Turizm Sektöründen Haberler

Turistler İçin Türkiye Tatili Bir Fırsat

ALMAN TURİST GELECEK Mİ?

Alman tur organizatörleri iç çekiyor, Ülke çok popüler ve düşük fiyatlar sunuyor fakat talep yavaş artıyor. Oysa hesabını bilenler için Türkiye tatili bir fırsat. Fiyatlar 245 Euroluk bir hafta Mallorca tatilinin altında, Tatil satın alan Rainer Planegg “Antalya’daydım, sahiller boştu, etrafımda sadece güler yüzlü Türkler vardı” diye anlatıyor.

“ŞU AN Türkiye seyahatleri ile ilgili önemli bir talep olmuyor” tespitinde bulunuyor Edwin Doldi. Kendisi Alman seyahat acentesi olan Studiosus’un güvenlik yöneticisi. Zaten 2016 yılında Münihli acentenin Türkiye seyahatleri neredeyse durma noktasına gelmiş. Doldi geleceği de yine pek parlak görmüyor: “Yakın gelecek için de canlanmayı tetikleyecek bir gelişme beklemiyoruz” diyor. Studiosus üstün kalitedeki kültür ve şehir gezileriyle bilinir. Kataloglarım sahil tatilleri değil, eğitim gezileri dolduruyor. Müşterileri ise çoğunlukla biraz ileri yaşta ve belki de “yabancı bir ülkede nefes kesen bir deneyimi yaşarım” düşüncesini seviyor, fakat mutlaka güvenli olmalı. Edwin Doldi gibi bir “güvenlik yöneticisi” olan ancak bir kaç tur operatörü bulunuyor. Türkiye’deki saldırılarla ilgili kaygılar hala büyük gibi görünüyor. Almanlar İstanbul gibi metropolleri ve antik kentleri şu an çok fazla tercih etmiyor. Diğer tur operatörleri de bunu teyit ediyor. 12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul’da Sultanahmet Meydam’ndaki Dikilitaş’m yanındaki bir saldırıda on iki Alman turist hayatım kaybederken 13 kişi de yaralanmıştı. Fakat bunun üzerinden uzun zaman geçti. Sonra 2016 yılının Temmuz ayında bir darbe girişimi oldu ve 19 Temmuz 2017 tarihine kadar kısa vadede sokağa çıkma yasağı koyma imkanı sağlayan olağan üstü hal yasası çıkarıldı.

Fakat Berlin’deki Alman Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesini ziyaret edenler Türkiye ile ilgili seyahat ve güvenlik uyarıları altında büyük ölçüde güven verici bilgilerle karşılaşıyor.

Sayfada tüm ülkede yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alındığı doğrulanmakta. Ancak Suriye ve Irak sınır bölgelerine seyahatler tavsiye edilmiyor. Fakat bunlar zaten alışagelmiş seyahat rotaları değil. Dışişleri Bakanlığı Ağrı Dağı tırmanışlarına artık izin verilmediğini de bildiriyor. Fakat bu gezi türü Türkiye’ye tatile gelenlerin çoğuna zaten hitap etmiyor. Ayrıca Türkiye Almanya’dan 2,3 kat daha büyük ve aynı Orta Avrupa’daki ülke gibi 80 milyonluk bir nüfusa sahip.

Akdeniz plajları cazip

Sonuç olarak: Özellikle Türkiye’nin güney ve güneybatı kıyılarında bulunan sahiller ve oteller sorunsuzca ziyaret edilebilir. Bu durum turizm için önemli bir haber. Berlin’den bununla ilgili bürokrasi dili ile “Akdeniz kıyılarında bulunan turistik destinasyonlarda bugüne kadar yabancı turistlerin zarar gördüğü güvenlik zafiyeti ilgili hiçbir olay bildirilmedi” açıklaması yapılmakta. Dolayısıyla Türkiye’deki otelcilerin ve lokantacıların bu yaz barlarda ve sahillerde yalnız kalmayacakları anlamında az da olsa bir umut var mı? Seyahat acenteleri genellikle son dakika rezervasyonlara odaklandıklarından, “Gloobi.de” seyahat portali geçenlerde Almanya’da bulunan 8 yüz seyahat acentesiyle Türkiye tatili ile ilgili bir anket düzenledi. Ancak sonuçlar pek de iç açıcı değil. Bu ankete göre katılımcıların sadece yüzde 14’ü önümüzdeki dönemde hiç bir saldırı olmasa dahi talebin artmasını bekliyor. Seyahat acentelerinin yüzde 75’i artık aktif olarak hiç Türkiye seyahatleri sunmuyor ve sadece müşteriden talep geldiğinde satıyor. Seyahat acentelerinin dörtte biri kısa sürede büyük bir artış olacağına inanmıyor. Diğerleri ise kararsız. Oysa özellikle hesabını bilenler için Türkiye tatili bir fırsat. Çoğu zaman fiyatlar 245 Euro’luk bir hafta Mallorca tatilinin bile altında. Bir hafta otel tatili satın alan ve tatil dönüşü tekrar Frankfurt havalimanına inen Rainer Planegg “Antalya’daydım, sahiller boştu, etrafımda sadece güler yüzlü ve cana yakın Türkler vardı, her şey çok güzeldi” diye anlatıyor. Aynı seyahate katılan Sonja Battenfeld de çok memnundu: “Türkiye’deki Akdeniz sahillerine şimdi gitmek lazım, çok harikaydı. Size bir sürü yer kalıyor, yemekler harika ve sürekli uçurtma sörfü yapabildik.” Sonra birçok Almanı etkileyen bir şey söyledi:

“Ve onların çok acil bizim desteğimize ihtiyacı var. Bu kötü durum otelcilerin kabahati değil ki.” Evet, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişki bozuldu. Fakat bir tatilci genellikle siyasi nedenlerden dolayı bir tatil destinasyonundan vazgeçmez. Aksi takdirde, artık birçok insan ABD’ye, Filipinler’e veya Hindistan’a gitmezdi. Güvenlik konusu onlar için daha önemli. Dolayısıyla Mısır ve Tunus daha kötü durumda.

2015 yılında 4,47 milyon Alman turist tatilini Türkiye’de geçirdi. Geçen yıl ise 4,19 milyon ile 2012 (4,13 milyon) yılının da üzerindeydi. Ancak 2017 yılı için bir öngörüde bulunmak biraz zor. Neckermann ve Öger markası olan Thomas Cook ayrıntı vermemekle birlikte son yılların en büyük gerilemesinden bahsediyor.

Fiyatlar çok iyi

Dünya genelinde en büyük seyahat acentesi olan TUI Group bu durumu nasıl değerlendiriyor? TUI Group sözcüsü olan Susanne Stünckel, “Tabii ki” diyor ve sözüne devam ediyor: “Türkiye seyahatleri ile ilgili talepler hala çok düşük.” Fakat ülke, Alman tatilcilerin en popüler seyahat destinasyonları arasında ve dünya genelindeki popülarite sıralamasında hala üçüncü sırada. Bu yaz, fiyat karşılaştırmasında fiyatların rekabet kabul etmediğinden, hafif bir artış bekliyoruz. Stünckel, “Türkiye tekrar düşürülen fiyatları, geniş otel yelpazesi, iyi uçuş bağlantıları ve üstün kalite ile 2017 yazma giriyor” diye vurguluyor ve TUI müşterilerinin memnuniyet sıralamasında en iyi notlarla birinci sırada bulunduğunu ifade ediyor. TUI en büyük talebin Türk Riviyerası’na ve o bölgenin merkez havalimanı olan Antalya’ya olduğunu belirtiyor. Alman tatilcilerle yapılan anketlere göre Akdeniz, Ege’ye göre daha iyi bir konumda ve daha yüksek bir popülariteye sahip. Böylece Alman seyahat acenteleri ve Türk ortakları yine de “Türkiye’de güzel bir yaz” geçirme konusunda hem dikkatli hem de iyimserler. Turizm, Türk ekonomisinin büyüme lokomotifi ve tüm turistler arasında yüzde 15 pay ile Alman turistler en ön sırada yer almakta.

HER ŞEY DAHİL TÜRKİYE SADECE 36 BİN RUBLE!

Rusya Turizm Acenteler Derneği Genel Müdürü Maya Lomidze, “Türkiye’de fiyatlar, 2010 yaz sezonuna göre yüzde 20, hatta bazı otellerde yüzde 50’ye kadar indi” diyor, Verdiği bilgilere göre, her şey dahil üç yıldızlı otelde bir haftanın fiyatı, iki kişi için 36 bin Ruble. Tabii ki turistlerimiz bu fiyatı beğeniyor çünkü bu, iki-üç sene önceki fiyatların seviyesine eşit.

TÜRKİYE’DE Rus

vatandaşlara tatilin yasak olduğu doğru değil. Ülkede tatil yapmanın tehlikeli olduğu da doğru değil. Herhangi bir yerde yaşamaktan daha tehlikeli değil yani. Korkutucu dedikodulara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında herhangi bir savaş yok. Türkiye’ye giriş yapmak için vizenin gerektiği de doğru değil. RusyalIlar, Türkiye ziyaretleri 60 günü aşmayacak kaydıyla eskisi gibi serbest bir şekilde giriş yapabilir. Türkiye’ye giriş engelsiz olmaya devam ediyor ki, bu her zaman Türkiye’nin büyük avantajıydı ve çok önemliydi. Fakat son iki sene içinde Türkiye tatil yerlerinde Rus sayısının çeşitli nedenlerden dolayı azaldığı doğru.

Bununla birlikte AvrupalIlar, özellikle Almanlar ve ülkeyi dolduran İranlı ve İsrailliler, Türkiye plajlarında rahatlıkla kokteyllerini içip açık bir şekilde hiç bir şeyden korkmuyorlar. Vatandaşlarımızın bazıları, son iki sene içinde iki ülke arasında yaşananlardan dolayı (Türklerin Rus uçağını Suriye’de vurması ve ekonomik yaptırımlar gibi) Türkiye’ye gitmek istemedi.

Kimi bu nedenlerden dolayı Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların yasaklandığını zannetti. Oysa sadece charter uçuşları iptal edilmişti. Bir de Türkiye’ye turların satışı yasaklanmıştı.

Kimi ise Türkiye’de savaş çıkabileceğinden korkuyordu. Bazıları ise dünya ekonomik krizinden dolayı gelirlerinin azalmasıyla bu aşamada yurtdışmda tatil yapmaya yetecek parayı bulamadı.

Her neyse, geçen sene Türkiye’deki tatil sezonu Ruslar olmadan geçti. Bu ise, çoğu Alman ve Rus turistlerden gelen para ile dolan yerel bütçede kocaman bir delik açtı.

2015’te Türkiye’de 5,6 milyon Alman ve 3,6 milyon Rus turist tatil yapmıştı.

Bu sene ne bekleniyor?

Rus turistin imkanları ve dilekleri nelerdir? Ve Türkler ne teklif edebilir? Şunu hemen belirtelim – Türkler, her zaman olduğu gibi, kollarını açıp Rus turistleri bekliyorlar. Rusya’dan gelecek olan misafirlere harika özel hizmetlerinin tümünü sunmaya hazırlar. Oteller açık. Turlar eskisi gibi devam ediyor. Deniz ayakları okşuyor. Her taraf her şey dahil. Gökyüzü bulutsuz. Tatil yerlerinde durum sakin. Arada bir meydana gelen çatışmalar ise (nadiren Suriye sınırında) turistlerin güneşte pişirildiği yerlerden binlerce kilometre uzaklıkta. Ayrıca turistik acentelerin paket turlarının satış yasağı da kalktı. Birçok olası turist bundan memnun kalır ve Türkiye’nin şifalı tatil yerlerine yolun yeniden açıldığını görür. Dokuz ay boyunca yasak olan charter uçuşları da yeniden başladı. İlk charter, Eylül 2016’da uçtu. Güncel trendlere baktığımızda, Türk Otel Yöneticileri Derneği’nin verilerine güvenirsek, 2017’nin ilk dört ayında yerli otellerin doluluk oranı yüzde 52.3 oldu. Bu rakam, kriz öncesi rakamlara yaklaşıyor ve geçen seneye göre yüzde 2 daha yüksek.

Türkiye’deki Rus tatilcilerin sayısı yavaş fakat istikrarlı bir şekilde artıyor. İlkbaharda (Nisan ayında) Antalya’da hemen hemen 189 bin Rus turist güneşleniyordu. Bu, üç sene önceki rekor kıran rakamdan sadece 20 bin kişi daha az. Böylelikle resmi istatistiğe göre bugün durum pek kötü gözükmüyor. Şu anda Türkiye’de tatil yapmayı güvenli, konforlu ve avantajlı olarak buldukları için binlerce vatandaşımız buraya gelmeye hazırlanıyor. Üstelik geçen seneye göre otel fiyatları ortalama olarak günlük 17 euro kadar düştü. Rusya Turizm Acenteler Derneği Genel Müdürü Maya Lomidze, “Fiyatlar, 2016 yaz sezonuna göre yüzde 20, hatta bazı otellerde yüzde 50’ye kadar indi” şeklinde detaylar sunuyor. Verdiği bilgilere göre, her şey dahil üç yıldızlı otelde bir haftanın fiyatı, iki kişi için 36 bin ruble. Tabii ki turistlerimiz bu fiyatı beğeniyor çünkü bu, iki-üç sene önceki fiyatların seviyesine eşit. Ayrıca, en önemli Türk bankası Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Rusya’dan gelen turistlerin para birimi farklılığından dolayı zarar görmemeleri için Türkiye’de Ruble olarak ödeme yapma imkanı ile ilgili bir teklif sundu. Türkiye plajlarında tatil yapmaktan korkanlara ise Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 3 Mayıs’ta Soçi’deki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sırasında söylediklerini hatırlatalım. Rusya Başkanı, “iki ülkenin ilişkileri tam kapsamda düzeliyor” dedi. Galiba Karadeniz’in diğer tarafında bu söyledikleri büyük bir sevince neden oldu.

World Tourism Forum Başkanı Bulut Bağcı’ya göre Türkiye 2017’de yaklaşık beş milyon Rus turisti ağırlamayı hedefliyor. Bu rakam, ekonomik ve siyasi kriz öncesi yılların en iyi göstergelerini bile aşıyor. Sanırım bu hesap, uzun süren kıştan bıkmış Rusların ılık Türk iklimi ve sıcak misafirperverliğini özlemiş olmalarından kaynaklanıyor.

Yaz tahmini

Rusya Turizm Acenteler Derneği’nin bilgilerine göre Türkiye, erken rezervasyonlara göre lider bir destinasyon olmaya devam ediyor çünkü piyasanın öncül oyuncularının satışlarının yüzde 50’ye kadarı Türkiye turlarından ibaret. Yine de uzmanlar, 2017’de Türkiye’ye tatil için gelecek Rus turistlerin toplam sayısı ile ilgili ortak bir fikre henüz sahip değiller. Bazı tahminlere göre 2 milyon kişi bekleniyor. Diğer tahminlere göre ise 5 milyon. Türk Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran, Antalya’da 2-2,5 milyonu Rus olan toplam 7,5-8 milyon misafir bekliyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanı Davut Çetin’e göre ise Antalya’daki Rus turist sayısı bu sene 3 milyonu aşacak.

Her neyse, Türkiye’nin turizm sektörünün temsilcileri, işlerin hızlı bir şekilde düzeleceğinden ve Rusya ve Türkiye’yi birbirinden uzaklaştıran kötü dönemin geride kaldığından eminler. İstanbul’daki Dünya Turizm Forumu’nda konuşma yapan Anex Tour Genel Müdürü Neşet Koçkar, Coral Travel Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Bugay ve diğer turizmciler, Türkiye’de sunulan hizmetin fiyat-kalite ilişkisi açısından değerlendirildiğinde Rus piyasasında rakibinin yok denecek kadar az olduğunu net olarak duyurdular.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu