İş Fikirleri ve İş Kurmak

Tahinin bin bir halinde çok iş var

Herkesin bildiği gibi tahin susamdan yapılıyor. Hafif tuzlu su solüsyonunda bekletilip belli bir dereceye göre kavrulan yağ oranı yüksek susam taneleri kısa zaman içinde yumuşuyor ve ezilecek hale geliyor.

Özel preslerle ya da doğrudan geleneksel usullerle ezilen susamlar jelöz kıvamda yağlı bir kitle haline geliyor. Yağda eriyen vitaminlerin çoğunu bünyesinde bulunduran tahinin kendine özel doyurucu bir lezzeti var. Geleneksel olarak bizde üzüm pekmeziyle birlikte karıştırılarak tüketiliyor. Tahinin endüstriyel kullanımı ise Türk tipi helva yapımında hammadde olarak kullanılması.

Tahin özel tadı sayesinde başka ürünlerin formülüne giriyor, onlarda baz madde olarak yer alıyor. Tahin aynı zamanda yenilikçi girişimlere açık bir gıda ürünü. Tahinden ayrışan susam yağı ise hem endüstriyel hem de kozmetik özelliklere sahip. Tahinin helva dışında takviye gıda amaçlı kullanımı buluşsal araştırmalara dayalı bir iş. Örneğin, tahin katılmış yeni nesil ürünler market raflarında kendine yer açacak gibi görünüyor.

Ülkemiz dışmda bunun bazı ilksel örnekleri var. Fas, Tunus ve Fransa’da görülen çeşitler daha değişik yeniliklere şimdiden yol açmış durumda. ‘İncirli tahin karışımı’, ‘zeytin ezmeli tahinler’, ‘cranberry içeren yoğun meyveli tahinler’ ve ‘kuru üzüm katkılı tahinler’ hemen dikkat çekenler arasında. Bu çeşitlerden esinlenerek daha yeni ve buluşsal karışımlar yaratılabilir. Bunların yanı sıra tahmin dokusuna doğrudan toz haline getirilmiş doğal meyve özütlerini de katmak mümkün. İmalat için orta boyutta hijyenik bir tesis yeterli.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu