Oto Bakım Bayilikleri

Oto bakım zincirleri yeni iş ortakları arıyor

Oto bakım zincirleri yeni iş ortakları arıyor

Oto bakım ve koruma hizmeti sunan firmalar Anadolu il ve ilçelerinde büyüyor. Bu işi yapmanın maliyeti 15 bin TL’den başlıyor…

TÜRKİYE’DE büyüme potansiyeli en hızlı pazarlardan biri de oto bakım ve koruma sistemleri. Ancak bu pazarın çok büyük bir bölümü belirli bir standarda sahip olmayan, uygulama kalitesi düşük “oto yıkama”, “oto kuaförü” adı altında hizmet veren işletmelerin kontrolünde. Gerçi son yıllarda modern hizmet noktalarına bilinçli personel, en son teknolojiye sahip ürünler ve çevre dostu sistemlerle hizmet veren oto bakım ve koruma şirketlerine talebin arttığını görüyoruz. www.myfikirler.com Bu konuya dönem dönem sayfalarımızda yer veriyoruz.

Bu dönemde markalı oto bakım ve koruma şirketleri birbiri ardına yeni şubeler açıyor. Kimi bayilik kimi de franchising sistemini tercih ediyor. Bu konuda Yapı kredi bankası girişimci kredileri veriyor. Yeni bayilik almak isteyenler için firmaları inceledik.

SONAX
Uygulama merkez sayısını 105’e çıkaracak

Alman Hoffmann Group’a bağlı bir şirket olan Sonax, 1950 yılında kurulmuş. Otomobil bakım koruma alanında ürün ve hizmet sunan şirketin fabrikası Almanya Neuburg’da bulunuyor. Sonax’ın 93 ülkede faaliyetleri var. Türkiye pazarına 1994 yılında Auton Otomotiv distribütörlüğünde giren şirketin uygulama merkezleri, bölge bayiliği binin üzerinde zincir market ve akaryakıt istasyonunda satış noktaları bulunuyor. Bu haliyle Türkiye’de geniş bir satış ve hizmet ağına ulaşan Sonax, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak, Kırgızistan ve Özbekistan’ın da distribütörlüğünü üstlenmiş durumda. www.myfikirler.com

Sonax’ın İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Samsun, Mersin, Bodrum, Konya, Balıkesir, Denizli, Sakarya, Kocaeli, Kayseri, Niğde, Trabzon, Diyarbakır, Tekirdağ, Giresun, Rize, Çorlu, Erzincan, Aydın, Fethiye, Van, Bolu ve Sivas gibi illerde şubeleri var. Ayrıca KKTC’de de şubesi var.

500 metrekarelik bir Sonax uygulama merkezinin kurulum maliyeti 40 bin euro. Bunun dışında herhangi bir bedel alınmıyor. Örneğin franchise giriş bedeli yok. Bu fiyata makine parkı, 300 araçlık ilk ürün stoğu, mililitre ürünler, destek ekipmanları, aparat ve avadanlıklar, standlar, tabela, basılı evraklar, kataloglar, reklam materyalleri, personel kıyafetleri ve eğitim dahil. Kısaca uygulama merkezinde faaliyet göstermek için gerekli olacak tüm materyaller şirket tarafından karşılanıyor. Ayrıca Sonax Akademi’de teknisyenlere uygulama, yöneticilere ise satış eğitimi veriliyor. Eğitim desteği sadece kuruluş aşamasında değil sonraki dönemlerde de periyodik olarak devam ediyor.

Sonax uygulama merkezlerinde sunulan hizmetler şu şekilde sıralanıyor: Nano guard premium class uygulama, nano guard boya temizleme, parlatma ve koruma, nano guard jant koruma, 0 araç boya temizleme, parlatma ve koruma, komple uygulama, detaylı iç temizlik ve sterilizasyon, motor temizleme ve koruma, standart yıkama, formel 21 yıkama, cam ve güvenlik filmi ve repair (tamir, onarım) sistemleri.
Telefon: 0216 52775 03
E-posta: info@sonax.com.tr

ZIEBART
Franchise bedeli 10 bin dolardan başlıyor

ABD kökenli Ziebart’ın 40’tan fazla ülkede 800 şubesi var. Ziebart, 1990 yılından bu yana ProTek Oto Koruma ve Geliştirme’nin ana lisansörlüğünde Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Ziebart, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Şirket il veya bölge tespit ederken sosyo-ekonomik durum, hedef kitle, yerleşim dağılımı, tescil edilmiş araç sayısı ve gelişme potansiyeli gibi parametreleri değerlendiriyor.

Ziebart bölge özelliklerine göre üç farklı büyüklükte hizmet noktası açıyor. Büyük ölçekli (600-1500 metrekare) istasyon tipi için Antalya, Konya ve Çorlu’dan gelecek teklifler değerlendirilecek. Orta ölçekli (350-750 metrekare) istasyon için Gaziantep, Mersin, Kayseri, Balıkesir, Denizli, Muğla, Samsun, Antakya ve Aydın tercih edilecek. Küçük ölçekli (250-500 metrekare) istasyonlar içinse Ereğli (Zonguldak), Kahramanmaraş, Manisa ve Erzurum’dan gelecek franchise taleplerine öncelik verilecek. Franchise seçiminde oldukça titiz davranan şirket, öncelikle en az 5 yıl işletme deneyimi arıyor. Adayın yüksek öğrenimli, işinin başında duracak, gereken sermayeyi nakit koyabilecek durumda olması önemli.

Franchise giriş bedeli de istasyon büyüklüğüne göre değişiyor. Küçük tip için 10 bin, orta tip için 15 bin, büyük tip içinse 25 bin dolar franchise giriş bedeli talep ediliyor. Bir Ziebart istasyonu açmak için gereken ortalama işletme sermayesi 100 bin ile 230 bin dolar arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık net ciro üzerinden yüzde 8 olarak belirlenmiş.

Ziebart, orta sınıfın üstü ve üst sınıf araçlara hizmet veren bir kuruluş. Yeni ya da kullanılmakta olan araçların her biri için farklı çözümler sunuyor. Ziebart, bir oto kuaförü ya da yıkamacı değil. Bunlardan farklı olarak istasyonlarında yalnızca koruma alanında hizmet veriyor. Ziebart istasyonlarında, ABD’de üretilen ürünlerle araçların boyalarını koruma, iç mekanlardaki deri-kumaş döşeme, halı, vinil akşamlarını koruma, pasa karşı koruma ve yol seslerinin yalıtımını sağlayan sistemler uygulanıyor. Bunların yanı sıra sürücü ve yolcuların sağlığını korumak amacıyla geliştirilen, ultraviyole ışınları kesen, çizilmeye dayanıklı cam filmi ve kaput koruyucu film uygulamaları yapılıyor.
Telefon: 0212 270 75 00
E-posta: mail@ziebart.com.tr

AUTOBAHN
Yatırım tutarı 20 bin euro

Eskişehir merkezli Autobahn, 2005 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Autobahn, franchise giriş bedeli talep etmiyor. Anahtar teslimi bir Autobahn şubesinin toplam yatırım tutarı 20 bin euro. Bu fiyata gerekli tüm ekipman ve eğitim ücreti dahil.

Autobahn, sadece ürün satışı yapılan mağazalar da açıyor. Autobahn şubelerinde Alman teknolojisiyle üretilen yenilikçi ürünler kullanılıyor. Autobahn’ın hizmetleri ise şu şekilde sıralanıyor: Motor yıkama ve koruma, yağlama, iç-dış yıkama, araç cam filmi kaplama, araç güvenlik filmi, araç kaput koruyucu filmi, xenon far, araç park sensörü, net görüş imkanı sağlayan yağmur kaydırıcı…
Telefon: 0222 239 56 36
E-posta: autobahn@autobahn.com.tr

DRY CAR CARE
Susuz, sabunsuz oto temizliği

ABD’li Dry Car Care, 2007’den bu yana EMR Mobil Araç Temizliği distribütörlüğünde Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Şirket, susuz ve sabunsuz araç temizliği yapıyor. Bu işlemi yaparken nano teknolojiyle üretilmiş özel solüsyonlar ve yine özel bezler kullanılıyor. Solüsyonlar petrokimya ürünü değil. Silikon ve alkol içermiyor. Bitkisel özlü doğal ürünlerden üretildiği için araca diğer kimyasal temizleyiciler ve deterjanlar gibi zarar vermediği belirtiliyor. Ayrıca kullanılan solüsyonların içeriğinde bulunan polimer carnabua ve sulfaktan maddeleri sayesinde araçlar çizilmeden temizlendiği gibi kalıcı bir parlaklık sağlanıyor. Dry Car Ca-re’da 15 dakikada dış, 30 dakikada iç ve dış araç temizliği yapılıyor. Bu hizmetten yararlanmak için oto yıkama istasyonlarına gitmeye gerek yok. Dry Car, ekiplerini müşterinin ayağına gönderiyor.

Ersan Çıplak / Para Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu