Kariyer ve İşŞirket Haberleri

Yapı Merkezi Etiyopya’da bin 500 Türk çalıştıracak

Yapı MerkeziYurt içinde yaptığı hızlı tren ve metro projeleri bir yana en son Etiyopya’da aldığı 1.7 milyar dolarlık ihale kazanan Yapı Merkezi, bugünlerde Suudi Arabistan/Riyad ve Katar’daki ihaleler için de yoğun bir iş trafiği yürütüyor. Şirket, Riyad’da 10 milyar dolar tutarında olması beklenen 180 kilometrelik demiryolu ağı için açılacak ihale için ön yeterliliği almayı başardı.

Yapı Merkezi Etiyopya’da bin 500 Türk işçi çalıştıracak

Türk müteahhitlik şirketlerinin bundan 40 yıl önce Libya’dan başladığı yurt dışı taahhüt işlerinin tutarı geçen sürede toplam 205 milyar doları aştı. Fakat bu sürede tek seferde en büyük rakamlı ihalelerden biri geçtiğimiz günlerde Yapı Merkezi şirketi tarafından kazanıldı. Etiyopya’da 1.7 milyar dolarlık Awash-Weldiya şehirleri arasındaki demiryolu hattı işini tek başına alan Yapı Merkezi’nin yönetim kurulu başkanı Emre Aykar Türk müteahhitlik tarihinin tek kalemdeki en büyük projelerinden birine imza atacak.

Aykar, görüşmemiz sırasında bugüne dek bu büyüklükte bir ihaleyi alan birkaç şirketten biri olduklarını söyleyerek başlıyor sözlerine. Projede yerel işgücünün yanı sıra bin 500 kadar da Türk’ün görev alacağını ifade eden Aykar, Etiyopya’daki bu iş kadar önem verdikleri bir diğer projenin ise 10 milyar doları bulması beklenen Riyad’daki demiryolu projesi olduğunu belirtiyor. Bu iş için ön yeterlilik aldıklarını aktaran Aykar, grubun şu an devam eden projelerinin ise 4 milyar dolar tutannda olduğunu, yeni işlerle bu rakamın daha da katlanacağını belirtiyor.

Son dönemdeki en öncelikli gündeminiz sanırım Etiyopya’da kazandığınız demiryolu ihalesi oldu. Nasıl bir iş aldınız?

Hat üzerinde dört ana altı ara istasyon binası, trafik kontrol merkezi, 15 trafo merkezi ve iki tamir bakım merkeziyle birlikte 1.7 milyar dolarlık bir iş üstlendik. Bu imzalanan kontrattaki rakama bakılırsa yurt dışında bir Türk şirketinin tek başına aldığı en büyük işlerden biri. Biz bunu yalnız aldık, bir ortak yok. 42 ayda tamamlanması planlanan bu proje anahtar teslim bir iş. Tek hat, tünel, viyadükler ve istasyonları kapsıyor.

Yurt dışında şu an devam eden diğer projeleriniz neler?

Fas’ın Kazablanca şehrinde bütün tramvay işlerini biz yapıyoruz. Cezayir’de 25 kilometre uzunlukta 230 milyon Euro tutarında Bir-Touta ve Zeralda arası demiryolu projesinin ihalesini biz kazandık. Tamamen yeni bir demiryolu hattı olacak. Yani istasyonlan, viyadükleri, tünelleri, bütün elektromanyetik sistemlerini biz üstleniyoruz. Bunun yanı sıra çok önem verdiğimiz ve en büyük işlerimizden biri olan Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde hızlı tren istasyonunu da biz üstlendik. Aslında Mekke ile Medine arasında hızlı trenleri İspanyollar yapıyor. Biz dört büyük ve muazzam ölçülerde istasyonlardan Medine istasyonunu yapıyoruz. Yine Suudi Arabistan’da Al-Nariyah tren bakım ve tamir atölyesi de önemli işlerimiz arasında.

Tüm bu işleri hesaba kattığınızda toplamda ne kadarlık proje üstlenmiş oldunuz?

Yurt içini de bu hesaba katarsak bekliyorlar. Açık arıyorlar. Ama biz çok kaliteli iş yapıyoruz. Kalite nedeniyle yaptığımız demiryolu işleri için iki travers tesisi bile kurduk.

Nerede bu tesisler?

Bu travers tesisleri Ankara-Konya hızlı tren projesi kapsamında Afyon ve Konya’da kuruldular. Bu iki tesisin de ayrı ayrı yıllık üretim kapasiteleri 360 bin ton seviyelerinde. Eskiden ihalelerde bu tür işleri taşeron firmalara verirdik. Fakat artık sinyalizasyonu, elektrifikasyonu, hat üstü yapı işlerinin hepsini biz yapıyoruz.

Sizin müteahhitlik hizmetleriniz daha ziyade alt yapı işleriyle gidiyor değil mi?

Yurt dışında böyle. Fakat Beşiktaş’taki Four Seasons, Adile Sultan’ın sadece duvarları kalmış sarayı, Marmara Forum AVM ve 212 AVM gibi binaların hepsini biz yaptık. Alt yapı işleri arasında ise özelikle demiryolu ve metro işlerinde uzmanlaştık diyebilirim. Biz demiryolu alanında çok tecrübe kazandık. Bu sektörde herkes bizi bilir. Riyad ihaleye çıkacak mesela herkes birlikte çalışalım diyor.

Riyad’daki nasıl bir proje? Üstünde çalıştığınız bu denli büyük başka projeler var mı?

Mevcut projelerimiz üç yılda bitecek işler. Dolayısıyla bu işler biterken yenilerini de yapmamız lazım. Teklif vermek ihaleye girmek çok önemli. Şu an bütün ekiplerimiz Riyad ve Ka-tar’a odaklanmış durumda. Riyad’da 10 milyar doları bulacak 180 kilometrelik bir demiryolu hattı için açılacak ihaleye hazırlanıyoruz.

Bu ihale için ön yeterliliği aldık. Sizin faaliyet ve referanslannıza bakıp bu firma bu işe girebilir dediler. Grubumuzu kurduk. Riyad için 130 firma ön yeterlilik başvurusu yapmış ve 35 firma geçmiş. Sonunda bu iş maksimum beş firmaya kalacak. Dolayısıyla inanıyorum ki biz de bu gruplardan biri olacağız.

Katar için durum ne?

En keyifli rekabet Katar’da. Dünya Futbol Şampiyonası için ulaşımla ilgili ihaleye çıktılar. Baktığınızda çok sistematik bir ülke. Yüzlerce firma başvurdu, onları elediler ve gruplara ayırdılar. Her gaip üç ihaleye girebilir dediler. Biz de STFA, Yapı Merkezi ve Yunanlı Accor ile bir gaip kurduk. Çok iyi anlaşıyoaız. Yeterlilik almayı başardık ve üç ihaleye katılacağız. İhale dosyaları çıktı. Eylülün ikinci haftasında ihale olacak. Buradan da büyük bir iş almak istiyoruz. Bizim gaıbumuzun çok rekabetçi olacağını düştinüyoaım.

Yurt dışında süren bu çalışmaların yanı sıra yurt içinde de hızlı tren projeleri var. Bu projelerde son durum nedir?

Konya-Ankara Hızlı trenini biz yaptık. Eskişehir ile Ankara arasındakini ise İspanyollar yapıyor. Biz Eskişehir ile İstanbul hızlı tren projesini de tek başımıza aldık. Bir de Bursa metrosunu yaptık. Yüzde 99’u bitti. AB’nin hibe kredileri çerçevesinde Ankara’nın Irmak kazasından Karabük ve Zonguldak’a uzanan hattı da biz yapacağız. Bu hat 1937’lerde yapılmış. Fakat artık çok eski şimdi biz bunu yenileceğiz. 250 milyon Euro’luk bu projede iki yılda Zonguldak ile Karabük arası bitecek, iki yılda da Karabük ile Ankara bitecek.

Türkiye’de yatırım üstüne yatırım açıklanırken sizin yurt dışında daha büyük işler yaptığınızı görüyoruz, neden?

Geriye dönük şu kadar iş yaptık demek kolay değil, fakat 33 projede bin 530 kilometrelik bir demiryolu işi yapmışız. Bu sistemlerde her gün 2 milyon insan taşınıyor. Mesela Kabataş- Taksim finikiler raylı sistem, Kabataş ile Zeytinbumu ve oradan Bağcılar’a giden metro sistemi bizim işimiz. 39 milyon metrekarelik inşaat bitirdik bugüne dek. Fakat son yıllarda toplam iş hacmimize baktığımızda yüzde 65 civarında bir işi yurt dışında yapar olduk. Türkiye’deki yatırımların azalmış olması nedeniyle böyle bir yol izliyoruz. Yurt dışına daha çok ağırlık verir olduk.

Müteahhitler kendilerini Avrupa’ya kabul ettirdi

Türkiye Müteahhitler Birliği’nde Başkan Vekili olan Emre Aykar, geçtiğimiz ay Avrupa inşaat Sanayii Federasyonu’nun (FİEC) genel kurulunda ise başkan yardımcılarından biri oldu. Bu önemli bir gelişme. Çünkü ülke gruplarına ayrılan federasyonda Yunanistan, Bulgaristan Malta ve Güney Kıbrıs gibi ülkelerle aynı grupta yer alan Türkiye başkan yardımcılığı görevine AB üyesi olmadığı için gelemiyordu.

Bu konuda yıllardır mücadele verdiklerini ve onların da ısrarla yönetim kuruluna Türkiye’yi almadıklarını söyleyen Aykar, son genel kurulda yaptıkları çalışmaların sonuçlarını verdiğini söylüyor. Aykar, “Müteahhitlikte biz kim Malta, Yunanistan kim diyerek sitemlerimizi bildirdik. 8 Haziran’da yapılan genel kurulda tüzüklerini değiştirdiler. Türkiye’yi o gruptan alıp , başkan yardımcılığı alabilecek noktaya getirdiler. Almanya, Fransa, İtalya’nın yanında Türkiye de bir grup başkanı olarak öne çıktı. Bu çok önemli bir gelişme” diyor.

Sibel Atik / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

241 Yorum

 1. merhabalar ben iş makina ve oto elektirikcisiyim sizinle yurt dışında çalışmak istiyorum olursa çok mutlu olurum size çok faydalı olacagımı düşünüyorum TLF 0532 138 30 36

 2. Mersinde yasiyorum yas 31 Bekarim Ağır vasita kırk ayak kamyon ve tır şöförü yum ayrıca teleskopik ve duz forklift oparatorlugum mevcut bana uyan her durumda gorev yaparim yurtdışında uzun vadeli çalışmak istiyorum SAYGILARIMLA 0543 799 00 93

 3. 07/05/2011 den buyana yamata yatırım inşaat ve turizm şirketinde periyodik bakımcı olarak çalışmaktayım.14/10/2015 tarihinde dönüş yaptım.fimanız bünyesinde bana uygun iş varsa siznle
  çalışmak isterim.barış DURAL 13/12/1972 Tatarlı kas.Altınhisar mah.no=78/2
  Dinar/AFYONKARAHİSAR.

 4. selam 20 yıllık eskavatör operetörüyüm sizinle calışmak isterim yurt dışında tlf 544 660 2479 dedi ki:

  selam 20 yıllık eskavatör operetörüyüm yurt dışında calışmak istiyom tlf 544 660 24 79

 5. merhaba 17demici 15 kalıbcı ekibim var pıroceli yurt dışınd iş aldık sizinle çalışmak isteriz 0542 746 05 51

 6. Slm ben 13,senelik eskavator operatörü yum yol şantiyelerinde tecrubem vardır sizinle çalışmak istiyorum yurt dişinda hicbir engelin yoktur 0531 552 65 10 0533 143 58 15

 7. ben bünyamin taşkesen ağır vasıta ehliyetimle ve serece 1234 le çalışmak isterim cep 05307771031 saygılar

 8. Mobil vinc operatoruyum yurt dışı deneyimim var kuzey irakta EMTA İNŞ VE SERKA İNŞ TA ÇALIŞTIM ETİYOPYA SANTİYENİZDE SİZLERLE ÇALIŞMAK ISTIYORUM
  0533 771 15 76

 9. 15 yıllık mobil vinc operatoruyum etiyopya santiyenizde sizlerle çalışmak istiyorum daha önce yurt dışında çalıştım EMTA inşaat ve SERKA insaatta kuzey irakta çalıştım

 10. Merhaba ben son 5 yıldır elektirik usta başı ve formen olarak çalıştım yurtdışında iş arıyorum acil işe ihtiyacım var bilginize tlf 05512369489 ( Not 17 yıldır elektirik işi yapıyorum ekibimde var ) sizinle çalışmaktan da memnun olurum

 11. selamlar ben konyadan turgut şenol. mesleğim.. kaynak ustası..ayrıca ağır vasta ehliyetim vardır..36 yaşındayım.yapıray etopyadaki purojenizde çalışmak görev almak istiyorum.yoğun iş temposuna alışkınım yeterki iş olsun.çok ağır işlerdede çalıştım.şirketinizi biliyorum çak saygın güvenilir bir şirket olduğu için.daim çalışmak ve güvenilir önemli bir elemanınız olmak istiyorum.cevabınızı inanın ümütle bekliyorum..0545.424.02.03.

 12. ben halil yalçınkaya 25 yıldır şöförlük yapıyorum hem mikser hemde damper tecruem vardır sizinle yurt dışında çalışmak istıyorum tum evraklarım hazırdır daha öce ırak ta gürbag ohitanda 5 yıl çalıştım iç şavaştan dolayaı şirket kapandı ehliyetım d+e dir kıprıs ehlıyetım sınıfı abcdegj dir pasaportum hazıedır yurt dışına cıkmama hiç bır sorunum yoktur saygılarımla tel 0543 320 57 10 0535 861 23 38

 13. Merhaba ben kalıp ustasiyim proje biliyorum yurtdışı tecrübem var sizinle çalışmak istiyorum 05398905432

 14. eskavatör operatörüyüm 28 yılık tejrübem var tlf 05355645806

 15. slmlar be konyadan turgut yapıray etopyadaki şantiyenizde çalışmak istiyorum ..mesleğim kaynakçı..ayruca iş makinasıda kulanabilirim . her hangi bir engelim yoktur ..firmanızda daaim çalışmak .istiyorum…hata şu an çalışan tanıdık larımda var etopya şantiyenizde…yapıray ..çok salam .güvenli. ve itibarlı olduğunu biliyorum konya ankara hılı tiren rayını da sizin yaptığınızı biliyorum …onun için. neresi olusa olsun farketmaz yeterki… yapıray… olsun…saygılarımı sunarım..tel….0545,424,02,03..

 16. slamlar ben tugut şenol konyadan yapıray etopyada çalışmak istiyorum uygun görürseniz. mesleğim.kaynak ustası.belgem de vardır ayrıca ağır vasta “”d””ehliyetim vardır ayrıca follif kepçe iş makinalarını kullana bilirim ..yeterki iş olsun cevabınızı ümütle bekliyorum ..0545,424,02,03…

 17. Btz cezayir ac kapa tunelini bitirdik geldik etopyada calismak istiyorum mikser şoforlugum var ehliyetim uygun

 18. adım yasin askerligimi yaptım turkiye ile bir baglantım yok 8 yıldır kaynak işi yapıyorum sizinle calısmaktan memnunıyet duyarım no 05469565660

 19. C.V.
  NECDET ATİK
  İL ARTVİN
  İLÇE YUSUFELİ
  TAHSİL MESLEK YÜKSEK OKULU TEKNİSYENLİK İNŞAAT BÖLÜMÜ
  KONUM
  Firmanızda bana uygun işlerinizde FORMEN olarak görev almaktan Gurur ve onur duyarım Saygılarımla
  NECDET ATİK İLETİŞİM necdetatik@hotmail.com Tel 05354225134

  YURT DİŞİ DENEYİM VE TECRÜBE BİRİKİMİM
  ARABİSTAN
  NESMA ESER ONUR ORTAK GİRİŞİM İŞLERİNDE
  ALTYAPI Ve AÇIK KANAL Ve BARAJ Şantiyelerinde SANAT YAPILARI Ve
  KAZI DOLGU İşlerinde SAHA FORMENİ Olarak görev aldım
  LİBYA
  USTAY İNŞAAT A.Ş. ALT YAPI Şantiyesinde SAHA FORMENİ Olarak görev adım
  ETİYOPYA
  AYDENİ A.Ş.YOL Yapım şantiyesinde KAZI DOLGU Ve SANAT YAPILARI İşlaerinde
  SAHA FORMENİ OLARAK Görev aldım
  AFKANİSTAN
  SERHAT İNŞAAT L.T.D.Ş.T.İ YOL Yapım şantiyesinde
  SANAT YAPILARI Ve KAZI DOLGU İşlerinde SAHA FORMENİ Olarak görev aldım

  TAŞERON OLARAK GÖREV ALDIĞIM FİRMALAR

  KOÇOĞLU A.Ş K.MARAŞ NARLI ARASI
  ARAZİ İYİLEŞTİRME İşleri DRENAJ Ve ALT YAPI İşlerinin yapımını üstlendim
  YÜKSEL A.Ş SİVAS HANLI BOSTAN KAYA
  DEMİR YOLU inşaatı Şantiyesinde SANAT YAPILARI İşlerinin yapımını üstlendim
  NUROL A.Ş Toprakkale İskenderun arası OTO YOL Şantiyesinde
  SANAT YAPILARI işlerinin yapımını üstlendim
  DOĞUŞ A.Ş Pozantı Tarsus arası OTO Yol şantiyesnde
  SANAT YAPILARI işlerinin yapımını üstlendim

  KENDİ ADIMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENMİŞ OLDUĞUM İŞLER

  DİYARBAKIR DİSKİ ALTYAPI İşlerinin yapımını bitirdim
  İZMİR İLİ Güzel bahçe ilçesi İSKİ ALT YAPI inşaatı işleri yapımını bitirdim
  ADANA MERSİN Arası arazi iyileştirme DRANAJ işleri Ve ALT yapı işini bitirdim
  ADANA Kırsal bölge DEPREM KONUTLARI 72 DAİRE inşaatı yapımını bitirdim
  ADANA İLİNDE Adana doğu KÜÇÜK SANAYİİ SİTESİ inşaatı Yapımını bitirdim

  TOKAT İLİ Erbaa ilçesinde iki adet LİSE OKULU inşaatı
  Köy hizmetleri köy yolları SANATYAPILARI (11 ) adet
  Ve DSİ Açık trapez sulama kanalı işlrini bitirdim
  Ve YUVAM KENT KOOPRATİFİ (42) Daire inşaatını bitirdim

  RİZE İLİ Çayeli ilçesi üç köy İÇME SUYU Ve Su DEPO İnşaat işleri yapımını bitirdim

  ARTVİN İLİ Borçka ilçesi Camili Beldesi İÇME SUYU İnşaatı işleri yapımını bitirdim
  ARTVİN İLİ HOPA İLÇESİNDE ALABALIK tesisi inşaatı ( PETROLdinlenme tesisi inşaatı )
  İşleri yapımını bitirdim Ve bir çok şahıs bina inşaatı işini bitirdim

 20. Suan yapımerkezı medınede calisiyorum mekanık işimız bıttı uygun gorurusrnız etopyaya calişmak istıyorum 05348626427

 21. merapa ben ibrahim karpuz 10 yılık ellektirik ustasıyım medine metro pıroşenizde ğörev aldım etiyopya şantiyenizde calışmak isterim 0545 378 92 35 teşekkür ederim

 22. Merhaba .Eğer uygun görürseniz,Ben firmanızda çalışmak istiyorum.mesleğim Elektrik tesisat ve tava imalat montaj ustasıyım.Ustalık belgem var. Şantiye deneyimim var.Bilgilerinize arzederim.Teşekürler.
  İletişim:0543 695 75 33

 23. merhaba ben 1973 doğomlu ağır vasıta şoforuyum yurt dışı deneyımım var sizlerle çalışmak isterim cep tel. 05305523173
  05412375844

 24. merhaba ben ağır vasıta ehliyetli olup20 yılık şoforum yurt dışında sizlerle çalışmayı istiyorum saygılarımla tefik erdurun 05305523173

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu