Turizm Sektöründen Haberler

Safranbolu’da Kalacak Yerler, Safranbolu’da Gezecek Yerler

Safranbolu’da Kalacak Yerler, Safranbolu’da Gezecek Yerler, Safranbolu’da Konaklama, Safranbolu Tatil Yerleri, Tarihi Safranbolu konakları

Safranbolu’nun her mevsim başka bir güzelliği olduğu söylenir hep. Bir sefer gitme fırsatım oldu. Ama yakınından geçecek olursam yolum uzasa dahi mutlaka uğramayı isterim. Sokaklarında dolaşmak ayrı bir keyif, yemeklerinin tadı ayrı bir lezzet. Safranbolu evleri ve yamaçlara dayanan konakları yörenin kültürel dokusunu yansıtır. Safranbolu’nun konaklama için kalınacak yerleri, konakları, kanyonları, gezilecek ve görülecek tarihi yerleri ve kültürel dokusu ile yurtiçinden ve yurtdışından turistleri her daim kendine çekiyor.

Tarihi Safranbolu konaklarında birkaç gece geçirerek geçmişin atmosferini yaşamanız mümkün. Yörenin kendine has yöresel yemeklerinden tatmak ve Safranbolu’yu çevreleyen kanyonlarda gezintiler yapmak oldukça keyiflidir. Bu arada mutlaka fotoğraf makinanızı yanınıza almayı tavsiye ederim. Çünkü amatör dahi olsa fotoğraf meraklıları için kaçırılmayacak güzellikte enstantaneler var.

Selçuklu devletinin 13. yüzyılda bin bir uğraş sonucu ele geçirdiği kale (Taht-ı Kale) görülecek yerlerden biri. Kalenin hemen yakınında Akça su ve Gümüşsü kanyonları bulunuyor. Oldukça derin olan kanyonlardan sonra tarihi kalıntılarıyla göze çarpan tabakhaneler bölgesini görebilirsiniz. Kanyonun yamaçlarında Safranbolu evlerini görmeniz mümkün.

Safranbolu’da kalınacak yerler, konaklar, evler, pansiyon ve oteller bulabilirsiniz. Konaklama yapacağınız birçok yerin özgün ve butik döşenmiş odalarına sahip olduğunu göreceksiniz. Anılarla dolu tarihi köşklerden birini de seçebilirsiniz. Mekan sahipleri kendi misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak ve onlara Safranbolu kültürünü en iyi şekilde yansıtabilmek için takdir edilecek bir çaba gösterdiklerine şahit olabilirsiniz. Samimi ve içten sohbetler insanın ruhunu dinlendiriyor.

Tarihi Safranbolu konaklarında kahvaltı dahil 30-40 TL civarında konaklama imkanı bulabilirsiniz. Kendinizi evinizde gibi hissedecek, birkaç gün olsa dahi şehrin masalsı havası size iyi gelecektir. Safranbolu çarşısını ve tarihi konaklarını gezdikten sonra fırsat bulursanız lokum üretimi hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Safranbolu’nun yakınında bulunan Bektaşilerin yaşadığı Yörük Köyü gezilecek yerlerden bir diğeri. Safranbolu’ya 20 km mesafede olan Yörük Köyü tam 750 yıllık bir köy. Köyün en eski evi olan Odabaşı Evi 450 yıldır varlığını korumuş. Yörük Köyü günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş nadir köylerden biri. Köyün tamamı sanki bir Açıkhava müzesi gibi. Gezi sonrası acıktığınızda Çevik Köprü Restoranın lezzetli kuyu kebabından yemenizi tavsiye edebilirim.

Yörük Köyünde konaklama tesisi bulunmasa da şansınız varsa müsait bir ev-pansiyon kiralayabilirsiniz. Yakın bir mesafede olduğu için Safranbolu’da bir konak, pansiyon veya otelde kalmayı tercih edebilirsiniz. Böylece köye günübirlik bir gezi için rahatça ulaşmanız mümkün olur.

Makale Kaynağı: Can Deniz Ö.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu