Turizm Sektöründen Haberler

Turizm sektörü 2018’e çok iyi giriş yaptı

Turizm sektörü 2018’den çok umutlu. Avrupa ve Rusya pazarlarından gelen rakamlar sevindirici. Yerli turistin son yıllardaki gözdesi GAP bölgesinde de Zeytin Dalı Harekatının olumsuz yansıması görülmedi…

TURİZM, ülkemizdeki siyasi ve ekonomik gelişmelerden bire bir etkilenen, dengeleri çok hassas bir sektör.

2018’e çok iyi bir giriş yapan turizm sektörü için öngörüler yükselecek bir grafiğe işaret ederken, Suriye’nin Afrin bölgesinde yapılan “Zeytin Dalı Harekatı” turizmciler tarafından anı anma takip ediliyor. Geçmişte güvenlikle ilgili yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle talep daralması yaşayan turizmciler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu operasyonunu desteklerken, şu ana kadar herhangi bir olumsuz yansıma görmediklerini anlatıyor. Turizmcilere göre bu operasyonun talebi etkilemesi söz konusu değil.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, Afrin’deki askeri operasyonun turizmi etkilemeyeceğini söylüyor. Erken rezervasyonlarda geçen yıllara oranla yüksek artışlar olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin Türkiye talebine ilişkin yaptığı açıklamaya dikkat çekiyor. Almanya’dan ülkemize yönelik rezervasyon artışlarının yüzde 70’lere vardığı bilgisini almaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Bakan Kurtulmuş,

“Rusya, Ingiltere ve diğer Avrupa ülkeleri için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Rusya’da da yaklaşık yüzde 50 civarında bir artış var” diyor.

“İLAVE KATKILARI BİLE OLACAK”

Afrin operasyonunun süresinin belli olmadığını ama orada kalıcı olmadığımızın dünya tarafından bilindiğini ifade eden Kurtulmuş’a göre, bu operasyon bittiği zaman Türkiye’nin güvenliği pekişecek ve Türkiye turizmine ve ekonomisine ilave olumlu katkılar sağlayacak.

Turizm sektörü temsilcileri de Bakan Numan Kurtulmuş’un açıklamasını doğrular nitelikte, operasyonun turizme olumsuz bir etkisinin olmadığını söylüyor. Rezervasyonlarda iptal olmadığı bilgisini veren turizmciler, bunda operasyonun barış için yapıldığının dünyaya çok iyi anlatılmasının etkili olduğunu belirtiyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kumlu Başkanı Osman Ayık, ülkemizin şu anda ulusal güvenliği açısından en doğal hakkını kullandığını anımsatarak şöyle konuşuyor:

“Afrin’deki operasyonun dünyaya yansıması olumsuz olmadı. Türkiye, dünyaya bölge barışı için bir operasyon yaptığını çok güzel bir şekilde anlattı. Dolayısıyla turizmde de herhangi olumsuz bir yansıma yok. Başta İngiltere, Almanya ve Hollanda olmak üzere tüm kaynak pazarlarda erken rezervasyon talebi çok yüksek şekilde devam ediyor. Bu da bu yıl turizmimizin geçtiğimiz iki yılda kaybettiği sayısal verileri tekrar yakalayacağını gösteriyor.”

HATAY’DA TURLAR DEVAM EDİYOR

Operasyonun yapıldığı Hatay’daki Turizm Derneği’nin Başkanı Sabahattin Na-cioğlu, şehir merkezinde ve diğer ilçelerde hiçbir sorun olmadığını anlatıyor. Şu ana kadar herhangi bir rezervasyon iptali almadıklarını söyleyen Nacioğlu,

“Turlar devam ediyor, önceden rezervasyonu yapılmış toplantılar yapılıyor” diyor.

Grand Boğaziçi Oteli’nin Genel Müdürlüğünü de yaptığını kaydeden Nacioğlu,

“Bu hafta 10 gruba yakın konfirme yaptık” diyor.

Nacioğlu, sadece sınıra çok yakın olduğu için Reyhanlı ilçesinde birkaç üzücü olay geliştiğini ifade ederek, normal şartlarda zaten orada turizm hareketi olmadığını kaydediyor ve

“Şu anda şehre baktığınızda zaten bir savaş hissi ya da endişesi yok. Herkes sokakta ve halk normal günlük yaşantısına devam ediyor” bilgisini veriyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Figen Burnukara Akan da, Afrin operasyonunun şu ana kadar turizme olumsuz bir yansımasının olmadığını belirtiyor. Gaziantep’te dönem itibariyle şu an yoğun turist trafiği olmadığını, butik turların daha çok gastronomi ağırlıklı geldiğini vurgulayan Akan,

“Konuyla ilgili bize bilgi soran misafirlerimize operasyon bölgesine uzak olduğumuzu, sınırımızın son harekatla daha güvenli hale geldiğini söylüyoruz” diyor.

Şu günlerde ileriye dönük tur programları aldıklarını ifade eden Akan, bunlarda da olumsuzluk olmadığını, talebin sürdüğünü söylüyor.

HER 10 KİŞİDEN 1’İ MARDİN DİYOR

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Güngör de operasyon bölgesine uzak olduklarını hatırlatarak şu an için rezervasyonlarda iptal olmadığını kaydediyor. Mardin’in turizmde yükselen trendinin sürdüğünü söyleyen Güngör, Türkiye Basketbol Federasyonu, Kadınlar Türkiye Kupası finallerinin 21-25 Şubat’ta Mardin’de yapılacağını söyleyerek bölgenin güvenlik sorunu olmadığının altım çiziyor. “Ülkemizdeki her 10 kişiden 1’i Mardin’e gelmek istiyor” diyen Güngör, geçtiğimiz iki yıldaki zor süreçlerin bittiğini belirtiyor. Güngör, Afrin’deki operasyonun uzun sürmesi halinde ancak yeni rezervasyon almada sorun yaşayabileceklerini de vurguluyor. Normal şartlarda yeni sezon için rezervasyonların bu aydan itibaren gelmeye başladığım anlatan Güngör,

“İptal almıyoruz ama yeni rezervasyonlarda duraklama dönemindeyiz” diyor.

DİYARBAKIR’DA HEDEF 1 MİLYON TURİST

Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ise, bu yılki turizm hedeflerinin 1 milyon turiste ulaşmak olduğunu açıklıyor. Zeytin Dalı Harekatı’nm konum olarak Diyarbakır’a uzak olmasına rağmen geçmişten gelen algı nedeniyle gözleri kente çevirdiğini söyleyen Alp, buna rağmen doluluklarda herhangi bir azalma olmadığını bildiriyor. Geride kalan son iki yıldaki kayıpların giderilmeye başladığını vurgulayan Alp, yeni açılan otellerle birlikte doluluk oranının yükseldiğini, şu an için iş ve toplantı turizmi talebinin yüksek olduğunu sözlerine ekliyor.

Çetin GÜRCÜN / Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri
“Yerli turist tatilden vazgeçmiyor”

Yurtdışı pazarlar için düşük sezondayız. Bu nedenle operasyonun olumsuz etkisi olmadı. Avrupa’da, özellikle Almanya’da erken rezervasyon satışları gayet iyi gidiyor. Bu trendin süreceğini öngörüyoruz. Turizmde şu ana kadar olumsuz hiçbir durum yok. İç pazarda da negatif bir yansıma görmüyoruz. Yerli turist için erken rezervasyon artık bir alışkanlık haline dönüştü. Özellikle son üç yıldır iptal sigortasının devreye girmesiyle ivme yükselişe geçti. Türk tatilciler bu sigortayı yaptırınca tatillerine 72 saat kalana kadar iptal hakkına sahipler, iptal dışında otel veya bölge de değiştirme şansları var. Rezervasyonlarda geçen yıla oranla şimdilik yüzde 20 düzeyinde artış var. Zaten bu ivmenin son birkaç yıldır ortalaması yüzde 20’ler civarında.

Aynı trendin bu yıl da devam edeceğini öngörüyoruz. Afrin operasyonun etkisi olsa bile sınırlı bir bölgeyle kısıtlı kalacaktır, işlerimiz hali hazırda normal seyrinde devam ediyor.

Özlem Kapar Bayburs

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu