Turizm ve Tatil

Tatil Fiyatları Düştü mü?

Turizm sektöründe kriz nedeniyle fiyatlar düşünce yerli turistin iç pazara ilgisi arttı. Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş, güney bölgelerine yönelik taleplerde artış yaşanırken tur fiyatlarının 139 TL’ye kadar düştüğüne dikkat çekti…TURİZM sektörü için 2016 zor başladı ve zor devam ediyor. Özellikle yurtdışından gelen turist sayısında bu yıl ciddi ölçüde düşüş bekleniyor. Ancak yurtdışından gelen talebin azalması iç pazarı etkileyeceğe benzemiyor. Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş’un verdiği bilgilere göre, yaz aylarında yerli turistin iç pazara yönelik talebi artmaya devam ediyor.

tatil sigortasi

Tatilbudur.com’un yeni ortaklık yapısı ve hedeflerini paylaşmak üzere Belgrad’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında turizm sektörü değerlendirmesi yapıldı. Şirketin gelecek hedeflerinden bahseden Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş, 2015’te yüzde 35 büyüdüklerini, bu yıl itibariyle ise yüzde 40 büyüme hedeflediklerini belirtirken şunları söyledi:

“Bu yılın ilk dört ayında yüzde 40 büyüdük, 350 bin kişinin rezervasyonu yapıldı. 2016 yılı sonunda online satış oranını yüzde 85’lere çıkarmayı ve 1 milyondan fazla kişinin tatil planlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için Tayland, Belgrad, Balkan Turları ve Maç Turları gibi yeni paketler ve destinasyonlar sunacağız. Yurtdışma yönelik büyüme hedefimiz yüzde 60,45 bin kişiyi yurtdışma götürmeyi planlıyoruz bu yılsonu itibariyle. Özellikle kişiye özel uygulamalarla fark yaratmak istiyoruz.”

“FİYATLAR ÇOK DÜŞTÜ”

Yurtdışmda yeni destinasyonlar yaratılırken iç pazarda da fiyatlar çok büyük oranda düştü. Tatilbudur.com’da Ramazan Bayramı turları uçak bileti dahil dört gece konaklamak yurtiçi turlarda fiyatlar 139 TL’den başlıyor. “Fiyatların bu denli düşmesi iç turizmde talebi artırdı” diyen Kuş, Bodrum, Seferihisar ve Si-de’deki anlaşmalı otellerde bu fiyatların uygulandığını söyledi. Onur Air’le öncesinden yapılan anlaşma gereği fiyatların bu denli düştüğünü vurgulayan Kuş, bu otellerde her şey dahil sisteminin uygulandığını da sözlerine ekledi.

Kuş’un verdiği bilgilere göre, iç turizmde talep artışı varken erken rezervasyon her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Tatilbudur.com’da yılın ilk dört ayında erken rezervasyon oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış gösterdi. Bu sene yaşanan olumsuzluklar turizm sektörünü derinden etkilerken buna önlem olarak iç pazarda otel fiyatlarında yüzde 20’lere varan düşüşler nedeniyle yurtiçi tatil talepleri Akdeniz Bölgesi’nde k yoğunlaştı. Ayrıca Kuş’un verdiği bilgilere göre, Türk m insanı eskiye nazaran daha kısa ve sık tatil yapmaya başladı.
Yurtdışı taleplerinde ise bu yıl en çok tercih edilen destinasyonlar ise Klasik İtalya, Orta Avrupa, İspanya, Benelux, Balkanlar ve Bangkok Pattaya olarak sıralanıyor. Ancak yurtdı-şmdan Türkiye’ye yönelik talepte Kuş’un verdiği bilgilere göre ciddi daralma var. Düşüş beklenen pazarlar yüzde 80 oranıyla Rusya, yüzde 35 Avrupa ve yüzde 40 İngiltere olarak sıralanıyor.

KREDİ ERTELEME İŞE YARADI

Kuş, 1997 yılından bu yana turizmde böy-lesine büyük bir kriz yaşanmadığını söyleyerek turizm sektörünün yaşadığı sıkıntı hakkında şunları söyledi: “Bu kadar kötüsünü hiç görmedik. Pek çok neden var ancak otellerde fiyatları indirmek bu gidişatı engelleyecek bir önlem değil. Şunu da belirtmek gerekir ki bakanlığın turizmcilere yönelik uyguladığı kredi erteleme çok işe yaradı.”

Yeni ortaklık yapısı paylaşıldı

Mika Tur, 2007’de Tatilbudur.com markasıyla iç turizme yöneldi. Tatilbudur.com 2015 kasım ayında MCI, İş Girişim Sermayesi ve 37 Ventures ile ortaklık yapısını değiştirdi. Yüzde 59.75‘i MCI’ya ait olan şirkette İş Girişim Sermayesi’nin payı yüzde 20. Yüzde 0.25’lik pay ise 37 Ventures’a ait. 57 milyon TL olarak değerlenen şirket, yeni destinasyonlarla büyümesini sürdürüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu