Turizm Sektöründen Haberler

Turizmden, KOBİ’Iere doping etkisi

Turizm sektörü krizli yılların ardından toparlanma sürecine girdi. İTE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, 2019 yılında daha da büyümesi beklenen turizm sektörünün gıdadan tekstile 300’ün üzerinde sektörde irili ufaklı firmalara doping etkisi yapmasının beklendiğini söylüyor.

Akdeniz Çanağı’nın en hızlı gelişen turizm ülkelerinden biri olan Türkiye, turizmde krizli yılları geride bırakıp yeniden atılım dönemine girdi. 2019 yılında ciddi bir hamle yapması beklenen turizm sektörü, tekstilden gıdaya, hizmet sektöründen teknolojiye kadar 300’ün üzerinde sektörü kendisiyle birlikte büyütecek. Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı da sektörün nabzını tutan bir fuar olması bakımından büyük önem taşıyor. 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde dünya turizm profesyonellerini ve tatil tüketicilerini 23’üncü kez İstanbul’da bir araya getirecek olan fuar, turizm profesyonellerini ve pazarlama uzmanlarını bir araya getirmesi bakımından Türk turizminin gelişimine katkı sağlıyor.

EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın organizatörü İTE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, Türkiye’nin yabancı turistler için yeniden bir marka destinasyonu haline geldiğine dikkat çekerek, turizmin büyümesiyle farklı sektörlerden birçok KOBİ’ye doping etkisi yapacağını söylüyor.

Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı

İlgi artıyor

2018’de katılımcı bazında yüzde 55 büyüme kaydeden EMITT, tırmanışa geçen turizm sektöründe ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamaya devam ediyor.

Türkiye’nin turizm gelirlerinin yılın ilk yarısında yüzde 31 oranında artarak 11,5 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Hacer Aydın, “Özellikle yabancı turistlerden elde edilen gelir bazında yüzde 36,9’luk yani 9,28 milyar dolarlık ciddi bir yükseliş bulunuyor. Diğer bir ifadeyle yılın ilk yarısında turizm gelirlerimizin yüzde 80’inden fazlası yabancı turistin gelmesinden elde edildi” diye konuşuyor. Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuarlar düzenleyen İTE Turkey bünyesinde yer alan EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

EMITT ilk iki günde turizm profesyonellerini, üçüncü ve dördüncü gün ise tatilcileri ağırlayacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri destinasyonları inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarını, cazip fiyatlarda “Erken rezervasyon” kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabilecek.

Yoğun destek

Türkiye turizminin geliştirilmesine katkı sağlayan en önemli uluslararası etkinliklerden o bîri olan EMITT, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle birlikte Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenleniyor. Her geçen yıl büyüyerek gelişen fuara Avrupa ülkelerinden Ortadoğu’ya kadar dünyanın dört bir tarafından katılım gerçekleşiyor. Ayrıca bu yıl Endonezya, Malta, Avusturya ve Tayland fuarda ilk de-fâ katılımcı olarak yer alacak ülkeler arasında yerlerini aldılar.

Ülke turizmi ve EMITT arasında bir paralellik olduğunu belirten Hacer Aydın şunları söylüyor:

“Geçen ocak ayında düzenlediğimiz fuarda ülke turizmindeki büyüme ile EMITT arasındaki ilişkiyi bir kez daha çok net bir şekilde gördük. 85 ülkeden bin 65 katılımcı ve 54 bin 364 ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza attık. Turizm sektöründe 2017 yılında gözlemlenen hareketlenme EMlTT’te de kendini gösterdi ve son fuarımızda katılımcı bazında yüzde 55 büyüme kaydettik. Bu büyüme 2018’de turizm sektörü için hızlı bir yükselişin de önceden habercisi oldu ve bugün gelinen noktada sektörün hızlı bir büyüme grafiği yakaladığına hep birlikte şahitlik ettik.”

900 tur operatörü davetli

Rekor seviyede yabancı ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan EMITT, tüm katılımcılar için değer yaratan, birbirinden faydalı içerik ve iş birlikleri ile sektöre yön vermeyi sürdürüyor. Her yıl Travel Shop Turkey işbirliği ile gerçekleşen hosted buyer (davetli tur operatörü) programında bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika kıtaları dahil 100’den fazla ülkeden 900’e yakın davetli tur operatörü ağırlanacak.

Turizm sektörü temsilcilerini dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonelleri ile buluşturma geleneklerini bu yıl da sürdürdüklerini belirten Hacer Aydın, “Bu kapsamda Hosted Buyer (davetli tur operatörü) Programı düzenliyoruz. Program kapsamında fuarda bu yıl 100’ün üzerinde ülkeden 900’e yakın davetli tur operatörünü ağırlayacağız. 2018’in Ocak ayındaki fuarda 7 binin üzerinde onaylanmış randevu ile bir dünya rekoruna imza atmıştık. Yeni yatırımlara ve yeni iş birliklerine vesile olan programımızda bu yıl bu sayının da üzerine çıkmayı hedefliyoruz” diyor.

Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinden firmalar EMİTT’e yoğun ilgi gösterirken Hosted Buyer (davetli tur operatörü) Programı’na başvuruda bulunuyor.

İlk defa katılan ülkeler olacak

EMITT’in sadece Türk turizm sektörünün değü, dünya turizm sektörünün de en büyük buluşma noktalarından biri olduğunu dile getiren Aydın, katılımcı sayısının geçen yıla oranla yüzde 45 artırmayı başardıklarım, bu yıl Endonezya, Malta, Avusturya ve Tayland fuarda ilk defa katılımcı olarak yer alacağım vurguluyor.

Levent Gökmen Demirciler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu