Kariyer ve İş

Turistik Gemilerde Çalışmak

Beş yıldızlı oteller olarak bilinen kruvaziyer gemi turlarına Türkiye’den ilgi artıyor. Artan ilgi, şirketleri Türk personel çalıştırmaya itti. MSC Cruise, her segmentten Türk gemi adamları ve elemanları arıyor.

SON yıllarda Türk gezginlerin gemi turlarına olan ilgisi, bu alandaki dev şirketlerin pazarda yeniden konumlanmasına yol açtı. Bu durumu merkezi İtalya’nın Napoli kentinde bulunan dünyanın ikinci en büyük yük taşıma firması MSC’nin (Medi-terrenean Shipping Company) attığı adımlara bakınca net olarak görüyoruz. Günümüzde bünyesinde bulunan 12 kruvaziyer gemisiyle Avrupa’nın en büyüklerinden olan MSC, gemilerde çalışacak Türk personel arıyor.

kruvaziyer gemi

GEMİCİ OLMAK ŞART DEĞİL

MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, gemilerde misafir ilişkileri, restoran, bar, resepsiyon, muhasebe, animasyon, alışveriş, tur ofisi gibi bölümlerde çalışacak Türk elemanlar aradıklarını söylüyor. MSC Cruises gemilerinde çalışmak için gemi adamı cüzdanının şart olmadığına vurgu yapan Tuncel, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Firmamız, MSC Panama gemi adamı cüzdanını tüm çalışanları için çıkartıyor. Bar ve mutfakta çalışacak personelin mutlaka HACCP sertifikasını alması gerekiyor. Gemilerde çalışmak isteyenlerin, İstanbul Karaköy’deki liman yetkililerinin yönlendireceği hastanelerden İngilizce olarak hazırlanmış sağlık raporu almaları şart.” Tuncel, gemi personelinin aylık kazancı hakkında ise şunları söylüyor: “Başlangıçta maaşlar bölümüne göre 800 ila bin dolar arasında değişiyor. Sonrasında personelin başarısı doğrultusunda artıyor. Bahşiş konusu özellikle garsonlar için önemli. Bu rakam da aylık ortalama 400-500 doları bulabiliyor.”

SERTİFİKA KURSU

Gemide çalışmak isteyenlere liman başkanlığı ile onların yetkilendirdiği özel acenteler gemideki temel güvenlik eğitimlerini içeren STCW kursları veriyor. STCW İngilizce, ‘Standards of Training, Certification and Watchkee-ping for Seafarers’ terimlerinin kısaltmasından oluşuyor. Tuncel, STCW kurslarının hem liman başkanlığı hem de özel acenteler aracılığıyla verildiğini anımsattıktan sonra, “Kursların süresi bir hafta ile 10 gün arasında değişiyor. Türkiye’deki kursların ücreti 500 ile bin TL arasında. Bu sertifika gemilerde çalışmak için mutlaka olması gereken uluslararası bir belge niteliğindedir” diyor.

Necla Tuncel’e, gemilerinde çalışacak elemanlarda hangi özelliklerin arandığını sorduk. Yabancı dil bilgisinin ‘olmazsa olmaz’ şartlardan biri olduğunu kaydeden Tuncel, diğer kriterlerle ilgili olarak şunları söylüyor: “Mutlaka İngilizce bilgisi gerekiyor. Ek olarak, Almanca, İtalyanca gibi dilleri de bilmek işe girme şansını artırıyor. Tecrübe de çok önemli. Garsonluk için yine İngilizce ve servis tecrübesi, animasyon ekibi için İngilizce’den başka dil bilgisi ve tecrübe aranan özellikler.”

Elemanların gemilerde geçici, mevsimlik olarak değil, sözleşmeli olarak çalıştırıldığı belirtiliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

7 Yorum

  1. garanti iş sözleşmesi imzalıyoruz diyorlar sizce yalan mı bu

  2. Bu gemilere girmek icin. Ana merkezinr ulaşmanız lazım başka türlu giremesiniz ve ayrıca. Size denilen gemi cüzdanı cikartilir. Denen. Kurumlara. Itimar etmeyin hepsi dolandirici dikatli olun milet

  3. mrh yabancı dilim mükemmel derecede iyi almanca olarak ve gemi ewraklarım ve pasoportum eksiksiz bir şekilde setifkalarım mevcut işşe ihtiyacım var konum yabancı dilden farketmet iş pozisyonu diksiyonum düzgündür saygılar 05350296343

  4. 4 yıldan beri 5 yıldızlı otellerde clisiyorum 3 Otel deneyim var gemide çalışmak ve kariyer yapmak istiyorumm bu ilgiyi çok duyuyorum.

  5. türstlilk gemilerde çalışmak istiyorum sürekli ve uzun yolculuk edebilirim bu işe ihtiyacım var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu