Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yakıtta cimri olan yeni nesil şehir otomobilleri

Yakıtta cimri olan yeni nesil şehir otomobilleriYakıtta cimri olan yeni nesil şehir otomobilleri, güvenlik ve konforda oldukça bonkörler. Hem alırken hem de kullanırken sahibini mutlu etmeyi iyi biliyorlar…

cimri sehir otomobilleri

En cimri şehir otomobilleri

AKARYAKITA gelen her zam otomobil sahiplerini kara kara düşündürür. Televizyon ve gazeteler, “Daha az yakıt tüketmenin püf noktalan” türü haberler yapar. Ama ne yaparsanız yapın motor gücü yüksek otomobiller ile tasarruf yapmak zordur. Gaza biraz fazla bassanız otomobilinizin yakıt tüketimi hemen artar. Biiyükşehirlerde dur kalk ilerleyen trafik de yakıt tasarrufu yapmanızı imkansız kılar. Peki, bunun bir çaresi yok mu? Var elbette… Yakıtta cimri şehir otomobilleri… Teknoloji geliştikçe otomobil firmaları 1.4 ya da 1.6 litrelik motorlar yerine, aynı performansa sahip olan 1.0 veya 1.1 litrelik motorlar üretmeye başladı. Motor silindir hacmi küçüldükçe yakıt tüketimleri de düşmeye başladı. Neredeyse bütün otomobil markaları küçük otomobil pazarına gözünü dikti.

MAKSİMUM DONANIM

Hem boyutları hem de küçük silindirli motorları ile yollarda kullanıcısına tasarruf imkanı sağlayan şehir otomobilleri, güvenlik olarak da oldukça donanımlı. Hemen hepsinde ABS+EBD elektronik fren sistemi, sürücü ve yolcu hava yastıkları, baş ve göğsü koruyan perde hava yastıkları, immobilizer (motor kilidi) gibi güvenlik donanımları standart olarak sunuluyor. Fark yaratmak isteyen markalar bu güvenlik donanımlarına ek olarak diz hava yastığı, viraj denge sistemi, yokuş kalkış destek sistemi ve yangın önleme sistemi gibi ekstra güvenlik önlemlerini de standart olarak sunuyor.
MAKSİMUM KONFOR

Şehir otomobilleri konfor olarak da lüks otomobilleri aratmıyor. Elektrikli camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, deri direksiyon ve vites topuzu, radyo-CD çalar ve klima hemen her otomobil markasında artık standart olarak sunuluyor. Konfor olarak bazı markalar otomobillerine USB girişi, MP3 çalar, soğutmalı torpido gözü, hız sabitleyici, polen filtresi ve navigasyon gibi donanımlar da ekliyor.

  Akıllı televizyonların bilinmeyen yüzü

Biz de bu hafta sizler için kullanımda güvenli ve konforlu, yakıtta ise cimri şehir otomobillerini derledik…

otolar1 otolar2 otolar3 otolar4 otolar5

Bülent Ekimci / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir