Turizm Sektöründen Haberler

Yarı Yıl Tatil Seçenekleri

İster gemiyle Lapland’a ister Harry Potter’a tatile.

Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Tur şirketleri sıcak bölgelere yönelik gemi turları ve ilginç tematik turlarla tatilcileri cezbetmeye çalışıyor. Turların fiyatları, süre ve türüne bağlı olarak 249 TL’den başlayıp 2 bin 49 euro’ya kadar çıkıyor.

EĞİTİM yılının başlamasından bu yana çocuklar sınıflarda, ebeveynler ise dışarıda ter döküyor. Hem çocuklara hem de ebeveynlere soluk alma imkânı verecek olan yarıyıl tatili 25 Ocak 2016’da başlayacak. Kışın ortasında kısa bir tatil yapma fırsatı arayanlar araştırmalarına şimdiden başladılar. Son zamanlarda vize işlemlerinde yaşanan yavaşlıktan dolayı tatile gideceklerin elini çabuk tutması gerekiyor. Sömestr tatili döneminde öne çıkan destinasyonları ve seçenekleri sizin için araştırdık.

kayak yapan aile

Seyahat acentelerinin yarıyıl tatil turlarını incelerken, gemi turlarının bu tatilde açık ara öne çıktığını gördük. Ailelerin yurtiçi tercihlerine baktığımızda ise, kayak tatili ile ılıman bölgelerdeki otellerin tercih edildiğini görüyoruz.

YÜZER TATİL KÖYLERİ

MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel gemi turlarına talebin özellikle sıcak bölgelere yönelik ortaya çıktığına dikkat çekiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yarıyıl tatili her yıl olduğu gibi yine soğuk bir döneme denk geliyor. Avrupa’nın en ılıman destinasyonları olan Kanarya Adaları ve Akdeniz gemi turları, aileler için mevsim olarak son derece uygun. Ilıman ülkelerin yanı sıra, o dönemde Dubai, Abu Dhabi, Şhaıjah ve Umman’da sıcaklık ortalama 30 derece oluyor; o nedenle buralarda rahatlıkla denize girilebileceğinden aileler bu turlarımızı tercih ediyor.”

MSC Cruises’ın gemilerinin birer ‘yüzen tatil köyü’ olduğunu vurgulayan Tuncel, gemi turlarının ailelere çocuklarına yönelik hizmetler nedeniyle büyük avantajlar sağladığını vurguluyor. Geminin limana yanaşmasından itibaren çocuklarını geminin Mini Club’lerine bırakıp, destinasyon keşfine çıkabileceklerini, çocukların profesyonel pedagoglar ve animasyon ekibi ile oyunlar oynayıp, yabancı uyruklu yaşıtlarıyla kaynaşarak sosyal bir ortama girebileceğini söylüyor. Tuncel sözlerine şöyle devam ediyor: “Teenager olarak ifade edilen gençler için de Teen s Club’ımız mevcut, gençlik animasyonları ve aktiviteleri yaş gruplarına göre ayrılarak yapılıyor. Burada da her yaş grubundan çocuklara hoşlanabilecekleri bir ortam oluşturuluyor.”

HARRY POTTER TURU

Seyahat acenteleri çocuklarıyla seyahat etmek isteyen ailelere yönelik olarak temalı turlar da geliştirdi. Bunlar arasında yer alan Londra’da gerçekleştirilecek olan Harry Potter turunun hem çocuklar hem de yetişkinler için çekici olduğu belirtiliyor. Pron-totour Genel Müdürü Cenk Alptekin, yarıyıl tatiline yönelik hazırladıkları Harry Potter turuna yoğun talep olduğunu belirttikten sonra “Dubai, sıcak olmasından dolayı tercih ediliyor. 3-4 gece seçenekli bu turumuz 549 euro’dan başlıyor. Yüksek bütçeli beş gecelik Lapland turumuzun fiyatı ise bin 899 euro’dan başlıyor” diyor.

Ailelerin Paris Dis-neyland, İtalya, İspanya ve Orta Avrupa’ya da rezervasyon yaptırdığını belirten Alptekin, bu turlarında fiyatların 299 ila 449 euro arasında değiştiğini söylüyor. Yurtiçinde ise kayak bölgelerinin rağbet gördüğünü anımsatan Alptekin, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Uludağ, Kartepe, Kartalkaya gibi yerlere ilgi yoğun. Abant, Sapanca ve Kapadokya da yarıyıl tatilinde ailelerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.”

img488

YURTİÇİNDE 249 TL/DEN BAŞLIYOR

Yurtiçinde dağ otelleri, termal oteller ve Antalya’daki otellerin rağbet gördüğünü belirten Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek ise, Uludağ, Palandöken ve Kartalkaya otellerinin sezon itibariyle en çok talep gören seçenekler olduğuna işaret ediyor. Özbek, yurtiçi turların fiyatlarını ise şöyle özetliyor: “Yurtiçindeki dağ otelleri hafta içi konaklamalarda kişi başı gecelik 249 TL’den, Antalya bölgesinde ise her şey dahil kişi başı gecelik 90 TL’den başlıyor. Dağ otellerinde pazar-perşembe (hafta içi) ve per-şembe-pazar (hafta sonu) konaklamalar, Antalya ve diğer bölgelerde ise ortalama 4-5 gün süreli konaklamalar tercih ediliyor.” Yarıyıl döneminde Paris ve Disneyland turlarının aileler tarafından ilgi gördüğünü vurgulayan Özbek, İtalya, Orta Avrupa, Benelüks-Paris, Dubai ve Bansko kayak turlarına da talep olduğunu kaydediyor.

Yarıyıl tatilinde sıcak bölgelere gitmek isteyen misafirlerine Costa Cruise firmasının Fortuna gemisi ile Dubai turunu önerdiklerini belirten Özbek şöyle devam ediyor: “Bu tura katılanlar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) birbirinden güzel liman ve şehirlerini görecekler. Yarıyıl dönemi için gemi yolculuğu düşünenler, Costa Cruise firmasının Costa Deliziosa gemisi ile Karayip programını da tercih edebilir. Gemilerde çocuklar için sunulan birbirinden ilginç etkinlikler var. Kayak tutkunlan için popüler bir adres olan Bansko turumuz ise 159 euro’dan başlıyor.”

DİSNEYTEMALI TURLAR

Yarıyıl tatilinde çocuklu aileler için kon-sept bir gemi turu olan Disney temalı turu önerdiklerini belirten Gazella Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel ise bu tur hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu turda, çocuklar için Mickey ve Minnie eşliğinde özel kahvaltılar, farklı Disney karakterleriyle birlikte güverte partileri ve akşam saatlerinde Broadway tarzı Disney şovları düzenleniyor. Disney karakteri Tinker-bell’den esinlenerek tasarlanan beş yıldızlı Disney Dre-am’in rotası Miami, Orlando ve Baha-malar’dan geçiyor.

Turun kişi başı paket fiyatı 2.049 euro’dan başlıyor.”

Farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere ise Fas ve Sahra Çölü turunu önerdiklerini belirten Gazel, “Bu seyahatimiz 30 Ocak-6 Şubat tarihlerinde yapılacak. Bu turumuz, Kazablanka, Fez, Erfoud, Boumalne ve Marakeş bölgelerini kapsıyor. Turun fiyatı, dört ve beş yıldızlı otellerde konaklama, tüm ekstra turlar, kişiye özel havalimanı-ev transferleri ve tüm yemekler dâhil kişi başı 1.690 euro” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu