Turizm Sektöründen Haberler

Türkiye’de Turizm Sektörü Büyüyor

Turizmin niteliği de artıyor

Türkiye, geçen yıl 31 milyon yabancı turist, 23 milyar dolar da turizm gelirine ulaştı. Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 hedefi ise 71 milyon yabancı turist ve toplam 106 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak…

TÜRKİYE’NİN son 30 yılda turizmde ulaştığı seviye bütün dünyaya parmak ısırtıyor. Bu gelişmeyi, 1980’li yıllardan bu yana artan rakamlardan da net bir şekilde görmek mümkün. 1980’lerin başında 1.2 milyon olan yabancı turist sayısı 1990’larda 5.3, 2000’de 10.4 milyona ulaştı. 2000’lerde ulaşılan turist sayısı sektör için adeta bir milat oldu ve hedefler giderek daha da büyümeye başladı. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, 2010 yılında ülkemizi 28 milyon 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Geçen yıl ise bu rakam 31 milyon 456 bine ulaştı.

Turist sayısındaki bu hızlı ivme doğal olarak turizm gelirlerine de yansıdı. 1990’larda 4 milyar dolar olan yerli yabancı tüm turistlerden elde edilen gelir tutarı, 2011’de 29 milyar dolara çıktı. Bunun 23 milyar doları yabancı turistlerden elde edildi.

Turizmin son 20 yıllık parlak performansının ardında, 1980’lerde çıkan Turizmi Teşvik Kanunu, turizmin öncelikli sektör ilan edilmesi, teşviklerle yatak kapasitesinin artırılması, ardından yatırımcı sayısının artması ve tanıtıma daha çok önem verilmesi gibi birçok unsur etkili oldu.

TURİST SAYISINDA 7’NCİYİZ

Sonuçta turizmde gelinen nokta Türkiye’yi bu alanda dünya ligine sokmuş durumda. 2011 yılı itibariyle turist sayısı açısından dünyada 7’nci, gelir açısındansa 10’uncu ülke konumundayız.

Öte yandan, Türkiye ekonomisi açısından da ciddi bir büyüklüğe ulaşan turizm gelirlerinin GSMH (gayrisafi milli hasıla) içindeki payı yüzde 4’e, tüm ihracat kalemleri içindeki payı ise 18’e ulaşmış durumda.

ALINACAK ÇOK YOL VAR

Göz kamaştıran bu veriler, Akdeniz çanağında yer alan İtalya, İspanya hatta Yunanistan’la karşılaştırıldığında Türkiye’nin hala alacağı çok yol olduğunu gösteriyor. Ancak bu durum potansiyelin yüksek oluşundan hareketle sektörün geleceğine yönelik beklentileri de artırıyor.

Turizm Yatırımcıları Derııeği’nin yaptığı projeksiyona göre turizm sektörü, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında bugünkü seviyelerin 2 katından fazla büyüyecek. 2023’te yabancı turist sayısı 71 milyonu aşacak. Aynı dönemde dış turizmden elde edilen gelirinse 85 milyar doları bulacağı öngörülüyor. 2023 için iç turizme yönelik gelir tahmini ise 21 milyar doları aşıyor.

Bu hedeflere göre, şimdilerde 29 milyar dolar seviyelerinde bulunan toplam turizm gelirinin cumhuriyetin 100’üncü yılında 106 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Buna ulaşmak içinse Türkiye’nin dünya turizminden aldığı payı yüzde 2.5’lerden 4’lere yükseltmesi gerekiyor…

YATIRIM ATAĞI BAŞLADI

Bu arada “100’üncü yılda 100 milyar dolarlık hedef’ son yıllarda Türkiye’de hemen her kesimi harekete geçirmiş durumda. Turizm sektörü de bunlar arasında. Bu hedefe ulaşmak için payına düşeni yapmayı hedefleyen sektörde özellikle yatırıma yönelik çalışmalar hızlanmış durumda.

Turizm Yatırımcıları Derneği verilerine göre Türkiye’nin halen yaklaşık 1 milyon konaklama, 25 marina, 10 bin de yat bağlama kapasitesi bulunuyor. 2023’te bu rakamlar da kat be kat artacak. Turizmde konaklama sayısının 1.5 milyona ulaşması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bu çalışmalar için toplam 14.25 milyar dolarlık yatırım gerekiyor.

100’üncü yıl için 2 milyar dolarlık yatırımla marina sayısının 65’e ulaşacağı öngörülüyor. 2023 yılına kadar konaklama, marina, yat bağlama kapasitesi, golf tesisleri, uçak sayısı, kongre, fuar gibi turizme dayalı tesisler için yapılacak toplam yatırım tutarının ise 24 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

MARMARA YİNE LİDER

Turizm Yatırımcıları Derneği’ne göre, turizm yatırımlarında en yüksek harcama Marmara ve bu bölgede de ağırlıklı olarak İstanbul’da yapılacak. Önümüzdeki 11 yılda Marmara Bölgesi’ne yapılacak toplam yatırım tutarının 5.3 milyar dolar civarında olacağını öngörülüyor. En büyük yatırım kalemini ise yine konaklama tesislerinin oluşturacağı belirtiliyor. Bu bölgeyi 5 milyar 85 milyon dolarla Antalya, 4 milyar 50 milyon dolarla Ege, 3 milyar 580 milyon dolarla da geri kalan bölgeler takip edecek.

Esin Çetinel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu