İş Fikirleri ve İş Kurmak

Vale Hizmeti Veren Şirket Kurabilirsiniz

Dil bilen vale aranıyor

Vale şirketleri, otel restoran, eğlence mekanı, AVM, hastane gibi otomobille giriş çıkışın yoğun olduğu mekanların olmazsa olmazı haline geldiler. Sektör her geçen gün büyüyor. Resmi olarak 10 bine yakın kişinin istihdam edildiği sektörün geleceği parlak.

vale isi

VALE hizmeti artık her noktada karşımıza çıkıyor. Otel, AVM, restoran, hastane, kamu kurumlan ve toplu organizasyonlar, liste uzayıp gidiyor. Vale sektörünün geçmişi ise çok eski değil. 2000’li yılların başından itibaren bu hizmetler büyükşehirlerde yaygınlaşmaya başladı. İşin başlangıcında amatörce yapılan iş, son birkaç yıldır belli bir profesyonellik kazandı. Şirketler kurulmuş ve kurulmaya devam ediyor. Bu işi son derece profesyonel noktaya getirenler var. Bu şirketler sadece vale hizmeti vermiyor, özel şoför, VIP transfer hizmeti gibi hizmetleri de veriyorlar. Sektörde henüz bir örgütlenme olmadığı için faaliyet gösteren şirket ve çalışan sayısı hakkında net ve doğrulanabilir verilere ulaşmak mümkün değil. Ancak kaba bir tahminle sektörde 10 bine yakın kişinin istihdam edildiği söylenebilir. Son yılların yükselen işi, vale hizmetlerini araştırdık…

SEKTÖRÜN EN BÜYÜĞÜ, PORTVALE

Bu iş kolunun en büyüğü olan PortVale 2006 yılında kurulmuş. Başlangıçta sadece Atatürk Havalimam’nda hizmet veriyormuş, zaten bu nedenle ismi PortVale imiş. Sibay Araç Park ve Turizm Hizmetleri’nin bir markası olarak faaliyet gösteren Portvale’de bugün 300 u şoför toplam 335 kişi istihdam ediliyor. Marka İstanbul’un hemen bütün prestijli mekanlarında karşımıza çıkıyor. Atatürk Havalimanı dışmda Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Capital, Astoria, İstanbul ve İzmir Optimum, Ca-rousel, Samsun Piazza, 212 Power, Bursa Korupark alışveriş merkezleri, Hilton Taksim, Sakıp Sabancı Müzesi gibi birçok noktada hizmet veriyor.

PortVale Genel Koordinatörü Şeref Tufan, vale hizmetini kurumsal bir yapıda sürdürdüklerini söylüyor. Şirketlerinin sadece vale hizmetiyle iştigal etmediğini belirten Tufan, “Vale hizmeti dışında 40’a yakın kolaylaştırıcı hizmet sunuyoruz. En çok tercih edilen hizmetlerimiz havalimanı transferi, özel şoför hizmetleri, özel jet kiralama, helikopter ulaşımı, limuzinli transferden oluşuyor” diyor. Personel seçiminde çok titiz davrandıklarını belirten Tufan, “Çalışanlarımızın yüzde 55’i en az bir yabancı dil biliyor. Yüzde 27’si ise iki yabancı dile hakim. Yüzde 8’i ise üç dil biliyor.

DİKSİYON DERSİ ALIYORLAR

Böylece yurtdışmdan gelen yabancılara da rahatlıkla hizmet veriyoruz” diyor. Dil bilen personel bulundurmanın doğal olarak bir maliyeti var. Tufan’ın verdiği bilgiye göre sektörde maaşlar yabana atılacak cinsten değil. Tufan, maaş politikaları konusunda, “PortVale’de sabit maaş, performans primi, yemek ve yol ücreti, günlük bahşiş usulü çalışma sistemi uygulanıyor. Şoförlerin aylık kazançları net 1.750 ile 3.000 TL arasında değişiyor” diyor.

Sektörün geleceğiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tufan’a göre son beş yıldır sektöre yoğun bir ilgi var. Bu hizmetin genel kabul gördüğünü belirten Tufan’a göre, sektörün büyüme potansiyeli yüksek.

BOĞAZ’DAN ÇIKAN VALE ADAMLAR

Sektörde kurumsal yapıya sahip olan şirketlerinden birisi olan Vale Adamlar, 2009 yılında kurulmuş. Kurucular, şirketleşmeden önce 12 yıl boyunca bu işi İstanbul Boğazı’ndaki lüks mekanlarda amatörce yapmışlar. Vale Adamlar Genel Koordinatörü Mustafa Şahin, “Bu işe hafta sonları ekstra para kazanmak için başladım. O zamanlar valet parking işi kurumsal anlamda yoktu. Yaşım gençti ama gelecekte işin büyüyeceğini tahmin ediyordum. 2009 yılında edindiğimiz çevremizden dolayı şirket kurma ihtiyacını hissettik” diyor. Şirket, bugün 90’ı sabit, 200’ü yarı zamanlı olmak üzere 290 kişiyi istihdam ediyor. Şahin, vale işinin giderek profesyonel bir yapıya kavuştuğunu belirterek şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugün festivaller, dünyada ünlü firmalar, özel davetler, özel etkinlikler, düğün ve kokteyller, fabrika ve sosyal tesis açılışları, markaların lansmanları, yardım kuruluşlarının geceleri ve sergi açılışlarında hizmet veriyoruz.”

Vale Adamlar, W Otel, Thi Winston, Gile Restaurant, Akaretler, Orman Evi, Kalamata Meyhane, Eksen Group, Padok Restaurant, The Rocks, Vogue Club, Çello, Rubina, Emirgan Sütiş, Kahve Dünyası, Nar Cafe gibi çok sayıda ünlü mekanda vale hizmeti veriyor. Şahin, vale hizmetinin artık ihtiyaç haline geldiğini düşünüyor. Bu nedenle de sektörün gelecekte büyüme potansiyeli olduğuna inanıyor. Şahin’e göre, sektörde kaliteli ve kurumsal hizmet veren şirketler farklılık yaratacak. Şahin, “Vale hizmetinde personelin niteliği çok önemli. Şirket olarak çalıştığımız arkadaşlarımızın diksiyon ve direksiyon becerisini sınadıktan sonra işe alıyoruz” diyor.

“SEKTÖR BÜYÜMEYE MÜSAİT”

2009 yılında kurulan şirketlerden bir diğeri de Neka Vale. Ritz Carlton, Süzer Plaza, Dolmabahçe Borusan’a hizmet veren şirketin kurucusu Erdem Çamaşlıoğlu, sektörün büyümeye müsait olduğunu söylüyor. Çamaşlıoğlu, “Sektör Avrupa ve ABD’de olduğu gibi ülkemizde de büyük potansiyel barındırıyor. Otopark alanlarının yetersizliği, insanların zamanının kısıtlı olması ve hizmet alma arzusu valeye olan talebi artırıyor” diyor. Vale, işinin son dönemlerde AVM’lerde daha çok rağbet gördüğünü belirten Çamaşlıoğlu, İstanbul’da AVM’lerde vale hizmeti veren şirketlerin daha şanslı olduğunu düşünüyor. “Gelen misafirler otopark yeri aramak istemiyor. İşin bir de insanlara gösteri boyutu var” diyen Çamaşlıoğlu, otellerde ise işlerin daha sınırlı düzeyde olduğunu çünkü otele gelenlerin genellikle otomobilsiz olduğuna dikkat çekiyor.

Sektörün en eskilerinden biri olan PSL Vale ise 2003 yılından bu yana hizmet veriyor. Kurulduğundan bu yana Medical Park Hastanelerinde vale hizmeti veren PSL Vale şu anda başka bir yerde hizmet vermiyor. Firmanın sahibi Selçuk Usta, vale işinin profesyonellik gerektirdiğini belirterek, “Vale işi ayağa düşmemeli. Üç beş kişinin bir araya gelerek yürütebileceği bir iş değil” diyor. Medical Park zincirleri dışında hizmet vermediklerini belirten Usta, “Başka yerlerden de teklifler geliyor. Değerlendiriyoruz” diyor.

Valeler son dönemde yeni bir reklam mecrası olmaya başladı. Artık birçok firma, ünlü mekanların önünde görev yapan valelerin kıyafetlerine reklam veriyor. Tıpkı futbol takımlarının formalarındaki marka reklamları gibi… Özellikle APlus müşteri grubuna hitap eden markalar bu mecrayı kullanıyor.

Alkollü müşteriye ‘eve transfer’ hizmeti

Malum büyükşehirlerde eğlence mekanlara dolup taşıyor. Buralara gelen insanlar genellikle alkol de kullanıyor. Dolayısıyla araç kullanmaları tehlikeli hale geliyor. Bu durumlar için vale şirketleri özel hizmet veriyor. Eğlence mekanına kendi arabasıyla gelen kişiler, talep etmesi halinde yine kendi araçlarıyla evlerine kadar götürülüyor. Vale şirketleri bu iş için de elektrikli, katlanabilir motor çözümü geliştirmişler. Motor, müşteri aracının bagajına konuyor.

Dolayısıyla valenin geri dönüş sorunu da ortadan kalkıyor. Bu hizmeti vale şirketlerinin çoğu veriyor. MotoVale ve AloVale isimli şirkette sadece bu alanda hlzmet’‘Vererek. diğerlerinden, farklılaşıyor. Bû’fılzmetin ücreti işe 70 TL’den. başlıyor.

Araç teslim alırken…

Profesyonel vale şirketleri, aracı teslim alırken, durumunu gösterir bir belge hazırlıyorlar.

Araç ‘Teslim Fişi’ne isim, plaka, kilometre ve telefon bilgileri işleniyor ve müşteri tarafından imzalanıyor. Varsa mevcut hasar ve çizikler kontrol edilip işaretleniyor. Fişin bir nüshası müşteriye veriliyor. Araçlar 24 saat güvenlik altında kapalı otoparkta muhafaza ediliyor. Araçların plaka bilgileri şirketin veri tabanına işleniyor.

Nerelerde hizmet veriyorlar

Vale hizmetleri giderek yaygınlaşıyor. Bir zamanlar sadece otel ve büyük eğlence mekanlarında verilen hizmete artık çok geniş bir dizi alanda erişilebiliyor. Vale şirketleri, üst düzey protokol davetleri, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, restoranlar, plazalar, kongre merkezleri, açılışlar, partiler, konserler, açık hava etkinlikleri, spor etkinlikleri, kayak merkezleri dahil olmak üzere tüm mekan ve tesislerde hizmet veriyorlar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

9 Yorum

 1. Bu yorumları yazan, personel olduklarını söyleyenlerin hepsi nedense, FETÖ destekçisi ve örgütlü suçlardan sabıkalı insanlar! Rakip şirketlerin Port VALE şirketine oynadıkları kumpas oyunlarından bazıları! Yazdıkları iftiraların hiç birisi gerçeği yansıtmamaktadır! Ben, şirketin eski muhasebecisiyim! Bu şirkette çalıştığım süre içinde, bir sefer dahi vallahi billahi en ufak usulsüzlüğüne şahit olmadım! Aksine, şirket yönetimi, sürekli hırsızlık yapmaya yeltenen personeller ile mücadele ediyordu, sürekli oto kontrol ile, yaptıkları yazılım yatırım teknolojileri ile, bu konuda HOLDİNG lerin dahi yapmayacakları, güvenlik donanımları ile yönetiliyordu! Port VALE ‘ de sadece, yüz kızartıcı suçlardan işten çıkartılan şahısların, özlük hakları, mahkeme kararları sonrasında ödeme yapılıyordu. Bu şikayetleri yapanların bir çoğunun da, bu yüz kızartıcı insanların olduğuna çok sefer şahit oldum ben! Allah şahittir ki, ben 2,5 sene içinde hiç bir şekilde yönetimsel ihmallere şahit olmadığım gibi, sürekli şirket yönetiminin bu ahlaksız personeller ile uğraşmalarına şahit oldukça, üzülüyordum! Boş boşuna 19 senelik şirkete kumpas kurdu bu ahlaksız FETÖ cü paralelci kripto elemanları! Allah hepsinin cezasını versin, bir çok ahlaklı çalışanını da bu yalanları ile işlerinden ekmeğinden eden düşmanlar, bu adamlardır! Sağlıklı günler.

 2. Selam bende port valede astoriada 16 gun calistim arkadaslarin ikişer ucer aylıkları halla verilmemisti.bunu duyunca istiffa mi verdim.calistigim gunkerin parasini vermedi yavsaklar.ondan sonra da buralarda sanal ortamlarda atip tuutuyorlar.ozelliklen nurgul denen bir uckagitci duzenbaz bir bayan var orada.pess pess valla erkegin yaninda halt etmiş.bu kadin.yalan dolan baska bisey yook.

 3. Herkes Şubat 15’i bekliyor, bakalım telefonlar acilacakmi yoksa engelleyecekmisiniz küçük insanlar,parasini isteyen herkes potansiyel hırsız!!!!!!

 4. Hayat,
  Eminimki sen port valeye namuslu çalışmak için gelen namussuz hırsızlardan birisin…
  Ya misafir araçlarının içinden bozuk para çalmışsındır yada o hakkını savunduğun arkadaşlarının bahşişini çalmışsındır.

  O yüzden işten atılmışsındır hırsız olmasan işten çıkarılmazdın buraya sahte rumuzla yazmak senin gibi insanlara yakışır.

  Erkek isen’ki şüpheliyim gel bunları tüzümüze karşı söyle.

  Ben nerde bulacağını biliyorsun

 5. Sakın ola ki portvale de çalışmayın, düzenbazın önde gidenleri, maaşlar 15 gün içerde kalır, hiç zamanında maaş alamazsınız, haftada 6 gün, günde 12 saat çalışırsınız ama hakkınızı alamazsınız, zaten 3 yılda 4000 (dortbin) elemanın bu işyerine girip çıkması bu işyerinin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor,, birde kesintiler bunun cabası, yukarıda yorumları olan arkadaşlar az bile yazmış, sektörünün yüz karası, ne lideri!! İnsanların üzerinden bu kadar emek hırsızı firmalardan biri, şeref, tufan, Mahmut emek hırsızı, maaşımı zar zor 4 ay sonra alabildim, gerisini siz düşünün

 6. poyraz doğru söylüyor bende 2009 yılında astoria avm de çalıştım ve 750 lira maaş 160 lira yol parası + bahşiş alıyordum. bahşişte günlük 10 lirayı geçmezdi. tufan abi yalan söylüyor. kurumsallık denen bişey yok bakkal gibi yönetiliyor. çok şükür masa başı işimi buldum da bu yobazlardan kurtuldum.

 7. Çünkü personel maaşlarını düzenli odemez her fırsatta iscisinden para kesmek için firsat kollar öyle ki personel araci bir yere surttugu zaman bunun parasini bile başında ki yetkiliden keser sirketin sigortası vardır ama o sigorta sadece sgk si olmayan personeller kaza yaptığında devreye girer onun dışında ki olası kazalar personelden kesilir. Buna emin olun 6 ay çalıştım 2 ay maas aldım komik değilmi şikayet edeceğimi söyleyince de içerde ki parami vermemekle tehdit edildim.
  Port vale nim bütün sürelerini araştırabilirsiniz en eski elemanı 3 aylık tir sürekli sirkülasyon var çünkü mesaisiz kimse 14 saat calismaz değilmi zorlu center de sabah 10 gda is basi yapilip gece 00.00 da mesai bitiyor ve üstelik fazla mesai de sayilmiyor araştırabilirsiniz harfiyen doğru.
  Saygilarimla

 8. Merhabalar.
  Port Vale nin yapisina ve sn Tufan bey in açıklamalarına değinmek istiyorum kensisinin zorlu center subesinde 6 ay çalıştım ve en eski personelleri de bendim.anlatımları harfiyen gerçeği yansıtmamaktadır çünkü port vale de bir personelin aldigi ücret 200t yemek ücreti 175 t yol ucreti ve 100 t de asgari gecim indirimi olmak üzere toplam 1400t dir.evet sektörde lider dir fakat en eski personeli 3 aylık tır

 9. ONCELIKLE BASARILARINIZIN DEVAMINI DILERIM GURCISTAN DA AYNI HIZME TI SUNMAK ICIN SIZLERIN DESTEKLERINE IHTIYACIMIZ VAR SAYGILARIM LA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu