Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Türk erkek modası için yeni bir tarz, inovasyon ve tasarım

Kilo alınca yaptığı tasarım şimdi yok satıyor

Inovasyon ve tasarım… Her sektörde çok önemli. Ancak son yıllarda giderek daha hafif, daha kullanışlı ve teknik özellikler içeren kumaşlara ve tasarımlara olan talep artıyor. Dünya modası artık şıklığın yanı sıra rahat ve konforlu bir tarza doğru gidiyor. Geçen ay Düsseldorf ta dünya devi C&A’in yeni sezon defilesini izledik.

Erkek mankenlerin pantolon paçalarının ayakkabılardan çok daha yüksekte olduğu ve hatta jean’lerin kısa paçalarının bir de katlanarak kullanıldığı dikkatimizi çekti. Pantolonlarda artık kısa paça modası var, çoraplar gözüküyor. Klasik tarzda giyinmeyi tercih eden Türk erkekleri için bu moda akımı ne kadar geçerli bilmiyoruz ama son dönemde Türk erkek modası için yeni bir tarz yaratan Orka Group’tan bahsetmek istiyoruz sizlere bu hafta…

Osman Arar, Orka Group’un genel koordinatörü. Şirketin genişlemesinden sorumlu. Sürekli yurt içi yurt dışı geziyor. Mağaza sayısını her geçen yıl katlayarak artırıyor. Ancak Arar’ın yolu geçen yıl tasarımla da kesişti. Nedeni de kendisinin fazla kilolan oldu. Takım elbiselerin içine girmek için bir beden büyük takımlar giyen, ancak öyle olunca da oldukça geniş görünen Arar, 2010 yılı sonunda bu duruma bir çare aramaya başladı.

Fit görünümlü bir tasarım üzerine Ar-Ge çalışması başlatan Arar, ‘Magic Kalıp’ adını verdiği, kişileri olduğundan daha fit gösteren bir kalıp yarattı. Fit görünümlü bu kalıplan önce takım elbiselerde deneyen Arar, geçen yıl tam 25 bin adet fit görünümlü takım elbise sattı. Bu yılki hedef ise 50 bin adet satmak.

ERKEKLER SEVDİ

“Kilo problemim olduğu için açıkçası önce kendimden yola çıktım. Sonra bir baktım ki çevrem de aynı dertten muzdarip oldukça geniş bir kide varmış” diyen Arar, özellikle göbek sorunu olan erkekler için bu kalıbı ürettiklerini anlatıyor. Arar şöyle devam ediyor: “Biz üretim yaparken fit kesim ile dar kesimi birbirine kanştırmışız. Bizden alışveriş yapmayı bırakan çok sayıda kişi olduğunu tespit ettik. Bu kalıplarla şimdi kilo sorunu olan müşterilerimiz çok severek alışveriş yapıyor. Çünkü hem zayıf hem de daha uzun boylu görünüyorlar.”

Dünya modasında şu anki trend fit görünüm. Ancak Arar’ın önemle üzerinde durduğu nokta ise şöyle: Fit demek dar demek değildir. Sadece görüntü fit. Ama son derece rahat ve konforlu. Arar, “Dar paça modası var dünyada. Bu artık modem, keyifli, modayı izleyen erkeğin bugünlerdeki tarzı oldu. Dökülen paçalar yok artık. Hem dar hem de hafif yüksekte. Çorap gözüküyor” diyor.

SATIŞI İKİYE KATLAMA HEDEFİ VAR

Fit görünümlü takım elbiseler geçen yıl Damat koleksiyonunun sadece yüzde 10-15’ine denk geliyordu. Bu yıl ise tüm koleksiyona yayılmış durumda bu kalıp. Gömlek, pantolon, ceket, t-shirt ve takımların hepsi fit görünümlü. Arar, aynı metrekarede yüzde 100 satış artışı hedeflediklerini söylüyor Damat koleksiyonunda. Geçen yaza oranla bu yaz takım elbise satışlarında yüzde 45’lik bir artış yakaladıklarını söyleyen Arar, özellikle kış mevsimi satışların tavan yapacağını belirtiyor.

Bilindiği gibi çağımızın hastalığı metabolik sendrom giderek artıyor. Yapılan çalışmalar Türkiye’deki erişkin nüfusunun 3te birinde metabolik sendrom olduğunu gösteriyor. Özellikle erkeklerde karın çevresinin kalınlaşması, uygun bedende kıyafet bulma sorunu yaratıyor, işte Arar da bu tespiti iyi yapmış. Arar, ‘Kişinin fit olmasına gerek yok. Biz magic kalıbımızla kendisini zaten fit gösteriyoruz” diyor.

ÖZGE YAVUZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu