Anasayfa / Bayilik ve Franchise / Ünlü Kahve Zinciri Gloria Jean’s Şubesi Açabilirsiniz

Ünlü Kahve Zinciri Gloria Jean’s Şubesi Açabilirsiniz
Gloria Jean’s Coffees, franchising sistemiyle Türkiye genelinde yeni şubeler açacak.

ÜNLÜ kahve zinciri markası Gloria Jean’s Coffees, baklavacı Hacı Sayid ile master franchise anlaşması imzaladı. Yeni dönemde iddialı bir büyüme hedefleyen Gloria Jean’s Coffees, franchising sistemiyle Türkiye genelinde yeni şubeler açacak.

Gloria Jean's

“UYGUN FİYAT POLİTİKASINA GEÇTİK”

Gloria Jean’s Coffees Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinçerler, “Deneyimli sektör profesyonellerini grubumuza katarak hem altyapımızı hem de kadrolarımızı oluşturduk. Markanın isim : hakkını aldığımızdan bu yana 5 milyon TL yatırım yaptık. İstanbul’da 3 bin metrekarelik bir merkez yönetim binası kuruldu.

Burada franchise adaylarına eğitim vereceğimiz bir de örnek mağazamız var” diyor. Gloria Jean’s Coffees’in şu anda İstanbul’da beş (Prestige Mail, Osmanbey, Beylikdüzü, Kavacık, Cennet), Bursa ve Ankara’da birer olmak üzere toplam yedi şubesi bulunuyor. Tadilatları sona ermek üzere olan dört yeni mağaza daha açılacak. Yeni açılacak mağazaları günün gereksinimlerine göre yenileyerek mimari kimliğini değiştirdiklerini belirten Dinçerler, yeni dönemde ürün ve hizmet kalitesini uygun fiyat politikasıyla birleştirdiklerini, böylece gençleri şubelerine daha fazla çekmeyi amaçladıklarını söylüyor. Gloria Jean’s Coffees mağazalarında artık self servis olacak. Ancak isteyenlerin masalarına da servis yapılacak.

FRANCHİSE BEDELİ 50 BİN DOLARGloria Jean’s Coffees Türkiye CEO’su Emrah Bilgin ise yatırım şartları hakkında şu bilgileri veriyor: “2013 sonuna kadar şube sayısını 25’e, beş yıl içinde ise 125’e çıkarmayı hedefliyoruz. Gloria Jean’s Coffees’in franchise bedeli 50 bin dolar artı KDV.

Proje hazırlığı için 15 bin dolar gerekiyor. Reklam payı katılımı dahil sürekli franchise ödemesi ise, ciro üzerinden yüzde 6. Gloria Jean’s Coffees şubelerin büyüklüğü 80-150 metrekare arasında değişiyor. İnşaat ve dekorasyon masrafları metrekare başına 2-2 bin 500 TL arasında. Ekipman maliyeti ise 25 bin euro civarında. Mağaza açılış süresi 4-8 hafta arasında değişiyor. Franchise alan girişimcilere bir hafta süreli kapsamlı bir eğitim veriliyor.

Pazarın hacmi 450 milyon TL

Türkiye’ye kafe konsepti geç gelmesine rağmen çok hızlı gelişti. Türk insanı klasik Türk kahvesi ve “neskafe” dışındaki kahvelerle 1999 yılında Türkiye’ye giren Gloria Jean’s Coffees sayesinde tanıştı. Ardından Kuveytli Shaya Grubu bünyesindeki Starbucks ve FinlandiyalI Robert’s Coffee pazara girdi. Sonra da diğer yabancı markalar geldi. İlerleyen yıllarda yerli markalar da ortaya çıktı.

Kahve temelli kafeler insanlar için kahve içmenin yanı sıra sosyalleşme ortamlarına da dönüştü. Konforlu ve sıcak bir ortam sunan kafeler birer buluşma, sohbet, kitap-gazete okuma mekanı haline geldi. Bilgisayarını alıp kahve zincirlerinin kablosuz internet hizmetinden yararlananların sayısı da her geçen gün arttı.

•    Türk tüketicisi bu kafelerde 50 farklı kahve çeşidi tüketiyor.

•    Türkiye’de yılda 20 bin ton hazır kahve, 5 bin ton öğütülmüş kahve ve 4 bin ton çekirdek kahve tüketiliyor.

•    Kahve zincirlerinde en çok filtre kahve tercih ediliyor.

•    Türkiye’de kahve pazarının yıllık hacmi ise 450 milyon TL civarında.

•    Türkiye’deki kafe sayısı yaklaşık bin adet.

•    Kafelere giden müşteri sayısı ise yaklaşık 10 milyon.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. yuuuh 450.000 TL geri dönüşü için 10 yıl geçmesi lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir