Anasayfa / Haberler / Renaud Garcia-Fons Babylon’da

Renaud Garcia-Fons Babylon’dahttp://basinbulteni.sirkethaberleri.com/files/news/53206/headline_document1.jpg

Katalan asıllı kontrbas sanatçısı Renaud Garcia-Fons Akdenizli köklerine döndüğü albümü Méditerrannées ile 18 Ocak Salı akşamı Babylon’a konuk oluyor.

A.K. Müzik aracılığı ile Türkiye’de satışa sunulan ve kısa zamanda firmanın çok satanlar listesine giren bu albümde, Fons bir yolculuğa çıkıyor. Yolculuk İspanya’nın güney ucundan başlıyor. Kuzey Akdeniz kıyılarından İstanbul Boğazına ulaşıncaya kadar ilerliyor. Daha da güneye Lübnan’a, oradan da Mısır’a sapıyor. Cebelitarık Boğazının Afrika’ya bakan kısmında duruyor. Méditerranées’i ‘Müzikal bir yolculuğun ürünü olan bu proje benimle yavaş yavaş büyüdü. Sanırım İtalyan ve İspanyol köklerimle alakalı’ diyerek anlatıyor Renaud Garcia-Fons ve devam ediyor: ‘Ne turistik ne de etno müzikolojik bir gezi bu. Melodilerin önderliğinde ilerlenen bir tutku yolu, insana ait basit bir arayış aslında. Melodi Akdeniz insanını bir arada tutan harç! Her besteye çok basit melodilerle başladım, bazen dinsel, her zaman huzur verici, dans ettirici ya da düşünceli- her seferinde yepyeni duyguları kazma, yeniden hissetme fırsatı buldum, bir koku ya da atmosferi… Bu yoculuk doğu ve batı arasındaki bağı keşfetmek için bir adımdı.’
Enstrumannındaki karşı konulamaz ustalığı ve kendi geliştirdiği beş telli kontrbasıyla bilinen 1962 Paris doğumlu Renaud Garcia-Fons, 1980 yılında Paris Konservatuarı’ndan mezun oldu. Bu esnada Suriyeli basçı François Rabbath’tan da dersler alan Fons, caz ve sadece klasik müzikten değil, flamenco, new musette, tango, Celtic, Endülüs, Afrika, Latin Amerika, Arabistan ve Hindistan geleneksel müziğinden de etkilendi. Fons, Rabih Abou-Khalil, Michael Riessler, Dhafer Youssef, Nguyên Lê, Gérard Marais, Pedro Soler, Cheb Mami, Roger Guerin, Michel Godard ve Kudsi Ergüner gibi büyük müzisyenlerle de ortak projelerde bulundu.

Konser: Renaud Garcia-Fons/ Méditerranées
Yer: Babylon
Tarih: 18 Ocak 2011/ Salı
Saat: 21.30

  2012 Asgeri Ücret Zammı

A.K. Müzik Hakkında:

A.K. Müzik Yapım Organizasyon, 6 Mayıs 2000 tarihinde Ayşe Nur Küçüköncü ve Kerim Selçuk tarafından başta müzik olmak üzere kültür ve sanat alanında düzeyli ve kaliteli faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur. 2002 yılında, klasik müzik alanında önemli bir arşive sahip bulunan Supraphon firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Ardından çağdaş ve klasik müzik alanında uzmanlaşan Schott-Wergo firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaya başlamıştır. Bu iki firmayla birlikte birçok albüm Türkiye’de ilk defa müzikseverlerle buluşmuştur.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir