Başarılı GirişimcilikGüncel Ekonomi Haberleri

Sermayesi Olmayan Girişimcilere Mikro Kredi Destekleri

İşini Kuracak Girişimcilere Kredi Veren Bankalar

Bankalar 0-3 yaş arasındaki genç mikro işletmeleri ve fikrî olup sermayesi olmayan genç girişimcileri radarlarına aldı. Mikro işletme paketlerine eğitim desteği, kuluçka merkezlerinden yararlanma, melek yatırımcı ve danışmanlık hizmetleri de dahil edildi…BANKALAR önce küçük ve orta boy işletmeleri (KOBÎ), şimdi de mikro işletmelerle girişimcileri radarlarına aldı. Çok değil daha 10 yıl önce yeterli teminat ve istenen standartlarda bilanço suna-madıkları için bankalardan kredi alamayan KOBİ’ler artık birçok ürün ve hizmete ulaşma imkanı buluyor. Bu durum sektöre ilişkin verilere de yansımış durumda. 2009 yılında bankacılık sektöründen toplam 83.2 milyar TL kredi kullanan KOBİ’ler beş yılın sonunda bu tutarı 275 milyar TL’ye yükselttiler. Kısacası bugün sayıları 3-3.5 milyon arasında olduğu tahmin edilen KOBİ’lerin hala yeterli olmasa da bankacılık sektöründen kullandığı kaynak tutarı yüzde 203 oranında artmış durumda. Bu sayede KOBÎ’lerin şirketlere verilen krediler içindeki payı da aynı yıllar içinde yüzde 35’den 41’e çıkmış bulunuyor.

mikro kredi

Bankacılık sektörünün son yıllardaki yeni ilgi alanı ise en küçükler ve yeni doğacak şirketler ve hatta fikri olup kaynağı olmayan genç girişimciler… Bu konuda birçok banka çok sayıda proje başlatırken özellikle 0-3 yaş arasındaki şirketler için art arda paketler açılıyor.

Ne var ki, bu kesimin bankaların kaynaklarından yararlanma oranı yıllar itibariyle artsa da bunun hâlâ çok düşük seviyelerde olduğunu belirtmekte yarar var. Çoğu 0-3 yaş arasındaki mikro şirketlerin bankacılık sektöründen kullandığı kredi tutarı son verilere göre sadece 70.8 milyar TL düzeyinde.

FİKRİ OLANA DESTEK

Ancak önümüzdeki dönemde bu tutarın hızla artması bekleniyor. Çünkü bankaların bu konuda çok ciddi çaba harcadıkları görülüyor. Birçok banka 0-3 yaş arası şirketler için özel kredi paketleri açıklarken bazı bankalar genç girişimciler için üniversitelerin desteğiyle eğitim seferberliği başlatmış durumda.

Eğitimlerde üretime yönelik desteğin yanı sıra finansal eğitim de veriliyor. Bankalar bunun dışında girişimcilere özel kuluçka merkezleri kurarak fikirleri geliştirmeleri için teknik destek de veriyor. Ayrıca dikkat çeken projelere yerli ve yabancı melek yatırımcı bulma, teknoloji, vergi gibi karmaşık konularda danışmanlık vermek de bankaların diğer hizmetlerinden.

Bankaların küçük ve yeni girişimcilere yönelik olarak geliştirdikleri kredi çözümlerini derledik…

İŞ KURANA DESTEK

Garanti Bankası ise girişimcilere özel “İşimi Kuruyorum Destek Paketi” çıkardı. Bu paket kapsamında yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği sağlayıp bilgilendirme hizmeti vererek her konuda hayatlarını kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini vurgulayan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Bu paket finansmana ihtiyaç duyan ancak teminat sıkıntısı çeken girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor” diyor. KOBİ’lerin sektör ayırımı yapmaksızm İşimi Kuruyorum Kredisi, Franchise Giriş Bedeli Kredisi ve Mobil Girişimci Kredisi gibi üç farklı krediye ulaşabildiklerini söyleyen Karadere, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yine paket kapsamında üç yıldır faaliyet gösteren yıllık ciro/bilanço büyüklüğü 2 milyon euro’nun altında olan ve çalışan sayısı 9’u aşmayan işletmelere, Avrupa Yatırım Fonu desteğiyle, yatırımlarını uygun geri ödeme seçenekleri ve cazip faiz oranlarıyla 50 bin TL’ye kadar finanse etme imkânı sunuyoruz. Ayrıca altı ayı ödemesiz dönemli kredi verebiliyoruz. Aynı kapsamda 6 ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi vadesi boyunca tüm hesaplar işletim ücretinden muaf tutuluyor.”

Söz konusu paket kapsamında bugüne kadar 130 milyon TL kredi kullandırdıklarını ifade eden Karadere, bu krediyi kullanan girişimcilerin 18-35 yaş aralığında olduğunu belirtiyor. Bunun dışında girişimcilerle bir araya gelmek için çok farklı platformlar kuran Garanti Bankası, örneğin TOBB ile “Genç Girişimci” buluşmaları düzenliyor. Ayrıca, melek yatırım organizasyonu Galata İş Melekleri’nin düzenlediği, İTÜ Girişimcilik Kulübü ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nün desteği ile GBA Mentor Clinic toplantıları, Mobil Pazarlama Derneği ile de Mobil Girişimci Yarışması gibi çok sayıda organizyona da imza atıyor.

Bankanın Kasım 2012’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) Türkiye’den sadece kadın girişimcilere finansman sunmak amacıyla sağlanan en yüksek krediyi aldığım da hatırlatalım. 60 milyon ABD Doları tutarındaki beş yıl vadeli bu krediyi “Kadın Girişimci Destek Paketi” altında sunduklarını söyleyen Karadere, “KOBİ’lerimizin ulusal ve uluslararası finansmana erişim konularında yeterli bilgiye ulaşabilmeleri için hayata geçirdiğimiz TeşvikBul uygulamamızla KOBİ’lerin sayıca çok olan destek, teşvik ve hibelerle ilgili bilgilere tek bir çatı altından kolayca ulaşmalarını sağlıyoruz” diyor.

12 AY ÖDEMESİZ KREDİ

Bu konuda en dikkat çeken çalışmaları yürüten bankalardan biri olan Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), girişimcilerin yeni iş kurma süreçlerinde teminat değil projelerini dikkate alarak kredi veriyor. Banka geçen yıl bu kapsamda kullandırdığı 180 milyon TL’lik kredinin yüzde 70’ini teminat almadan proje potansiyelini göz önüne alarak verdi. TEB’in 12 ayı geri ödemesiz kredilerde 36 aya varan taksit imkanı da sağladığını belirtelim. TEB, parlak iş fikrine sahip girişimcileri ekonomiye kazandırmak amacıyla geçen yıl ‘Girişim Bankacılığı’nı da hayata geçirmişti.

Tüm Türkiye çapında örgütlendiklerini söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Hem finansman hem de danışmanlık desteğine daha çok ihtiyaç duyan girişimcilere ulaşmak amacıyla Anadolu’nun çeşitli illerinde eğitimler düzenliyoruz. Ancak Türkiye’deki girişimciliğin çok önemli bir kısmının İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Eskişehir, Konya ve Adana’da yoğunlaştığı görülüyor. TEB Girişim Bankacılığı, bu 10 ilde de bazı şubelerini seçerek ‘Girişim Elçileri Şubeleri’ olarak destek verecek” diyor.

TEB Girişim Bankacılığı kapsamında girişimcilere özel olarak bir de iş geliştirme merkezi açtıklarım söyleyen Boz, İstanbul Ata-şehir’de hayata geçirilen TEB Girişim Evi’nde ‘iş fikrim var’ diyen herkesin ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti aldığını belirtiyor.

TEB Girişim Evi’nin içindeki Kuluçka Merkezi’nin ise girişimcilere fiziki çalışma ortamı sağladığını ifade eden Boz, “Bilgisayar, yazılım, internet gibi bilgi teknolojisi altyapılarının sunulduğu bu merkezde ayrıca Danışmanlık/Mentorluk, İş Yönetim Danışmanlığı, Networking Desteği, Akademik Destek, Marka, Patent, Fikir Tescili Danışmanlık Desteği ve Mali Müşavirlik Danışmanlık Desteği gibi girişimciler için önem taşıyan ek hizmetler de sunuluyor” diyor.

Boz’un verdiği bilgiye göre, Girişim Evi kapsamında bir yılda yaklaşık 2 bin 418 girişimciye 576 saat eğitim verildi;

518 girişimciye de 971 saat danışmanlık hizmeti sunuldu. Ayrıca 550 proje dinlenirken 38 proje sahibine Girişim Evi’nde bulunan Kuluçka Merkezi’nin olanakları seferber edildi.

TEB, Girişim Bankacılığı kapsamında her yıl 15 bin girişimciye ulaşmayı hedefliyor. Banka halen Ankara’da ODTÜ Teknokent ve ITÜ ArıTeknokent ile işbirliği içerisinde yeni projelere hayat verilmesine destek oluyor.

TEB’in başlattığı bu çalışma yavaş yavaş meyvelerini de vermeye başladı, örneğin indirimli yemek ve etkinlik kulübü GastroClub haziran ayında BIC Angel Investments’tan yatırım alarak TEB Girişim Evi’nin yatırımcısıyla buluşan ilk projesi oldu.

Girişim Bankacılığı kapsamında Türkiye’ye gelen uluslararası fonlar ile temaslar kurup girişimcilerle bu fonları buluşturduklarını söyleyen Turgut Boz, şöyle devam ediyor: ‘“Her fonun farklı değerlendirme kriterleri ve farklı yatırım bakış açıları var. Biz burada fonların ilgili alanlarına göre girişimcileri belirliyoruz ve bire bir olarak iki tarafı buluşturuyoruz. Bu süreç içerinde girişimciye danışmanlık ve mentorluk sağlayarak başarılı bir yatırım görüşmesi süreci geçirmesine destek veriyoruz.”

0-3 YAŞ ŞİRKETE ÖZEL KREDİ

Finansbank, genç işletmelere ve genç girişimcilere çok sayıda destek sağlıyor. Geçen yıl bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu (AYF) ile anlaşma imzalayan banka, sadece 0-3 yaş arası genç fir-. maların kullanması için 1.5 milyar TL’lik bir fon ayırdı. Bu kredide finansmanı Finansbank, garantörlüğü ise AYF sağlıyor.

2013 yılında başlattıkları bu uygulama sayesinde 16 bin firmaya toplam 500 milyon TL’lik kredi sağladıklarım açıklayan Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, genç şirketlere ve genç girişimcilere sundukları hizmet ve ürünleri ise şöyle özetliyor: “Bu kapsamda 0-3 yaş arası şirketler herhangi bir teminat ödemeden maksimum 52 bin TL kredi kullanabiliyor. Bunun dışında KOBİ Para Cepte uygulamamız var.

7646’ya mesaj atan şirketler aynı gün 50 bin TL’ye kadar kredi alabiliyor. Bu krediyi de genelde yeni şirketler ve girişimciler talep ediyor. Ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile işletmelere 1 milyon TL’ye kadar kredi de kullandırıyoruz. Burada da teminat gösteremeyen şirketler KGF kefaleti ile finansmana ulaşabiliyor.”

Yaklaşık üç ay önce KOBİ’lere 10 yıl vadeli sabit ödeme imkanı sağlayan işletme kredisi vermeye başladıklarını söyleyen Karabiber, ihracatçı KOBİ’ler için de bir ürün geliştirdiklerini hatırlatıyor. İhracat sırasında şirketler tarafından birliklere ödenen gümrük çıkış bedelleri ve fonlarının artık Finansbank olarak kendilerinin ödediklerini belirten Karabiber, “Bunun tek şartı ise şirketin tüm ihracat işlemlerini Finansbank üzerinden geçirme garantisi vermesi” diyor.

Ağırlıklı 0-3 yaş arasındaki şirketlere franchising kredisi de veren Finansbank’m bu kredisi için şirketler teminat göstermeden 60 ay vade ile maksimum 50 bin TL kredi kullanabiliyor.

Bilkent Üniversitesi ile “Geleceğin Patronları” yarışması da düzenleyen banka fikri olup da bunu işe dönüştürme niyeti olan girişimcilere eğitim veriyor. Eğitimin ardından seçilen ilk üç girişimciye ise 50 bin TL hibe sağlıyor.

Yine KOBİ bankacılığı kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atan Finansbank “KOBİ Meydan Portalı”m kurmuş durumda. Söz konusu portal sayesinde KOBl’ler, birbirleri ile tanışıp ticari ilişkilerini geliştirmenin yanı sıra ortaklık kurup mal alım satımı yapabiliyor ve bankadan danışmanlık hizmeti alabiliyor.

KOBİ’lerin en büyük sorunu olan tahsilat sorununu da ortadan kaldırmak için harekete geçtiklerini söyleyen Metin Karabiber, “Artık Finansbank şubeleri kanalıyla alacak sigortası şirketleri Cofacce ve Euro Hermes’in ürünlerini pazarlayacağız. Bu sayede artık çek, senetle satış yapanlar için piyasa riski ortadan kalkacak” diyor.Finansbank yine KOBl’lere yönelik, TİM Akademi ile ortak Türkiye’deki teşvikler ve başvuru şartlarının anlatıldığı “KOBl’ler için Teşvikler” isimli bir de kitap çıkartdı. Bankanın KOBl’lere özel internet bankacılığı ve mobil internet bankacılığı uygulamaları da bulunuyor. “KOBİ Bulut” ise bu kesime telefon bankacılığı hizmeti sağlıyor. KOBİ’ler bu kanal üzerinden tüm işlemlerini yapabiliyor ayrıca vadesi gelen çek bilgileri, ödemeleri gibi tüm fi-nansal işlemleriyle ilgili bilgilerine ulaşabiliyor.

Finansbank’m 350 bin aktif KOBİ müşterisi bulunduğunu söyleyen Karabiber, “2014 yılında Türkiye’de KOBİ kredilerinin yüzde 15-20 büyümesini bekliyorum. Finansbank ise sektörün iki katı, yani yaklaşık yüzde 40’lık bir büyüme yakalayacak” diyor.

ESNAFA ÜRETEN KART

Türkiye çapında 450 bin esnaf ve mikro işletmeye ulaşan Şeker-bank, son olarak bu kesime özel Üreten Kart’ı çıkardı. Kartın en büyük özelliği hem kredi kartı hem banka kartı işlevlerine sahip olması. Bu sayede esnaf ve işletme sahiplerinin ödeme noktasında harcamalarını ister kredi kartı limitlerinden isterlerse vadesiz hesaplarından Üreten Kart ile gerçekleştirebildiklerini söyleyen Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, “Esnaf ve işletmeler Üreten Kart ile ayrıca ATM’den kredi başvurusu yapıp kullanabiliyor, işletme hesaplarına para yatırıp çekebiliyor. Üstelik de aynı gün içinde tek defada 5 bin TL’ye kadar para çekebiliyor. Tüm bankacılık ürünlerinin tek bir hesap özeti ile takip edilmesini sağlayan Üreten Kart, esnaf ve işletmelerin operasyonel iş yükünü azaltıyor” diyor.

Üreten Kart sayesinde esnaf ve mikro işletmelerin Şekerbank ATM’leri üzerinden teminat mektupları ve çek karnelerine ilişkin kullanım bilgilerine de erişebileceğini ifade eden Yıldız, kartın diğer özelliklerini ise şöyle sıralıyor:

“Üreten Kart, yurtiçinde ve yurtdışmda şirket harcamalarında kullanılmak üzere şirket adına yetkili çalışanlara da verilebilecek.

Bu özelliği sayesinde şirket çalışanlarının yaptığı harcamalar da tek bir hesap özeti sayesinde kolayca takip edilebilecek. Diğer taraftan Üreten Kart sayesinde iş yapılan bayi, distribütör ya da toptancı firmalarda pratik, güvenli ve düşük maliyetli bir ödeme sistemi de kullanılabilecek. İşletme sahipleri ödeme vadelerini mal alımı yapılan firma ile satış anında belirleyebilecek ve bu sayede mal alım limiti kontrol edilebilecek.”

Şekerbank, 60’ıncı kuruluş yılı kapsamında geliştirdiği ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformu ile dev markaları esnaf ile bir araya getirdi. Projenin uygulamaya başladığı 15 Şubat 2013 tarihinden bu yana Türkiye genelinde 405 esnaf odası ile Kapımız Esnafa Açık protokolü imzaladıklarını hatırlatan Halit Yıldız, “Bu çalışmalar sonucunda ülke çapında yaklaşık 220 bin esnafa ulaştık. Ayrıca iki yıl önce dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan KOBİ kredileri teminatlı “varlık teminatlı menkul kıymet” ihracı kapsamında uluslararası finans kuruluşlarıyla Anadolu’nun üretenleri arasında sürdürülebilir bir finansman köprüsü kurduk. Buradan elde ettiğimiz uzun vadeli kaynağı yine Anadolu’nun üretenlerine, esnafa ve işletmelere aktardık. Ayrıca şu an Sungurlu’dan Afşin’e, Kınık’tan İncirliova’ya 10’a yakın arabamız esnaf çarşılarını ve çiftçilerimizi ziyaret ediyor” diyor.

GİRİŞİMCİYE ENDEAVOR KREDİSİ

Akbank, yeni bir işletme kuran girişimciler için ‘Girişimci Destek Paketi’ hazırladı. Banka, bu paket kapsamında girişimcilerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını anında karşılamak için Artı Para Kredisi, mal alımı ve diğer ödemeleri için çek karnesi ve Axess Business Girişimci’yi sunuyor.

Girişimci Destek Paketi’ alan KOBİ’ler, Akbank şubelerinden üç ay boyunca 10’ar adet havale, EFT işlemi ve çek tahsilatlarını yaparken, Akbank Direkt İnternet’ten de havale ve EFT işlemlerini sınırsız şekilde ücretsiz yapabiliyor.

Girişimcilere ayrıca eğitim programı, danışmanlık, girişimci rehberliği, yarışma gibi pek çok konuda destek sağladıklarını söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, sundukları hizmet ve ürünler hakkında şu bilgileri veriyor:

“Akbank olarak Endeavor ile Türkiye girişimcilerine yönelik uygun teminat koşullarında, uzun vade, düşük faiz gibi avantajları içeren bir kredi havuzu oluşturduk. Yine Endeavor ile melek yatırımcı modeli hakkında KOBİ’leri bilgilendirdiğimiz ‘İyi Yatırım’ ve ‘İyi Girişim’ zirvelerini gerçekleştirdik. Endeavor sayesinde girişimcilere ayırdığımız kredi havuzundan uygun teminat ‘ koşulları, uzun vade ve düşük faiz sunuyoruz. Ayrıca ‘Global Üniversiteli Girişimci Yarışması’ ile üniversite öğrencilerinin parlak girişimlerini ödüllendiriyoruz. Sabancı Üniversitesi ile sürdürdüğümüz ‘Girişimci Geliştirme Programı’na bu yıl ‘Sosyal Girişimci Geliştirme Programı’nı da ekledik.”

KOBİ’YE ÖZEL MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ

DenizBank 0-3 yaş arası mikro ve küçük işletmelere kredi veriyor. Ancak banka yeni kuruluşlarda önceki sektör tecrübelerinin belirleyici olduğunu vurguluyor.

Bu kapsamda KOBl’lerin nakit akışına uygun birçok seçenek sunduklarını söyleyen DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Örneğin mevcutta devam eden ‘Seç Bakalım’ kredi kampanyası ile iki ayrı paketi müşterilerimizin hizmetine sunduk. Sigorta Paketi ve Vera Pa-keti’nde dosya masrafsız krediden yüzde 1.19’luk faiz oranlarına kadar birçok seçenek bulunuyor. Ayrıca KOBİ’lerin nakit akışlarının düşük olduğu aylarda geri ödemesiz, kalan aylarda eşit taksitli finansman kaynağı da sağlıyoruz. KOBl’lerin uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını ise en rekabetçi vade ve faiz oranları sunduğumuz ‘Sermaye Destek Kredisi’ ile karşılıyoruz. Ayrıca taşınmaz mallarını teminat gösteren KOBİ’lerimizin 1 milyon TL’ye kadar kredi taleplerini 10 yıla varan vadelerle karşılıyoruz” diyor.

DenizBank’ın bunun dışında yine KOBİ’leri hedeflediği İşletme Kart’ı bulunuyor. Bunun dışında banka, sadece KOBİ’lerin talep ve sorularına hızla yanıt verebilmek ve işlemlerini şubeye gitmeden halledebilmeleri amacıyla onlara özel iletişim merkezi bünyesinde ‘özel müşteri temsilcileri’ bulunduruyor. Bu sayede KOBİ’lerin bir işlemle ilgili bekleme süresi 3 saniyeye kadar iniyor.

FRANCHİSE İSTEYENE KREDİ

Türkiye’de girişimcilerin en fazla tercih ettiği sistemlerin başında franchising’in geldiğini tespit eden Yapı Kredi bu alana odaklanmış. Türkiye’de girişimciliğe soyunan her 10 kişiden birinin işini franchise sistemiyle kurmak istediğini söyleyen Yapı Kredi KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grup Direktörü Aslı Düzenli, “Biz bu talebi göz önünde bulundurarak özellikle start-up girişimcilere franchising kredisi sunuyoruz. Bu ürünümüzü müşterilerimiz 36 aya kadar vadeli, üç ya da altı ayda bir eşit taksitler halinde veya altı aya kadar ödemesiz olmak üzere uygun faiz oranlarıyla kullanabiliyor” diyor.

İşletmelerin nakit destek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “KOBİ Destek Kredisi” kampanyasını başlatan Yapı Kredi, özellikle küçük işletmelere 50 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli aylık yüzde 1.24’ten başlayan faiz oranlarıyla finansman sağlıyor.

Teminat ve belge talep edilen bu kredi kampanyasmdan yararlanan kuçuk işletmeler ödemelerine ise Mayıs 2014’te başlayacak.

Yapı Kredi bunun dışında işini yeni kuran KOBİ’leri devlet destekleri hakkında bilgilendirmek, onların uygun finansmana ulaşmalarını sağlamak için Projes İş Geliştirme firması ile birlikte “Benim Projem” adında bir danışmanlık hizmeti veriyor. Yine bu kapsamda Koç Holding ile Koç Üniversitesi ortaklığında kurulan Inventram A.Ş. aracılığıyla KOBİ’lerin bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan buluş ve yenilikçi ürünlerinin ticarileşme sürecini yönetiyor.

Aslı Düzen’in verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi, KOBİ’lerin KOS-GEB, TÜBİTAK gibi kurumlar tarafından sağlanan proje bazlı geri ödemesiz ve geri ödemeli destek programları konusunda ücretsiz ön bilgilendirme yapıp ardından danışmanlık hizmeti de sunuyor.

Yapı Kredi, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Alman Yatırım ve Kalkınma Kuruluşu (DEG) ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) gibi bankalarla da ortak çalışmalar yürütüyor. Bu kurumlar kanalıyla KOBİ’lere uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlıyor. Banka en son 2013 Temmuz ajanda EBRD kaynaklı Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı (TURSEFF) Programı’na da dahil oldu.

KOBİ’lere bankacılık paketi de sunan Yapı Kredi sayesinde küçük işletmeler internet bankacılığında ücretsiz EFT ve havale, hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatından muafiyet, havale çek tahsilatının yanı sıra nakit destek kredisinde özel fiyatlama gibi avantajlar elde ediyor.

2014’ÜN HEDEFİ MİKRO VE KÜÇÜKLER

Albaraka Türk, 0-3 yaş arasındaki genç şirketlere de kredi veriyor. Banka kar payı ve vadeye ilişkin şartları ise diğer kredileriyle aynı tutuyor. Bu yıl genç girişimcileri desteklemek amacıyla önemli adımlar atmaya hazırlandıklarını söyleyen Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, bu konuda yapmayı planladıkları çalışmaları şöyle özetliyor:

“Albaraka olarak bu yıl, erken aşamadaki, gelişme potansiyeli olan, yenilikçi ve teknolojik projeleri destekleyip bunları ticarileştirmek için Girişim ve Ar-Ge bankacılığı alanında çalışmayı planlıyoruz. Bu kapsamda, “Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması Desteği”, “Başlangıç ve Erken Aşama Sermayesi Desteği”, “Egıtım ve Danışmanlık Desteği”, “Kuluçka Merkezi Desteği” hizmetlerini sunmayı hedefliyoruz. ICısa vadede pilot uygulamalarını yapacağımız programla yeni mikro ve küçük işletmeleri ve finansman arayışı içinde olan girişimcileri destekleyeceğiz. Albaraka olarak 2014 yılında Ar-Ge ve girişim bankacılığında yeni bir başlangıcın adımlarını atacağız.”

Albaraka Türk, öncelikli hedefleri arasına koyduğu girişimcileri ve yeni şirketleri desteklemek adına yurtiçinde kamu ve özel sektör temsilcileriyle stratejik ortaklık kuracağı bir yapı üzerinde çalışıyor. Bu amaçla ilgili taraflarla görüştüklerini vurgulayan Taban, “Yeni şirketler ve girişimciler kısa süre sonra Albaraka’nın kendilerine özel ürün ve hizmetleriyle tanışacaklar” diyor.

Banka, halen Kurumsal Finansman Desteği ile mikro ve küçük işletmelerin ihtiyacı olan mal, hizmet, makine, tesis, teçhizat, hammadde, ara madde alımlarmı ve projelerini finanse ediyor.

Esin Çetinel

18 Yorum

 1. Merhaba
  Finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var mı? 5.000,00 TL – 10.000.000.00 TL arasında değişen bir kredi sunuyoruz. % 100 Garantili, Güvenilir, Verimli, Hızlı ve Dinamikiz Aynı zamanda kredi de veriyoruz (Euro, Pound ve Dolar). İlgilendiğiniz takdirde, tüm Krediler için geçerli olan faiz oranı (% 2) bize geri döner.

  Email: muratacarfinancialservice@gmail.com

  Teşekkürler

 2. Evet gardas 500.000 tl krediye ihtiyacım var .Şirketim var. 70 dönüm tarlam var ipotek gösterebilirim. Değeri 750.000 tl acil donerseniz

 3. Yeni bir is kuruyorum acil 20000 lazim yardimci olacak kurumlar irtibat kurabiliriz 05399244368

 4. Slm. Mrb. Bana is kurmak için 10.000 tl gerekiyor. Yardımcı olun lütfen.

 5. ya da var evet

  Seni korusun

  Piskopos Kutsanmış

 6. Evet kesinlikle cok dogru bankalar yaniltici reklam yapiyorlar ve insanlari zarara ugratiyorlar.lutfen buna bir dur diyin

 7. Merhaba.
  Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse, lütfen bizimle irtibata geçin (privateloaninvestment@outlook.com)

 8. Evet yeni bir iş kuruyorum ama kendi imkanlarımla işin bir kısmını kendim hallettim fakat maddi açıdan eksiklerim kaldı ve onun için krediye ihtiyacım var nasıl kredi kullanabilirim.

 9. Merhaba.
  Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel ya da işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olup, bu e-postaya cevap lütfen. (privateloaninvesment@outlook.com) gerekli ad ve miktarı.

  bize ulaşın bugün (privateloaninvesment@outlook.com)

 10. Bir kredi gerekiyor mu? Biz Transferi işleyebilir böylece evet bize geri alırsanız, kredi formu doldurup bize geri almak.

  Ülke:
  Durum:
  Cinsiyet:
  yaş:
  Kredi miktarı:
  Kredi süresi
  Kredi Amaç:
  telefon:
  Faks:
  Günlük Gelir:
  Haftalık Gelir:
  Aylık gelir:
  Reklamını musunuz?

  E-mail @ (garyjayloanfund@gmail.co I)

  Yani biz cevapları uygulamak için bekleyen, size daha iyi hizmet edebilir.

  Teşekkür ederim.

  Sayın Gary Jay.

  Hızlı Kredi teklif 2015, artık kullanılabilir ….

 11. Eğer bir kredi gerekiyor?
  Eğer büyük bir tarzı işinizi büyütmek istiyorsun?
  u Hayalinizdeki araba ve ev satın almak istiyorsun?
  Eğer bir küçük ya da büyük firm.visit bize bugün finanse etmek istiyorsunuz (maxwellloans24@outlook.com), ihtiyaçlarınızı ment ve endişeler üzerine nerede.
  % 2 bu teklifi kaçırmayın biz daha ucuz bir oranı kredi veriyoruz.

  Sizin Tüm Detaylar:
  Ad Soyad: ………
  Ülke: ………….
  Devlet: ………….
  Cinsiyet: ………….
  Adres …………
  Tel: ………….
  Meslek: …… ..
  Tutar Gerekli: …………
  Kredinin Amacı: …… ..
  Kredi Süre: …………
  Telefon Numarası: ………

 12. KGF mi komik şey,
  Tamda KGF nin istediği şartları taşıyan,henüz 1 yılı doldurmamış,bilançoları mükemmel elinde proje işleri olan kurulu işyeri olan vs vs vs işletmeye sahibim.Kredi için bankalar 1 yılı doldurmadığızdan vermeye yanaşmıyor diye teminat sorununu aşmak için kgf ye başvurdk.kafadan 250 tl inceleme parası istediler verdik bir sürü evrak vs prosedürler uğraştık.Sonuçta ne dediler sıkı durun KEFİL VEYA TEMİNATINIZ VARMI??? Ulan benim kefil yada teminatım olsa bankaya giderim size niye geleyim siz kefil veya teminat sorunu olan işletmeler için bu kurumu kurmadınız mı bu neyin kafası.

 13. sayın yetkililer ve yoneticiler bende bir genç girişimçi olarak yeni iş kuruyorum mustakil tapulu ve 100/80 tamamlanmış restorat 200 metre kare bir salon vergim dahi açık olmasına reğmen hiç bir kurumdan masa sandalye ekipman almak için kime nereye gittimse bana olumlu bir yanıt verilmedi şimdi kurduğumuz işyeri atıl durumda tamamlayamadım kendi özkaynağımda bitti devlet vegi ister sosyal güvenlik kurumu prim öde ben ne yapıçam ne yapmalıyım şimdiden teşekkurle

 14. Ailemden kalan bir fabrika var 22 yasındayım kosgebe basvurdum fabrikanın malzemeleri yarısı mevcut yarısını kosgebten temin ediyim diye başvurdum kabul edildi ama her bankaya gittiğimde tuhaf tuhaf şeyler çıktı karsıma tv lerde banka sitelerinde girişimcilere kredi desteği vs deniliyor ama gittiğiniz de hayır öyle bir destek yok ipotek var mı yada kefiliniz var mı diyorlar ayrıca vergi levhanız boş diyorlar tamamen oyun içerisine alıyorlar sizleri boşuna girmeyin benim fabrika olduğu halde yapamadım.10 bin lira bile alamazsınız.Sitelerinde yazdıkları tamamen yalan oraya gittiğinizde öyle bir şey yok diyorlar yada ab fonu var gelmedi gelince arayalım diyorlar ben 1 yıl bekledim hala gelmedi ab fonu kgf ye basvurayım o kefil olur diyorum vergi levhan boş diyorlar yahu yeni işletmeyim dolu mu olucak bide diyorum dolu olması gerek diyorlar ya Kütahyadaki bankacılar bilmiyor yada gerçektende halkı böyle şeylere teşvik edip devlet bağkurdan alacağı paraya bakıyor bankalarda işlem ücretlerine tabi bu işlemler boş çıkıyor sizde verdiğiniz paraya su içiyorsunuz.Genç arkadaşlar gökten size 50 bin lira para gelmedikçe iş kurmayın istihdam felan yalan iş devletin derdi istihdam değil sadece o an ki oy durumuna bakıyor.

 15. merhaba

  Eğer mali zorluklar her türlü musunuz? Eğer borçlarını temizlemek için bir kredi ihtiyacım var mı? Siz işinizi genişletmek isteyen bir iş adamı ya da kadın vardır? Biz bireyler, firmalara kredi her türlü teklif ve e-posta yoluyla bir gerçek kredi için bugün bize% 3 düşük faiz oranıyla kredi ihtiyacı olan organları işbirliği:
  douglasbenloanpffice@gmail.com

 16. Mrb ben Bülent ayas mikro kredi çekip kendi işimi yapmak istiyorum kredi yutar 20000 tl yardimci olurmusunuz detaylari görüşürüz numaram 0553 3839925

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu