Turizm Sektöründen Haberler

Turizmde erken rezervasyon kampanyaları zamanı

Turizmde erken rezervasyon kampanyaları zamanı. Yüzde 50’ye varan indirimlerden yararlanmak için bu dönemi kaçırmamak önemli. Acenteler, bu yılki kampanyalardan yaklaşık 5 milyon kişinin yararlanmasını öngörüyor…

TÜRK halkı erken rezervasyonla tatil yapma fikrini her geçen yıl daha çok benimsiyor. Seyahat acentelerinin boy boy ilanlar vererek duyurusunu yapmaya başladığı bu yılın erken rezervasyon kampanyalarında da yine birbirinden çeşitli promosyonlar ve uygun fiyatlar var.

Rakamlar bu kampanyanın iç turizm piyasasında son derece başarılı olduğunu gösteriyor. Erken rezervasyon kampanyasından yararlanan kişi sayısı 2016’da 4.2 milyon kişiye ulaşmış durumda. 2017’de ise kampanyadan yararlanacak olan kişi sayısının 5 milyon civarında olması bekleniyor.

İzmir’de düzenlenen Travel Turkey Fuarı’nda açılışı yapılan bu yılki ‘Erken Rezervasyon Kampanyası’nm başlangıcı 12 Aralık olarak ilan edilirken sloganı da “Tatil Herkesin Hakkı” ve “Yerinizi Şimdiden Ayırtın” olarak duyuruluyor. Tur şirketlerine göre farklılık göstermekle beraber kampanyaların 31 Mayıs’a kadar devam etmesi planlanıyor. Kampanyalarda seyahat acenteleri yüzde 10 ila 50 arasında indirim kolaylığı, kredi kartıyla ödeme imkanı, iptal sigortası, havayolu uçuşlarında indirim kolaylığı gibi birçok promosyonlar sunuyor.

İNDİRİM KADEMELİ DÜŞECEK

îç turizmin büyük oyuncularından Jolly Tur Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Figen Erkan, erken rezervasyon dönemini yine müşteri memnuniyetine odaklanan özel fırsatlarla açtıklarını açıklıyor. Kampanya süresince yüzde 50’ye varan indirimlerle satış yapacaklarını bildiren Erkan, “Misafirlerimize şimdiden rezervasyon yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü erken rezervasyon Mayıs 2017 sonuna kadar devam ediyor olsa da bu döneme kadar indirim oranları kademeli olarak düşecek” diyor.

Erkan, kampan-yalı otellerinde yapılacak rezervasyon sonrasında, konak-lanacak tarihten önce bir fiyat far-oluşması durumunda aradaki farkı, koşulsuz olarak iade ettiklerini vurguluyor. Erkan, “Tüm bu fırsatların yanı sıra dokuz taksit fırsatı da altı çizilmesi gereken bir başka avantaj” diye konuşuyor.

Kültür ve gemi turlarında da erken rezervasyon yapabildiklerini ifade eden Erkan şu bilgileri veriyor: “Karadeniz Yaylaları-Batum, Tiflis konaklamalı ve Batum dahil Karadeniz, Likya ve Ege-Akdeniz turlarının da yer aldığı yüzlerce tura katılabilmek mümkün. Tıpkı yurtiçinde olduğu gibi iddialı olduğumuz bir diğer alan olan gemi turlarında da 600 euro’ya varan indirimlerimiz söz konusu. 600 euro’ya varan indirimlerden yararlanabilecek yüzlerce tur arasında Yunan Adaları, dünyanın en güzel coğrafyalarına açılan nehir turları, Küba, Karayipler ve Ege-Adriyatik turları da yer alıyor.”

Yurtdışı turlarında da yine cazip indirimlerin söz konusu olduğunu aktaran Erkan, dünyanın en güzel ülke ve şehirlerine düzenledikleri yüzlerce tur için oda başı 200 euro’ya varan indirim uyguladıklarım söylüyor.

HER DAİM KAMPANYASI VAR

Yurtdışı turlarında öne çıkan firmalardan olan Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Derya Kesman ise, erken rezervasyon kampanyasını yılın 12 ayı uyguladıklarmı belirtiyor. “Yurtdışı turlarda erken satın alma yapan misafirlerimiz yılın her günü daha avantajlı fiyatlarla seyahat etme imkanı buluyor” diyen Kesman, yurtiçindeki erken rezervasyon dönemini ise kasım ayı itibariyle başlattıklarım açıklıyor. Kesman “Kıyı bölgelerimiz ve Kıbrıs’ın seçkin otellerinden kültür turları rotalarına kadar pek çok ürünümüzde yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimleri yaptık. Özellikle plus ve niş ürünlerimizde misafirlerimiz daha avantajlı fiyatlarla tur alabilirler” diye konuşuyor.

Erken rezervasyon kampanyası için İtalya, Ispanya, Orta Avrupa ve Balkanlar’a yönelik yoğun talep aldıklarını açıklayan Kesman, Budapeşte, Prag ve Viyana paketlerinin de şu günlerde dolduğunu söylüyor. Portekiz’e de yoğun bir ilgi olduğunu, hatta bu ilginin Ispanya’nın bile önüne geçecek gibi durduğunu ifade eden Derya Kesman, “Sömestr gruplarımız şimdiden bitti. 2017 yılında Rusya’nın yeniden vitrine çıkacağını düşünüyoruz. Şimdiden yoğun bir ilgi oluşmaya başladı. Son dört yılda gittikçe artan bir ilgi gören İskandinavya 2017 yılı satışlarında da artış hızı yakalamış durumda. 2-3 aylık periyodlar arasında Laponya yükselen destinasyonlardan biri” diyor.

MAYISA KADAR ALTI DÖNEM

Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da, erken rezervasyon kampanyalarının mayıs ayına kadar altı periyotta gerçekleştiğini bildiriyor. Her periyodun yaklaşık bir ay sürdüğünü ve indirim oranlarının gitgide düştüğünü anlatan Küçük-yılmaz, tatilcilere bugünlerde devam eden ilk periyot kampanyalarını kaçırmamayı tavsiye ediyor. Küçükyılmaz şöyle konuşuyor:

“Yüzde 50’ye varan indirim fırsatlarıyla yurtiçindeki 300’den fazla otelde çok avantajlı fiyatlar sunuyoruz. Bölgeye ve otele göre değişiklik göstermekle birlikte, Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Çeşme, Kuşadası, Ayvalık gibi popüler yerlerde, 49 TL’den başlayan fiyatlarla tatil satın alınabiliyor. Bu sene öne çıkacak ürünümüzün ise Kıbrıs tatili olmasını öngörüyoruz. Yurtdışı turlarımızda da erken rezervasyon kampanyası başladı; oda başı 250 euro’ya varan indirimler sunuyoruz.”

35 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

Erken Rezervasyon Kampanyasını haziran ayının ilk haftasına kadar farklılaşan indirim oranlarıyla uygulayacaklarını kaydeden Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş ise, yüzde 50’ye varan indirim imkanı ile yurt içinde günlüğü 35 TL’den bin TL’ye kadar değişen fiyat skalasmda tatil alternatifleri sunduklarını anlatıyor.

2017’ye iddialı girdiklerini vurgulayan Bülent Kuş, ürün içeriklerini artırdıklarını, erken rezervasyon kampanyalarının sadece yurtiçi oteller için geçerli olmadığını; bunun yanında kültür turları, yurt dışı turlarını ve gemi turlarında da özel indirimler sunduklarını belirtiyor. Kuş’un açıklamasına göre Tatilbudur.com’da 129 euro’dan başlayan Bangkok’tan Dubai’ye, İtalya’dan Maldivler’e dünyanın her yerine turlar var.

2017’de Rus turist sayısında artış bekleniyor

2016 yılında Rusya İle yaşanan uçak krizi nedeniyle Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı azalmış, özellikle Akdeniz’deki otellerde doluluk oranları ciddi oranda düşmüştü. Bu durum yerli turistin lehine olmuş, otelciler gelmeyen Ruslar nedeniyle boş kalan odalarını iç turizme açmıştı. Dolayısıyla 2016 yılı yerli turistin hem fiyat açısından avantajlı olduğu hem de yer bulma sorunu olmadığı bir yıl olmuştu. Rusya ile krizin sona ermesi nedeniyle 2017’de Rusya’dan gelecek turist sayısında artış öngörülüyor, bunun iç turizme nasıl yansıyacağı da merak ediliyor.

Bu sorunun cevabını sorduğumuz turizmcilerden Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, sektördeki 30 yıllık tecrübeleri boyunca yerli turiste daima öncelik verdiklerini vurgulayarak şunları söylüyor: “Yerli turistin gerek Türkiye’ye gerekse de yurtdışına en uygun fiyatlarla ama bir o kadar konforlu ve kaliteli yolculuklar yapması ilkelerimizden biridir. Dolayısıyla her şart altında yerli turist bizim için önceliğini korumaya devam edecek. 2017 sezonunda gelmesini beklediğimiz 3.5-4 milyon Rus turiste rağmen, yine bu ilke çerçevesinde hareket edeceğiz. Rus turist etkenine rağmen 2017’nin yine yerli turistin yılı olacağına inanıyoruz.” Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş ise, Rusya’dan gelecek turistlerin talep artışının önümüzdeki sezon için oda bulmak konusunda biraz zorlayıcı olabileceğini düşünüyor.

Bu nedenle tatilcilere biran önce erken rezervasyon kampanyalarından faydalanmalarını öneren Kuş, “Bu sayede hem istedikleri otelde kolayca oda bulabilirler hem de sezon içindeki artan fiyatlardan etkilenmezler” diyor. Rusya’dan 2016’da 2.5 milyon turistin geldiğini hatırlatan Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da, “2017 yılında, 2015 rakamlarının çok üzerinde Rus turistin ülkemizde konaklama yapacağını öngörüyoruz. Bu da otellerin doluluk oranlarını artıracak ve iç pazardaki oda fiyatlarını yukarıya taşıyacaktır” yorumunu yapıyor.

2017 yılında Türkiye açısından Rusya pazarında işlerin olumlu seyretmesini beklediklerini vurgulayan TÜRSAB Genel sekreteri Çetin Gürcün ise, Türkiye’nin 1.6 milyonu aşan yatak kapasitesine sahip olduğunu hatırlatarak şunları ifade ediyor: “Dolayısıyla otellerde kapasite sorunu yaşanmasını beklemiyoruz. Bununla birlikte vatandaşlarımızın yaz sezonu yaklaştıkça talebe göre fiyatlarda artış yaşanacağını da dikkate alarak erken rezervasyon sürecinde tatillerini almalarını tavsiye ediyorum.”

Tatil Meleği

“TÜRSAB Tatil Meleği” ile paket tur sözleşmesi veya sadece konaklama hizmetinden yararlanmak üzere erken rezervasyon yaptıranlar, hizmeti uygun fiyatla satın aldıkları gibi sezon döneminde mazeretsiz olarak sigorta koşullarına göre 72 saat veya 48 saate kadar iptal haklarını kullanarak kesintiye uğramaksızın ödemelerini geri alma haklarını garantileyebiliyorlar. Rezervasyon iptal sigortaları da tatilciyi paket tur veya konaklama rezervasyonu kapsamında herhangi bir nedenle iptal etmesi halinde ödemelerini kesintisiz olarak geri alma hakkı sağlıyor. TÜRSAB Tatil Meleği, özellikle internet üzerinden seyahat acenteliği ürünlerini satın alan tüketicileri, yetkisiz kişi ve kuruluşların acentecilik faaliyeti gerçekleştirerek aldatmasını önlemek amacıyla hazırlanan bir önlem sistemi. Bu sayede tatilci, işletme belgesine sahip yasal yükümlülüklerini yerine getiren seyahat acentelerinden hizmeti satın alacak ve böylelikle sıkça yaşadıkları mağduriyetlerin önüne geçmiş olacak. Tüketici, TÜRSAB Tatil Meleği kullanımı ile kendisini koruduğu kadar seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturan belgesiz faaliyetlerin engellenmesi yönünde de çok önemli bir adım atmış oluyor.

Bu yıl 5 milyon kişi yararlanacak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde 2009 yılında başlattıkları erken rezervasyon kampanyasının ana hedefinin, avantajlı ödeme kolaylıkları sağlayarak daha fazla vatandaşımızın tatil yapmasını sağlamak, bu yolla iç turizmi canlandırmak ve Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşulları ile seyahat ettiklerine yönelik yaygın algıyı değiştirmek olduğunu söylüyor.

Bu kampanyaların iç turizm piyasasında son derece başarılı olduğunun altını çizen Gürcün, 2009 yılında 300 bin, 2012 yılında 2 milyon, 2013’de 2.5 milyon, 2014 yılında 3 milyon, 2015 yılında 3.5 milyon ve 2016 yılında ise 4.2 milyon kişinin bu kampanyadan yararlandığını açıklıyor. Gürcün’ün verdiği bilgilere göre 2016 yılında erken rezervasyon yaptıran vatandaşlarımızın iç turizm piyasasında tercihi Antalya bölgesi başta olmak üzere Kemer, Belek, Side, Alanya yanı sıra Ege Bölgesi’nden Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye bölgesine oldu. Gürcün, 2017 yılında ise kampanyadan yararlanacak olan kişi sayısının 5 milyon civarında olacağını öngörüyor.

Mutlaka sigorta yaptırın

Türkiye’de seyahat ecentesi faaliyeti yürütme yetkisi, 1618 Sayılı Kanun’a göre sadece TÜRSAB üyesi seyahat acentelerine tanınan bir hak. Dolayısıyla tatil paketi alacak vatandaşların tatili satın aldıkları kurumun TÜRSAB üyesi olup olmadığını sorgulamaları büyük önem taşıyor Seyahat acenteleri kanalıyla tatile çıkacak olan vatandaşlar paket tur satın aldıklarında, mutlaka seyahat sigortasını yapmaları gerekiyor, bu bir yasal bir zorunluluk. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, tatil konusunda yapılacak bütün görüşmelerde acentelerin belge numarasını ve acente unvanının mutlaka sorulmasını ve verilen numaranın ve acente unvanının doğruluğunun Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB’ın internet sitelerinden sorgulanmasını tavsiye ediyor. Gürcün’ün tatilcilere bir başka önerisi de turlarda ve transferlerde can güvenliğini tehlikeye atıcı şekilde yıpranmış araçlar kullanılmadığına dikkat edilmesi konusu. Gürcün, ayrıca internetten tatil alan vatandaşlara, acentelerin TÜRSAB logolarının ve acente numaralarının olup olmadığına mutlaka bakmaları gerektiği uyarısı da yapıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu