Turizm Sektöründen Haberler

Turizmi butik otel yatırımcıları büyütecek

Türkiye’nin 30 milyar dolarlık turizm sektörü içinde butik otel ve pansiyonların payı yüzde 5. Önümüzdeki 10 yılda bu oranın yüzde 30-35’lere yükseleceğini öngören Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, “Karadeniz’de yayla, Anadolu’da tarım turizmi gibi turizm alternatifleri, butik otel yatırımlarını artıracak” diyor.

pansiyon

BURGAN Bank turizme odaklanmayı sürdürüyor. 2006’da Yunanlı Eurobank EFG ile stratejik ortaklığa giren ve ismi Eurobank Tekfen olarak değişen banka, daha o günlerde turizm sektöründe farklılaşacağının sinyallerini vermişti. 28 Ocak 2013 yılında ise çoğunluk hissesi Kuveytli Burgan Bank Grubu’na geçen bankanın Türkiye’deki ismi de Burgan Bank olarak değişti. Ancak bankanın turizm konusundaki stratejisi değişmedi.

Bankanın turizm sektörüne odaklanmaya devam edeceğinin altını çizen Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, “Turizmin 12 alt kategorisine destek veriyoruz. Yani biz turizm deyince, kendimizi sadece büyük otellerle sınırlandırmış değiliz. Büyük oteller, kongre otelleri, butik oteller, pansiyonculuk, müzecilik ve restorasyon çalışmalarını da kapsayan bir stratejimiz bulunuyor” diyerek, yeni bankanın vizyonunu da özetlemiş oluyor.

Rakamlar da Burgan Bank’ın bu konudaki iddiasını ortaya koyuyor. Türk bankacılık sektörü halen kredilerinin ancak yüzde 3’ünü turizme ayırırken, Burgan Bank’ta bu oran yüzde 6’lara ulaşmış. Bugün 600’e varan turizm işletmesine toplam 300 milyon TL kredi kullandıran Burgan Bank’ın odağında ise bu sektörün dinamosu olarak gördüğü butik otel ve pansiyonlar bulunuyor.

Ispanya’da pansiyon ve butik otellerin turizm sektöründeki payının yüzde 70, Türkiye’de ise yalnızca yüzde 5 olduğuna vurgu yapan Mehmet Sönmez, önümüzdeki 10 yılda bu oranın yüzde 30-35’lere çıkacağı görüşünde… Türkiye’de bu alanda özellikle Anadolu ve Karadeniz’de büyük potansiyel bulunduğunu ancak kullanılmadığını savunan Sönmez, bu bölgelerdeki girişimcileri özellikle tarım ve yayla turizmi konusunda yatırıma ikna etmeye çalıştıklarını vurguluyor. Bu konuda özellikle yerel yatırımcılara yol göstermeye çalıştıklarını belirten Mehmet Sönmez’le ülkemizde butik ve küçük oteller pazarının gelişimiyle Burgan Bank’ın turizm sektörüne yönelik hedeflerini konuştuk.

Turizm sektörüne ağırlık veren bir bankasınız. Bu konuda ne tip hizmet ve ürünler sunuyorsunuz?

Biz banka olarak turizmin 12 alt kategorisine destek veriyoruz. Bunlar içinde büyük oteller, kongre otelleri, butik oteller, pansiyonculuk olduğu gibi müzecilik, doğa turizmi veya acente hizmetleri veren firmalar da bulunuyor. Kısacası turizmde hizmet ve çözümlerimiz sadece büyük otellere yönelik değil. Destek verdiğimiz konular, otellerin restorasyon çalışmalarından sıfırdan yapılandırılan beş yıldızlı tatil köyüne geniş bir yelpazede sürdürülüyor. Türkiye’ye turizm açısından baktığımızda, her yörede farklı potansiyeller olduğunu görüyoruz. Örneğin doğa turizmi konusunda Anadolu’nun değişik yerlerinde ve özellikle Karadeniz’de büyük fırsatlar saklı. Biz özellikle bu bölgelerde yerel yatırımcılara da yol göstermeye çalışıyoruz.

Danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

Bizim turizmde hem finansman hem de danışmanlık alanında çok büyük bir bilgi ve deneyimimiz bulunuyor. Bu konudaki rakamlarımız da gücümüzü ortaya seriyor.

Turizmcilere 8 yıl vadeli kredi veriyor

Burgan Bank aynı ismi taşıdığı Kuveytli ana hissedarıyla birlikte turizm sektörüne uzun vadeli dövizli kredi sağlıyor. Dövizli kredilerde vadeleri dört ile sekiz yıl arasına uzattıklarını söyleyen Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, turizm sektörüne sağladıkları diğer avantajları ise şöyle sıralıyor: ‘Türk bankacılık sektörü dövizli kaynağı sendikasyonlar kanalıyla alıyor. Oysa bizim ana hissedarımız Burgan Bank’tan sadece bu yıl ilk dört ayda 300 milyon dolarlık fon aldık. Ve bu fonlama sayesinde turizm sektörü dahil tüm sektörlere dört ile sekiz yıla uzanan vadelerle yatırım kredileri verebiliyoruz. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmeti de sunarak, bu konudaki rakiplerimizden ayrışıyoruz. Çünkü projelerde genellikle yatırımın kara geçmesiyle ilgili sürelerde yanlış hesaplamalar yapılabiliyor. Bu konuda müşterilerimize sunduğumuz danışmanlık hizmeti çok olumlu sonuçlar veriyor.”

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu