Turizm ve Tatil

TL paketler yurtdışı tur satışlarını dört kat artırdı

Yurtdışı turlarında sabit ve TL ile fiyat verme dönemi başladı

TATİL mevsimi devam ederken hala program yapmamışlar için büyük fırsat var. Yurtdışı turlarını epeydir takip edip de kur dalgalanmalarından tedirgin olup beklemeye geçenler rahatlayabilir. Çünkü tur şirketleri artık satışlarını döviz yerine Türk Lirası ile yapmaya başladı. Yurtiçi otel fiyatlarından daha ucuz rakamlar söz konusu. Turizmcilerin ‘devrim’ olarak gördükleri bu yeni satış şekli hem tatilcileri hem de sektör şirketlerini rahatlatacak gibi gözüküyor. TL ile fiyat çıkan seyahat acenteleri satışlarının dört kat arttığını dile getiriyor. Artık kur artacak mı azalacak mı kaygısı taşımadan rezervasyon yapmak mümkün. Zira fiyatlar sabit. Bu aksiyonun etkisinin altı ay sonra daha net görüleceği tahmin edilirken, makro etkiler oluşması bekleniyor. Yurtdışı satışlarda tıkanan, her türlü aksiyonu deneyen acenteler arasında bu uygulamanın yaygınlaşacağı öngörülüyor.

‘PAHALI’ TABUSU YIKILDI

Tur satışlarını geçen yıldan bu yana TL ile yapan ilk acente olduklarını vurgulayan Tura Turizm Perakende İcra Kurulu Üyesi Ayşin Arca, satışlarını yüzde 30 oranında artırdıklarını bildiriyor. Arca, “Çünkü insanlar TL ile yurtdışı turu satın almayı çok sevdi. Yerli turist için güneyde bir otelde tatil yapmak hayli masraflı ve fiyatlar her geçen gün artıyor.Yurtdışında burada yapılan bir haftalık tatilden çok daha uygun fiyata tatil mümkün. İnsanlar elbette kendi ülkelerini de gezmek istiyor ancak farklı destinasyonları ve kültürleri tanımayı da önemsiyorlar” diyor. Deniz tatili rotalarını daha çok sattıklarını, en ilgi gören yerlerin başında Phuket, Zanzibar, Küba, Mauritius, Güney Amerika ve Güney Afrika’nın geldiğini anlatan Arca sözlerine şöyle devam ediyor: “TL’nin değerinin artmasını sağlamak ve Türklerin gezmeye devam ettiğini bütün dünyaya göstermek için başladığımız ‘TL ile yurtdışı turu satma’ fikrimiz inanılmaz sevildi ve ilgi gördü. Bir dönem döviz kurunda yaşanan yoğun dalgalanma insanların yurtdışı planlarını etkiledi. Hatta birçok insan alınmış turları iptal etti. Tura Turizm olarak harekete geçmeli ve tatil tutkunlarının bu dönemde yanında olmalıydık. Dünya insanlarının Türklerin gezdiğini, ülkedeki huzur ortamının devam ettiğini göstermek için tüm turlarımızı TL’ye çevirdik. Yurtdışmda TL harcatacak aplikasyon geliştirdik. Böylece insanlar fiyatları kıyaslama imkanı buldu ve yurtdışı turlarının çok daha uyguna geldiğini gördüler.”

Yurtdışı turları

Tüm Phuket, Mauritius, Maldivler, Zanzibar, Amalfi, Rimini gibi tatil destin asyonlarınd a, gemi turlarının yüzde 80’inde, Küba, Güney Afrika ve tüm Amerika turlarında TL ile satış yaptıklarını ifade eden Arca, bundan sonrası için yeni satışa çıkaracakları destinasyonları da TL ile vereceklerini söylüyor. Arca, “Bu yaptığımız kampanya ile insanların yurt-dışında tatil yapmak pahalı olur düşüncesini de yıktık” diye konuşuyor.

Tura Turizm’in 8 gün 7 gece, THY ile ulaşım, transferler ve Türkçe rehberlik dahil Phuket turu 4 bin 400 TL’ye; 8 gün, 7 gece, THY ile ulaşım, her şey dahil konaklama imkanıyla Mauritius turu 6 bin 900 TL’ye; 8 gün 7 gece, THY ile ulaşım, yarım pansiyon ve tam pansiyon seçeneklerinin bulunduğu Maldivler turu 6 bin 900 TL’ye; 8 gün, 7 gece, ulaşım dahil, tam pansiyon seçeneği ile Zan-zibar turu 5 bin 900 TL’ye; 10 gün 9 gece, MSC Seaside ile Miami, Porto Rico, Karayipler turu ise 5 bin 900 TL’ye satılıyor.

SATIŞLARINI DÖRDE KATLADI

Latin ve Güney Amerika turları uzmanı Ejder Turizm de yaklaşık bir ay önce tüm tur satışlarını TL ile yapmaya başlayan . acentelerden biri. Sahibi Uğur Kurt, buna başlar başlamaz satışlarında dört kat artış olduğunu söylüyor. Bu uygulamanın turizm için bir devrim olduğunu savunan Kurt, 50 yıl sonra sabit fiyat ve TL ile satışa çıkmanın sektör için dönüm noktası olacağını iddia ediyor. Bazı büyük tur operatörlerini kendilerinden esinlenerek aynısını yapmaya hazırlandığını kaydeden Kurt, “Tüketici çok rahatladı. Bir kere kur artacak mı azalacak mı kaygısı taşımıyor. Bu sisteme geçişte keşke daha erken aksiyon alsaydık dediğimiz oluyor” diyor.

Tur yaptığı ülkelerde çalıştığı işletmelerle onların yerel para birimleriyle alışveriş yaptıklarını ifade eden Kurt, “Örneğin Güney Afrika turunda konaklayacağımız otellere onların yerel para birimi rand ile ödeme yapıyoruz. Onlar da rahatladı, biz de” diye konuşuyor. Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana tur satışlarında zorlandıklarını, çeşitli aksiyonlar denediklerini anlatan Kurt, “Anladık ki Türk insanı dövizin hareketliliğinden bunaldı, stabil bir ortam bekliyor, tek rakam istiyor. Biz de bugüne kadar yapılanlardan başka bir şey yapmamız gerektiği düşüncesiyle TL ile satışa çıktık” diyor. Risk olmadan iş olmayacağını vurgulayan Kurt, bu aksiyonu ‘küçük bir risk’ olarak niteliyor ve şunları ifade ediyor: “Şimdiye kadar her türlü aksiyonu denedik, lâkin yurtdışı tur alıcısı artık dövize endeksli ürün almak istemiyormuş onu anladık. Şu an satışlarımız dört kat artarak sürüyor. Türk tüketicisini televizyon ekranlarında dolar/euro izlemekten kurtarıyoruz. Bu aynı zamanda, maddi gücü olan yurttaşlarımızın dövize olan bağımlılığım da azaltacaktır. Bunun etkisini altı ay sonra daha net göreceğiz. Makro etkiler oluşmasını bekliyorum”.

Önümüzdeki Eylül ve Ekim ayları için şu anda uzmanı oldukları Küba turunun çok sattığını bildiren Kurt, îran ve İsrail turlarına da ilginin yüksek olduğunu aktarıyor. Kurt’un verdiği bilgiye göre, Ejder Turizm’de Küba turu 5 bin 900 TL, Iran 3 bin 600 TL ve İsrail de 4 bin 900 TL ile satışta.

KARAYİPLERE TL İLGİSİ

Gemi turlarının uluslararası markası Ro-yal Caribbean’m Türkiye Direktörü Alper Taşkıranlar, satışlarının geçen seneye göre ikiye katlandığını söylüyor. Bazı turlarda TL ile satış yaptıklarını açıklayan Taşkıran-lar şu bilgileri veriyor:

“Şirketimizin ana vatanı Karayipler. Biz de Türkiye Temsilciliği olarak tüm misafirlerimizi Royal Caribbcan International’ın ana vatanında ağırlamak için kolları sıvadık ve taşın altına elimize koyduk. Türkiye’de ilk kez TL ile uçaklı paket, Türkçe rehberli Karayipler programlarımızı satışa açtık. Gördüğümüz ilgiden memnun kalınca da Uzakdoğu programları ile devam etme kararı aldık.”

Dünyanın en büyük gemileri ile gerçekleşen doğu ve batı Karayipler programlarında misafirlerinin bir yandan deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarırken diğer yandan gemilerde beş yıldızlı tatili doyasıya yaşadıklarını anlatan Taşkıranlar, gemi tatili yapmak isteyen ama bütçesi dar tüketicilere şunları tavsiye ediyor: “Bu sonbaharda ‘Daha Çok Gez Daha Az Öde’ kampanyamız kapsamında Eylül-Ekim ve Kasım aylarında 7 ile 10 gece arasında degişen Akdeniz ve Dalmaçva Kıyıları programlarımızı kesinlikle tavsiye ederim. 4 bin 400 TL’den başlayan fiyatlara, Türkiye’den gidiş-dönüş uçak biletleri, gemide tam pansiyon konaklama, transferler ve Türkçe rehberlik hizmetleri dahil. Gemi tatili yapmak isteyen misafirlerimizin bu fırsatlardan haberdar olmaları için tek yapmaları gereken şey web sitemizi takip etmek.”

‘UZAKLAR’ POPÜLER DESTİNASYON

Ekonomik tur paketleriyle dikkat çeken online seyahat platformu Gruppal Turizm Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan, yurtdışı turlarda satış trafiğini son dört yıldır her sene yüzde 30 civarında artırarak büyüdüklerini kaydediyor. Web sitelerinde yayınlanan tüm turların TL ile satıldığını anlatan Koruyan, “Türkiye’de yaşıyoruz.
Turlarımızı alacak olan misafirlerimizin ödeme yapacakları noktada zaten ödeyecekleri para birimi kanunen TL olmak zorunda. Türkiye’de farklı bir para birimi ile tahsilat yapmamız zaten söz konusu bile değil” yorumunu yapıyor. Koruyan şöyle devam ediyor:

“Hal böyle iken turizm camiasında yıllardır süregelen ‘yurtdışı turları döviz bazında afişe etme’ modasına biz kurulduğumuz günden beri uymadık. Dokuz yıldır her turumuz TL bazında satışa sunuluyor. Sonuçta bizim maliyetlerimizin döviz bazında olması misafirlerimizi ilgilendiren bir durum değil. Onlar için önemli olan ceplerinden kaç TL çıkacağı. Onlara döviz çevirim hesapları yaptırmadan, kafalarını karıştırmadan, basit bir şekilde yurtdışı tur satın alma imkanı sunuyoruz. Misafirlerimiz çok memnun. Yıllardır bu konuda hep olumlu geri dönüşler aldık. Bize getirisi müşteri memnuniyeti.”

Önümüzdeki dönemin popüler desti-nasyonlarının ‘uzaklar’ olarak tabir edilen Türklerin yeni yeni keşfettiği Uzakdoğu ağırlıklı rotalar olduğunu anlatan Koruyan, örneğin Vietnam-Kamboçya, Kore-Japonya, Tayland, Hong Kong, Singapur, Endonezya, Hindistan ve Çin’in ilgi gördüğünü belirtiyor. Vizesiz ve para birimi değerli olmayan ülkelerin, yurt dışı destinasyonlar açısından daha ekonomik olduğunu vurgulayan Koruyan, uçaklı olarak, Ukrayna, Balkanlar, Belgrad ve Beyrut turlarını; otobüslü olarak vize sorunu yoksa veya yeşil pasaport varsa, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya veya yine Balkanlar turunu öneriyor. Koruyan, bir de her daim rağbet gören yaz aylarının gözdesi ‘Gemi ile Vizesiz Yunan Adaları’ turlarını tavsiye ediyor.

HER GÜN TL FİYAT

Tur şirketlerinden bazıları ise doğrudan TL ile sabit fiyat üzerinden satışa çıkmak-tansa farklı aksiyonlar yapıyor. Setur Turizm Yurtdışı Turlar Müdürü Yeşim Özaltay, “Her gün Merkez Bankası’nın efektif satış kuru üzerinden turlarımızın TL rakamlarını web sitemizde yayınlıyoruz. Misafirlerimizin turu satın almadan önce değerlendirmelerini daha rahat ve şeffaf bir ortamda yapmalarını istiyoruz diyor. Yurtdışı turlarda sürekli olarak yükselen bir satış grafikleri oldu ğunu vurgulayan Özaltay, şunları kaydediyor:

“Altı kıtada 250’den fazla şehre tur düzenliyoruz. Avrupa turlarında Orta Avrupa, İtalya ve Fransa turları yine oldukça popüler. Orta Avrupa’da Budapeştc-Viyana-Prag, Ljubljana-Bled-Salzburg, Berlin turları en çok satılanlar arasında. İtalya’da Klasik İtalya, Amalfi, Puglia, Toskana, Sicilya, ve Como turları, Fransa’da Alsace turları, Güney Fransa ve Paris en çok sattığımız destinasyonlar arasında. Vizesiz alternatiflerde ise Fas, Beyrut, Budva, Belgrad, Balkan turları ve Ukrayna turları oldukça cazip. Daha uzak rotalarda ise Hindistan ve Nepal, Vietnam ve Kamboçya, Japonya ve Kore, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Küba, Meksika, Güney Afrika, ve Kenya popüler destinasyonlar arasında.”

Bayramda hem TL ile satış hem de indirim var

Yurtdışı turların önde geien acentelerinden Prontotour, TL ile satış yapmaya başlayanlardan. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, daha önce de bazı turları TL olarak sattıklarını hatırlatarak, “Artık tüm yurtdışı turlarımızı TL olarak tatil severlerin ilgisine sunuyoruz. Aynı zamanda bazı turlarımızda indirim de yaptık. Örneğin, 6 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla 7 gece konaklamalı Küba ve fiyatı bin 750 TL’den başlayan 7 gece konaklamalı Balkanlar paketimizin satışına başladık. Önümüzdeki dönemde bu hamlelerimize yenilerini de ekleyeceğiz” diyor. Hem güzel bir yaz tatili hem keyifli bir Kurban Bayramı tatili geçirmek isteyen seyahat severlere TL ile satışa sundukları paket turlarını öneren Prontotour Kurumsal İletişim MüdürüMehmet Güneli ise önerilerini şöyle sıralıyor:

“Balkan coğrafyasından yanı başımızdaki Vizesiz Yunan Adaları’na kadar farklı ilgi ve beklentilere göre pek çok tur mevcut. Kurban Bayramı’nda, Fas, İngiltere, Ukrayna, Tunus, Moskova, Endülüs, İskandinavya, Baltık coğrafyası, Uzakdoğu adaları, egzotik rotaları ile deniz cenneti Tayland, gizemli Hindistan, uzak diyarların rüyası Miami, Orlando, romantik Balı, Seyşeller ve Mauritius ile her daim merak uyandıran Güney Afrika gibi coğrafyalardaki Kurban Bayramı dönemi yurtdışı tur paketlerimiz 680 TL’den başlıyor.”

ÖZLEM KAPAR BAYBURSBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu