Turizm ve Tatil

Türkiye Kruvaziyer Turizminde Zor Günler Geçiriyor

Türkiye ve dünyada yaşanan terör olayları nedeniyle turizm sektörü zorlu bir dönemden geçiyor. Turizmciler bu dönemde ayakta kalma mücadelesi verirken kruvaziyer turizmden de tatsız haberler geliyor. Suriye’deki savaşın etkisiyle Akdeniz’de sular ısınırken MSC Crııise, Costa ve Royal Caribbean, Tiirk limanlarına uğramayacaklarını açıkladı. Müzelerden restoranlara turizmin yan dalları için bu yıl daha da sert geçecek.Türkiye’nin yıldız sektörlerinden biri olan turizm, tüm dünyada zor bir dönem yaşıyor. Terör olaylarının yanı sıra Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye bu süreci daha da zorlu geçiriyor. Eskiden kruvaziyer gemilerinin gezindiği Akdeniz’de sular ısınmış durumda. Hal böyle olunca da gelir düzeyi yüksek nitelikli turistlere hitap eden kruvaziyer gemileri, ısınan Akdeniz sularından güvenlik nedeniyle uzak duruyor. MSC Cruise, Costa ve son olarak da geçtiğimiz haftalarda Royal Caribbean, Türk limanlarına uğramayacaklarını açıkladı. Aslında Yunanistan için de durum hiç iç açıcı değil. Ancak Türkiye’nin kaybı zaten düşük olan gemi sayısının yarı yarıya azalması şeklinde gerçekleşti. Bu durum da kruvaziyer gemilerden gelen turistlerle beslenen Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki müze ve ören yerlerinden restoranlara kadar turizmin yan dalları için bu yılın daha çetin bir yıl olacağını gösteriyor.

Kruvaziyer gemilerin her gün yeni bir limanda uyanıp zengin tarihi ve doğal güzellikler sunmasıyla en keyifli rotası olarak adlandırılan Akdeniz ve Ege rotası, son beş yıldan bu yana her geçen yıl kan kaybetti. Bunda Arap Baharı ve Suriye’de yaşanan savaş etkili oldu.

YÜZDE 50 AZALDI

Türkiye, 60 milyar dolarlık dünya kruvaziyer turizm pastasından son yıllarda gerçekleştirdiği atılımla yılda yaklaşık 450 milyon dolarlık pay alıyordu. Hatta İstanbul önceki yıl, Roma, Venedik ve Pire gibi başlangıç limanı haline gelmişti. Ancak Sultanahmet ve Beyoğlu’nda patlayan bombaların ardından Celeb-rity, Royal Caribbean, Seabourn gibi büyük kruvaziyer şirketleri dışında tüm kruvaziyer şirketleri rotalarını Türkiye’den Batı Akdeniz’e ve Yunanistan’a kaydırmıştı.

MSC ve Costa başta olmak üzere Türkiye’ye gelen irili ufaklı neredeyse tüm kruvaziyer gemi şirketlerinin çekilmesiyle Türkiye’ye gelen kruvaziyer turist sayısı yüzde 50 oranında azaldı. 2012 yılında Antalya, Kuşadası, Bodrum, Çeşme ve İstanbul’un aralarında yer aldığı Türk limanlarına hin 680 gemi yanaşırken 2,1 milyon kruvaziyer turist. Türkiye’deki tarihi ve turistik yerleri, müzeleri gezmişti, Kruvaziyer turizmin Türkiye’de zirve yaptığı bu dönemden sonra ibre aşağıya doğru dönerken 2016 yılında 600 gemi ile 628 bin turist Türkiye limanlarına geldi. Bu vıl ise bu rakamın 130 gemi ile 135 bin turistte kalması bekleniyor.

İKİ AYDA SIFIR ÇEKTİK!

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Tolgar Bıyıklı, gemi şirketlerinin rota planlarını iki yıl öncesinden tayin edip satışlara başladıklarını dikkat çekerek, Türkiye’nin önlem almazsa gelecek yıllarda da kurvaziyer gemi alamayabileceğini vurguluyor. Türkiye’nin bir çok şirketin
2017 rotasından çıktığını hatırlatan Bıyıklı, terör olayları durmazsa diğer yılların da kaybedileceğini, otellerden rehberlere ve lokantalara kadar turizmin tüm kesimlerinin ciddi oranda etkileneceğini söylüyor.

Turizm Databank Kurucusu Erol Karabulut, Arap Baharı ve Suriye iç savaşı ile yakın bölgemizdeki denizlerde devam eden istikrarsızlığın kruvaziyer pazarını daralttığını ifade ediyor. Karabulut, içinde bulunduğumuz süreçte Akdeniz’in batısının turist sayısını ve turizm gelirini artırdığını doğusunun ise turist sayısı ve turizm gelirinde düşüş yaşadığını vurguluyor.

Bu yılın ilk iki ayında Türkiye’ye hiç kruvaziyer turist gelmediğine dikkat çeken Erol Karabulut, savaş gemileriyle ısınan Akdeniz’de sular durulmadan kruvaziyer gemilerin Türk limanlarına gelmeyeceğini de belirtiyor.1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu