Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Outdoor montlar artık şehirde statünün simgesi

Bir outdoor montuna sahip olmak için artık dağcılık ya da kampçılık yapmanız gerekmiyor. işlevsel, soğuktan koruyan, konforlu, rahat nefes aldıran performans özellikleri olan bu montlar artık şehirde statünün simgesi oldu.

SON dönemde outdoor montlar klasik giyim tarzlarının arasında giderek daha fazla dikkat çeker oldu. The North Face, Jack Wolfskin, Columbia, Salomon, Merrell, Firefly, Patago-nia, Lafuma, Mckinley, Etirel gibi markaların klasik modelleri neredeyse fenomen olmuş durumda. Dağcılık, trekking, kampçılık gibi outdoor sporlarına uygun ürünler üreten bu markaları önce sokakta görmeye başladık. Sonra AVM’lere girdiler. Şimdi lerde restoranlarda hatta şık davetlerin kıyafeti olarak görüyoruz. Fiyatları ortalama 500 TL’den başlayan ve 4 bin TL’lere kadar çıkan bu montlar, moda olmanın ötesinde birer statü sembolü olmuş durumda.

Outdoor montlar

işin perakende kanalında faaliyet gösterenler de bu tespiti doğruluyor. Ve, outdoor montların artık yüzde 95’e varan oranlarda günlük hayatta kullanıldığım anlatıyorlar.

Bir ayrıntıyı daha vurgulayalım; önceleri daha çok erkeklerin tercih ettiği bu montların kullanıcıları arasında kadınla rın oranı da giderek artıyor.

İŞLEVSEL VE KALİTELİ

Everest Outdoor’un Mağaza Müdürü Onur ipek artık outdoor montları satın alanların şehir içi kullanım için tercih ettiğini söylüyor, ipek bu trendi, son dönemde büyük outdoor markalarının Türkiye’ye gelmesi ve yaygınlaşmasına bağlıyor, “insanlar daha teknolojik ve işlevsel outdoor bu montlara biraz daha fazla para vermeyi tercih ediyorlar” diyen ipek, bu tercihte modanın etkisine de dikkat çekiyor. Yine Sporcity isimli outdoor mağazasının müdürü Yiğit Taylan da benzer şekilde outdoor montların yüksek oranda günlük şehir hayatı için tercih edildiğini anlatıyor. Taylan markaların şehir hayatına daha uygun hafif ve ileri teknoloji montlara koleksiyonlarında daha çok yer verdiklerine de dikkat çekiyor. Taylan, bu ürünlerin yıllarca kullanılmaları nedeniyle de cazip olduğunu şehir için en çok üçü bir arada montların tercih edildiğini anlatıyor ve şöyle devam ediyor: Bu montlar iki parçadan oluşuyor. Dilerseniz içinde yer alan poları, dışındaki yağmurluğu ayrı ayrı ya da iki parçayı bir arada kullanabiliyorsunuz. Bu montların fiyatları da nispeten daha uygun oluyor. Tüketiciler çok fonksiyonlu ürünleri daha çok seviyorlar.”

“AYNI MONTLA İŞ ÇIKIŞI SPORA”

Montlar kullanım alanlarına göre 400 ile 2 bin TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahip.The North Face’in bünyesinde bulunduğu VF Türkiye’nin Pazarlama Müdürü Razan Aykaç, markanın ürünlerinin çok zorlu doğa koşulları için geliştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ürünler olduğunu anlatıyor. Aykaç bu ürünlerin son dönemde şehir hayatında çok tercih edilmesinin temel nedeninin performans olduğunu anlatıyor. Aykaç şöyle devam ediyor: “Günümüzde hızla akan hayat içinde birçok konu ile aynı anda ilgilenmek zorundayız. İşe giderken giydiğimiz montla iş çıkışı spor yapmaya da gi debilmeliyiz. işte bu montlar bu gereksinime yanıt veriyor.” Aykaç, The North Face montlarında bulunan nefes alabilme, sıcaklık performansı,» “body map-ping”, hafiflik gibi birçok özellik ve teknolojinin aktif hayat içinde kullanıcısına ciddi bir performans sağladığını sözlerine ekliyor.

“TEKNOLOJİK GİYİM TRENDİ YÜKSELİYOR”

Outdoor konusunda en bilinen markalardan bir diğeri Columbia, Türkiye genelinde 10 monobrand mağazası ve 50’ye yakın satış noktasıyla hizmet veriyor. Markanın ürünleri pek çok internet sitesinden de tüketiciyle buluşuyor. 2014 Kış sezonu koleksiyonunda toplam 39 farklı mont bulunan Columbia’da fiyatlar ise taşıdıkları teknolojilere ve kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. 200 TL’den başlayan fiyatlar, bin 300 TL’ye kadar çıkıyor.

Outdoor aktivitelerine olan ilginin artmasının, bu tür ürünlerin kullanımını da arttırdığını belirten Columbia’nm Türkiye distribütörü Gözalan Group’un Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Gö-zalan, tüketicinin rahat ve konforlu hissettiği ürünleri yaşamının her anında kullanmak istediğini anlatıyor. Gözalan son dönemde hafif ve teknolojik ürünlerin tercih edildiğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Columbia olarak yapmış olduğumuz araştırma, sonucunda tüketicinin kabarık, hantal ürünlerden uzaklaştığını gördük. Kadınlar hacimli olmayan ama sıcak tutan ürünleri tercih ederken, erkekler hafif ağırlıklı termal-regülasyonlu ürünleri tercih ediyor. Bu tercih outdoor ürünlerinin daha şık ve trendi tasarımlarıyla birleşiyor. Tüketici, bu montlarla daha fazla fayda elde ettiğini görüyor.”

“ÇEŞİTLİLİK ARTTI”

Dünyanın en büyük spor perakendecilerinde biri olan Inters-port, bugün Türkiye’de 21 mağaza ile hizmet veriyor. 2015 yılında 26 mağazaya ulaşmayı hedefleyen zincir, mağazalarında outdoor modasına ayak uydurmak isteyenler için pek çok markanın ürünlerini sunuyor. Columbia, The North Face, Salomon, Mer-rell, Adidas, Mckinley, Etirel, Firefly, Puma ve Nike bu markalar arasında öne çıkıyor. Intersport’ta satılan montlar markasına, modeline ve ürün özelliklerine göre 200 ila 4 bin TL arasında değişen fiyat etiketlerine sahip.

Outdoor dendiğinde eskiden akla sadece dağcılık, trekking gibi sporların geldiğini oysa bugün bu algının değiştiğine dikkat çeken Intersport Genel Müdürü Arda Nal, “Artık yazın kargo pantolonlar, kışın ise teknolojik özellikli montlar günlük olarak kullanılıyor” diyor. Nal outdoor koleksiyonlarını üç farklı kategoriye ayırıyor. Bunları “Profesyonel dağcılar ve sporcular olan ürünlerimizin bulunduğu ‘mountain tech’, herkes tarafından yapılabilen doğa yürüyüşü, kampçılık gibi spor ürünlerinin bulunduğu ‘active outdoor’ ve eknoloji ile konforu bir arada sunan ‘urban outdoor’” olarak tanımlayan Nal, son zamanlarda en çok tercih edilenlerin urban outdoor ürünler olduğunu söylüyor. Nal bu ürünlerin tercih edilme nedenini ise şöyle açıklıyor:

“Son zamanlarda bu trendin artmasıyla outdoor montlar da günlük hayata göre tasarlanmaya başlandı. Çeşitlerinin artmasının ötesinde günlük kıyafetlerle de kombinlenebilen farklı modeller tasarlanmaya başladı.”

Son dönemde outdoor mont satışlarında sürekli bir artış yaşandığının bilgisini veren Nal, “Bu durum outdoor sporlarının kişiler tarafından bilinçli bir şekilde yapıldığını gösteriyor. Soğuktan koruma, her kıyafetle kombinle-nebilme ve model çeşitliliği gibi özellikleri tüketicileri günlük hayatlarında outdoor montları tercih etmeye itiyor”diyor.

İsmail AYDOĞAN / Kutup Ayısı mağazasının sahibi
“Yüksek verimli ürünler”

Eskiden Türk tüketicisi dış giyimde ağırlık!; olarak koyu renkleri tercih ederdi ancak son yıllarda renklere alışmaya başladı. Bunun nedeni larak yurtdışına yapılan seyahatlerin ve internet kullanımının artması JSısİr . gösterilebilir. Outdoor montlarındaki renk alternatifleri çok zengin, bu nedenle yaygın olarak tercih ediliyorlar. Ayrıca çok daha ince, hafif ve yüksek performanslılar. Verimleri çok yüksek olduğu için şehir hayatında kullanımı kolaylaştırıyor.

Satılan ürünlerin yüzde 85’i şehirde kullanılıyor. Outdoor ürünlerin teknolojisi çok ileri. Üretim artıkça fiyatlar bir ölçüde düşse de hala sıradan giyim ürünlerinden daha pahalılar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu