Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Termal Görünmezlik Gerçek Oluyor

Termal Görünmezlik Gerçek OluyorTermal Kamuflaj Sağlayan Cihaz Geliştirildi

Singapur Üniversitesinden (NUS) bir araştırma grubu özellikle savunma teknolojilerinde önemli uygulama alanları bulabilecek, termal kamuflaj sağlayan bir cihaz geliştirdi.

termal gorunmezlikBütün cisimler sıcaklıklarına bağlı olarak belirli miktarda radyasyon yayar. Bu radyasyona “termal iz” diyebiliriz. Örneğin gece görüşü sağlayan termal (kızılötesi) kameralar, cisimleri yayılan kızılötesi radyasyonu algılayarak görüntüler.
Eğer bu radyasyon engellenir ya da perdelenebilirse cisimler tespit edilemez. Geliştirilen bu cihaz, cisimlerden yayılan radyasyonu engelleyerek termal görünmezlik sağlıyor. Sonuçları Advanced Materials ve Physical Review Letters dergilerinde yayımlanan çalışma sonucunda geliştirilen cihaz, ısı akışını engelleyerek cismin gerçek konumunu perdeleyen sanal görüntüler oluşturabiliyor. Cisimden yayılan kızılötesi ışık dönüştürülerek oluşturulan yeni görüntüler farklı şekillerde ve konumlarda olabiliyor.

Süreç iki aşamada gerçekleşiyor. Birinci aşamada cismin yaydığı radyasyon çift katmanlı bir perde kullanılarak engelleniyor, ikinci aşamada ise asıl cismi gizleyen yeni bir hedef cisim oluşturacak şekilde değiştiriliyor. Yani cihaz cisimden yayılan termal radyasyonu bir yanılsama oluşturmak için kullanıyor. Araştırmacılar, malzeme bilimi ve teknolojilerindeki gelişmelerin bu alandaki kuramsal çalışmaların hayata geçmesini sağladığını söylüyor.

  Teknoloji Dünyasında Yeni İşlemcili ÜrünlerYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir