyarbakır, Tekirdağ, Giresun, Rize, Çorlu, Erzincan, Aydın, Fethiye, Van, Bolu, Sivas ve KKTC’de şubeleri var.

Sonax Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Turgut Yüksekdağ, “Türkiye’nin her bölgesinden gelecek bayilik başvurularını değerlendiriyoruz. Yılda 500’e yakın bayilik başvurusu alıyoruz. Bu yıl öncelikle Eskişehir, Manisa, Çanakkale, Ordu, Erzurum, Malatya’da Sonax uygulama merkezleri açmayı hedefliyoruz. 2011 sonunda uygulama merkezi sayımızı 105’e çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

500 metrekarelik bir Sonax uygulama merkezinin kurulum maliyeti 40 bin euro. Bunun dışında herhangi bir bedel alınmıyor. Örneğin, franchise giriş bedeli yok. Bu fiyata makine parkı, 300 araçlık ilk ürün stoğu, mililitre ürünler, destek ekipmanları, aparat ve avadanlıklar, standlar, tabela, basılı evraklar, kataloglar, reklam materyalleri, personel kıyafetleri ve eğitim dahil. Kısacası uygulama merkezinde faaliyet göstermek için gerekli olacak tüm materyaller şirket tarafından karşılanıyor. Ayrıca Sonax Akademi’de teknisyenlere uygulama, yöneticilere ise satış eğitimi veriliyor. Eğitim desteği sadece kuruluş aşamasında değil sonraki dönemlerde de periyodik olarak devam ediyor.

Sonax uygulama merkezlerinde sunulan hizmetler şu şekilde sıralanıyor: Nano guard premium class uygulama, nano guard boya temizleme, parlatma ve koruma, nano guard jant koruma, 0 araç boya temizleme, parlatma ve koruma, komple uygulama, detaylı iç temizlik ve sterilizasyon, motor temizleme ve koruma, standart yıkama, formel 21 yıkama, cam ve güvenlik filmi ve repair (tamir, onarım) sistemleri. 2008’de piyasa sunulan nano guard ürünüyle otomobil yüzeyinde en üst düzeyde koruma sağladıklarını vurgulayan Yüksekdağ, bu teknolojiyle otomobillere 1 yıl koruma garantisi verdiklerini söylüyor. Ayrıca yine nano teknolojiyle üretilen premium class serisi ürünlerde en üst segmentteki otomobillerin bakım ver koruması için yepyeni bir seçenek olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Sonax’ın otomobillerin yüzeyinde oluşan sorunları tespit için geliştirdiği hologram sprey, jantları koruma altına alan nano jant koruyucu, otomobil yüzeyindeki reçineleri temizlemekte kullanılan reçine temizleyici sprey ve camlardaki kılcal çizikleri gideren cam cilası gibi ürünleri de bulunuyor.
İletişim için telefon: 0216 527 75 03
Faks: 0216 313 40 02
E-posta: info@sonax.com.tr
Web: sonax.com.tr

ZIEBART
Franchise bedeli 10 bin dolardan başlıyor

ABD kökenli Ziebart’ın 40’tan fazla ülkede 800 şubesi var. Ziebart, 1990 yılından bu yana Pro-Tek Oto Koruma ve Geliştirme’nin ana lisansörlüğünde Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Şirketin halen İstanbul’da 9, Ankara’da 3, Bursa’da 2, İzmir’de 2, Adana, İzmit ve Eskişehir’de ise 1’er şubesi hizmet veriyor.

Ziebart, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Ziebart Türkiye Genel Müdürü Hakan Alptekin, “İl veya bölge tespit ederken, sosyo-ekonomik durum, hedef kitle, yerleşim dağılımı, tescil edilmiş araç sayısı ve gelişme potansiyeli gibi parametreleri değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda 3 farklı büyüklükte istasyon tipimiz var” diyor.

Evet, Ziebart bölge özelliklerine göre üç farklı büyüklükte hizmet noktası açıyor. Büyük ölçekli (600-1500 metrekare) istasyon tipi için Antalya, Konya ve Çorlu’dan gelecek teklifler değerlendirilecek. Orta ölçekli (350-750 metrekare) istasyon için Gaziantep, Mersin, Kayseri, Balıkesir, Denizli, Muğla, Samsun, Antakya ve Aydın tercih edilecek. Küçük ölçekli (250-500 metrekare) istasyonlar içinse Ereğli (Zonguldak), Kahramanmaraş, Manisa ve Erzurum’dan gelecek franchise taleplerine öncelik verilecek.
Franchise seçiminde oldukça titiz davrandıklarını belirten Alptekin, “Öncelikle en az 5 yıl işletme deneyimi arıyoruz. Adayımızın yüksek öğrenimli, işinin başında duracak, gereken sermayeyi nakit koyabilecek durumda olması bizim için önemli” diyor.

Franchise giriş bedeli de istasyon büyüklüğüne göre değişiyor. Küçük tip için 10 bin, orta tip için 15 bin, büyük tip içinse 25 bin dolar franchise giriş bedeli talep ediliyor. Bir Ziebart istasyonu açmak için gereken ortalama işletme sermayesi 100 bin ile 230 bin dolar arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık net ciro üzerinden yüzde 8 olarak belirlenmiş.

Ziebart, orta sınıfın üstü ve üst sınıf araçlara hizmet veren bir kuruluş. Yeni ya da kullanılmakta olan araçların her biri için farklı çözümler sunuyor. Ziebart, bir oto kuaförü ya da yıkamacı değil. Bunlardan farklı olarak istasyonlarında yalnızca koruma alanında hizmet veriyor. Ziebart istasyonlarında, ABD’de üretilen ürünlerle araçların boyalarını koruma, iç mekanlardaki deri-kumaş döşeme, halı, vinil aksamlarını koruma, pasa karşı koruma ve yol seslerinin yalıtımını sağlayan sistemler uygulanıyor. Bunların yanı sıra sürücü ve yolcuların sağlığını korumak amacıyla geliştirilen, ultraviyole ışınları kesen, çizilmeye dayanıklı cam filmi ve kaput koruyucu film uygulamaları yapılıyor.

Şirket, yeni başlattığı folyo kaplama uygulamasıyla aracın rengini de değiştirebiliyor. Ziebart, müşterilerine “küçük alan onarım sistemleri” adı verdiği bir çözüm daha sunuyor.
İletişim için telefon: 0212 270 75 00
E-posta: mail@ziebart.com.tr
Web: ziebart.com.tr

DRY CAR CARE
Susuz, sabunsuz oto temizliği

ABD’li Dry Car Care, 2007’den bu yana EMR Mobil Araç Temizliği distribütörlüğünde Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Şirket, susuz ve sabunsuz araç temizliği yapıyor. Bu işlemi yaparken nano teknolojiyle üretilmiş özel solüsyonlar ve yine özel bezler kullanılıyor. Solüsyonlar petrokimya ürünü değil. Silikon ve alkol içermiyor. Bitkisel özlü doğal ürünlerden üretildiği için araca diğer kimyasal temizleyiciler ve deterjanlar gibi zarar vermediği belirtiliyor. Ayrıca kullanılan solüsyonların içeriğinde bulunan polimer carnabua ve sulfaktan maddeleri sayesinde aracınız çizilmeden temizlendiği gibi kalıcı bir parlaklık sağlanıyor.

Dry Car Care’da 15 dakikada dış, 30 dakikada iç ve dış araç temizliği yapılıyor. Bu hizmetten yararlanmak için oto yıkama istasyonlarına gitmeye gerek yok. Dry Car, ekiplerini müşterinin ayağına gönderiyor. EMR Mobil Araç Temizliği Genel Müdürü Ergin Kayabaşı, “Otomatik yıkama makinelerinde 70, hortumla yıkamada ise 150 litre su israf edilirken biz bu anlamda ciddi bir su tasarrufu sağlıyoruz. Aynı zamanda organik maddeler kullanıldığımız için çevre kirliliği yapmıyoruz. Ayrıca aracın hareket etmesinden kaynaklanan bütün olumsuz koşulları sıfıra indirgiyoruz. Temizleme işleminde kullandığımız solüsyonların içerisinde yer alan UV (ultraviyole) koruyucuları sayesinde aracın güneş ışınlarından en az seviyede etkilenmesini sağlıyoruz. Anti statik koruma sayesinde araç daha geç toz tutuyor, boyası cilalanmış gibi parlıyor. Araç yüzeyini koruma özelliğiyle klasik yöntemle temizlenen araca oranla daha uzun süre temiz görünüyor. Temizletme sayısı da azalıyor” diyor.

Dry Car Care’ın 20 şubesi var. Bunlar İstanbul, İzmir, Konya, Eskişehir, Uşak, Hatay, Edirne ve Trabzon’da bulunuyor. Şirket, şube sayısını 40’a çıkarmayı hedefliyor. Yeni açılacak şubeler için İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden gelecek taleplere öncelik verilecek. Franchise giriş bedeli 14 bin TL. Kayabaşı, diğer masraflarla birlikte 100 metrekarelik bir Dry Car Care şubesinin yatırım tutarının 20 bin TL civarında olduğunu söylüyor.
İletişim için telefon: 0216 650 1 650
E-posta: info@drycarcare.com
Web: drycarcare.com

AUTOBAHN
Yatırım tutarı 20 bin euro

Eskişehir merkezli Autobahn, 2005 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Autobahn Genel Müdürü Ferudun Güngörmez, franchise giriş bedeli talep etmediklerini vurguluyor. Anahtar teslimi bir Autobahn şubesinin toplam yatırım tutarı 20 bin euro. Bu fiyata gerekli tüm ekipman ve eğitim ücreti dahil.

Autobahn, sadece ürün satışı yapılan mağazalar da açıyor. Güngörmez, Autobahn şubelerinde Alman teknolojiyle üretilen yenilikçi ürünlerin kullanıldığı söylüyor: “Örneğin, Nano Magic boya koruma sistemimizle pürüzsüz bir yüzey sağlıyoruz. Bu sayede hava kirliliği, toz zerrecikleri, ziftler, kuş pisliği ve ağaç reçineleri gibi birçok zararlı dış etkiye karşı araçları koruyoruz. Antibakteriyel detaylı iç temizlik hizmetimiz de var.”

Autobahn’ın diğer hizmetleri ise şu şekilde sıralanıyor: Motor yıkama ve koruma, yağlama, iç-dış yıkama, araç cam filmi kaplama, araç güvenlik filmi, araç kaput koruyucu filmi, xenon far, araç park sensörü, net görüş imkanı sağlayan yağmur kaydırıcı…
İletişim için telefon: 0222 239 56 36
Faks: 0222 239 56 09
E-posta: autobahn@autobahn.com.tr
Web: autobahn.com.tr

OTOPAK
Anadolu’da şubeler açacak

Oto Pak, Brisa ile oto bakım alanında dünyanın en büyük firması olan 3M’le işbirliği yaparak geliştirdiği bir konsept. Oto Pak’ta oto iç ve dış yıkama, boya restorasyon ve koruma uygulamaları, detaylı temizlik uygulamaları, iç koruma, güneş kontrol filmi ve boya koruma filmi uygulamaları yapılıyor. İlk Oto Pak İzmit’te açılmış. Şirketin halen İstanbul’da 4, Uşak, Şanlıurfa, Kayseri, Mersin, Silifke, İzmir, Bursa’da birer şubeleri bulunuyor. Türkiye’nin diğer illerinde de şubeler açmayı hedefleyen şirket, talep gelen her yerde şubeler açmayı hedefliyor.
İletişim için telefon: 0212 219 1982
E-posta: info@otopratik.com.tr
Web: otopratik.com.tr

NATURE CAR CLEAN
Susuz temizlik yapıyor

İzmir merkezli Nature Car Clean, 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Şirketin halen 4 şubesi var ve tamamı İzmir’de bulunuyor. Nature Car Clean’da araç temizliğinde su yerine özel olarak üretilmiş doğa dostu solüsyonlar kullanılıyor. Nature Car Clean’ın sahibi Cem Gündüz, ürün ve hizmetleriyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Aracını farklı yüzeyleri için farklı ihtiyaçlar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden temizleme işlemi yapılacak yüzeye göre ürün kullanıyoruz. Kullandığımız bileşenler geri dönüşümlü. Kaporta için kullandığımız solüsyonumuz, içinde bulunan polimer ve carnauba yağıyla aracın temizlenmesi sırasında boya çizilmesini engeller, hatta boya bakımı yapar. Ayrıca anti-statik koruma yapısıyla tozlanmayı ve kir tutmayı geciktirir. UV koruyucu yapısıyla da güneşin araç boyasına verebileceği olumsuz etkileri minimuma indirir. Güneş yanığı denilen vernik atmalarının da önüne geçer.”
Nature Car Clean’ın kullandığı döşeme ve tavan temizleyici, torpido temizleyici ve parlatıcı, susuz araç yıkama solüsyonu, jant temizleyici, lastik parlatıcı gibi ürünlerin büyük bir bölümü İzmir’de üretiliyor. Şirket, bu ürünleri aynı zamanda Almanya, Azerbaycan ve KKTC’ye ihraç ediyor.

Nature Car Clean, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde birer şube açmayı hedefliyor. Gündüz, “Bu doğrultuda franchising sistemiyle şube sayımızı sürekli olarak artıracağız. Hedefimize ulaşmak için franchise yatırım şartlarını, girişimciler için en cazip olabilecek düzeye getirdik” diyor.
Nature Car Clean, franchise giriş bedeli talep etmiyor. Ayrıca reklam payı katılımı ve sürekli franchise ödemesi de yok. Nature Car Clean’ın istediği işyeri büyüklüğü 50 ile 200 metrekare arasında değişiyor. 50 metrekarelik bir şubenin toplam yatırım tutarı illerde 15 bin, ilçelerde ise 7 bin 500 TL olarak belirlenmiş.

Cem Gündüz, müşteri ilişkilerinde başarılı girişimcilerle çalışmayı tercih edeceklerini vurguluyor: “Şirket profilimize uyum sağlayabilecek, sektörle ilgili eğitimlere ve öğrenmeye açık işinin başında duracak kişilerle çalışmak istiyoruz. Eğitim, yer seçimi, proje, pazarlama ve mal temini gibi konularda girişimcilere destek oluyoruz.”
İletişim için telefon: 0232 329 80 29
E-posta: info@naturecarclean.com
Web: naturecarclean.com

BENİ YIKA
40 ilde 50 yeni şube açacak

İstanbul merkezli Beni Yıka; oto yıkama, antibakteriyal iç temizlik, çizik giderme, motor temizleme, detaylı jant temizliği, cam filmi, kaput filmi, koltuk-döşeme koruma ve boya koruma gibi hizmetler sunuyor. 2003’te kurulan şirket, 2008 yılından bu yana franchising sistemiyle şubeler açıyor. Beni Yıka’nın halen İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Konya, Yalova ve Antalya illerine dağılmış 18 şubesi bulunuyor. Kısa sürede bunlara Aydın, Alanya, Keşan ve Edirne şubeleri eklenecek.

Beni Yıka Genel Müdürü Mehmet Kundak, “Önümüzdeki 5 yıl içinde 40 ilde 50 yeni şube açmayı hedefliyoruz” diyor. Beni Yıka şubesi açabilmek için büyüklüğü 150-200 metrekare arasında değişen bir işyerine ihtiyaç var. Franchise giriş bedeli 17 bin 500 TL. Reklam katkı payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Yeni bir şubenin toplam yatırım tutarı 70-75 bin TL arasında değişiyor.

Kundak, tüm şubelerin kamera sistemiyle her gün denetlendiğini, dönem dönem “gizli müşteri” uygulaması bile yaptıklarını vurguluyor. Bir de günlük anket uygulaması var. Kundak, “Şubelerimize gelen müşterilerin en az yüzde 5’iyle her gün anket yapıyoruz” diyor.

Müşteri memnuniyeti konusunda oldukça hassas davranan şirketin bir de “Beni Yıka Kulüp Kart” üyelik kartı bulunuyor. Bu kartın sahiplerine özel indirim ve kampanyalara katılma fırsatı sunuluyor. Ayraca yaptıkları alışverişler sonucunda puan biriktirerek çeşitli armağanlardan yararlanabiliyorlar. Üyeler araçlarıyla ilgili yapılacak işlemler için de önceden uyarılıyor.
İletişim için telefon: 0216 530 00 77
E-posta: info@beniyika.com.tr
Web: beniyika.com.tr

Hakan ALPTEKİN / Ziebart Türkiye Genel Müdürü
“Yüzde 10 ciro artışı bekliyoruz”

Ziebart, Türkiye’deki oto koruma pazarının kurucusu olarak anılır. Markanın Türkiye’ye geldiği 1990 yılında binek otomobil satışı 220 bin adetti. Bugünse 500 bin sınırına dayandı. Buna “hafif ticari” diye adlandırılan ancak özel kullanım için son yıllarda çokça tercih edilen ve istasyonlarımızda bolca görmekte olduğumuz araçların da katılmasıyla 700-750 binlere ulaşıldı.

2011’de otomotiv sektöründe yüzde 5 ile 15 arasında bir büyüme bekleniyor. Bu büyüme doğal olarak bizim cirolarımıza da yansıyacak. Bu yıl, 2010’a göre yüzde 10 ciro artışı bekliyoruz.

Turgut YÜKSEKDAĞ / Sonax Genel Müdür Yardımcısı
“Kurumsal güven büyümede etkili oldu”

Türkiye’de 7 milyon 200 bin civarında otomobil var. Hafif ticari araçlarla birlikte bu sayı 10 milyona ulaşıyor. Bu da oto bakım ve koruma sistemleri pazarının ne kadar büyük olduğunu net olarak ortaya koyuyor. Son yıllarda bir marka altında hizmet veren işletme sayısında ciddi artışlar oldu. Bunda Sonax olarak yaptığımız çalışmaların çok önemli rolü olduğunu düşünüyoruz.
Garanti Bankası, Avea, DigiTurk, Bilyoner.com, Shell, Opet gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla yaptığımız işbirliği çalışmaları bu sektöre güveni artırdı. Otomotiv sektörünün en önemli kollarından biri haline geldik. Pazarı hak ettiği noktaya taşımak için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Ersan Çıplak/Para Dergisi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu