Turizm ve Tatil

Son dakikacılar bu yıl daha ucuza tatil yapıyor

Türkiye’de her yıl 7 milyon yerli turist, Belek’ten Lara’ya Bodrum’dan Kemer’e kadar çeşitli bölgelerde tatil yapıyor. Rusya’da yaşanan ekonomik kriz, Suriye’deki siyasi karışıklık ve IŞID tehdidinin de etkisiyle dolulukları azalan tesisler yüzde 10 ile yüzde 40 arası indirimler yaptı. Bu durum yerli turistlerin bu yıl geçmiş yıllara göre daha cazip fiyatlarla tatil yapmalarım sağlıyor.

Türkiye, turizmde son 10 yıllık süreçte iki haneli büyüme rakamları ile yoluna devam etti. Her yıl 50 bin yeni yatağın devreye alındığı turizm sektörü, pastadan pay alan sayısının, rağmen büyümesini sürdürdü. Ancak bu yıl ibre tersine döndü. Rusya’da yaşanan ekonomik kriz, Suriye’deki siyasi karışıklıklar ve IŞİD tehdidi de eklenince Türk turizmi için tehlike çanları çalmaya başladı.

belek

Geçtiğimiz yıl 39 milyon turist ağırlayan ve bu yıl için de iki haneli büyüme hedefiyle yola çıkan Türkiye’de planlar sil baştan yapılıyor.

Yüksek sezon olan haziran ayında doluluklar kimi tesislerde yüzde 30’lara kadar düştü. Oysa bu dönemde doluluklar yüzde 100’lere ulaşırdı.

Krizlere alışık olan sektör bu yıl da çıkış planı olarak yüzde 10 ile 40 arasında fiyat indirimi yapma yolunu tercih etti. Kimi bu yolla doluluklarını artırmayı başardı.

Bu süreç bu yıl turistik tesislerde yüzde 10-15’lik kontenjana sahip yerli turistlere yarıyor. Bu yıl tatilini erken rezerve eden yerli turistlerin avantajlarının kalmadığını daha önce yazmıştık. Bu yıl son dakikacı yerli turist, bölgesine göre değişmekle birlikte, yüzde 40’lara varan oranda avantajlı. Yerli turistler okulların kapandığı haziran ayından okulların açılma dönemi olan eylül ayma kadar tatil yapmayı tercih ediyor. Bu dönemde standart yıllarda tesis fiyatları yüksek olurken, bu yıl indirimlerle temmuz ayında daha ucuz fiyatlara tatil yapmak mümkün oldu.

FİYATLAR NE OLDU?

Örneğin Türkiye’nin en pahalı tesislerini barındıran Be-lek’te delux otellerde geçen yıl temmuz ayında 550 lira olan gecelik ortalama fiyat, bu yıl 450 liraya geriledi. Belek ve La-ra’daki standart 5 yıldızlı tesislerde geçtiğimiz yıl temmuz ayında 300 lira olan fiyat bu yıl 220 lira seviyelerinde. Kemer’de geçtiğimiz yıl 200 lira olan gecelik ortalama fiyat bu yıl 120 liraya düştü. Alanya’da geçtiğimiz yıl 190 lira olan fiyat bu yıl 110 lira civarında. Bodrum’da ise standart 5 yıldızlı tesiste geçtiğimiz yıl 210 lira olan oda fiyatı bu yıl 130 lira olurken, bölgedeki üst segment otellerde geçtiğimiz yıl 300 lira olan ortalama gecelik fiyat da bu yıl 230 liraya geriledi.
Tur operatörleri, ağustos ayının belirsizliklerle dolu olması nedeniyle otellerin hala bu ay için fiyat aksiyonu almadıklarına dikkat çekiyor. Tunus’ta yaşanan turistlere yönelik saldırının Avrupa ülkelerinden Tunus’a giden turistlerin rotalan-nı Türkiye’ye yönlendirmelerine neden olabileceğine dikkat çekiliyor. Bu süreçte Türkiye’nin güvenli bir ülke imajı sergilemesinin ağustos ayındaki turizm hareketine olumlu katkılar yapılabileceğine vurgu yapılıyor.

YERLİ KOTASI KALKTI

Turizmciler, yaşanan sıkıntılı günleri aşmak üzere kriz planlan yapıyor. Bu planlardan biri de otellerdeki yerli turist kotasının bu yıl kaldınlması şeklinde oldu.

ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, turizmde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle bu yıl Antalya’daki tesislerin yerli turistlere kota sınırlaması yapmadıklarını söylüyor. ETS Tur olarak geçen yıla oranla iç pazar satışlarının kişi sayısı bakımından yüzde 43 arttığını belirten Ersoy, yerli turistin daha hesaplı fiyatlarla tatil yapma şansını değerlendirdiğini vurguluyor.

Türkiye’de her yıl 7 milyon kişi tatil amaçlı seyahat ederken bunun yaklaşık 3 milyonu organize turlar ile tatil yapmayı tercih ediyor.

Coral Travel Türkiye Genel Müdür Vekili Mehmet Kamçı, bu yıl otellerdeki indirim oranlarının temmuz ayına kadar uzamasının yerli turistler açısından fırsatlar doğurduğuna dikkat çekiyor. Ramazan ayının bir fırsat dönemi olduğunu belirten Kamçı, özellikle bayram döneminde fiyatların yükseleceğini de vurguluyor.

İÇ PAZAR BÜYÜYECEK

Rus turist sayısının yoğun olduğu Kemer ve Alanya bölgele-rindeki oteller yerli turiste yönelik kampanyaları yoğunlaştırırken, Belek, Kundu ve Lara’daki Calista Lu-xury Hotel, Gloria, Rixos Sungate gibi delux kategorisindeki tesisler fiyat politikalarını korumayı tercih ediyor.

Regnum Carya Golf & Spa Resort Hotel Genel Müdürü Hakan Duran, Rusya’da 4 milyon memurun yurtdı-şına çıkışının durdurulduğunu ve bu turistlerin Kırım, Soçi gibi bölgelerde tatil yapmaya yönlendirildiğini söylüyor. Duran, Rusya ve Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin sayısının azalması nedeniyle kimi tesislerin fiyat ayarlama politikası izlediğini ve özellikle Avrupa pazarında toparlama sağladıklarını belirtiyor. Şu anda turistik tesislerde erken rezervasyon kampanyalarının sunduğu fırsatların devam ettiğine dikkat çeken Duran, “Türkiye’de iç pazar her yıl dinamik bir seyir izliyor. Yüzde 7 ile 10 arasında büyüme gösteren iç pazar bu yıl fiyatlardaki düşüşün etkisiyle yüzde 10-12 oranında artış gösterecektir” diyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, otellerde yapılan fiyat ayarlamalarının yerli turistlerin bu yıl fiyat nedeniyle gitmeye çekindikleri tesislerde tatil yapma fırsatı sunduğunu söylüyor. Ayık, önümüzdeki yılların da kritik yıllar olabileceğine dikkat çekerek Türkiye’nin farklı pazarlara farklı tanıtını çalışmaları yapması gerektiğini vurguluyor.

YERLİ TURİST İLAÇ OLUR MU?

Calista Luxury Resort Hotel Genel Müdürü Ali Kızıldağ, Antalya’nın en lüks otellerini barındıran Belek bölgesinde indirim yapan otellerin doluluk oranları yüzde 80’lere ulaşırken, indirim yapmayıp fiyatlannı koruyan tesislerin yüzde 65-70 doluluklarda kaldıklarını söylüyor. Kızıldağ, yapılan indirimlerin yerli turistlere yarayacağına işaret ediyor. Ancak 13 milyon yabancı turist alan Antalya’da yaşanan turist kaybının yerli turistlerle ikame edilemeyeceğini de belirtiyor.

Antalya’nın çeşitli bölgelerindeki tesislerin yüzde 10-40 arasındaki erken rezervasyon indirimlerini devam ettirdiklerine dikkat çeken Ali Kızıl-dağ, “2015-2016 yılları sıkıntılı geçecek gibi gözüküyor. 2017 yılının toparlanma yılı olacağını, 2018’de de işlerin düzeleceğini düşünüyorum” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu