Anasayfa / Turizm ve Tatil / Ruslar tamam sıra Avrupalı turistte

Ruslar tamam sıra Avrupalı turistteSezonu büyük kayıpla kapatan turizmciler gelecek yılın hazırlıklarına şimdiden başladılar. Türkiye’nin Avrupa satışlarında en büyük avantajı kaliteli tesisleri ve fiyatları. Sektör öncelikle daha önce Türkiye’de tatil yapmış olanları hedefliyor…

SIKINTILI bir yıl geçiren turizm sektörü, gelecek yıla daha umutlu bakıyor. 2017’de Rusya’dan Türkiye’ye yapılacak paket tur programlarında teknik herhangi bir sorun gözükmüyor. Türkiye’de tatil yapmayı çok seven Ruslar, siyasi ve teknik engellerin kalkmasıyla yeniden gelmek için çok hevesli. Rusya ile yaşanan krizin sona ermesiyle bir nebze rahatlayan turizmciler, başta Almanya olmak üzere Avrupa’dan kaybettiği turist potansiyelini yeniden kazanmak için yoğun çalışmalar yapıyor. Avrupa pazarının turizmdeki büyük oyuncularıyla toplantılar düzenleyen ve onları ülkemize davet ederek bizzat tanıtım – pazarlama çalışmaları yapan turizmciler, yurtdışmdaki sektörel fuarlara da katılarak nabız yokluyor. Sosyal medyada ve belli başlı internet mecralarında promosyonlar yapan sektör temsilcileri, gelecek yıl için ön rezervasyonlarda Avrupa’dan gelecek turiste yüzde 45’lere yaran indirimler sunuyor.

ÖNCEDEN GELENLER HEDEFLENİYOR

Avrupa’daki hedef kitleler arasında Türkiye’ye daha önce tatile gelmiş kesim ön sıralarda.

Türkiye’ye yeni turist göndermenin gelecek bir-iki yıl için zor olduğunu söyleyen tur operatörleri, daha önce gelenlerin Türkiye’yi tanıdıkları, bildikleri ve sevdikleri için koşullar ne olursa olsun gelme fikrinden vazgeçmeyeceklerini düşünüyor. Gelecek yıl Avrupa turizm pazarındaki kozlarımızdan birinin de ‘hesaplı’ fiyatlar olacağı düşünülüyor. 2016’da güvenlik sorunları nedeniyle Türkiye yerine İspanya, Yunanistan, İtalya, Portekiz gibi ülkelere yüksek fiyatlarla tatile giden turistlerin, gelecek yıl uygun fiyatlı ülkemizi tercih edecekleri belirtiliyor.

Para Dergisi olarak Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörlerinin ve sektör temsilcilerinin 2017 öngörülerini aldık.

NİSANDAN İTİBAREN ARTACAK”

Rusya’da faaliyet gösteren Türk tur operatörü Anex Tour’un Genel Müdürü Vural Karasu, 2017’de Türkiye’ye gelecek toplam Rus turist sayısının 3 milyonu rahatlıkla geçeceği öngörüsünde bulunuyor. Firma olarak gelecek yıl Rusya ve Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyon turist getirmek üzere çalışmalar yaptıklarını aktaran Karasu, “Otellerin yapacağı fiyat düzenlemeleriyle bu sayıyı daha da aşabiliriz” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Rusya’dan Türkiye’ye yönelik uçuşlar gelecek marttan itibaren başlayacak. Nisan sonundan itibaren talebin artacağını öngörüyoruz. Ukrayna’dan ülkemize 2016’da talep patlaması olmuştu. Aynı ivme, 2017’de de devam edecek gibi gözüküyor. Öte yandan 2017’de Kazakistan’dan yapacağımız uçuşları da arttıracağız.”

2017’de Bodrum’a ilk kez uçuş düzenleyecekleri bilgisini de ekleyen Karasu, Dalaman bölgesine ciddi operasyonlar yapacaklarını ifade ederek Ege’de de büyüyeceklerini söylüyor. Anex Tour’un Dalaman için Rus turist hedefi 80 bin, Bodrum içinse 30 bin.

HEDEFİ 1 MİLYON 100 BİN TURİST

Almanya’nın önde gelen turizm gruplarından FTI’ın ortaklığındaki Meeting Point International CEO’su Roula Jouny, 2017’de Türkiye’ye 1 milyon 100 bin turist gönderme hedefi koyduklarını ifade ediyor. İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İskandinavya ve Polonya ile çalıştıklarını belirten Jouny, bütün bu ülkelerden Türkiye’ye turist göndermek üzere çalışma yaptıklarını söylüyor. Türkiye’de yeni otel yatırımları da yaptıklarını belirten Jouny, önümüzdeki sezon kendi otel markaları Labranda Hotels & Resorts’e iki yeni otel daha eklediklerini belirterek, Labranda Mares Marmaris ve Bodrum Princess & SPA’nın, Türkiye’deki pazara olan inanç ve iştahlarının göstergesi olduğunu vurguluyor. Jouny sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Turizm grubumuz için Türkiye, ana pazarlarımızdan biri olmanın ötesinde sürekli yatırım yapmaya devam ettiğimiz ve çok inandığımız bir pazar. Özellikle geçtiğimiz zor sezonda hız kesmeden yatırım ve tanıtımlarımıza devam etmemizin faydalarım 2017 yılı ve devamında yaşayacağımıza inanıyoruz.”

TÜRKİYE’YE GELENLERE YÖNELECEK

Almanya’dan Avrupa’ya yayın yapan Prosiebensatl TV kanalına ait tur operatörü Tropo da, gelecek yıl için Türkiye satışlarından umutlu. Tropo’nun Satış ve Pazarlama Direktörü Okan Doğanaslan şunları ifade ediyor:

“Televizyondan tur satışı yapan Almanya merkezli bir turizm şirketiyiz. Ana pazarımız Türkiye. Türkiye dışında 110 ülkeye tatil satıyoruz. Müşterilerimiz başta Almanlar olmak üzere Prosiebensatl TV kanalının yayın yaptığı Avrupa ülkeleri vatandaşları. 2016 sıkıntılı bir yıl oldu; hem sayı olarak hem de ciro olarak Türkiye satışlarında düşüş yaşadık. 2017 için umutluyuz.”

  Tatil İçin İnternetten Otel Araştırması Yapıyorsanız

Ocak-şubat ve mart aylarının Türkiye satışları için çok önemli olacağını, çünkü ön rezervasyonların bu aylarda yapılacağını ifade eden Doğanaslan şunları söylüyor:

Türkiye’ye yeni müşteri göndermek gelecek bir-iki yıl için pek mümkün görünmüyor, çünkü Türkiye hakkmdaki olumsuz propagandalar halen devam ediyor. Türkiye’ye gelip tatil yapanlar ise burayı seviyor ve bu destinasyondan vazgeçemiyor. Bu yüzden bu kitleye odaklanacağız. 2017 için temel hedefimiz daha önce Türkiye’ye gelmiş kişileri tekrar getirebilmek olacak. Çünkü Türkiye’yi tanıdıkları, bildikleri ve sevdikleri için koşullar ne olursa olsun gelme fikrinden vazgeçmeyecek bir kitle.” 2017’nin 2016’dan daha iyi geçmesini dileyen Doğanaslan sayı olarak hedef açıklamak istemiyor. Gelecek yıl 2016 rakamını az da olsa geçmelerinin kendileri için başarı olacağını ifade eden Doğanaslan, “2016’da Türkiye turizmindeki olumsuz gelişmelerden karlı çıkan ülkeler Yunanistan, Ispanya, İtalya ve Portekiz oldu. Türkiye’ye tatile gelemeyenler oralara gitti. Özellikle İspanya, Türkiye’nin bu durumundan en çok faydalanan ülke oldu, tur fiyatlarında ciddi artışlar yaptı ve çok pahalı bir hale geldi. Türkiye gelecek yıl fiyat olarak cazibesini korursa ve güvenlikle ilgili herhangi olumsuz bir durum yaşanmazsa talep dönüşü alacaktır. Bu ülkelere kayan turistler Türkiye’ye geri dönecektir” diye konuşuyor.

“TÜRKİYE İMAJ TAZELEMELİ”

Merkezi İsviçre’de olan ve operasyonlarının büyük bölümünü Almanya’dan yapan Türkiye spesiyalisti tur operatörü Bentour Reisen’in CEO’su Kadir Uğur ise, 2017 yılı için yorum yapmaktan kaçınıyor. 2016 yılında 80 bin turiste ulaştıklarını, 60 milyon euro’luk da ciro yaptıklarını açıklayan Uğur, bu rakamların önceki yıla göre çok düşük olduğunu vurguluyor. Karamsar bir tablo ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Uğur, “2017 için maalesef hiçbir yorumda bulunamıyoruz.

OHAL devam eder, Türkiye imaj tazeleyici aktivitelere bir an önce başlamazsa 2017’nin de kötü geçeceğini düşünüyoruz” yorumunu yapıyor.

İNGİLTERE’DE SALESWEEK DÜZENLEYECEK

Türkiye’nin 2016 yılında turist kaybettiği ülkelerden biri olan İngiltere’de, gelecek yıl için tanıtım ve pazarlama atağı başlatılacağı bilgisini veren YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç de, geçen ay Londra’da katıldıkları Dünya Turizm Fuarı’nda 2017’ye dair ipuçlarını aldıklarını söylüyor. “İngiltere’deki iki büyük tur operatörü olan TUI Thomson ve Thomas Cook’la görüştük. Türkiye için uçak planlamalarını esnek yaptıklarını sevinerek öğrendik. Geleneksel olarak bu piyasada rezervasyonların yaklaşık yüzde 40’ı ocak ve şubat ayında yapılıyor. Dolayısıyla bu dönemde çok çalışmamız lazım” diyen Güvenç şu değerlendirmelerde bulunuyor: “İngiltere’de Türkiye’ye dair daha çok güvenlik endişesi hakim ama fiyatlar oldukça makul. Öte yandan bu sene Ispanya, Türkiye sayesinde rekor kırdı ama aynı rekorun gelecek yıl da devam edeceğini sanmıyoruz. Ispanya’ya gidenler memnun dönmedi; çünkü fiyatları çok yüksekti. Biz Ingiltere’den Türkiye’ye bir haftalık paket turu kişi başı ortalama 400 euro’ya satıyoruz, Ispanya’da aynı paketin fiyatı 800-900 euro’ya kadar çıktı. Bu rakam dört kişilik bir Ingiliz aile için çok ciddi bir rakam. İşte bu yüzden 2017’de herhangi bir olumsuz olay tekrar yaşanmazsa Türkiye’ye çok hızlı bir geri dönüş olacak.” Türk turizmciler olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nm da desteğiyle İngiltere’de saha çalışması başlatacaklarını söyleyen Güvenç, şu bilgileri veriyor: “Tek tek İngiliz acentelere ineceğiz. Birebir görüşmelerle iyi bir netice alacağımızı düşünüyoruz. İngiltere’yi dört veya yedi bölgeye bölüp, her bir bölgeye temsilcimizi göndereceğiz. Orada acenteleri tek tek ziyaret ederek nabız tutacağız ve sıcak satış günleri düzenleyeceğiz. Sales Week dediğimiz bu program üzerinde şu günlerde yoğun bir biçimde çalışıyoruz, yılbaşından itibaren harekete geçeceğiz. Sales Week’te Türkiye adına İngiliz satış temsilcileri kullanılacak. Gidilecek acentelere bölgemize ait lokal ürünler, broşürler ve hediyeler göndereceğiz. Sıcak satışı tetiklemeye çalışacağız.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir