Kariyer ve İş

Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey’in Hayatı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey. Cep telefonlarındaki SMS mesajlarını internete taşıyarak, arkadaşların birbiriyle kolay haberleşmesi fikrinden doğan Twitter, günümüzde sosyal medyanın en etkin taşlarından biri. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in, yani Twitter’ın @Jack’inin yaşamına birlikte göz atalım.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 yılında Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya geldi. 13 yaşına kadar hayatını St. Louis Missouri’de geçiren Jack Dorsey, liseyi Bishop Dubourg’da okudu. Gençlik yıllarında tam bir bilgisayar tutkunu olan Jack, New York’un canlı bir haritasını çizmek istiyordu.

Jack Dorsey

Ailesiyle birlikte yeni bir yere taşındıklarında oranın haritasını alarak gece geç saatlere kadar yürüyüş yapıyor ve keşfetmeye çalışıyordu.

Kekeme olduğu için çocukken sessiz olmayı tercih eden Jack Dorsey, bu sorununu kendi çabasıyla yenmeyi başardı. Liseden sonra Bilim ve Teknoloji üniversitesine geçiş yapsa da burada ki bölümün ona yetersiz olduğunu düşünüp okulu bıraktı. New York’a gidip, burada New York Üniversitesi’ne geçiş yaptı ve yine okulunu bitirmeden bıraktı. Okulla arası pek iyi olmayan Jack Dorsey, daha sonrasında ise Kaliforniya’ya taşındı.

Twitter'ın Kurucusu Jack Dorsey'in Hayatı
Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey’in Hayatı

Hack’leyerek işe girdi

Dispatch Management Services Corp, şirketinde işe başlayan Jack Dorsey’in işe giriş hikayesi biraz ilginç bir şekilde oluyor. Jack, şirketin web sitesinin güvenlik sistemini hacklemiş daha sonra bunun nasıl düzeltilmesi gerektiği hakkında üst düzey yönetici olan Greg Kidd’e e-posta göndermiş. Bunun üzerine işe başlayan Jack Dorsey, bu firmada kuryelerin lokasyonlarını SMS ile bildiren bir yazılım kodluyor. Ama buradaki işi kalıcı olmuyor.

Twitter’ın doğuşu

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile birlikte Twitter macerası, kullanıcıların durumlarını arkadaşlarıyla nasıl en kolay paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla beraber telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu. 21 Mart 2006 tarihinde Jack Dorsey, Dünya’nın önde gelen sosyal ağlarından biri olan Twitter’i kurmuştur. Twitter’de ilk tweet’i “Just Setting up my twttr” (twttr’ımı kuruyorum.) olmuştu. 2008 yılına geldiğinde bu büyük sosyal ağın sadece 8 çalışanı vardı. 2015 yılının son çeyreğinde ise çalışan sayısının 600 kişiye ulaştı.

Mobil ödemeler için Squarei kurdu

Twitter’dan elde ettiği başarıdan sonra Sguare’i kurmuş, dünya üzerinde büyük bir yankı uyandırmıştır.

Henüz Türkiye’de aktif olarak kullanılmayan bu sistemin amacı ise bankada bir hesap açmadan, dilediğiniz gibi çiçekçi, kuaför, manav, kasap gibi küçük işletmecilerle iletişim kurup, sipariş vermenize olanak tanıyor.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan Zengin Olan Mark Zuckerberg’in Hayatı

Twitter’ın kalıcı CEO’su

2008 yılında Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişiden biri” ödülünü kazandı. Google, bir dönemler Twitter’i satın almak için büyük girişimlerde bulunsa da Jack Dorsey sunulan teklifi az bulmuştur. Google, Twitter için 2,5 milyar dolar ödemeye hazırdı. Bunun üzerine Jack Dorsey, “Bu teklifle Dünya’nın en iyi sosyal ağını satın alacağınızı mı düşünüyorsunuz?” diyerek, katı bir dille reddetmiştir.

Jack Dorsey
Jack Dorsey’in kurduğu Twitter şu anda haberlerin en hızla yayıldığı sosyal medya olarak kabul ediliyor.

Twitter’in Ne Kadar Kullanıcısı Var?

Twitter, şu sıralar 350 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile birlikte dünyanın en çok tercih edilen ikinci sosyal ağı konumundadır. Facebook, 3 milyarı aşan ilk sosyal ağ olurken, Twitter da hemen arkasında yerini koruyor. Ayrıca bazı hesapların yumurta hesaplar (sahipsiz) olmasından dolayı, bu hesapların tamamını temizlendi. Bu da Twitter’ın hesap sayısından çok “etkinliğe” önem verdiğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda, hiçbir ülkeye kullanıcılarının IP adresini vermeyen tek sosyal ağ konumunda yer almaktadır. Kullanıcılarının her zaman gizliliklerine saygılı olan bu uygulama, IP adresi vermemesinden dolayı 10’dan fazla ülkede yasaklı konumda yer almaktadır. Buna rağmen VPN kullanılarak yasaklı olan ülkelerden hala erişimler gerçekleşiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu