Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Personeline Marka Giydiren Şirketler

Personeline Marka Giydiren Firmalar

Finanstan ilaca, turizmden telekomünikasyona yüzlerce şirket, personelini ünlü markalardan giydiriyor. Hazır giyim üreticilerinin milyonlarca dolarlık hacme ulaşan kurumsal satışları her yıl ortalama yüzde 30 artıyor..

DEVİR artık marka devri. Çoğumuz ismine aşina olduğumuz, piyasada kendisini ispatlamış firmalardan alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. Marka olgusu özellikle hazır giyim pazarında daha fazla önem kazanmış durumda. Nitekim bunun bilincinde olan firmalar, gerek mağaza sayısını artırarak gerekse hedef kitlelerini genişleterek daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışıyorlar.

Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda kendi markalarıyla faaliyet gösteren hazır giyimciler için son yıllarda kurumsal satışlar da önemli bir kanal haline gelmiş durumda. Nitekim birçok şirket, sırf bu iş için bünyesinde ayrı departmanlar, ekipler oluşturuyor.

Kurumsal satış pazarının hacmini tam olarak tahmin etmek zor. Ancak milyonlarca dolara ulaştığını söylersek yanılmış olmayız. Üstelik bu pastanın her yıl yaklaşık yüzde 30 civarında büyüdüğü belirtiliyor. Nitekim personelini “marka” firmalardan giydiren şirketlerin sayısındaki artış da bunu kanıtlıyor. Öyle ki finanstan ilaca, turizmden telekomünikasyona hemen her sektörden yüzlerce şirket, personeline markalı ürünleri giydiriyor.

PAZARI ÖZEL SEKTÖR BÜYÜTTÜ

Hatemoğlu, kurumsal satışın öncülerinden. 1973 yılından bu yana birçok şirkete hizmet veren Hatemoğlu, halen Nergis Turizm, Mersin Seyahat, Pirelli Türkiye, Varol Beton, Lig TV gibi kuruluşların kıyafet tedarikçisi.

Hatemoğlu Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Efsane Turan, bu pazarın yıllar önce kamu kuruluşlarının atımlarıyla doğduğunu, son yıllarda özel sektördeki şirketlerin de talep göstermesiyle milyonlarca dolarlık hacme ulaştığını belirtiyor.

Başta yılbaşı olmak üzere özel günlerde birçok şirketin toptan kıyafet alımı yaptığı Vakko da kurumsal satış pazarında önemli paya sahip. Vakko, kurumsal satışlara 1980’li yıllarda çeşitli branşlarkabin personelinin kıyafatlerini Vakko tasarlayıp üretiyor. Do&Co’nun “uçan aşçılar”ı da Vako’dan giyiniyor. ETS ve Didim Turizm’in tur rehberleri, Finans-bank’ın kadın erkek bazı çalışanları da Vakko şıklığıyla hizmet veriyor. Vakko, yılda yaklaşık 10 bin personeli giydiriyor.

YURTDIŞINDAN DA TALEP VAR

Çalışanlarını Vakko’dan giydirenler arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi askeri kuruluşlar da var. Yurtdışında bir oteli de portföyü arasına katan Vakko, kurumsal müşterilerine takım elbiseden pardösüye, eşarptan tişörte geniş ürün yelpazesi sunuyor.

Kurumsal giyim pazarının etkili firmalarından Ramsey de bu alanda hızlı büyüyor. Halen 452 şirkete hizmet veren şirketin müşteri listesinde Türk Telekom, Avea, Abdi İbrahim İlaç ve Kuveyt Türk ilk göze çarpanlar. İstanbul Ticaret Odası personeli de bu markadan giyiniyor. Ramsey’in hizmet verdiği personel sayısı ise 25 bini buluyor.

Tıpkı Vakko gibi Ramsey de kurumsal satış konusunda Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Özbekistan ve Çek Cumhuriyeti’nde bazı firmalar, personel kıyafeti alımlarını Ram-sey’den yapıyor.

MODA ÜRÜNLER TERCİH EDİLİYOR

Kurumsal satış için ayrı bir departman kuran Ramsey Gi-yim’in buradan elde ettiği cironun payı yüzde 7’lere ulaşmış durumda. Ramsey Marka Direktörü Zeynep Aksu, 2012 sonunda kurumsal satışların cirodaki payını çift hanelere çıkaracaklarını öngörüyor:

“İkinci ana üssümüz Rusya’da da bu konuda yapılanmamız sürüyor. Kurumsal müşterilerimiz inovatif kumaşlara yöneldi. Buruşmayan, kolay ütülenebilen, her türlü hava şartında insanı rahat ettiren kom-binleri tercih ediyorlar. Yüzde 50 daha hafif olan Zero We-ight teknolojisiyle ürettiğimiz takım elbise, ceket ve pantolon koleksiyonlarımız şirketlerden yoğun ilgi gördü. Gömlekte kolay ütülenebilirlik, terletmeme gibi özellikler de son dönemde kurumların tercihleri arasına girdi.”

Kiğılı Giyim ise kurumsal firmalara hizmet vermeye 1999 yılında Türk Hava Yolları ile başlamış. Halen Sabiha Gökçen Havalimanı, Vodafone, Turkcell, Avea, Pepsi Türkiye, Hayat Kimya, Kastamonu Entegre, Coca-Cola Türkiye, Sütaş, Opet, Tofaş, Koç Holding, Doğan Holding, Fiili Boya, Amerikan Hastanesi, Acıbadem Hastaneleri, MNG Holding, Novartis İlaç, Terra İlaç, Abdi İbrahim, Semiha Şakir Vakfı, Trafik Vakfı, İstanbul Valiliği, Deva Holding ve İstanbul Ecza Deposu’nun toplam 25 bin erkek personelini giydiriyor.

KURUMSALLAŞMANIN ETKİSİ

Kiğılı Giyim CEO’su Hilal Suerdem, firmalarda kurumsallaşma sürecine bağlı olarak kurumsal satış pazarının büyümeyi sürdüreceğini düşünüyor. Suerdem de hizmet verdikleri şirketlerin günün modasına uygun ürünler talep ettiklerinin altını çiziyor.

Bir diğer hazır giyim üreticisi Orka Group ise Damat ve D’S Damat markalarıyla yaklaşık 10 yıldır kurumsal müşterilerine hizmet veriyor. Bugüne kadar birçok şirket, personelini bu gruptan giydirmiş. Kuveyt Türk ve Roche Haç gibi şirketler halen Orka’dan ürün ve hizmet alıyor. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, Turkcell ve Türk Telekom’la da görüşme halinde olduklarım söylüyor.

Süvari Giyim de halen ACT Havayolları, Finansbank, İÇDAŞ ve Türkiye Jokey Kulübü personeline yönelik üretim yapıyor. Süvari Giyim Genel Müdürü Fatih Coşkun da bünyelerinde kurumsal satışa yönelik departman oluşturduklarını söylüyor.

Yılda iki koleksiyon hazırlanıyor

Kamu kurumları belli bir meblağ üzerindeki alımlarını ihale yoluyla yapıyor. İhale açılmasını gerektiren meblağ da alınacak ürünün ya da hizmetin türüne göre tebliğlerle belirleniyor. Dolayısıyla kamu kurumlarından sipariş almak için ihale ilanlarını takip etmek gerekiyor.

Özel sektör tarafında ise bu süreç teklif vermek suretiyle gerçekleşiyor. Bazı firmalar hazır giyimcilere bizzat kendileri teklifte bulunuyor. Ancak hemen her firmanın alım yaparken modaya yönelik üretim yapan şirketleri tercih ettikleri görülüyor. Bunun nedeni ise firmaların kurumsallaşmaya verdikleri önem. Sadece kaliteli ve moda ürünler değil fonksiyonel tasarımlar da talep ediliyor. Hazır giyimciler kurumsal müşterilerine yaz ve kış sezonu olmak üzere yılda genellikle iki kez koleksiyon hazırlıyor.

ÖZBEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu