Turizm Sektöründen Haberler

Son Günlerin Gözde Turizm Çeşidi E-turlar

TARİHE, kültüre, doğaya, sanata meraklı gezginler için içinde bulunduğumuz bahar ayları bol bol tur yapma zamanıdır. Normal şartlarda havaların ısınmasıyla kendini sokaklara atan bu kesim, Covid-19 günlerinde evde kalırken bir yandan da gezmesinden geri kalmıyor. Sanal turlara, online seminerlere ve sohbetlere katılan gezginler için turizmde yeni bir kavram ortaya çıktı: E-tur. “Uzaktan turizm” olarak nitelenebilecek bu elektronik turlarda, ülkemizden veya dünyadan seçilen bir tarihi bölge, şehir, eser veya müze uzman birinin anlatımı eşliğinde sanal olarak geziliyor.

Kültür turizmi yapan seyahat acentelerinin ve profesyonel turist rehberlerinin yaptığı e-turlara rağbet her geçen gün artıyor. Pandemi döneminden en çok etkilenen sektör olan turizmin kültür kesimi bu sayede bir ölçüde hareketli günler geçiriyor. Bireysel taleplerin yanı sıra kurumsal talepler de aldıklarını söyleyen kültür turculan, şirketlerin bu döneme özel abonelik paketi alıp çalışanlarına hediye ettiğini de anlatıyor. Online turların fiyat aralığı saatine ve programına göre 70 ila 300 TL arasında değişiyor. Kurumsal olarak katılan sektörler arasında bankacılık başı çekiyor.

500 BİN GEZGİN PİRİ’DE

Online bir seyahat uygulaması olan Pirfnin kurucusu ve Yönetici Ortağı Tülin Yücel Altaş, kültürel mirasları tanıtırken, gezginlerin hayatını teknolojiyle kolaylaştırdıklarını ifade ediyor. Pandemi nedeniyle bugünlerde dijital tur hizmetini evde verdiklerini söyleyen Altaş, kullanıcılarının sesli turlarını sanal bir seyahat deneyimi olarak benimsediğini ve evlerinden dinlemeye devam ettiğini belirtiyor. “Sesli turlarımız, özlenen yerleri evlere getiriyor; mental sağlığı ve keşif duygusunu canlı tutmaya yardım ediyor” diyen Altaş, 500 bin gezgine hizmet verdiklerini bildiriyor.

20 ülke, 30 şehirde, 150’dcn fazla sesli dijital tur ve 3 binden fazla sesli içeriğe sahip olduklarını anlatan Altaş, Piri’deki sesli dijital turları Saffet Emre Tonguç, Ali Canip Olgunlu, Vedat Milor, Ruth Polling, Pat Liddy, Guido Lion gibi uzman isimlerin ve seyahat yazarlarının sesli anlatımlarıyla sunduklarını kaydediyor. Gezginler bu turlara erişmek için, Piri mobil uygulamasını telefonlarına ücretsiz indirebiliyor, deneyimle-mek istediği turu satın alabiliyor ya da ücretsiz içerikleri dinleyebiliyor.

ÇALIŞANA ÖZEL PAKET TUR

Pandemi dönemine özel olarak 50’den fazla sesli içeriği ücretsiz sunduklarını bildiren Altaş, buna ek olarak ücretli premium dijital turlarından seçilen en güzel durakları da her gün yenileyerek ücretsiz sunmaya başladıklarını ve büyük ilgi gördüğünü aktarıyor. Uygulamanın ana sayfasında yer alan “Bugün Kaçırma” isimli kategoriden günün şehrini evinizden turlayabiliyorsunuz.

Altaş, bu döneme özel çalışan memnuniyetine önem veren şirketlerin de Piri’den abonelik paketi alıp çalışanlarını mutlu etmek için onlara hediye ettiğini söylüyor. Abonelik paketi Piri’de yer alan 3 binden fazla sesli içeriğe ücretsiz ve sınırsız erişimi kapsıyor. Altaş, “Şirketlerle tanışmaktan ve bu ilgiden de çok memnunuz” yorumunu yapıyor.

Koronavirüs sürecinde bir ayı geride bıraktığımızı hatırlatan Altaş, bir aylık uygu-lama-verilerine göre en çok dinlenen rotalar olarak İstanbul, Dublin, Prag, Amsterdam ve Kapadokya’nın öne çıktığım anlatıyor. Piri’de en çok dinlenen sesli seyahat içerikleri ise şöyle: ‘Deyimlerin Şaşırtıcı Hikayesi’, ‘Avrupa’nın En Özel 12 Müzesi’, ‘Topkapı Sarayı’ndan 10 Hikâye’, “Kahvenin Yolculuğu”. Altaş, önümüzdeki aylarda, Karantinada Sanat içeriklerinin ilk sıraya yükseleceğin i tahmin ediyor.

SANAL İSTANBUL TURU

Tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel turist rehberi Saffet Emre Tonguç, Türkiye’de ve dünyada yaptığı turlardan sosyal medyada canlı yaymı ilk başlatan öncü isim olarak pandemi sürecinde de enerjisini hiç düşürmüyor. Evlere kapandığımız ilk günlerden itibaren online seminerler ve turlarına İstanbul ile başladığını söyleyen Tonguç, Türkçe ve İngilizce, harika İstanbul görüntüleri eşliğinde kısacık videolar hazırlayıp sosyal medyadan servis ettiğini kaydediyor.

Tonguç, yıllardır Patagonya’dan Machu Picchu’ya kadar dünyanın pek çok köşesinden canlı yayınlar yaptığım vurgulayarak, bilgi birikimini ve deneyimlerini pandemi döneminde de kaliteli ve rafineri şekilde sanal ortamda paylaşmaya devam ettiğini bildiriyor.

Özgün içerikli butik turlarıyla tanınan Sacred7 TraveFın organizasyonu ile halka açık seminerler başlattıklarını söyleyen Tonguç, yanı sıra şirketlerden özel talepler alarak kurumsal olarak da -bu hizmetleri verdiklerini kaydediyor. Firmanın seminer programında Lcvon Bağış, Dr. Elif Çamlıkaya, Bahar Akıncı, Aslı Bilgin, Kenan Tamer, Serda Büyükkoyuncu, Banu Küçük-subaşı, Sare Sare gibi alanında önde gelen isimlerin yer aldığını ifade eden Tonguç, ücretlendirmenin seminere göre değiştiğini ama ortalama kişi başı 100-120 TL bandında olduğunu belirtiyor. Örneğin kendisinin önümüzdeki günlerde iki büyük şirketin çalışanlarına özel sanal seminer vereceğini anlatan Tonguç, özellikle bankacılık sektöründen ilgi gördüklerini vurguluyor.

ANTONİNA’DAN ONLINE MEKTEP

Antonina Turizm de “Online Mek-adlı, özel bir kültür sanat projesini hayata geçiriyor. Firmanın Müdürü Sibel Tuna, “Antonina Online Mektep ve Sohbetler kapsamında, tarih, sanat, kültür alanındaki 23 yıllık birikimlerimizi, herkesle ücretsiz paylaşıyoruz” diyor. Tuna şunları anlatıyor: “Sağlık krizinin büyüyeceğinin anlaşıldığı ilk gün, başka hiç bir şey düşünmeden, ‘hareketsizlik hayatta umutsuzluğun nedenidir ve bu nedenle biz duramayız’ diyerek, tarihçi, Bizantolog, sanat tarihçi ya da alanında uzman rehber kadromuzla seminer takvimi oluşturduk. Bu kapsamda her Sah, Perşembe ve Pazar günleri dinler tarihinden mitolojiye, Transsibirya’dan Fas’a birçok farklı konuda seminerlerimizi online olarak gerçekleştirmeye başladık. Seminerlerimiz, tıpkı ofisimizdeki verimde gerçekleşebilmesi ve katılımcılarımızın rehberlerimizin anlattığı diaları takip edebilmeleri için vvebinar programı kullanıyoruz. Sah ve Perşembe günleri seminer saatimiz 20:00 iken Pazar günleri, saat ll:30’da takipçilerimizin kahvaltı masalarına konuk oluyoruz. Pazar günleri ayrıca saat 17:00’de Antonina Online Sohbetler kapsamında, kültür ve sanat hayatımıza değerli katkıları olan Cihat Aşkın, Cem Man-sur, Ahmet Ümit, Ahmet Güneştekin gibi isimleri ağırlıyoruz.”

TEŞEKKÜR YAĞIYOR

Sanal etkinliklerin markalarına değer katacağına inandıklarını vurgulayan Tuna, takipçileriyle tahminlerinin ötesinde bir etkileşim ve iletişim halinde olduklarım vurguluyor ve “Çok yoğun teşekkür yazıları ve telefonları alıyoruz. Bıı etkileşim bize iyi geldi, umutlarımızı diri tutmamızı sağladı” diye konuşuyor.

Antonina Online Mektep’ten bazı konu başlıkları şöyle: İstanbul Boğaziçi, Mimari ve Yalı Kültürü, Efsane Transsibirya Ekspresi Yolculuğu Durakları, Ahmet Ümit ile Elveda Güzel Vatanım Romanı üzerine” söyleşi, Dinler Tarihi Açısından Ku-düs-Hristiyanlık, Fener Balat Cibali’den İstanbul, Japonya Tarihi, Dinler Tarihi Açısından Kudüs-İslam ve Bahilik, Petra ve Ürdün, Afrika’nın Parlayan Yıldızı Fas.

DÜŞ GEZİLERİ

Düş Patikası Turizm, kurumsal tanıtım sayfasında “E-Tur” başlığı açarak bir dizi online seminerin tanıtımını yapıyor. Koronavirüs salgının ortaya çıkmasının ardından yaklaşık altı ayı kapsayan tur iptalleri aldıklarını açıklayan firmanın sahibi Barış Ataç, krizin ne kadar süreceğini de öngöremcdikleri için yeni projeler ve yeni rotaları duyuramadıklarını ama takipçilerinden uzak kalmamak için e-turlar yapmaya başladıklarını kaydediyor. Ataç, “Takipçilerimize yönelik Instagram üzerinden ücretsiz söyleşiler ve Zoom programı üzerinden Düş Gezileri ismi altında e-turlar yapıyoruz; fiyatları kişi başı 70-300 TL aralığında olan bu turlara katılabilmek için internet sitemizden satın alınmış olması gerekiyor. Fiyatlar oturum sayısına göre değişiyor. Bu turları kurumlar paket olarak alıyor” diyor.

Söyleşi ve e-turlara katılımın beklentilerinin üstünde gerçekleştiğini söyleyen Ataç, bu ilgiden çok memnun olduklarını ve yeni online programlar düzenlemek için çalışma yaptıklarım aktarıyor. Ataç, “Online etkinliklerimize katılan misafirlerimizin profiline baktığımızda genellikle turlarımıza katılmış ya da katılma ihtimali olan misafir profilinden oluştuğunu görmekteyiz. Bu süreçte düzenlediğimiz etkinliklerin önümüzdeki dönem tur satışlarımızı etki edeceğini düşünüyoruz. Bu sayede marka bilinirliğimizi koruyor ve yeni müşteri adaylarına kendimizi tanıtıyoruz. Düzenlediğimiz bu etkinlikler ile turlarımıza katılma ihtimali yüksek olan yeni bir müşteri kitlesine de kendimizi tanıtmış oluyoruz” diye konuşuyor.

Nükhet Everi, Nebil Özgentürk, Ffakkı Kaya Ocakaçan, Özcan Yurdalan, Asuman Ataç, Özhan Özde, Kate Clovv gibi alanında uzman isimlerin anlatımıyla yapılan Düş Gezileri E-Turları’nın bazı konu başlıkları şöyle: Sinan’ın İstanbul’u, Sıiryaniler ve Süryani Kültür Mirası, Gezi Yazarlığı, Mitoloji Gezileri-Yunan Mitolojisi, Mardin, Zeugma ve Gaziantep, Göbekli Tepe, Bilinmeyen yönleriyle Efes, Homcros îlyada Troya”.

BİNLERCE TAKİPÇİYE ULAŞTI

Seyahat yazarı ve profesyonel turist rehberi Şerif Yenen de pandemi sürecinde ara vermek zorunda kaldığı turlarına ve seminerlerine online olarak devam eden turizmcilerden. Geçtiğimiz günlerde, Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı “Göbekli Tepe” seminerler dizisinin . çok ilgi görmesine üzerine YouTube’a aktarıp kalıcı ol-A masını istediğini söyleyen Yenen, şunları ifade ediyor: “Normal koşullarda bu türden sunumlara ilgi maalesef çok büyük değildi. Evde kalmamız gerektiği için birden zamanımızı en iyi nasıl değerlendiririz kaygısı başladı. Bu aşamada seminerleri, hem de ücretsiz olarak, iyi bir teknik altyapıyla sununca ilgi büyük oldu. Daha önce benim adımı duymamış olan yüzlerce hatta binlerce kişi beni tanımış oldu, takip etmeye başladı, kurumsal talepler gelmeye başladı. Bunları bir de yabancı kitlelere ulaşması için İngilizce de yapınca ilgi daha da arttı.

Her gün telefonlar alıyorum, kendi grubu için, şirket çalışanları veya kendi etkinlik programlan için daha başka ne tür sunumlar yapabileceğimi soruyorlar. Onlara sunumunu yapabileceğim diğer konular arasında, Anadolu Uygarlıkları, İstanbul’un tarihçesi, ören yerlerini ve müzeleri online anlatma gibi birçok seçeneklerden söz ediyorum.”

Sedat BORNOVALI / İstanbul Rehberler Odası Başkanı
“İstanbul içi kültür turlarına ilgi artacak”

Salgın sonrası turizmde özellikle İstanbul içi kültür turlarının yükselişe geçmesini bekliyoruz. Özel araçla yapılan, telsiz kulaklıklarla rehberlerimizin anlatım yaptığı ve kentin az bilinen ayrıntılarının tanıtıldığı yürüyüş rotaları ilgi görecektir. Böylece hem uzun ^ seyahatler için uygun koşullar oluşmasa bile gezi arzusunu tatmin edecek bir seçenek olarak daha çok dikkat çekecek, hem de bu vesileyle aslında bütün dünyanın görmeye geldiği İstanbul’u keşfetmenin ne denli ertelenmiş bir ihtiyaç olduğu da ortaya çıkacaktır.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu