Kariyer ve İş

Sıfırdan Zengin Olan Mark Zuckerberg’in Hayatı

Sıfırdan zengin olan Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg “İnsanlara paylaşma imkanı vererek, dünyayı şeffaflaştırıyoruz” diyor.

Her sanayi devrimi kendi zenginlerini yarattı. Bilgisayar devrimiyle zengin olan Bill Gates ve Steve Jobs’tan sonra, İnternet devriminin ilk zenginleri içinde Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg en başta gelen isim.

33 yaşında dünyanın en zengin 5. kişisi olduğunda, bir t-shirt, kot pantolon ve ayağındaki Adidas marka terlikleriyle, şirketinde boş bulduğu bir masada dizüstü bilgisayarıyla çalışmaya devam ediyordu.

Bu durum alışılmadık değildi, Harvard Üniversitesi’nde okurken bir yurt odasında kısa bir süre sonra dünyanın en büyük sosyal ağı olacak Facebook’u kurduğunda da aynı şekilde çalışıyordu. Bahsettiğimiz bu kişi Mark Zuckerberg’ten başkası değil, 3 milyara ulaşan kullanıcısıyla internetin en büyük platformunun kurucusu.

Mark Zuckerberg kimdir?

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York eyaletinin White Plains şehrinde diş hekimi bir baba ve psikiyatrist bir annenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda bilgisayar oyunları kodluyor, mesajlaşma yazılımları geliştirmeye çalışıyordu.

Facemash macerası

Başarılı bir lise öğrencisi olan Zuckerberg, 2002 yılında Harvard’a girmeyi başardı. İlk olarak sınıf arkadaşlarının resimlerini koyduğu “Facemash” web sitesiyle kampüs içinde ilk dört saat içinde 450 kişiden 22.000 sayfa görüntülenme aldı. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı, ancak bu fotoğrafları izinsiz bir şekilde üniversitenin veritabanından almıştı. Harvard yönetimi, telif hakkı ve güvenlik kaygılarından dolayı bu web sitesinin kaldırılmasını istedi ve veritabanını hacklediği için Zuckerberg’i disiplin kuruluna gönderdi.

Bu olay Zuckerberg’in yaşamında bir dönüm noktası oldu, okulu bıraktı ve birkaç arkadaşıyla birlikte Facebook’u kurdu. 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg, şimdilerde tüm dünyada Facebook.com olarak bilinen TheFacebook.com alan adını satın aldı. Fakat, bu alan adıyla sadece Harvard içerisinde faaliyet gösteriyordu.

Sıfırdan Zengin Olan Mark Zuckerberg
Sıfırdan Zengin Olan Mark Zuckerberg’in Hayatı

Facebook dönemi

Facebook aslında bizim de okullarımızda öğretmenlerin öğrencilerin fotoğraflarını yapıştırdığı not defteri anlamına geliyor. Facebook kurulduğunda, vesikalık resimleriyle öğrencilerin, okul numarası ve adlarıyla yer aldığı bu defterleri, internete taşıyarak aynı üniversite okuyan kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamayı hedefliyordu. Ama bir anda yoğun ilgiyle birlikte, kullanıcı sayısı kartopu gibi büyüyerek, dünyanın en büyük sosyal medya ağı haline geldi.

Mark Zuckerberg site için yatırımcı aramaya başlamıştı. İlk yatırımlar Silikon Vadisinde herkesçe tanınan ve PayPal’in kurucularından biri olan Peter Thiel’den alındı. Peter Thiel platforma 500 bin dolar aktardı, ki bu Facebook’un bir an önce gerçekleştirmesi gereken hedefleri için yeterli bir miktardı. Proje hızlı şekilde ilerlemeye devam etti. Kuruluşundan sonra bir yıldan daha kısa bir süre içinde 1 milyondan daha fazla kişi bu sosyal ağa katılmıştı. Facebook’u daha fazla geliştirebilmek için daha fazla yatırıma ihtiyaç duyuyorlardı. Bu noktada, Accel Partners Facebook’a 12,7 milyon dolar değerinde yatırım yaptı, Greylock Partners tarafından yapılan yatırım ise 27,5 milyon dolar değerindeydi.

Sıfırdan zengin
Sıfırdan zengin olan Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg

WhatsApp, Instagram ve Oculus VR yatırımları

Zuckerberg’in Facebook’u dünyanın en büyüğü olmasına karşın, özellikle sosyal medyada alternatif ağları hiçbir zaman göz ardı etmedi. Instagram için 1 milyar dolar, WhatsApp için 19 milyar dolar ve Oculus VR için 2 milyar dolar vererek, Facebook’un gelişimini potansiyel olarak tehdit edecek platformları Facebook bünyesine kattı.

Siyasete mi atılacak?

2017 yılında, ABD’de başkanlık seçimleri sırasında, ABD eyaletlerini ziyaret etmeyi hedeflediğini açıklaması bir anda Zuckerberg’in gelecek seçimlerde ABD Başkanlığı için aday olma fikri olduğunu düşündürdü. Her ne kadar bu söylentiler nedeniyle, bu ziyaretlerden vazgeçse de, Donald Trump ABD Başkanı seçildikten sonra siyasi konularda sessiz kalmadı, Trump’ın uygulamalarını açık ve net şekilde eleştirmeye başladı.

Davet edildiği yerlerde Zuckerberg iklim değişikliği, evrensel temel gelir, adalet ve insanların online oy vermelerine izin veren “demokrasinin modernizasyonu” konularında konuşmalar yaparak siyasi mesajlar vermeye devam ediyor. En büyük hedefiyse dünyadaki herkesi ücretsiz olarak internete bağlamak.

Mark Zuckerberg - Priscilla Chan
Priscilla Chan – Mark Zuckerberg

MARK ZUCKERBERG

  • Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu açıklamıştır.
  • Facebook’u 2001 yılında kuran Mark Zuckerberg, Time dergisi tarafından 2010 da yılın adamı seçilmiştir.
  • Mark Zuckerberg, 19 mayıs 2012 tarihinde 9 yıllık Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile evlendi.
  • 25 Şubat 2012’de aldığı karar ile şirketin %12′ lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı. Zuckerberg hala Fatebeok ‘un %57 hissesine sahiptir.

İlginizi çekebilir: İş Hayatında Önem Arz Eden 5 Nokta

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu