Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Takımda yelek cekette çift yırtmaç

Takımda yelek cekette çift yırtmaç yeniden moda. 1970’lerde moda olan yelekli takım elbiseler yeniden vitrinlerde. Üstelik sadece sonbahar/kış değil her sezon koleksiyonların önemli bir parçası durumunda.

Ceketlerde de yeniden çift yırtmaç rüzgarı esiyor…

MODACILAR da artık Amerika’yı yeniden keşfe çıkmıyor. Geçmişte “çok tutan” ürün ya da model leri günümüz şartlarına uyarlayıp yeniden tasarlıyorlar. Bunun son örneklerinden biri de özellikle 1970’li yıllarda takım elbiselerin olmazsa olmazı olan yelekler…

Özbey Men / Para ; Aslında yeleğin kullanımı daha eskilere, 1930’lu yıllara kadar dayanıyor. 1950’lerde gözden düşen bu giysi 1970’lerde tekrar moda olmuştu. işte aradan geçen onca yıldan sonra modaya yön verenler bu ürünü yeniden baş tacı etmiş durumda.

Erkek takım elbiselerde bu sıralar çift yırtmaçlı ceketler de dikkat çekiyor. Erkek giyiminde marka olmuş firmaların özellikle içinde bulunduğumuz 2012-2013 sonbahar/kış koleksiyonlarında gerek yelekli takımlara gerekse çift yırtmaçlı ceketlere genişçe yer verdikleri görülüyor.

Bu trendin 5 yıl daha sürmesi bekleniyor.

Takımda yelek cekette çift yırtmaç
Takımda yelek cekette çift yırtmaç

ÇİFT YIRTMACIN DÖNÜŞÜ

Erkek hazır giyiminde klasik takım elbiseleriyle tanınan Beymen Collection, birkaç sezondur yelekli takım elbisede geniş seçenekler sunuyor. Markanın bu sezonki koleksiyonunda ağırlıklı olarak “İngiliz tarzı” takım elbiselere yer verilmiş durumda. Yelekli takımlar da bu tarzın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Markanın erkek tasarım ekibi tarafından hazırlanan bu ürünler iki farklı kalıpta sunuluyor. Bunlardan biri drop 8 kalıbı. Bu ürünler vücuda oturan slim bir görüntüye sahip. Drop 8 kalıbında üretilen takım elbiselerin yaklaşık yüzde 40’ı yelekli. Diğeri ise vücuda daha az oturan ve klasik bir görüntü veren drop 6 kalıbı. Bu kalıptaki ürünlerin içinde yelekli olanların oranı ise yüzde 5. Öte yandan sonbahar/kış sezonu için vitrine çıkan takım elbiselerinin yüzde 95’i çift yırtmaçlı ceketlerden oluşuyor.

KULLANIMI KOLAY

Beymen, yelekli takım elbiseler için daha çok “Prince de Galles” diye tabir edilen çizgili desenli kumaşlar kullanmış. Kış mevsimini çağrıştıran tonların tercih edildiği bu takımlarda gri ve füme tonlar ağırlıkta.

Beymen Colletion tasarımcılarına göre son dönemlerde üste oturan takım elbise ve ceketlerin tercih edilmesiyle çift yırtmaçlı ceketlerin de kullanımı artmış görünüyor. Çift yırtmaçlının daha fazla ilgi görmesiyse bu ceketlerin kullanımının kolay olmasından kaynaklanıyor. Tek yırtmaç ceketlerde oluşan açma problemi de bu sayede en aza indirilmiş oluyor. Yani fonksiyonel bir ürün olması da çift yırtmaç ceketlerin satışının artmasında önemli bir etken.

yelekli takım elbiseler
Yelekli takım elbiseler

DESENLİ KUMAŞLAR GÖZDE

Yelekli takım elbiselere koleksiyonlarında az da olsa her sezon yer veren Sarar, 2012-2013 kış sezonunda bu ürünlerin oranını artırdı. İçinde bulunduğumuz sezon satışa sunulan takım elbiselerinin yüzde 20’si yelekli modellerden oluşuyor. Bu takımların özelliği slim fit, modern ve klasik kesimlerden oluşması. Ürünlerde ince çizgili, düz ve ekose ağırlıklı kumaşlar kullanılmış. Renk olarak ise koyu mavi, açık kahverengi ve gri tonların bej tonlarla birlikte kullanılmasından doğan greje ağırlık verilmiş.

Kiğılı’da ise bu sezonki takım elbiselerinin yaklaşık yüzde 40’ı yelekli ve çift yırtmaç ceketli. Çift yırtmaçlı ceketlerin desenlerinde özellikle ekose ve balıksırtına yer verilmiş. Yelekli takımları ise daha çok düz renklerden oluşuyor. Çift yırtmaçlı ceketlere, firmanın üst markası Abdullah Kiğılı koleksiyonunda da yer verildiğini belirtelim. Bu markada kruvaze (ön parçaları birbiri üzerine gelen ceket) modeller de ön planda.

Süvari Giyim, çift yırtmaç ceketleri doğal elyaf ve lycralı kumaşlardan üretiyor. Bu sayede giyenlerde hareket kabiliyeti artıyor ve rahatlık sağlıyor. Firma, yelekli takım elbise modellerini de önümüzdeki sezon artırmayı planlıyor.

HER SEZON GİYİLİYOR

Çift Geyik Karaca, yelekli ve çift yırtmaç ceketli takımlarını tüm sezonlara yaymış durumda. Çift Geyik Karaca Genel Müdürü Hüseyin Eğilmezgil, yeleğin özellikle gençlerin tercihleri arasına gerdiğini belirtiyor. Bu giysinin hem tek olarak hem de takım elbise içinde kullanıldığını söyleyen Eğilmezgil, yeleklerde likralı kumaşlar kullandıklarını ifade ediyor:“Son 3 yıldır yelek kullanımının arttığını gözlemliyoruz. Satış grafiğimiz beklediğimiz gibi yükseliyor. Tek yeleklerde gramajı daha ağır olan örme kumaşlardan üretilen, ekose desenliler yaygın bir trend haline geldi. Gençlerin deri yeleklere de ciddi ilgisi var. Daha çok yıkanmış, vakslanmış deriler tercih ediliyor. Saten kumaşlarla, saten düğmelerle ve özel taşlarla üretilen yelekler de özel günlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Çift yırtmaçlı ceketler daha çok üst gelir grubu tarafından tercih ediliyor.”

Yelekli takım elbise
Yelekli takım elbise

İŞ DÜNYASININ DA TERCİHİ

Ramsey de sonbahar/kış koleksiyonunda hem tek ceket hem de takım elbiselerde çift yırtmaç modasına yer verdi. Ramsey Tasarım Yöneticisi Selhan Tezerken, bu giysiler için özel kalıplar ürettiklerini söylüyor. Ramsey’in takım elbise ve ceketlerinde çift yırtmaçlı modellerin oranı yüzde 20 düzeyinde. Ancak Tezerken, bu oranı ilkbahar/yaz sezonunda artıracaklarını belirtiyor. Tezerken de iş dünyası ve modayı yakından takip edenlerin çift yırtmaçlı tasarımlara yöneldiklerini vurguluyor:

“Yırtmaç boyları uzadı. Bu sezon çift yırtmaç ve kruvaze yaka kullanımı yoğun. Yelek kullanımı da dünya modasında yaygın. 1970’lerin tarzı bu yıl ve önümüzdeki yılın koleksiyonlarında etkisini sürdürecek.”

İlginizi çekebilir: Hazır giyimde geri dönüşümlü kumaşlardan üretim trendi

İster tek giyin, ister smokinle..

Yeleğin koleksiyonlardaki yeri giderek artıyor. Hem takım elbisenin bir parçası olarak hem de tek olarak giyilebiliyor. Örneğin yün kumaştan üretilmiş klasik bir yeleği ceketsiz de giyebilirsiniz.

Beymen Colletion’ın erkek koleksiyonu tasarımcılarına göre kalın dokulu, flanel kumaş (ince yün kumaş] bir yelek, üste oturan chino pantolon, blucin bir gömlek ve yün kravatla şık bir görüntü veriyor. Bu arada yelek, smokinle de giyilmeye başlamış durumda. Ayrıca farklı renklerde naylon kumaşlardan üretilen yelekler de son dönemlerin trend ürünlerinden.

Özbey Men / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu