Anasayfa / Foto Galeri / Yaz Dönemi Stajyer Alan Firmalar

Yaz Dönemi Stajyer Alan FirmalarYaz Dönemi Staj İlanları – Stajyer Alan Şirketler

Şirketlerin yaz dönemi için stajyer alım süreci başladı.Staja kabul süreci tıpkı bir engelli koşuyu andırıyor. Adaylar binlerce rakip arasından sıyrılmak, bir dizi mülakat ve testi geçmek zorunda. Bu aşamalardan başarıyla geçenler, iş dünyasıyla erkenden tanışma fırsatı yakalıyor…

TÜRKİYE’DE üniversiteye girmek de zor, bitirmek de, ardından iş bulmak da… Üniversiteliler daha okurken geleceklerine ilişkin hazırlık yapmak ve girişimlerde bulunmak zorundalar. Bir anlamda iş arama çalışmalarına daha üniversitedeyken başlamak durumundalar. İnsan kaynakları uzmanlarının tahminlerine göre, yeni mezunların yalnızca dörtte biri üniversiteden çıkar çıkmaz iş bulabiliyor. Yeni mezunların iş hayatına adım atmakta zorluk yaşamalarının en önemli nedeni birçok pozisyon için aranan “deneyim” şartı. Pek çok öğrenci, iş bulma sürecini kolaylaştırmak ve bu deneyim şartını yerine getirmek için mezun olmadan staj yapıyor. Sadece öğrenciler için değil şirketler için de doğru adaya ulaşmak konusunda staj oldukça kritik bir gösterge. Bugün çok sayıda şirket, stajyerleri geleceğin çalışanları olarak görüyor ve bu yüzden de stajyer alım sürecinde ince eleyip sık dokuyor. Öyle ki, stajyer adaylarını bu süreçte en az üç aşamadan oluşan yetkinlik mülakatları ve detaylı kişilik analizleri gibi testler bekliyor…

staj

STAJYERLERDE ARANAN KRİTERLER

Stajyer seçiminde öğrencilerin staj tecrübesine sahip olması, staj deneyimi yoksa bile bir sosyal sorumluluk sürecinde görev almış olması, iyi derecede İngilizce bilmesi, firmaların aradıkları olmazsa olmaz koşullardan. Bu kriterler dışında şirketler, teknolojiyi seven, sürekli öğrenen ve araştıran, yaratıcı, yenilikçi, hızlı hareket eden, sonuç odaklı, kendini iyi ifade eden, takım çalışmasına yatkın ve iyi ilişkiler kurabilen genç yetenekleri tercih ediyor.

Şirketlerde genellikle departman bazında ihtiyaçlar analiz edilerek stajyer istihdam ediliyor. Öğrencinin staj yapacağı departmanın işleyişinin, öğrenim gördüğü bölümle uyumlu olup olmadığı da önemli. Stajyer seçiminde staj yapma zorunluluğu olan adaylara öncelik tanınıyor ve mülakatlar çoğunlukla online olarak gerçekleştiriliyor. Hemen hatırlatalım, zorunlu stajlar minimum 20 gün, maksimum iki aylık süreleri kapsıyor. Staj sadece mühendislik fakülteleri için yönetmelik gereği zorunlu. Diğer fakültelerde ise böylesi bir zorunluluk yok.

GELECEKTEKİ MUHTEMEL ÇALIŞAN

Günümüzde çoğu firma staj dönemini, “işe alınacak kişileri seçmenin ön süreci” olarak görüyor. Bu yüzden de oryantasyonu tamamlamış, staj sürecinde başarılı bir grafik yakalamış olan stajyerlere şirkete daha kolay uyum sağlayacakları gerekçesiyle işe alımda öncelik tanınıyor. Stajyerlere büyük ölçekli firmalarda asgari ücret ödeniyor. Başvuruların başladığı şu günlerde adayların iş arama sitelerinden staj ilanlarını takip etmesi gerekiyor. Türkiye’de hemen hemen tüm sektörlerde stajyer istihdam ediliyor. Ancak ilk sırada özellikle gençlerin yakından takip ettiği sosyal medyanın da etkisiyle bilişim sektörü öne çıkıyor. İşte farklı sektörden firmaların 2014 yazı için stajyer alım şartları ve öğrencilere sundukları olanaklar…

SONY EURASIA
Yılda en fazla 15 kişi alıyor

Sony Eurasia’da şirket içinde oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda stajyer alımı yapılıyor; bu yüzden de başvuru için belli bir dönem yok. Talep oluştuğunda ilan yayınlanıyor, yaklaşık bir hafta sonra da adaylarla görüşmeler başlıyor. Sony’de staj yapabilmek için adayın İngilizce bilgisinin ileri seviyede olması, MS Office uygulamalarını bilmesi, teknoloji ve Sony ürünlerine ilgi duyması, öğrenmeye açık, enerjik ve istekli olması gerekiyor. Sony Eurasia bünyesinde staj programı minimum altı ay maksimum bir yıl sürüyor.

Sony Eurasia İnsan Kaynakları Direktörü Mustafa Gülser, staj süreci sonucunda başarılı olan kişileri organizasyon içerisinde boş pozisyonlar varsa bu rollere yerleştirdiklerini söylüyor. Staj sürecinde genel işe alım prosedürlerini uygulayan Sony Eurasia, ilanlara yapılan başvuruları ve kurum içi referans sistemi ile gelen başvuruları değerlendiriyor. Sony’de bir stajyere asgari ücret üzerinden ödeme yapılıyor ve stajyerler çalışanların sahip olduğu temel yan haklardan faydalanabiliyor. Şirkete yılda en fazla 15 stajyer alımı yapılıyor.

TURKCELL
250 kişilik dev PAF Takımı

Turkcell’de “Profesyonelliğe Adım Formasyonu” adı altında yürütülen “PAF Takımı” programıyla her yıl yaklaşık 250 genç, Turkcell Grup çatısı altında staj yapma ve uygun fırsatlar olması halinde yarı zamanlı kadrolara geçiş imkanı yakalıyor. Staj programına katılacak öğrenci sayısı her yıl şirket içindeki bölümlerden gelen ihtiyaçlar çerçevesinde belirleniyor.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, PAF programına üniversitelerin mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, işletme, siyasal bilgiler ve fen- edebiyat fakültelerinde üç ve dördüncü sınıflara devam eden tüm öğrenciler başvurabiliyor. Turkcell’de çalışmak isteyen stajyer adaylarını ise, online oyun tabanlı sayısal ve sözel yetenek testi, video işe alım uygulaması ve yüz yüze gerçekleştirilecek mülakat gibi çeşitli yöntemlerin uygulanacağı zorlu bir değerlendirme süreci bekliyor. Staj döneminde başarılı olan adayların bir kısmına kademeli olarak yarı zamanlı ve tam zamanlı pozisyonlarda fırsat verilmesi hedefleniyor. Şirkette yaz staj dönemi temmuz-ağustos veya ağustos-eylül olmak üzere iki aylık farklı iki dönem olarak planlanıyor.

TOFAŞ
Akrabalar stajda avantajlı

Tofaş’ta stajyer seçme ve yerleştirmesi mayıs-temmuz arası dönemde yapılıyor. Zorunlu staj yapacak öğrencilerin tercih edildiği şirkette, adayın öğrenim gördüğü bölümün Tofaş’ta staj yapmaya uygun olması, başvuru yapılan kategori ve bölüm için yeterli kontenjan bulunması, öğrencinin son sınıfa geçmiş olması ve başarılı olması gibi kriterler dikkate alınıyor. Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır, “Staj için başvuran adaylarda Tofaş’ta görev alan çalışma arkadaşlarımızın ve emeklilerimizin birinci derece yakını olmalarını da bir tercih kriteri olarak görüyoruz” diyor.

Üniversiteli stajyerler Ar-Ge ve üretim başta olmak üzere kalite, satış ve pazarlama, satınalma, insan kaynakları, tedarik zinciri ve mali grup departmanlarına yerleştiriliyor. Üniversiteli öğrenciler için kısa dönem staj süreci 20 iş günü, projeli staj süreci ise ortalama iki ay sürüyor. Bunun yanı sıra üniversite son sınıf öğrencileri için ders yılı içinde, yarı zamanlı çalışma olanağı da mevcut. 2013 yılında üniversite ve lise öğrencileri dahil olmak üzere toplam 475 stajyer alan Tofaş, bu yıl da aynı sayıda stajyer almayı planlıyor.

YILDIZ HOLDİNG
Staja göre ücret değişiyor

Yıldız Holding’de meslek liselerinin zorunlu kış dönemi stajı, zorunlu/isteğe bağlı yaz dönemi üniversite stajları ve JOB (Junior Orientation in Business) adı verilen proje bazlı programı olmak üzere üç farklı programla staj imkânı sunuluyor. Zorunlu staj süreleri, üniversite ve liselerin belirlemiş olduğu süre kapsamında değerlendiriliyor. JOB kapsamında stajyerlere verilecek olan projeler ise minimum iki aylık süreyi kapsıyor. Yeni mezun ve stajyer alımlarında aktif olarak sosyal medyayı kullandıklarını belirten Yıldız Holding İnsan Kaynakları Strateji ve Sistem Geliştirme Direktörü İdil Şeker “Her yıl şirket içi departmanlardan gelen talep üzerine alınacak stajyer sayısını belirliyoruz” diyor.

JOB staj başvuruları şubat ve mart aylarında alınıyor ve nisanda görüşmeler başlıyor. Ağırlıklı olarak işletme, iktisat ve mühendislik bölümlerden stajyer alınan Yıldız Holding’de staj tipine göre ücretlendirmeler değişiyor. Şirket tüm stajyerlere yemek ve ulaşım imkanı sunuyor. İdil Şeker, “JOB, yaz ve lise staj programlarımızla birlikte 2013 yılında bin 100 öğrenciye staj imkanı sağladık. 2014 yılında da bu sayının benzer bir seviyede olmasını bekliyoruz” diyor.

AKBANK
Bankacılığa ilgi duyan herkese açık

Akbank’ta yalnızca genel müdürlükteki iş ve destek birimlerinde görevlendirmek üzere yaz dönemi için stajyer alımı yapılıyor. Başvurular ise bahar döneminde başlıyor. Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, staj sürelerini minimum dört, maksimum sekiz hafta olarak planladıklarını belirtiyor. Üniversitelerin üçüncü sınıflarında olan, bankacılık sektörüne ilgi duyan tüm üniversite öğrencileri Akbank’a başvurabiliyor. Stajyerler, staj yaptıkları dönemde Akbank çalışanlarının sahip oldukları yan haklar ve sigortalılık haklarından yararlanıyor. Yaklaşık 100 stajyer kontenjanı bulunan Akbank’ta, 2013’te 80’e yakın stajyer istihdam edildi. 2014’te yaklaşık 100 stajyer istihdam edilmesi planlanıyor.

TURKNET
Staj sonrası iş teklifi

Sadece yaz dönemi stajyer alımı yapılan TurkNet’te stajyer talebi ağırlıklı olarak kurumsal teknik destek, network ve BT departmanlarından geliyor. Staj başvuruları nisan ayında başlıyor, değerlendirme ve işe alımlar ise haziranda sonlandırılıyor. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin stajyer olarak tercih edildiği TurkNet’te, az sayıda olsa da meslek liselerinden okul döneminde haftada üç gün çalışmak sureti ile stajyer alım yapılabiliyor. Aday eğer network bölümünde staj yapacaksa, bazı sertifikaların eğitimini almış olması, o konularda önceki yıllarda staj yapmış olması, konuya ilgi duyması, araştırması ve teoriyi pratiğe dökmek için istekli olması önem kazanıyor. Aynı anda en fazla üç stajyer alınan TurkNet’te stajyerler, yemek kartı alıyorlar. Zorunlu staj dışındaki tüm stajyerlerin SGK girişleri yapılarak asgari ücret ödeniyor. TurkNet’teki en kısa staj süresi, zorunlu staj için talep edilen 20 gün.

TurkNet İnsan Kaynakları Müdürü Aycan Emre, “Eğer her iki taraf da birbirinden memnun kaldıysa ilk kadro açığında bizde staj yapmış arkadaşlarla temasa geçerek işi ilk onlara teklif ediyoruz” diyor.

NETAŞ
Ar-Ge bölümü öncelikli tercih

Netaş’ta staj yapmak isteyen adaylar, firmanın web sitesi üzerinden başvuruda bulunabiliyor. İlanlara yapılan başvurular dışında Netaş, aynı zamanda iç ve dış müşterilerinin referanslarını ve anlaşmalı olduğu üniversitelere ayrılan kontenjanları da değerlendiriyor. Yılda bir kez stajyer alımı yapan şirkete en fazla 50 stajyer kabul ediliyor. Staj başvuruları nisan ayı boyunca alınırken, staj dönemi ise haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşiyor. Netaş’ta staj yapmak isteyen adayın dört yıllık üniversitelerin mühendislik ve iktisadi idari bilimler fakültelerinin üç veya dördüncü sınıflarında öğrenim görmesi ve not ortalamasının 3.00 ve üzeri olması şart. Çoğunlukla Ar-Ge bölümüne stajyer alınan Netaş’ta, yaz dönemi staj programları en kısa 20, en uzun 40 iş günü sürüyor.

“Co-Op Programı (Cooperative Education) uygulayan üniversitelerimizle uzun dönem stajyer alımları da yapabiliyoruz” diyen Netaş Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Doğruöz, bu programın üç ile dokuz ay arasında sürdüğünü söylüyor. Netaş’a bu yıl toplam 50 stajyer alınması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir