Anasayfa / Kültür Sanat / Ramazan’da Ziyaret Edilen Türbeler

Ramazan’da Ziyaret Edilen Türbeler

İÇİNDE bulunduğumuz Ramazan ayı dini mekanların daha çok ziyaret edildiği, inanç turizminin tavan yaptığı bir dönem. Bu ay boyunca kutsal sayılan mekanlarda edilen duaların daha çabuk kabul göreceğine dair genel inanç, başta camiler ve türbeler olmak üzere tarihi ve dini mekanların ziyaretçi akınına uğramasına yol açıyor. Türkiye’nin dört bir yanında, çok sayıda ziyaretçi çeken kutsal mekanları derledik…

Ramazan’da Gezilecek Yerler

İSTANBUL

Sultanahmet en hareketli bölge

İstanbul’da Ramazan’da dini mekan ziyaretlerinin odağında Sultanahmet var. Meydanda kurulan iftar çadırıyla, ses, ışık ve görsel animasyonlarla şenlikli bir havaya bürünen Sultanahmet, bu tür gezilerin uğrak yeri oluyor. Gün boyunca camii ve türbeleri ziyaret edip dua edenler yine tarihi bir mekanda orucunu açmayı tercih ediyor. Ramazan ayına özel tur programları hazırlayan seyahat acenteleri programlarım öğleden sonra başlatıp iftar yemeği alındıktan sonra gece de devam ettiriyor. İstanbul’da Ramazan ayı boyunca en çok ziyaret edilen cami ve türbelerden bazıları şunlar…

EYÜP SULTAN TÜRBESİ

İstanbul’da en çok ziyaret edilen türbe olan Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii’nin yanında. Hz. Muhammed’in ordusunda sancaktar olup, İstanbul’un Araplar tarafından kuşatılması sırasında şehit olan Hz. Eyyub El-Ensari’nin mezarı burada. Mezar fetihten sonra bulunmuş ve üzerindeki türbe 1459 yılında cami ile birlikte inşa edilmiş. Türk toplum ve devlet hayatında tarih boyunca büyük yeri ve önemi olmuş bir mekan. Zira Osmanlı padişahları tahta çıkışlarında Eyüp Sultan’da kılıç kuşanmışlar. Öyle ki, Eyüp Sultan’a yakın gömülmek bile kutsal bir amaç olmuş. Geçen yıl restorasyondan geçen türbe, Ramazan ayı boyunca 24 saat açık. Çeşitli dilekleri olanlar türbenin önünde dua eder ve çevresini üç defa dolaşır. Türbenin ayakucunda bulunan suyun kalp hastalığına şifa olduğuna inanılır.

ORUÇ BABA TÜRBESİ

İstanbul ve Ramazan denince akla ilk gelenlerden. Topkapı Şehremini’nde. Özellikle Ramazan’m ilk ve son günü orucun burada açılması bir gelenek. Şeyh Mustafa Zekayi Efendi olarak bilinen Oruç Baba’nın Ramazan ayının ilk günü orucunu Hızır Aleyhisselâm ile birlikte sirke ve ekmekle açtığına inanılır. Hayatı boyunca birçok dini eğitim almış ve birçok tarikat öğretilerinden geçmiş birisi olan Oruç Baba’nın tüm ömrünü oruç tutarak geçirdiği biliniyor.

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİHz. Muhammed’in Veysel Karani’ye hediye ettiği hırkanın (Hırka-ı Şerif) muhafaza ve ziyaret edilmesi için padişah Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Camii, Ramazan ayı boyunca İstanbul’da en çok ziyaret edilen kutsal mekanların başında geliyor. Genelde her Ramazan 1 milyonun üstünde ziyaretçi alıyor. Hırka-i Şerifi ziyarete gelenler ayrıca Sakal-ı Şerif, Hz. Muhammed’e ait bir iç gömlek ve Başmak-ı Şerif, Kabe örtüleri ile Veysel Karani’nin takkesini ve kemerini görebiliyor. 2 Haziran’da kapılarını açan Hırka-i Şerif, arife günü ikindi vaktine kadar ziyaret edebiliyor. En kalabalık gün de Kadir Gecesi oluyor, sabah ezanına kadar ziyarete açık oluyor.

YUŞA PEYGAMBER TÜRBESİ

İsrailoğulları’na gönderilen peygamberlerden olduğuna inanılan Hz.Yuşa’nın kabrinin burada olduğuna inanılır. Peygamberler tarihinde geçen tespitlere göre, Boğaziçi bölgesine geldiği ve burada vefat ederek defnedildiği söylenir. Beykoz’un tepelerinde Boğaz’m en görkemli yerinde bulunan türbede hem dualarınızı eder hem de yeşilliklerin arasından o eşsiz Boğaz manzarasını seyredebilirsiniz.

MEHMED EMİN TOKADİ TÜRBESİ

Mehmet Emin Tokadi Türbesi, Zeyrek’te, Unkapanı Caddesi ile Zeyrek Yokuşu’nun kesiştiği köşede. Evliyaların hocası olarak bilinen üç büyük evliyadan biri olan Mehmet Emin Tokadi, 1664 senesinde Tokat’ta doğmuş ve 81 yaşındayken İstanbul’da vefat etmiş.

AZİZ MAHMUT HÜDÂYÎ TÜRBESİ

Aziz Mahmud Hüdâi, Anadolu’da yetişen büyük velilerden birisi ve aynı zamanda Celvetiye Tarikatı’nın pirlerinden. 1628 yılında İstanbul’da vefat edip buraya gömülmüş. Üsküdar’ın tepelerinden birinde olan türbesinde yazılı bir duası var: “Sağlığımızda bizi, vefatımızdan sonra kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde Fatiha okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasın, ahir ömürlerinde fakirlik çekmeşin, imanlarını kurtarmadıkça göçmesin”

MERKEZ EFENDİ TÜRBESİ

Hem tıp doktoru hem de din alimi olan Merkez Efendi döneminin ileri gelen hekimlerinden olmayı başarmış ve mesir macununu icat etmiş. Türbesi, Topkapı’dan Sahil Yolu’na doğru giderken yolun sağ tarafında, Mevlanakapı’nın arka sokaklarından birinde. Türbe, çilehanesi ve yanındaki dilek kuyusu ile eskiden olduğu gibi günümüzde de dilekte bulunmak için halkın en çok ziyaret ettiği kutsal yerlerden biri.

FATİH CAMİİ VE FATİH SULTAN MEHMET TÜRBESİ

İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı caminin içerisinde darüşşifa, tabhane, imarethane, medrese ve külliyeler bulunuyor. İstanbul şehrinin yedi tepesinden birisine inşa edilmiş bu mekanı asıl Ramazan ayında özel kılan Fatih Sultan Mehmet’in türbesi ile birlikte Osmanlı Imparatorluğu’ndan birçok ismin burada mezarının olması.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir