Anasayfa / Foto Galeri / Tarımda Yeni Fırsatlar – Tarımsal İş Fikirleri

Tarımda Yeni Fırsatlar – Tarımsal İş Fikirleri
Tarım Yatırımları – Tarımsal İş Kurmak

Nüfus artışı, ekilebilir alanların sınırına gelinmesi, su kıtlığı, biyoyakıt üretimi, tarım sektörünün öneminin anlaşılmaması, küresel ısınma gibi nedenler gıda güvencesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden bitkisel ve hayvansal üretim gelecek için ciddi bir potansiyel sunuyor. Türkiye’de de tarımın yıldızı parlıyor. Yeni sulama sistemleri, topraksız, organik ve susuz tarım alternatif uygulamalar olarak yerini güçlendiriyor.

tarimda is firsatlari

Gelecekte tarım ve gıda ürünlerinin yüksek seviyelere çıkacağı bugünden öngörülebilen tahminlerin başında geliyor. Çünkü ister bitkisel ister hayvansal üretimde olsun isterse tarımsal ürünlerin işlenmiş hali olan gıda ürünlerinde olsun maliyetler artıyor, üretim zorlaşıyor. Dolayısıyla tarımsal üretim önem kazanıyor ve kazanmaya devam edecek. Verilen teşvikler ve yapılan yasal düzenlemelerin de katkısıyla ölçekler büyüyor ve bilinçli tarım pratikleri oluşuyor. Türkiye’de bu yıl 7 milyar 845 milyon lirası kamu, 9 milyar 129 milyon lirası özel sektör olmak üzere tarıma 16 milyar 975 milyon liralık yatırım yapılması bekleniyor.

2014-2018 döneminde ise sektörün yıllık ortalama büyüme hızının yüzde 3,1 ve GSYH içerisindeki payının ise yüzde 6,8 olacağı tahmin ediliyor. Türkiye, tarım açısından şanslı ülkeler arasında. Ancak tarımda bölünmüş topraklar, erozyon ve kuraklık verimi engelliyor. Türkiye’nin toprak verimliliğinin yapılan araştırmalara göre, son 10 yılda yüzde 23 azaldığı belirtiliyor. Tarım alanında yeni gelişmeye başlayan topraksız, organik ve susuz tarım bugünün ve geleceğin yatırım alanı olarak yerini alıyor. İşte tarımda yeni fırsatlar….Türkiye’de bu yıl 7 milyar 845 milyon lirası kamu, 9 milyar 129 milyon lirası özel sektör olmak üzere tarıma 16 milyar 975 milyon liralık yatırım yapılması bekleniyor. 2014-2018 döneminde ise sektörün yıllık ortalama büyüme hızının yüzde 3,1 ve GSYH içerisindeki payının ise yüzde 6,8 olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar Türkiye’de tarımın geleceğinden umutlu. Peki fırsat penceresinde neler var? Bir göz atarsak farklı alanlar görülüyor:

meyve sebze

HANGİ ÜRÜNLER?: Öne çıkacak ürünler olarak meyve ve sebze, buğday, mısır ve soya gibi yem bitkileri önemli fırsat olarak görülüyor.

GÜBRE FIRSATI: Bilinçli tarım yapılmasının ise gübre sektörünü olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor. Çiftçinin doğru ürünleri yeterli miktarda üretip ürününü değerine uygun satmasının da gübre sektörünü olumlu etkileyeceği görüşü hakim.

TOPRAKSIZ TARIM: Çiftçinin gelirinin artması da girdilere harcama yapmasını mümkün kılabilir. Burada önemli olan birim alandan daha fazla gelir elde edebilmek. Bu anlamda topraksız tarım bir fırsat olabilir.

MEYVECİLİK BÜYÜYOR: Küçük bahçelerde yapılan meyvecilik, elma, erik, şeftali, nektarin üretimi artık büyük alanlarda yapılmaya başlardı. Dönümde 50-100 dolar gelir elde edecek iken, 500-600 dolardan başlıyor. Ciddi gelir sağlanıyor.

ZEYTİN DEĞERLİ: Zeytin de yine bir sanayi hammaddesi. Türkiye’nin zeytin konusunda önünün açık olduğu, zeytin üretiminin artmasıyla birlikte bu alandaki fabrika yatırımlarının da artacağı öngörülüyor.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜN: Artık ikinci, üçüncü nesiller, yurtdışında eğitimlerini alıp memleketlerine dönüyor ve tarımla uğraşıyor. Eğitimli insanlar her zaman yeni gelişmeleri, dünyayı takip ediyor ve de toprağı verimli değerlendiriyor. Yeni ürünler, katma değeri yüksek ürünler her zaman fırsat sunuyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

3 Yorumlar

  1. kinoa tohumu mevcuttur .ekim bilgisi verilir tel : 05514474669 hiç birsey göründüğü gibi değil inanın
    bilgiyide tohumuda çifciden al.https://www.facebook.com/kinoa66/

  2. Ziraat MÜH.Mehmet AYDOGUS

    Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretimi ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sizlerde hem ülke topraklarının zenginlesmesıne katkıda bulunun hemde gelir elde edin.Ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 .Organıgın gücüne güvenin…..

  3. Ziraat müh. Mehmet AYDOĞUŞ

    Tüm türkiye de %100 organik sıvı solucan gübresi bayilikleri verilecektir .Organik olan gübremizin her türlü tarım ürününe bahçe bitkilerine tarla ve süs bitkilerine faydası bulunmaktadır. Hem ürünlerinizin verimini arttırın heöde kimyasal katkısı olmadan doğal ürünler yetiştirin sıvı solucan gübresi tarımda bir devrim niteliği taşır ayrıntılı bilgi ve bayilik için 0554 904 17 32 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir