Sağlık Haberleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS)

Özel Sağlık Sigortasımı Tamamlayıcı Sağlık Sigortasımı

AXA SİGORTA
600 KURUMLA ANLAŞMALI

Axa Sigorta, “Sağlığım Tamam” sigortası ile bireysel müşterilerine TSS ürünü sunuyor. Tüm branşlarda 600’den fazla kurum ile anlaşma yaptıklarını bu sayı ile sektörün en geniş anlaşmalı kurum ağına sahip firması olduklarını söyleyen Axa Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan îşcan, uygulamaları hakkında şu bilgiyi veriyor:“Sektörün en hızlı provizyon süreci olan firmalarından biriyiz. Geniş anlaşmalı kurum portföyümüzde sigortalılarımıza 7/24 sağlık kurumlarına ulaşma imkânı sunuyoruz. Üstelik yenileme garantisiyle sigortalılarımızın sağlık risklerine karşı ömür boyu sigorta güvencesi altında olmasını sağlıyoruz. Bizi tercih edenler çok uygun aylık ödemelerle AXA Sağlığım Tamam ürününden faydalanabiliyor; sağlık ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra AXAFit mobil uygulaması ile günlük hayatlarını kolaylaştıracak yan hizmetleri kullanabiliyor ve uygulamanın ‘DoktorDerKi’ bölümünden anlaşmalı kurumlardaki doktorlara ulaşarak gerçek zamanlı görüş alabiliyorlar. AXAFit mobil uygulamasını kullanan sigortalılarımız ayrıca uygulama üzerinden poliçelerini görüntüle-yebiliyor ve kendilerine özel fırsatlara ulaşabiliyor.”

Axa Sağlığım Tamam kapsamında sigortalılarına ambulans hizmetlerini sınırsız ve ücretsiz olarak sunuyor. Ayrıca “Diş Sağlığı Paketi” ile diş muayenesi, diş röntgen filmi ve diş taşı temizliği imkanı sağlıyor. Bunlara ek olarak kadın, çocuk ve yeni doğan sağlığı ve tüp bebek ile ilgili konularda bilgi desteği sağlıyor. Axa’nın Sağlığım Tamam ürününden faydalanmak isteyenler, firmanın web sitesinden hızlı teklif alabiliyor. Ayrıca kurum müşterilerine sekiz eşit takside varan ödeme seçenekleri de sunuyor. TSS’de hızlı bir büyüme yakalandığına dikkat çeken Îşcan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bireysel ve kurumsal tamamlayıcı sağlık sigortalarında sektör 2018’i prim üretiminde yüzde 8.5 büyüme ile kapatırken AXA Sigorta yüzde 34.4 büyüme kaydetti. Hatta Ocak ayında 100 bininci poliçemizi sattık. Sağlığım Tamam diğer özel sağlık sigortası ürünlerine kıyasla daha uygun fiyatlara sahip olduğu için penetrasyonu sağlamak da bir o kadar hızlı ve kolay oldu. Tüm SGK’lılara hitap eden bir ürün olması sebebiyle daha da yaygınlaşacağını ve geniş kitlelerin özel sağlık kuramlarından faydalanmasını sağlayacağım öngörüyoruz.”

GÜNEŞ SİGORTA
YAŞ SINIRI YOK

Güneş Sigorta, tamamlayıcı sağlık sigortasında poliçede iki veya daha fazla sigortalı olması durumunda yüzde 10 aile indirimi uyguluyor. Farklı ürün seçenekleri ve geniş anlaşmalı kurum ağı ile hizmet sunduklarım söyleyen Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) karşıladığı genel sağlık sigortasını tamamlayıcı özelliği bulunan TSS’nin genel olarak en önemli özelliği özel sağlık sigortası ürünlerine göre çok daha uygun fiyatlarla güvence sunması” diyor. Güneş Sigorta özelinde TSS’nin sektörden farklılaştığı çok sayıda özelliği bulunduğuna dikkat çeken Benli, bu farklı hizmet ve ürünleri şöyle özetliyor:

“TSS ürünümüz yenileme garantisinin üçüncü yıl sonunda veriliyor olması, 112 haricinde anlaşmalı olduğumuz ambulans hizmetinden yararlanabilmesi, yatarak tedavide bekleme süresinin 30 gün olması, yenilemede üst yaş sınırının olmaması, sigortalının istediği şehirde poliçesini kullanabilme imkanı ve 7/24 ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizle sektörde farklılık yaralan özelliklere sahiptir. Bunlara ek olarak, aynı zamanda poliçede iki veya daha fazla sigortalı olması durumunda yüzde 10 aile indirimi de uyguluyoruz.”

Güneş Sigorta’nın TSS ürünü ayakta ve yatarak tedavi olmak üzere, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, fizik tedavi, tahlil ve röntgen gibi birçok hizmeti güvence altına alıyor. Özel sağlık sigortasına göre, TSS’ye fiyat avantajından dolayı talebin daha yoğun olduğu bilgisini veren Benli, “Bu nedenle çalışan memnuniyetini ve sadakatini önemseyen firma sahibi ve yöneticiler, önemli bir yan hak olarak TSS’yi tercih ediyor” diyor.

GROUPAMA
BEDAVA CHECK UP

Groupama Sigorta’mn “Herkes İçin Sağlık Sigortası” (HÎSS) olarak isimlendirdiği TSS ürünü var. Çıkarttığı TSS’sinin en büyük özelliği ise müşterilerine check up vermesi. Genel olarak sektörde poliçe yapılarının aynı olduğunu sadece ayakta tedavi sayıları veya ek teminatlarda farklılıklar yaşandığını söyleyen Groupama Sigorta Sağlık Grup Müdürü Elvan Atalay, “Biz farklı olarak check up vermeyi tercih ettik. Doğum teminatını ise fiyatları artırdığı için eklemedik” diyor.

Groupama müşterileri SGK anlaşmalı özel hastanelerde hiçbir ücret farkı ödemeden yararlanabiliyor. Ayrıca üç yıl kesintisiz sigortalı olma ve diğer risk kabul şartlarının uygun bulunması şartıyla “Groupama Yenileme Güvencesi” imkanı da sağlanıyor. Firma müşterilerinin acil durumlarda ücretsiz ambulans hizmeti de alabildiğini söyleyen Atalay, HÎSS planlarına ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“İki farklı HÎSS planımız var. HİSSİ Yatarak Tedavi Teminatı limitsiz ve aynı zamanda katılım payı ödemeyi gerektirmiyor. Dahili ve/veya cerrahi yatış, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, koroner anjiyografi, küçük müdahale giderleri, standart tek kişilik oda, yemek ve bir refakatçi giderleri teminatları içinde yer alıyor. HİSS 2 içinde ise Yatarak ve Ayakta Tedavi Teminatı var. HİSSİ’de belirttiğimiz yatarak tedavi teminatlarına ek olarak yılda 10 kez ayakta tedavi teminatı paketini içeriyor. Bunun içinde doktor muayene, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme ve tanı hizmetleri, modern teşhis yöntemleri, fizik ve rehabilitasyon tedavileri de bulunuyor. Bu teminatlarımıza ek olarak zengin asistans hizmetleri de sunuyoruz. Tıbbi bilgi ve danışmanlık, ambulans, acil ilaçların gönderilmesi, tedavi sonrası eve dönüş, konaklama ve daha fazlası için sigortalılarımız 7/24 çağrı merkezimizi arayabiliyor. Ailesi ile sigortalananlar içinse yüzde 5 aile indirimimiz var.”

TSS’ye her geçen gün katılımın arttığı bilgisini de veren Atalay Groupama’ya ilişkinse şu verileri paylaşıyor:

“Biz de bu branşta giderek güçleniyoruz. 2018’i TSS’de 13.5 milyon TL prim üretimiyle kapattık. Bu branşta 2017’deki üretimimizin iki katı prim üretimi gerçekleştirmiş olduk. Ocak 2019 rakamlarımıza bakınca yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Geçen sene aynı dönemde 1 milyon TL’yi biraz aşkın (1.055.984) TSS prim üretimimiz varken, bu yılın aynı döneminde bu rakamı yüzde 100 artırarak 2 milyon TL’ye ulaştık.”

Atalay, aile indirimleri, vergi avantajı, ürün/fiyat dengesinin alınan hizmetle uyumlu olması nedeniyle TSS’nin tercih edildiği görüsünde.

MAPFRE
14 GÜNLÜK ÇOCUĞA SİGORTA

Mapfre Türkiye’de ilk kez “Fark Yok Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” adıyla, TSS paketi çıkartan firma oldu. Paket hali hazırda 50’nin üzerinde şehirde yer alan 500’ün üzerinde anlaşmalı özel sağlık ku-rumunda limitsiz yatarak tedavi ve yıllık limitli ayakta tedavi teminatını kapsıyor.

Üstelikte özel sağlık kurumlarında herhangi bir fark ücreti ödemeden… Bu sigorta ile SGK’lılar için sağlık hizmetlerinin standartlarını yükseltirken yüksek maliyetli sağlık harcamalarının yükünü ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyleyen Mapfre Sigorta Bireysel Sağlık Sigortaları, Teknik ve Risk Analizi Servis Yöneticisi Arzu Tansuk, “Bu ürünü tercih eden sigortalılarımıza özel bir kurum ağında geçerli acil diş paketi de veriyoruz. Sektördeki birçok üründen farklı olarak ürünümüzde herhangi bir bekleme süresi yok. Ürünümüz SGK’nın kapsadığı durumları kapsarken sektöre nazaran az sayıda özel istisna içeriyor” diyor. Tansuk, “Fark Yok Tamamlayıcı Sağlık Sigortası”na olan ilginin hem ferdi, hem de kurumsal müşteri tarafında her geçen arttığı bilgisini de paylaşıyor.

Mapfre’nin paket hizmetinde çok sayıda avantajlı ürün ve hizmet de yer alıyor. Pakete dahil olanlar Mapfre’nin anlaşmalı sağlık kurumlarında, Sağlık Bakanlığı ruhsatında tanımlı tüm branşlardan ve SGK anlaşması kapsamındaki kadrolu hekimlerin sunduğu nitelikli sağlık hizmetlerinden teminat kapsamı dâhilinde yararlanabiliyor. Paket kapsamında kişi sadece kendisi değil, eşini ve çocuklarını da güvence altına alabiliyor.

Üründe en önemli esnekliklerden birinin de, 14 günden büyük çocukların tek başına sigortalanabilmesi olduğunu söyleyen Tansuk, paketteki diğer hizmet ve ürünler hakkında ise şunları söylüyor:

“Bunlara ek olarak müşterilerimiz, özel kurumlarda SOS ambulans hizmetinden 7/24 ücretsiz olarak yararlanılabiliyor. Şirketimizin anlaşmalı olduğu kurumlarda özel indirimli fiyatların uygulanabildiği poliçede ayrıca kriterlere uyan sigortalılar için ömür boyu yenileme garantisi veriliyor. SGK’lı olan ve 60 yaşın altında herkese bu sigortayı yaptırmalarını öneriyoruz. Tüm sağlık sigorta sistemindeki ürünler gibi bu ürüne de genç ve sağlıklı iken dahil olmak önem teşkil ediyor.”

DEMİR SAĞLIK VS HAYAT SİGORTA
HAMİLEYE DOĞUM SİGORTASI

Demir Sağlık ve Hayat Sigorta’nm tamamlayıcı sağlık grubunda üç değişik versiyon var. Bunlardan ilki “Farkı Bizden”. Bu ürünü 0-60 yaş arası SGK kaydı bulunan herkes alabiliyor.

Türkiye çapında yaygın anlaşmalı sağlık kurumları ağındaki SGK kabul eden özel hastanelerde bu ürünün geçerli olduğunu söyleyen Demir Sağlık ve Hayat Sigorta Genel Müdürü Viktor Hodara,

“Sigortalılarımızın bu kurumlarda görecekleri yatarak ve ayakta tedavilerde, SGK’nın ödediği bedelin üzerindeki kısmı poliçemiz karşılıyor. Gerek yatarak, gerek ayakta tedavide sigortalıların yasal katkı payı olan 15 TL dışında ödemesi gereken herhangi bir katılım payı yok. Bu ürün- de ayakta tedavi adedi limiti yılda 10. İsteğe bağlı doğum teminatı da eklenebilir. Sigortalılarımız bu üründe sunulan diş bakım planı kapsamında yılda bir kere diş muayenesi, diş taşı temizleme ve diş röntgen filmi hizmetinden de ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Yılda bir defa ücretsiz check-up yaptırabiliyor. Ayrıca Online Doktor hizmetimizle 7/24 sağlık sorulan olması durumunda doktorlarımıza danışabiliyor, görüntülü konuşabiliyorlar” dedi.

Firmanın bu konudaki ikinci ürünü “Smart TSS”. Bu pakette yatarak tedavinin yanında isteğe bağlı olarak yılda bir, iki ya da üç adet ayakta tedavi teminatı da var. Geri kalan tüm özellikleri “Farkı Bizden” ürünü ile aynı. Hodora bu üründe amaçlarının ayakta tedavi limitlerini aşağı çekerek, daha uygun primli bir paket sunmak olduğunu söylüyor.

Kurumun çıkarttığı üçüncü paket ise “İki Can Hamilelik Sigortası”. Bu ürün ile sektörden ayrıştıklarını söyleyen Hodora, paketin içeriği hakkında şu bilgiyi veriyor: “Sektörde, genelde doğum teminatlarından faydalanmak için asgari altı ay ile bir yıl sigortalı olarak bekleme süresi geçirme zorunluluğu var. Hamileyken satın alınabilen, bekleme süresi olmayan ve SGK ile anlaşmalı kurum ağımızdaki hastanelerde geçerli olan TSS kapsamındaki ‘İki Can Hamilelik Sigortası’ ile sektördeki ürünlerden farklılaşıyoruz. Anne ve bebeğin, doğum öncesi, doğum ve sonrası tüm ihtiyaçları düşünülerek poliçelendirilen İki Can Hamilelik Sigortası, hamilelik sürecinin herhangi bir ayında satın alınabiliyor. TSS’nin tüm avantajlarından faydalanmak üzerine geliştirildi. İki Can poliçemizde ayrıca normal doğum veya sezaryen ayrımı yapmadan tek kişilik özel oda ve refakatçi masrafları da yer alıyor.”

Sağlık Sigortasına Kaç Lira Ödeyeceksiniz?

ALLİANZ

İstanbul için TSS fiyatları 7 yaş ve sadece yatarak tedavi için ortalama 260 TL iken 30 yaş için 450 TL, 40 yaş için 660 TL, 50 yaş için ise ortalama 1.100 TL civarında. Ayakta ve yatarak tedavi seçeneği içinse fiyatlar 7 yaş için ortalama 1.000 TL iken 30 yaş için 1.130 TL; 40 yaş için 1.430 TL ve 50 yaş için ise ortalama 1.980 TL düzeyinde. Allianz’dan verilen bilgiye göre; İstanbul dışı illerde bu belirtilen tutarlar üzerinden yüzde 45’e varan indirimlerle TSS yaptırtabiliyor. Tüm fiyatlar üzerinden dokuz aya kadar taksit imkanı da var.

GARANTİ BANKASI

Banka 31 Mart’a kadar devam eden kampanyası kapsamında, 55 yaşa kadar olan herkes için limitsiz yatarak tedavi teminatının yıllık fiyatını 199 TL olarak açıklamıştı. Şimdi aynı ürün nisan ayından itibaren yıllık 299 TL’den satışa sunuluyor. Bankadan verilen bilgiye göre 56-69 yaş arasındakiler için yaşadığı ile göre TSS’nin yıllık fiyatı 481 TL ile 641 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ayakta tedavi teminatı almak isteyenler ise yılda dört veya sekiz defa olarak kendi tercihlerine göre seçim yapabiliyorlar. Bu teminat da fıyatlama yaşa ve yaşadığı ile göre değişiklik gösteriyor. Örneğin yılda dört defa tercihi yapıldığında ürünün yıllık fiyatı 441 TL ile 894 TL arasında değişiyor. Diğer teminatlar için fiyatlara Garanti Cep’ten herkes ulaşabiliyor. Yıllık prim ödemelerini peşin yapanlara yüzde 5 indirim imkanı sunan banka dileyen müşterilerine beş veya dokuz taksit imkanı da sağlıyor.

GÜNEŞ SİGORTA

Güneş Sigorta’da TSS primleri tüm firmalarda olduğu gibi poliçe içeriklerine ve poliçe yapılan kişilerin yaşına göre değişiklik gösteriyor. Kurumda hali hazırda TSS primleri yaklaşık 940 TL ile 1.700 TL arasında değişiyor. Sigortalılar primlerini nakit veya taksitle ödeyebiliyor.

ANADOLU SİGORTA

Anadolu Sigorta’da prim tutarları kadın ve erkek için farklılık göstermiyor. Buna karşın yaş grubu ve seçtikleri plana göre fiyatlar farklılaşıyor. Örneğin, yeni doğmuş bir bebek için yatışlı ve yatışsız B Netvvork’ünün fiyatı 1.148 TL olurken, A Netvvork’ünde 1.402 TL’ye çıkıyor. Benzer durum 30 yaş için B Netvvork’ünde 1.050 TL, A Netvvork’ünde 1.263 TL olurken, 45 yaşındaki bir kişi için sırasıyla 1.180 TL ve 1.422 TL’ye çıkıyor. 55 yaşındaki bir sigortalanın ödeyeceği tutar ise B netvvork’ü için 2.120 TL, A Netvvork’ü içinse 2.561 TL. Sadece yatış isteyen hastalarda ise yine 0 yaş için B netvvork’ü 433 TL, A netvvork’ün de 513 TL oluyor. Benzer karşılaştırma yapılırsa sırasıyla 30 yaş için 469 TL ve 552 TL, 45 yaş için 579 TL ve 675 TL, 55 yaş içinse 786 TL ve 920 TL düzeyine çıkıyor. Primlerin taksitle ödenmesine imkan sağlayan Anadolu Sigorta buna karşın müşterilerinden vade farkı talep ediyor.

GROUPAMA

Groupama’nın TSS’de iki farklı paketi var. Bu paketlerden sadece yatarak yapılan tedavileri kapsama alan HİSSİ poliçesinde 7 yaşındaki bir kız çocuğu için 378.4 TL, erkek çocuk içinse 307.65 TL prim talep ediliyor. Yine HİSSİ paketi satın alan 30 yaşındaki bir kadın veya erkek 352.87 TL, 40 yaşındaki bir kadın veya erkek 393.73 TL öderken, yaş 50’ye çıktığında kadınlar 719.15 TL, erkekler ise 576.73 TL ödeme yapıyor. Groupama’nın yatarak ve ayakta teminatları kapsayan HİSS2 paketinde ise 7 yaşındaki kız çocukları için 1.025.34 TL, erkek için 818.62 TL talep ediliyor. Yaş 30’a çıktığında kadın ve erkekler 1.073.72 TL, 40 yaşında ise 908.8 TL ödüyorlar. Buna karşın 50 yaşındaki bir kadın 2.090.80 TL öderken, aynı yaştaki erkekler ise yıllık 1.650.15 TL sigorta primi ödüyor.

MAPFRE

Mapfre İstanbul’da yaşayan ve yatarak tedavi kapsamlı TSS yaptıran 7 yaşındaki bir kişi için 548 TL, 30 yaş için 530 TL, 40 yaş için 662 TL, 50 yaş için 662 TL prim talep ediyor. Yine İstanbul’da yaşayan ancak yatarak ve ayakta tedavi kapsamlı poliçelerde 7 yaş için 1.393 TL, 30 yaş için 1.333 TL, 40 yaş için 1.660 TL, 50 yaş için 1.660 TL prim talep ediliyor. 60 yaş altındaki tüm SGK’lılann yararlanabildiği Fark Yok Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın poliçe primlerinde, kredi kartına dokuz aya varan taksit seçeneği de sunuluyor.

DEMİR SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA

Primler ürüne, seçilen netvvork yapısına (Platin, Gold veya Silver) ve yaşa göre değişiklik gösteriyor. Örneğin “Farkı Bizden” TSS paketinde 30 yaşında bir sigortalı için yıllık prim seçilen teminat ve planlara göre yaklaşık 300 ile 900 TL arası değişiyor. Ödemeler peşin, beş veya dokuz eşit taksitle yapılabiliyor.
Sorularla Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

1 – Ayakta tedavi teminatları nedir?

Ayakta tedavi teminatları kurumdan kuruma değişmekle birlikte sigorta şirketleri yılda genelde 5 ile 10 vaka ile sınırlı ödeme yapıyor. Söz konusu harcamaların SGK payı düşüldükten sonra yüzde 100’ü karşılanıyor. Ayakta tedavi kapsamına doktor muayeneleri, iaboratuvar hizmetleri, fizik tedavi giderleri, ileri tanı yöntemleri ve görüntüleme ve tanı giriyor.

2 – Yatarak tedavi teminatları nelerdir?

Yatarak tedavi teminatları sınırsız ve yüzde 100 olarak karşılanıyor. Bu kapsama, cerrahi ve dahili yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, Koroner anjiyografı, küçük müdahale giderleri, standart tek kişilik özel oda, yemek ve bir adet refakatçi gideri giriyor.

3 – Ömür boyu yenileme garantisi nedir?

55 yaşın altında ve kesintisiz üç yıldır aynı sigorta şirketinden sigortalıysanız sağlık durumunuz değerlendirildikten sonra ömür boyu yenileme garantisine hak kazanabiliyorsunuz.

4 – ömür boyu yenileme garantisi almış bir kişi özel sağlık sigortasından TSS’ye hak kaybı olmadan geçebiliyor mu? veya tam tersi TSS’den özel sağlık sigortasına geçebiliyor mu?

Öncelikle şunu söyleyelim özel sağlık sigortalarından tamamlayıcı sağlık sigortasına geçişlerde ürünlerde sunulan teminat içerikleri, sigortalı ödeme payı ve teminat limitleri farklılık gösterir. Örneğin, özel sağlık sigortalarında ömür boyu yenileme garantisi alan sigortalılar kullanıma bağlı ek prim ödemezken, tamamlayıcı sağlık sigortalarında yenileme garantisi alan sigortalılardan kullanıma bağlı olarak ek prim alınması söz konusu olabilir. Eğer poliçe sahibi özel sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garantisine sahipse, geçiş durumunda ilgili hak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yenileme garantisi olarak uyarlanır. TSS poliçesinden ÖSS poliçesine geçişte ise, risk değerlendirmesi yapılır. Herhangi bir hak devri ise söz konusu olmaz.

5 – Prim ödemelerine bağlı olarak vergi avantajı var mı? Bir örnekle anlatır mısınız?

Bireyler beyan ettikleri brüt gelirin en fazla yüzde 15’i kadar vergiden düşebiliyor. Örneğin, kendisi, eşi ve çocuklarının sağlık sigortası primlerinin tamamını brüt ücretinden en fazla yüzde 15’i kadar düşebiliyor.

6 – TSS iptal edilebilir mi?

Evet edilebilir. Poliçenizi gün üzerinden iptal ettirebilirsiniz. Prim iade tutarınız poliçenizin başlangıç tarihinden itibaren geçen süre ve ödenen toplam tazminat tutarı baz alınarak hesaplanacaktır.

7 – TSS’de sigorta şirketleri arasında farklı uygulamalar oluyor mu? Örneğin bir sigorta şirketinde bulunan hastane diğer sigorta şirketinde bulunmuyor gibi bir durum yaşanabilir mi? Veya ayakta tedavi sayısı vb…

Sigorta şirketleri sağlık sigortaları kapsamında hastanelerle anlaşmalar yapıyor. Sonrasında sunulan paketler kapsamına göre de anlaşmalı sağlık kuruluşlarını kendi içlerinde netvvork’lere ayırarak ya da ayırmadan hizmet sunuluyor. TSS’de ise, sigorta şirketlerinin anlaşma sağladıkları hastanelerin aynı zamanda SGK ile anlaşmalı olması zorunlu. Dolayısıyla hastane sayısındaki değişim hastanelerin hem sigorta şirketleri hem de SGK ile olan anlaşmalarına bağlı olarak değişebiliyor. Aynı şekilde ayakta tedavi sayısı da şirketler arasında değişen uygulamalardan.

8 – TSS’nda sigorta şirketi değişikliği yapabilir miyiz?

Sigortalılar, TSS poliçelerini yenilemeyerek poliçelerini başka bir sigorta şirketine geçirebilir. Bu geçişte dikkat edilmesi gereken en önemli konu poliçe yenileme tarihinden makul bir süre öncesinde (en az 30 gün önce] sigorta şirketini değiştirmeye yönelik talepte bulunulmasıdır. Çünkü mevcut sigorta şirketinin yenileme teklifi, sağlık beyanı ve sağlık geçmişine ait kayıtlar yeni sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

9 – TSS’de ait ve üst yaş sınırı var mı?

TSS’ye ilk giriş için 64 yaş üst sınırı bulunuyor. 0-17 (17 dahil} yaş aralığındaki çocuklar ise bazı şirketlerde tek başına sigortalanırken, bazı şirketler ebeveyn zorunluluğu getiriyor.

10 – Kişi kendi TSS yaptsrmayıp sadece çocuklarına veya eşine yaptırabiliyor mu? Veya kendi sigorta yaptırıp sadece çocuğunu veya sadece karısını TSS yaptırabiliyor mu?

18 yaşından küçük kişiler ek prim ödenmesi koşulu ile tek başlarına sağlık sigortası kapsamında sigortalanabilirler.

30 (dahil) yaşına kadar bekar çocuklar da aile poliçesi kapsamında sigortalanabilir. Ayrıca sağlıklı doğan bebekler de, doğum tarihlerini takiben 15 gün içinde, doğum tarihleri itibarıyla sigortalanabiliyor. Bazı firmalar bu bebeklerin doğuştan gelen rahatsızlıklarını da yine poliçe kapsamı ve teminatları dahilinde ödüyor. Ek olarak, çocuklu ailelerde çocuk veya çocuklar kapsama alınmadan, anne ve babanın birlikte sigorta yaptırma isteği kabul edilir. Ayrıca, anne ve baba ile birlikte çocuklar da dahil edilebiliyor.

11 – Ne tip sağlık harcamaları TSS kapsamı dışındadır? SGK’dan provizyon alınmamış sağlık harcamalarına ait giderler poliçe kapsamı dışındadır. Ayrıca, belirtisinin/ bulgusunun veya teşhisinin ve/veya tedavisinin başlangıcı sigorta başlangıç tarihi öncesine dayanan rahatsızlıklar ve bunlara bağlı gelişen rahatsızlıklara (komplikasyonlara) ilişkin tüm giderler poliçe kapsamı dışında tutuluyor. Genel uygulama olarak da, TSS poliçelerinde ilaç teminatı bulunmuyor.

12 – TSS’den ayrılan bir kişi yeniden TSS’ye girebiliyor mu?

Kurumsal tamamlayıcı ya da kurumsal özel sağlık sigortası kapsamında olup, işten ayrılma, emeklilik veya işverenin yaptığı sözleşmenin sona ermesi durumunda, birey bireysel olarak tamamlayıcı sağlık sigortasına başvuru yapabiliyor. Bu durumda, kişinin herhangi bir sağlık sigortası yenileme garantisine hak kazanmış olup olmadığı dikkate alınıyor ve yapılan tıbbi risk değerlendirmesi sonucu tamamlayıcı sağlık poliçesi öneriliyor.

13 – TSS hangi anlaşmalı hastanelerde geçerli?

TSS sadece SGK’nın ve seçilen sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane gruplarından geçerli. Ancak unutmayın sigorta şirketleri SGK ile anlaşma yapan tüm hastanelerle çalışmak zorunda değil. Bu nedenle anlaşma imzalamadan önce seçtiğiniz sigorta şirketinin çalıştığı hastanelerin listesine bakmanızı öneririz.

14 – Tamamlayıcı sağlık sigortası tahlilleri karşılar mı?

Poliçeye yatışsız tedavi paketi ile birlikte tanı giderleri de dahil edilmişse, sigortalının muayene ile birlikte tetkik giderleri de karşılanır. Belirtisinin/bulgusunun veya teşhisinin ve/veya tedavisinin başlangıcı sigorta başlangıç tarihi öncesine dayanan rahatsızlıklar ve bunlara bağlı olarak gelişen rahatsızlıklara (komplikasyonlara) ilişkin tüm giderler ise poliçe kapsamı dışında kalır.

15 – TSS yaptırdıktan ne kadar süre sonra muayene ve ameliyat olabiliriz?

• Genel olarak TSS’de muayene için bekleme süresi yok. Buna karşın yatarak tedaviler için üç aylık bir bekleme süresi var. Doğum içinse bazı şirketler süre koymazken, bazı şirketler poliçe tarihinden sonra 3 ay 6 ay gibi süre zorunluluğu getirmiş durumda.

• Ancak, bireysel tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin başlangıç tarihinden önce var olan hastalıklar için muafiyet uygulanıyor. Veya poliçe sahibi bu hastalıklar için ek prim ödemeyi kabul edebiliyor. Örneğin bel fıtığınız var ve muafiyeti girmesini istemiyorsanız mevcut priminizin üzerine sigorta şirketine göre değişmekle birlikte yüzde 10-20 hatta daha fazla prim ödeyerek bu hastalığı da sigorta kapsamına alabiliyorsunuz.

• Yine sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan ve üç ay süreyle ameliyat giderleri kapsam dışı bırakılan bazı rahatsızlıklar da var. (Katarakt, omurga ve disk hastalıkları, her türlü organ nakli vb gibi).

ESİN ÇETİNELÖnceki sayfa 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu