Turizm Sektöründen Haberler

Özlenen İngiliz Turist Geri Dönüyor

Turizm sektörü yeni yıla güzel haberlerle girecek. En büyük turizm pazarlarından İngiltere’den gelecek turist sayısında yüzde 30-40 artış öngörülüyor. Pahalı Ispanya’dan kaçan tngilizler rotayı Türkiye’ye çevirdi…

AVRUPA’NIN en büyük ekonomilerinden biri olan İngiltere, Iskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı çatısı altında bulunduran Birleşik Krallık, dünyada en çok turist çıkışı olan ülkeler arasında ön sıralarda yer alıyor. 2016 yılında 70.8 milyon yurtdışı seyahat gerçekleştiren Birleşik Krallık vatandaşlarının favori destinasyonu ise İspanya. Ispanya’dan sonra favori ülkeler arasında, son iki yıldır biraz zayıflaşa da, Türkiye de önemli bir konumda.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, İngiltere bu yıl 2016 yılında yaşanan ciddi gerilemeye karşın Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında üçüncü basamakta. Ocak-Ekim döneminde ülkemize gelen İngiliz turist sayısı 1 milyon 576 bin 783 kişi seviyesinde. Turizmciler siyasi gerginlikler nedeniyle bu yıl tüm Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısının eskisine göre düşük olduğunu hatırlatırken, en az kan kaybeden tek Avrupa ülkesinin Ingiltere olduğunu vurguluyorlar.

YENİ REKORLAR HAYAL DEĞİL

Ingiliz turist sayısındaki bu olumlu gidişatın gelecek yıl da süreceğine dair sinyaller aldıklarım söyleyen turizmcilere göre, rekor kırılan 2015 yılındaki rakamlara dönmek hayal değil. Ingiltere’nin başkenti Londra’da geçen ay düzenlenen “Dünya Seyahat Pazarı-WTM Londra Turizm Fuarı’na katılan Türk turizmciler, 2018 yılının 2017 yılından daha başarılı geçeceğine dair verilerle ülkemize döndüler.

Turizmcilere göre bu yıl Ispanya’yı tercih eden Ingi-lizler, gelecek yıl ülkemize yönelecek. Ispanyol otellerindeki yoğunluktan, düşük hizmet kalitesinden ve fiyatların yüksekliğinden yakman Ingilizler rotayı gelecek yıl Türkiye’ye çevirecek. 2018’de 2015’teki 2 milyon 500 bin Ingiliz turist seviyesine ulaşılacağı tahmininde bulunan turizmciler, hatta bu rakamın geçileceğine dair de ümitli.

Ingiliz turistlerin ülkemizdeki favori tatil bölgesi olan Dalaman, gelecek yıl için tüm hazırlıklarını en az 1 milyon Ingiliz turist için yapıyor. Ingiltere’deki erken rezervasyon dönemini kaçırmamak için tanıtım atağı başlatan bölge turizmcileri şehir şehir gezip, yerel acentelerle Türkiye promosyonları gerçekleştiriyor. Ingiltere’den en çok turist getiren tur operatörleri de bu yıl için Dalaman’a koydukları uçak seferi sayısını yüzde 30 artırıyor. Beklentiler Mart’tan sonra uçak sayısının artması yönünde.

YÜZDE 30-40 ARTIŞ BEKLENİYOR

Londra Kültür, Turizm ve Tanıtma Müşaviri Ali Selçuk Can, çevresel konjonktürün sabit olduğu varsayımı ile, 2018 yılında Birleşik Krallık’tan ülkemize yönelik ziyaretçi sayısında yüzde 30-40 aralığında, çift haneli artışlar beklediklerini açıklıyor. 2018’de rakamsal olarak 2.5 milyonun üzerinde Ingiliz’in ülkemizi ziyaretinin muhtemel olduğunu bildiren Can, göreli olarak artışın en fazla Antalya bölgesine yönelik olacağı beklenirken, Muğla ve İstanbul destinasyonlarma yönelik de iki haneli artışlar olacağı öngörüsünde bulunuyor. Can, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mn Ingiliz pazarına yönelik tanıtım ve PR çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Ülkemizin Ingilizlerin algı haritalarında konumlandırılmasına yönelik yürütülen halkla ilişkiler faaliyetleri çerçevesinde, 2017 yılında Türk mutfağını tanıtmak amacıyla dünyanın en büyük ve önemli yiyecek ve içecek festivali olan Taste of London etkinliğine destinasyon partneri olarak katılım. Türk kadın ressamların eserlerinin yer aldığı resim sergisi, geleneksel Türk müziğinin tanıtılmasına yönelik aktiviteler, Londra Moda Haftası kapsamında Zeynep Kartal defilesine katılım başlıca aktivitelerimiz oldu. Halkla ilişkiler faaliyetlerinde ülkemizin modern yanı ön plana çıkarılarak, insanların temel ziyaret nedenleri arasında yer alan ülkelere özgü geleneksel unsurların çağdaş unsurlarla uyumu amaçlanıyor. Tanıtım faaliyetleri olarak ise, Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün global tanıtım stratejisi çerçevesinde sosyal ve dijital mecraların göreli önemi artarken, geleneksel mecralarda tanıtım faaliyetlerine devam edilmesi planlanıyor.”

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Dalaman’m İngilizlerin İspanya’da çok sevdiği Kanarya Adaları’nın en ünlüsü ve en büyük olanı Tenerife ile aynı özelliklere sahip olduğunu kaydediyor. “İngiltere, Tenerife ve Dalaman’a aynı uzaklıkta, 4 saatte uçuş mümkün” diyen Güvenç, gelecek yıl için İngiliz turistlerin İspanya’dan vazgeçip ülkemize geleceklerine dair sinyaller aldıklarını söylüyor. Güvenç, “Euro/ Pound ilişkisi lehimize gelişiyor. Poundla alım yapan İngiliz tatilci için İspanya artık çok pahalı. Türkiye’nin fiyat avantajı da tercih nedeni olacak” diyor.

“TÜRKİYE SATIŞ GÜNÜ”

Güvenç, İngiltere’de yoğun bir tanıtım bombardımanı yaptıklarını anlatıyor. İngiltere’yi yedi bölgeye ayırdıklarını, her bölgeye anlaştıkları bir İngiliz görevli atadıklarım anlatan Güvenç, “Bunlar kendi bölgelerindeki acenteleri her gün ziyaret edip nabız yokluyor ve Londra Turizm Ataşeliği’ni, Bakanlığı ve bizi bilgilendiriyorlar. Böylece pazarın durumu hakkında birinci elden haber alıyoruz. Bunun yanı sıra Sales Weekend’ler düzenliyoruz. Her cumartesi bir acentede ‘Türkiye Satış Günü’ yapıp bölgemizden gönderdiğimiz lokal hediyelerle festival havasında satış yapıyoruz. Böylece doğrudan doğruya İngiliz tüketiciye dokunuyoruz” diye konuşuyor.

Geçen ay İngiltere’nin yedi şehrinde roadshow yaptıklarını belirten Güvenç, her şehirde acentelerle temas ettiklerini, güzel bir ilişki ağı oluşturduklarını, bunların geri dönüşünü 2018’de almayı beklediklerini kaydediyor. Dalaman olarak 2018’de 1 milyon İngiliz turist sayısını yakalayacakları tahmininde bulunan Güvenç sözlerini şöyle sürdürüyor: “İngiltere’de rezervasyonlar üç dalga halinde gelişir. Birincisi Ocak-Şubat aylarında, İkincisi nisan-mayısta üçüncü dalga da son dakika satışlarıdır. Birinci dalgayı kaçırırsak piyasanın yüzde 40’mı kaçırmış oluruz. O yüzden ocak-şubatta da etkinliklerimiz yoğun olarak devam edecek.”

“SİNYALLER ÇOK OLUMLU”

İngiltere’nin dev tur operatörü Tho-mas Cook’un Türkiye Temsilcisi ve Diana Travel’m Genel Müdürü Burak Tonbul da, 2017’de Batı Avrupa’dan gelen turist sayısında eksiye düşmüşken sadece İngiltere’de yükseliş olduğuna dikkat çekiyor. Tonbul bunun sebeplerini şöyle anlatıyor:

“En baştaki sebeplerinden biri, Türkiye ve İngiltere arasında herhangi siyasi bir husumetin olmaması. Ülkeler arası imajda herhangi bir sorun da söz konusu değil. İngiliz vatandaşları için ülkemiz seyahat edilebilecek güvenli ülkeler arasında. Bir başka neden de İngiltere’nin para birimi pound’un euro karşısında değer kaybetmesiyle İngiliz tüketici için Ispanya’nın pahalı hale gelmesidir. Ispanya’ya giden İngiliz turistler de tur operatöründen tatil paketi almak yerine hem havayollarından hem de otellerden direkt satın almayı tercih ediyor. Zaten Ingiltere’deki her havalimanından dolmuş gibi Ispanya’nın tatil bölgelerine uçak var. Yani Ingiltere’de Ispanya, tur operatörleri için cazip bir des-tinasyon olmaktan çıkarken, Türkiye’nin cazibesi yükseliyor.”

Türkiye’de tatil yapmak isteyen Ingiliz turistler için tur operatörlerinin hazırladığı paketlerin çok cazip olduğunun altını çizen Tonbul, Ingiltere merkezli ucuz havayollarının hala ülkemize uçmamasının tur operatörlerinin paketlerine olan ilgiyi sürekli tuttuğunu belirtiyor. Tonbul, “Örneğin Rynair’in ülkemize halen uçuşu yok veya Easyjet uçsa bile düşük fiyatla uçmuyor. Yani Ingiltere için Türkiye cazip bir tur operatörü des-tinasyonu.” 2018 için Ingiltere’den gelen sinyallerin oldukça olumlu olduğunu vurgulayan Tonbul, “Göstergeler 2018 yılında Ingiltere’den gelecek turist sayısının 2015’i yakalayacağı, hatta geçeceği yönünde” diye konuşuyor.

FİYATLAR ÇOK CAZİP

Euro ve doların bu kadar değer kazandığı bir ortamda İngiliz tatilci için her fiyatın cazip olduğunu da iddia eden Tonbul, “Şu günlerde otelci dostlarımız piyasayı canlı tutmak adına tüketici için ciddi avantajlı fiyatlar sunuyorlar. İngi- üz turistlerin ülkemizdeki konaklama tercihi yelpazesi çok geniş. Sadece beş yıldızlı her şey dahil oteller satmıyoruz. Apart oteller de, pansiyonlar da, iki-üç yıldızlı oda kahvaltı veren oteller de yani kısacası her türlü konaklama tipi İngiliz turistlerin tercihi. Bu yüzden verilen fiyatlar çok çeşitli.”

TÜRKİYE’YE YARAYACAK

Marmaris merkezli Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da, 2018 yılında İngiltere’den yükseliş bekleyen turizmciler arasında. Londra’daki turizm fuarında yaptıkları görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini ifade eden Bülbüloğlu, İngiltere’den turist akışında rakamsal olarak 2015’i yakalayabileceklerini, yani 1 milyon bandına tekrar yükselecekleri tahmininde bulunuyor. Bülbüloğlu, “2018, 2019 için güzel bir altyapı hazırlayacak” diyor. “Ispanya’nın fiyatları yüksek, nitelikli hizmeti az” yorumunu yapan Bülbüloğlu, otellerin son üç senedir fiyatlarının aynı olduğunu öne sürerek şunları kaydediyor: “İspanya ve Yunanistan’daki hizmetten memnuniyetsizlik var. Bu da İngilizlerin bize geri dönüşünü sağlayacak.”

Ingiltere’den uçuşların 27 Mart’ta başlayacağını, tüm tur operatörlerinin uçak kapasitelerini yüzde 30-35 artırdığını, mart sonrası bu sayının da artacağını tahmin eden Bülbüloğlu, “Kentsel dönüşümle Marmaris örnek bir kent oldu. Marmaris’in geleceği çok parlak. Beş sene sonra Türkiye’nin en güzel ve yaşanabilir beldesi olacak. Doğası, çevresi, şehirciliği ve yaşam tarzıyla örnek bir şehiriz. Marmaris’e gelen tüm yabancı turistler de buranın çok değerleneceğini biliyor” diye konuşuyor.

GASTRONOMİ TURİZMİ DE İLGİ ÇEKİYOR

İngiltere’den ülkemize deniz-kum-güneş tatili dışında turist getirmek için çalışan Atölye Grup’un sahibi Mehmet Ulusoy ise Birleşik Krallıktan kurumsal firmaların incentive seyahatlerini, tanıtım etkinliklerini ve tematik grupların gastronomi ağırlıklı kültür turlarını Türkiye’ye çekmeye çalıştıklarını söylüyor. World Travel Market, Going Global, Business Show gibi fuar ve etkinliklere kurumsal firmaları, Taste of London ve BBC Food Show’a Gastronomi Turizmi ilgililerini çekmek için katıldıklarını belirten Ulusoy, “Fuarlarda Türkiye, gastronomi gibi güçlü olduğu tematik yanlarla tanıtıldığında yüksek ilgi görüyor” diyor.

Önümüzdeki yıl için tanıtım faaliyetlerine tüm birimlerle devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Ulusoy, sonuç alarak turist sayısı ve özellikle paketlerle kişi başı harcama tutarının artacağını vurguluyor. Ulusoy, “Sterlin, euro’ya karşı değer kaybederken TL’ye karşı ciddi değer kazandı, dolayısıyla uygun fiyat cezbediyor. Çoğu İngiliz turist, uygun fiyata güneş ve turkuaz denizimiz için geliyor” yorumunu yapıyor.

Yeni uçuşlar başlayacak

İngiliz tur şirketi Jet2 Holidays, Belfast’tan Antalya ve Dalaman’a 2018’de direkt uçuş başlatıyor. Seferler haziran-temmuz arası dönemde haftada bir uçuş yapılacak. Jet2.com CEO’su Steve Heapy, Türkiye’ye yönelik büyük artış yaşadıklarını, bu nedenle Türkiye programlarının sayısını arttırdıklarını belirtiyor.

Öte yandan Gözen Grubu’na ait Freebird Airlines’ın İngiltere’den Dalaman’a uçuş yapması için de çalışmalar yapılıyor. YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Freebird’ü Glasgovv’daki bir tur operatörüyle buluşturup Dalaman’a uçuş başlatmaları için ikna sürecinde olduklarını anlatıyor.

Brexit turizme olumlu yansıyacak

Türkiye Otelciler Birliği [TÜROB], global turizm sektörünün barometresi olarak kabul edilen Londra WTM Turizm Fuarı sonrası İngiliz turizm pazarındaki mevcut durumu ve beklentileri içeren bir araştırma raporu yayınladı. Raporda, Gfk Ascent verilerine göre, sonbahar dönemi itibariyle İngiltere’de Türkiye’ye 2018 yılı yaz rezervasyonlarının bir önceki yıla göre yüzde 79 oranında artış göstererek 145 bin kişi olarak kaydedildiği belirtiliyor. Araştırmada, İngiltere’den gelecek turist sayısı bakımından duraklamanın sona ereceği, 2018’den itibaren turist sayısında artışa geçileceğinin tahmin edildiği ifade ediliyor. Özellikle Brexit sürecinin ardından pound/euro paritesine bağlı olarak AB ülkelerinde tatil masraflarının yükselmesinin beklendiği vurgulanan raporda, “Brexit sürecinde, pound’un euro karşısında değer kaybetmesi tatil tercihlerini AB dışı ülkelere yönlendirebilir. İngilizler, AB ülkelerine girişte pasaport kuyruklarında kalabilir” deniyor. İngiltere’de 2017 için en popüler tatil destinasyonlarının sırasıyla İtalya, ABD, Yunanistan ve Küba olduğu ifade edilen raporda, Türkiye’nin de ziyaret edilmesi planlanan ülkeler arasında olduğu vurgulanıyor.

Özlem Kapar Bayburs

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu