Anasayfa / Turizm ve Tatil / Turizmin ‘kriz’ planı

Turizmin ‘kriz’ planıBaşta Rusya olmak üzere bir dizi sorun yaşayan Türk turizmindeki gelişmeler Antalya’da masaya yatırıldı. 5’inci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Rusya krizi için üç aşamalı plan değerlendirmeye alındı. AKTOB Başkam Yusuf Hacısüleymanoğlu, “2015 zordu, 2016’mn da zor olacağım görüyoruz. Soğukkanlı olmalıyız” dedi.

Almanya ile birlikte iki büyük pazarını oluşturan Rusya’daki kriz geçen yaz sezonunda Türk turizmini ciddi şekilde yaralamıştı. Rusya’nın yaşadığı krizin etkisi ile 2015 yaz sezonunda Rus turist sayısı yüzde 30 oranında düşmüştü. Bu soruna şimdilerde Rusya ile girilen siyasi kriz eklendi. Turizmin 2016 planları, bu kez düşürülen Rus savaş uçağının ortaya çıkardığı kriz ile birlikte yeniden çiziliyor.

turizm

Rusya krizinin de içinde olduğu Türk turizminin yakın dönemde yaşadığı sorunlar, ‘Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ teması ile organize edilen kongrede değerlendirildi. Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Resort Dergi-si’nin düzenlediği Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin 5’ncisi Antalya’da Aska Lara Resort’te yapıldı.

Kongrede, Rusya pazarı için üç aşamalı ve değişen koşullara göre esnekliği olacak uzun soluklu bir stratejinin saptanmasına vurgu yapıldı. Rusya pazarının dinamik aktörleri olan özellikle Türkiye kökenli tur operatörleri ile bu ülkenin kendi tur operatörlerini ve hava yolları, ‘barış ve turizm’ temelli, özel sektör ve devlet teşvikleri ile desteklenmesi üzerinde duruldu. Üç aşamanın ilk etabına ilişkin, politik gerginliği ortadan kaldırabilmek için iki ülkenin vatandaşlarından, sanatçılarından, medya mensuplarından ortak söylem ve etkinlikler düzenleyerek her iki kamuoyunda yumuşama sağlanmasına çalışılacak.
İkinci aşamada, her sektörün partnerleri karşılıklı davetler düzenleyip yeniden dostlukları pekiştirerek, işbirliklerinin hazırlıklarını yürütecekler. Üçüncü aşamada ise Rusya’da yapılan bütün fuarlara her sektörün ortak katılması sağlanacak.

Rusya pazannın dışındaki Kazakistan, Ukrayna, Azerbaycan gibi ülkelere özel önem verilecek.

  Rusya ile turizmde yine, yeni, yeniden...

OLGUN PAZARLARA DÖNÜŞ!

Kongrede yapılan sunumlarda Rusya dışındaki ülkeler de masaya yatırıldı. Üç gruba ayrılan bu pazarlara ilişkin de bir strateji oluşturulması yönünde çağrılar yapıldı. Olgun pazarlar olarak tanımlanan Orta Avru-pa- İngiltere-İskandinavya pazarına ilişkin yeni pazarlama ve tanıtım programlan devreye alınacak. Gelişmekte olan pazarlar olarak ifade edilen Balkan, eski Doğu Bloku ülkeleri, Uzak Doğu, İran, İsrail ve Arap Ül-keleri’ne yönelik ise paydaşlara destek verilmesi hükümet gündemine sokulacak. Yeni pazarlar olarak tanımlanan Hindistan ve Çin konusunda ise THY’nin daha fazla misyon yüklenmesi isteniyor.

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Turizm açısından olağanüstü bir yıl oldu. Zor geçeceğini biliyorduk. Olayların seyri öyle bir hızla gerçekleşti ki birini anlamaya çalışırken bir diğerine şahit olduk” dedi.

Hibrid turist geliyor

Kongrede sunumu yapılan ‘Geleceğin T urizmi T urizmin Geleceği’ başlıklı bir raporda 5 madde öne çıktı.

1. Geleceğin turisti Hibrid olacak (tatil yaparken birden fazla turizm çeşidini birleştiren turist).

2. Turizmde yarının müşterisi kendi kendinin tur operatörü olacak.

3. Terör nedeniyle turizmde 3 S,

4 5 oldu. ‘Deniz-Kum-Güneş’in İngilizce baş harfleri Sea-Sand-Sun’a,yani’3S’ye ‘Güvenlik’yani ‘Security’nin S’si eklenecek.

4. Klasik ‘hepsi bir arada’ paket tatiller yerine kısa, şehirlere yönelik, kültür ve macera talepleri artacak.

5.0tel değerlendirme siteleri sayesinde tüketicinin gücü artacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir