Anasayfa / Turizm ve Tatil / Turizmde Temalı Turlar Çok Moda

Turizmde Temalı Turlar Çok Moda

Avrupa ve egzotik coğrafyaları karış karış dolaşanTürk turistler artık farklı deneyimler peşinde. Turizm şirketleri temalı turlarla beklentisi yüksek tüketicilere sesleniyor. Uzmanlar eşliğinde farklı turistik deneyimler yaşamak mümkün…

ARTIK yurtdışına seyahat etmek eskisine göre çok kolay. Ortalama bir yurtdışı seyahatini oldukça ulaşılabilir rakamlarda organize etmek mümkün. Bir başka deyişle yurtdışına seyahat etmek birçok kişinin belirli ölçülerde rahatça yapabileceği bir aktivite haline geldi. Tur operatörlerinin turlarının pek çoğu, bu beklentilere göre şekillenir oldu. Hal böyle olunca ortalamanın üzerinde bir arayışa sahip olanların beklentileri farklılaştı; rutin turlarla bu beklentilerin karşılanması mümkün olmamaya başladı, ihtiyaçlar farklılaşınca, tur operatörleri de bu beklentileri karşılamak için yaratıcı çözümler geliştirmeye girişti.

mardin midyat

Son dönemlerde bu alanda moda, temalı turlar. Temalı turlar bir bölgeyi, ülkeyi, şehri gezip görmenin ötesinde farklılıklar içeriyor. Artık Mehmet Turgut’la Nepal’de fotoğraf çekip, Zeynep Tunuslu danışmanlığında Milano’da alışveriş yapabilir, Coşkun Aral ile Etiyopya’da Omo Vadisi’ni keşfedebilirsiniz. Ayrıca Amazonlar’da pirana balığı avlamak, buz üzerinde Porsche ile hız denemesi yapmak, İtalya ve İspanya’da gurme lezzetlerini tatmak gibi şaşırtıcı deneyimleri yaşamak yine temalı turlarla mümkün.

karda yurumek

YENİ NESİL GEZGİNİN TERCİHİ

Temalı turları genelde dünyanın pek çok ülkesine seyahat etmiş ve artık farklı deneyimleri arayanlar tercih ediyor. Fotoğrafçılık, gezi yazarlığı ya da alışveriş gibi amaçlarla seyahat edenler de yine bu turlar arasında kendilerine göre alternatif bulabiliyor. Temalı turların fiyatları diğer turlara kıyasla oldukça yüksek. Genellikle en fazla 10 kişilik grupları kapsayan turlar, her bir katılımcıyla teker teker ilgilenme gerektirdiği için tur acentelerinin maliyetlerini artırıyor. Ayrıca ortalama bir turdan çok daha kapsamlı etkinlik programları içeriyor. Her geçen gün daha da fazla alıcı bulan temalı turlar pek çok tur şirketinin portföyüne eklenmiş durumda.

temali tur

30 YILDIR TEMALI TUR DÜZENLİYOR

30 yıl önce İstanbul içinde temalı tur düzenleyerek bu segmentte hizmet vermeye başlayan Fest Travel, Türkiye’de bu trendin öncüsü. 25 yıldır yurtdışına pek çok farklı temada tur organize eden şirketin kurucusu Faruk Pekin kendini ‘tur tasarımcısı’ olarak tanımlıyor. Buda’nın izinde Hindistan ve Nepal turları, Katmandu’da Dinginlik, Trenle lskoçya Fest Travel’ın temalı turlarından yalnızca birkaçı. Ayrıca fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar ile fotoğraf turları ve Serhan Bali ile ‘Notah Turlar’ düzenli olarak gerçekleştirilenler arasında.

Temalı turlar arasında en çok tercih edilenlerin Notalı Turlar olduğu bilgisini veren Pekin, değişen beklentiler hakkında ise şunları söylüyor: “Bizim bu işe başladığımız 25-30 yıl önce temalı turlar pek konuşulmuyordu. Ancak Türkiye’deki yurtdışı gezgin sayısı 8 milyonu aşmış durumda. Bunların arasmda sırt çantasıyla tek başına seyahate çıkan sayısı da çok arttı. Bu da beklentileri farklılaştırıp, temalı turlara olan talebi yükseltiyor.”

Fest Travel tur fiyatları oldukça değişken. Genelde birinci sınıf seyahat ve konaklama içeren turlar 2 bin euro’dan başlayıp, 8 bin euro düzeyini buluyor. Ancak firma iki yıl önce hayata geçirdiği En-gezi.com temalı turlar ile ‘pahalı’ algısını değiştirmek için alternatifler sunuyor. Fest Travel’ın tüm turları Faruk Pekin ve ekibi tarafından tasarlanırken, yaklaşık bin farklı destinasyonu içeren Enge-zi.com turları yurtdışmda organize edilen genelde uygun fiyatlı paket turlara dahil olmak şeklinde işliyor.

temali tur1

“FARKLI BİR SEYAHAT DENEYİMİ”Setur bünyesinde hizmet veren Sedventure, 2012’de temalı turlar organize etmek amacıyla kuruldu. Şirket özellikle düzenlediği fotoğraf turlarıyla dikkat çekiyor. Ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent danışmanlığında gerçekleştirilen turlar, yaban hayatında hayvan davranışlarını görüntülemek isteyen amatör fotoğrafçılara yönelik. Setur Turizm Genel Müdürü Oktay Temeller, fotoğraf turlarına katılımın ağırlıklı olarak iş dünyasından olduğunu anlatıyor. Temeller en çok ilgi gören turların Masai Mara’da safari, Rwanda’da dağ gorilleri yürüyüşü ve yağmur ormanları ve Güney Afrika savanlarında safari olduğunun bilgisini veriyor. Kişiye özel ve temalı turların Türkiye’de ve dünyada paket turlar kadar ilgi görmeye başladığına dikkat çeken Temeller, “Alışılmışın dışında farklı seyahat deneyimi ve özgür olma imkanı sunan bu turlara ilginin gün geçtikçe artacağını öngörüyoruz” diyor.

MEHMET TURGUT İLE FOTOĞRAF TURU

Prontotour düzenli olarak temalı turlar düzenliyor.

Leonardo Da Vinci’nin 560. doğum gününü evinde sanat tarihçisi Sevgi Gürtuna ile kutlama turu, Coşkun Aral ile Etiyopya’da Omo Vadisi turları gibi programlar düzenleyen şirket, seyahat yazarı Bahar Akıncı ile Lezzet Durakları seyahatlerinde yurtiçi ve yurtdışm-da gidilen şehirlerin, arka sokaklarında farklı lezzetler için özel tur paketleri de organize ediyor.

Firma, Amazon Nehri’nde pirana balığı avı, Ruan-da’da gümüş sırtlı gorillerle safari, kuzey ışıklarını izleme ve buz üzerinde Porsche ile hız denemesi, sakura yani kiraz çiçekleri mevsiminde Japonya, lavanta hasadında Provence gibi farklı deneyimleri turları vasıtasıyla sunuyor. Şirketin güncel turları arasında ise ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut rehberliğinde 9 gece-10 günlük Nepal ve Tibet turu bulunuyor. 6-15 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tur Mehmet Turgut’un gerçekleştirdiği ilk tur olma özelliğine sahip. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran temalı turların her geçen gün daha çok talep gördüğü bilgisini veriyor. Özellikle yeme kültürüne yönelik turların ilgi gördüğünü anlatan Onaran “Son yıllarda insanlar gittikleri yerleri gezip görmenin yanında bölgenin yerel yemeklerim de tatmak istiyorlar. Bu tatların nasıl yaratıldığını bir atölye çalışmasında öğrenip sonra da tatmaları, hayatları boyunca unutamayacakları bir anı olarak hafızalarına kazmıyor” diyor. Prontotour’da temalı turların fiyatları 699 euro’dan başlayıp 8 bin euro’ya kadar çıkabiliyor.

TÜKETİCİ PROFİLİ DEĞİŞTİ

Uzun yıllardır temalı tur düzenleyen Tur Andiamo’nun kurucusu Cem Polatoğlu, son yıllarda bu tür turlara yönelik ilginin neden arttığını şu sözlerle açıklıyor: “Türk tüketicisi artık turlarda bir, iki ve üçüncü evreleri tamamladı. Birinci evre Avrupa-Akdeniz, ikinci evre uzaklar yani Amerika kıtası ve Uzakdoğu, üçüncü evre ise egzotik  ada ve kültür gezileridir. Şimdi bu evreleri tamamlamış bir gezgin kitlemiz oluştu. SaMi yılan da her geçen gün artıyor. Onlar artık temalı turları tercih ediyorlar.”

Tur Andiamo’nun Gezginler Kulübü’nün resmi seyahat acentesi olarak pek çok farklı temalı tur düzenlediğini söyleyen

Polatoğlu, bu yıl içerisinde İzlanda, Kuzey Tayland, Burma, Karayipler, Namibia, Patagonya ve Orta Amerika’ya temalı turlar düzenlediklerini belirtiyor. Polatoğlu, şirketin paket turları arasında ise en çok tercih edilenin ‘Zeynep Tunuslu ile Alışveriş’ turu olduğu bilgisini veriyor. Yıllardır düzenlenen bu tur ile katılımcılar Milano, Los Angeles, Dubai gibi şehirlerde ünlü modacı Zeynep Tunuslu ile alışveriş yapma imkanı buluyor. Polatoğlu, ayrıca festival turları ile başta İtalya ve Fransa olmak üzere gurme turların da oldukça talep gördüğünü belirtiyor. Tur Andiamo’nun İtalya ve İspanya’da gurme turları dört gece özel otellerde konaklama ve her şey dahil olmak üzere bin 500-2 bin euro civarında değişiyor. Festivaller bin ile 2 bin euro, Zeynep Tunuslu ile 3 gecelik tur ise Milona’ya 890 euro, Los Angeles’a 2 bin 200 euro, Singapur ‘a bin 400 euro ve Dubai’ye 850 euro olarak fiyatlandırılıyor.

GEZİ YAZARLARINA ÖZEL TUR

Temalı tur alanının uzman şirketlerinden Gazella’da turlar, fotosafari, Instagram turları, sınır ve zaman tanımayan gezginler, gezi yazarlığı ve fotoğraf turları başlıkları altında toplanıyor. Şirket foto-safari turlarım fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş’la, gezi yazarlığı ve fotoğraf turunu ise gezi yazarı Özcan Yurdalan ve yine fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş ile düzenliyor. Gazella Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel, dört yıldır düzenlenen foto-safari turlarının, ortak tutkuları fotoğraf olan gezginleri hedeflediğini söylüyor. Gezi yazarlığı ve fotoğraf turlarının fotoğrafçılığa ilgi duyanların yanı sıra, seyahat deneyimlerini kaleme alarak unutulmaz anlarını daha fazla kişiyle paylaşmak isteyen gezginler tarafından tercih edildiğini belirtiyor. Gazel, tur temalarını beklenti ve talepler doğrultusunda belirlediklerini anlatıyor.

Gazella Turizm tarafından yapılan son araştırmaya göre, firmanın gezginlerinin yüzde 42’si erkek, yüzde 58’i kadınlardan oluşuyor. Mesleklere göre yüzdelerde ise, yüzde 16’sınm emekli, yüzde 12’sinin ev hanımı, yüzde 11 ’inin doktor, yüzde 8’inin mühendis, diğer bir yüzde 8’in öğrenci, yüzde 6’sınm serbest meslek sahibi olduğu görülüyor. Gezginler ağırlıklı olarak yüzde 28 ile 55-64 yaş arası ve yüzde , 24 ile 46-54 yaş arası bireylerden oluşuyor. 35 yaş altı gezginler yüzde 16’lık bir dilimi oluşturuyor. Gazella’nın yıl boyunca yaptığı tüm turların kişi başı ortalama fiyatı 2 bin 400 euro civarında.

Zeynep TUNUSLU / Modacı
Kişiye özel alışveriş turu

Sezon başlarında gardırobuna ilave yapmak isteyenler; tasarım markaları daha uygun fiyatlarla alıp, stilini öne çıkarmak isteyenler için üç günlük kısa alışveriş turları düzenliyoruz. Amaç yeni sezonun öne çıkan siluetleri, kişisel ve bedensel özellikleri çerçevesinde en uygun giysi seçimleriyle, iyi bir alışveriş deneyimi gerçekleştirmek. 7-10 kişilik düzenlenen turlarda önce tanışmak için sohbet toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bu ilk tanışmada vücut tiplerine göre giyim ipuçlarını paylaşıyoruz.

Ayrıca saç ve cilt rengine göre renk skalası belirleniyor, yeni sezonda modasına göre stil testleri yapıyoruz. 10-15 parçalık temel alışveriş planı da çıkarıyoruz. Ben genelde katılımcılara gelecek sezonda da rahatlıkla giyilebilecek parçalara yatırım yapmalarını öneriyorum. Trende parçalara yatırım yaparken de kombin fikirleri veriyorum.

Süha DERBENT / Sedventure Danışmanı ve vahşi yaşam fotoğrafçısı
Yaban hayatın içinden fotoğraflar

Sedventure ile düzenlediğimiz turlarla, başta Afrika olmak üzere, dünyanın bir çok kültürel ve vahşi yaşam alanında misafirlerimize istedikleri fotoğrafları çekme imkanı sunuyoruz. Seyahat öncesinde misafirlerimizle mutlaka bir araya geliyorum. Yaptığım bu yüz yüze görüşmelerde seyahate ilişkin sağlık, iklim, giysi, fotoğraf ekipmanlarının ne olması gerektiği, hayvan davranışı ve fotoğrafçılık hakkında bilgi ve deneyimlerimi paylaşıyorum.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir