Turizm ve Tatil

Turizmciler yeniden yerli turiste sarıldı

Terör sorununa Rusya ile yaşanan gerginlik nedeniyle bu ülkeden gelen turist sayısının iyice azalmasının da eklenmesi, turizmde yaşanan krizi giderek derinleştiriyor. Ortadoğu’dan Çin’e kadar alternatif pazar arayışına çıkan sektör, bir taraftan da yerli turist sayısını artırmak üzere kampanyalara sarıldı. Bunun için erken rezervasyonları mayıs ayının sonuna kadar uzatanlar bile var.

Turizm sektörü için bu yıl özellikle yabancı turist açısından kara yıl olarak anılabilir. Bir tarafta Rusya ile yaşanan uçak krizi ile 3,5 milyon Rus turisti kaybeden sektör, terör olaylan nedeniyle Almanya, İngiltere gibi geleneksel pazarlarında da kan kaybediyor.

Yılın ilk 3 ayındaki kayıp yüzde 16,5. Üstelik, bu oranın yükseleceği tahmin ediliyor. Yaşanan krizin etkilerini azaltmak için Ortadoğu’dan Çin’e, Hindistan’dan Kazakistan’a kadar alternatif pazarlara yönelen turizmciler, iç pazar hacmini artırmak için de kampanyalara sanldı. Yılda 4 milyon turiste ulaşan iç pazar hacmini artırmak için, 2-8 yaş arası çocukları ücretsiz konaklatmak, erken rezervasyon kampanyalarını iki ay daha uzatmak, ‘5 gece kal 4 gece öde’ gibi kampanyalar düzenleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, iç turizmi canlandırmak için memurlar gibi spesifik kesimlerin yanı sıra Barolar Birliği, TİSK, demekler gibi kurumlara özel paketler bile hazırladıklarını belirtiyor. Ayık, iç pazarda erken rezervasyon kampanyalarının iki ay daha uzatıldığını vurguluyor. Tur şirketlerine erken rezervasyonda alınan tatil paketlerinde oluşabilecek fiyat farkla-nnın tüketiciye ödenmesi için garanti verdiklerini söyleyen Ayık, yeni Tüketici Yasası sayesinde oluşan fiyat farklarının alınabileceğini hatırlatıyor.

turizm

İNDİRİMLER SÜRÜYOR

Turizm sezonunun açıldığı şu günlerde Antalya bölgesinde kimi tesisler açılışlarını mayıs sonuna ötelerken kimi tesisler de kampanyalarla yerli turisti hedefliyor. Turizmdeki durgunluğa karşı çeşitli aksiyonlar alarak otellerin mevcut kapasitelerini doldurmayı hedeflediklerini belirten Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, erken rezervasyon kampanyasında yüzde 50’ye varan indirimler sunmaya devam ettiklerini vurguluyor.

Oysa geçmiş yıllarda erken rezervasyon kampanyalan indirim oranları azalarak mart ayı sonunda tamamlanır ve turizm sezonu açılırdı. Bu yıl yüksek sezonda dahi zamsız fiyatlarla satış yapılıyor. Turizmdeki daralma nedeniyle bu yıl tesislerin zam yapmadıklarına dikkat çeken Comelia Diamond Hotel Genel Müdürü Zafer Alkaya, iki kişinin temmuz ayında beş yıldızlı lüks bir tesiste yedi gece her şey dahil toplam 6 bin TL’ye konaklayabileceğini söylüyor.

ANADOLU’DAN TALEP VAR

Turizmciler online ve ofline promosyon çalışmalarına ağırlık vermiş dürümdalar. Türkiye’de iç pazardan ciddi bir talep artışı olduğunu belirten Hilton Worldwide Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, “Şehirden şehre değişmekle birlikte özellikle Anadolu’da bu talep daha fazla. Bu trendin bu yıl da devam etmesini bekliyoruz. Uluslararası perspektiften baktığımızda ise en çok ABD, Avrupa ve Körfez ülkelerinden misafirlerimiz var” diyor.

Bu yıl geçtiğimiz yıla oranla yerli turist sayısının artmasını beklediklerini belirten Jumeirah Bodrum Palace Genel Müdürü Zeynep Incekara, “Zaten talepler de bu yönde geliyor. Özellikle detox paketimiz yerli misafirlerimiz tarafından ilgi görüyor” diye konuşuyor.

BÜYÜMEYE OLUMSUZ YANSIR

Turizmde geçen yıla göre yüzde 20-40 arasında bir gerileme beklediklerini belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı ve Calista Hotel Genel Müdürü Ali Kızıl-dağ, 54 farklı sektörü besleyen turizm sektöründe son dakika satışlarıyla bir toparlanma olmazsa Türkiye’nin büyüme oranının 0,5-0,7 arasında gerileyebileceğine işaret ediyor.
Iç pazara ve alternatif pazarlara yönelen turizmciler, bu yıl daha önce düşük paylar alınan pazarlardan turist çekme çalışmalarına odaklanmış durumda. Çin ve Hindistan’dan turist gruplarını Türkiye’ye getirme konusunda çalışmalar yaptıklannı belirten Rixos Hotels Yönetim Kuaılu Başkanı Fettah Tamince, “Özellikle Çin hükümeti turizm konusuna destekler veriyor. Biz de hükümet düzeyinde çalışmalar yapıyoruz. Çin ve Hindistan’dan Türkiye’ye gelen turistlerin ciromuzdaki payı geçtiğimiz yıl yüzde 2 iken bu yıl yüzde 4’ler seviyesine çıkacak” diyor.

OTELLER YERLİ TURİST İÇİN NELER YAPIYOR?

HILTON: Şubat ayında ‘Onlarca Siteye Tıklamaya Son’ kampanyasını başlattı. Kampanya ile Hilton HHonors üyeleri doğrudan markanın web siteleri, mobii uygulaması, çağrı merkezleri gibi kanallardan rezervasyon yapıp özel indirimler alabiliyor.

ÇALIŞTA: Rus Pazarı devre dışı kalınca Doğu Avrupa, Ortadoğu, İran pazarı ağırlıklı tanıtım yapıp pay almaya çalışıyor. Sosyal medya fenomenlerini getirip ağırladı. Yerli oranı yüzde 10’lar civarındaydı, bunu yüzde 15’lere çekmek için erken rezervasyonu nisan ayı sonuna uzattı.

RIXOS: Otellerde yüzde 20’ler seviyesinden olan yerli turist oranının bu yıl yüzde 30-35’ler seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Mayıs sonuna kadar uzatılan erken rezervasyon fırsatları ile bu hedefe yaklaşılmış durumda.

CORNELIA HOTELS: Tesislerinde yüzde 15’ier seviyesinde olan yerli turist sayısını artırmak için, tur şirketleri kanalıyla yapılan erken rezervasyon kampanyasını iki ay daha uzatıp mayıs ayı sonuna çekti.

CORENDON HOTELS: Yerli turist oranını yüzde 18’den yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor. Bunun için Antalya’daki otellerinde dönemine göre değişen indirimin yanı sıra ‘4 kişi kal 2 kişi öde’ kampanyaları yapıyor. Ege Bölgesi’ndeki otellerinde, Alaçatı’da balayı çiftlerine, Çeşme’de sörf okulları ile yaz basketbol okullarına çok özel fiyat ve kampanyalar düzenliyor. Bodrum’da özel fiyat kampanyasını mayıs ayı sonuna kadar uzattı.

ŞAMPİYON TATİL KÖYÜ: Yüzde 15’ler seviyesinde olan yerli turist oranını artırmak için liselerin mezunlar dernekleri, Barolar Birliği, TİSK gibi meslek örgütlerine ve derneklere özel tatil paketleri hazırladı.

NG HOTELS: İç turizme yönelik, Türk misafir profilinin tercihleri doğrultusunda Sağlıklı Yaşam Kampları gibi ürünler geliştiriyor. Aile konseptine uygun, ‘3 nesil tatil’, ‘Baba-Çocuk Paketi’, ‘Aktivite Paketi’ gibi ürünleri var.

VOYAGE; 2015 yılında yüzde 20 olan yerli turist oranını bu yıl yüzde 25-30’a çıkarmayı hedefliyor. Konaklamalarda 0-12 yaş iki çocuk ücretsiz. Erken rezervasyonda üç taksit uygulaması yapılıyor. Yedi gece ve üzeri konaklamalara ekstra yüzde 10 indirim uygulanıyor.

MAXX ROYAL: Loyalty card uygulamasıyla, konaklama, otel içi hizmetlerde indirim ve avantajlar sunup ‘tekrar’ (repeat) misafir oranlarının artırılması hedeflendi. Yüzde 20’ler seviyesindeki yerli turist oranının yüzde 30’lara çıkarılması planlanıyor.

ÜMAK OTELLERİ: Yıl genelinde yerli turist oranı yaklaşık yüzde 7 olurken, yaz döneminde bu oran yüzde 15-20’ye çıkıyor. Müşteri memnuniyeti çalışmaları ile bu yıl geçen yılki iç pazar cirosuna erken rezervasyonda ulaştı. Ramazan’ın haziran ayına denk gelmesi nedeniyle yerli turist ağırlık olarak temmuz ve ağustos aylarına indirimli erken rezervasyonlarını yaptırdığından, bu aylar için fazla indirim söz konusu değil. Yerli turiste yönelik ‘iki çocuk bedava’ kampanyası yapıyor.

JUMEIAH BODRUM PALACE: Mayıs ve haziran ayları için gözlerden uzakta kalmak, rutinin dışına çıkmak isteyen hanımlar için Girls Get Away paketi ile tüm oda kategorileri için ‘4 Kal 3 Öde’ kampanyaları hazırlandı.

ELITE VVORLD: Marmaris’teki otelinde yüzde 15 erken rezervasyon indirimi yapıyor. Üç gece konaklamalarda yüzde 10, altı gece konaklamada ise yüzde 20 indirim uyguluyor. Taksim’deki otelinde web sitesi üzerinden rezervasyon yapanlar minimum üç gece konaklamada yüzde 15 indirim alabiliyor.

AVANTGARDE COLLECTION: Kontratlı münferit ve grup talepleri için dönemsel indirim odaklı kampanyalar uygulayıp, konaklama süresi uzadıkça indirim ve otel hizmetlerindeki fayda oranını yükseltiyor. Rezervasyonunu direkt web sitesinden yapanlar, otelin müsait olması halinde ücretsiz olarak bir üst kategoride konaklatıyor.

MUSEUM HOTEL: Yabancı turistlerin azaldığı şu dönemde yerli turiste yönelik kampanyalar yapılıyor. ‘3 gece kal 2 gece öde (2+1=2)’ ve Concierge hizmetlerinden yüzde 10 indirim gibi kampanyalarla dönemsel olarak yüzde 10 indirim kampanyaları yapılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu