Anasayfa / Turizm ve Tatil / Yaz tatilinizi, sigortalamadan almayın!

Yaz tatilinizi, sigortalamadan almayın!

Bir aylık maaşınız çöpe gitmesin

Şimdiden alacağınız yaz tatili paketinize ‘erken rezervasyon sigortası’ da eklerseniz, olası iptallerden korkmaya gerek yok. Çünkü sigorta sayesinde tatiliniz, otele girişe üç gün kalana kadar güvenceye alınıyor.

BİRÇOĞUMUZ, yazı özledik ve şimdiden tatil planları yapmaya başladık… Tatil siteleri de bu talebi göz önünde bulundurarak indirimlerle tatili daha cazip hale getiriyor. İstenilen tesiste, planlanan dönem aralığında ve uygun fiyata tatil yapmak için erken davranmak ise daha makul geliyor. Erken rezervasyonla tatil, istenilen zamanda ve yerde, en uygun fiyatla alınabiliyor. Yaz aylarında paketlerin fiyatları oldukça yükseliyor. Erken rezervasyon döneminde kazanılan tek avantaj fiyat olmuyor. Yaz döneminde otellerdeki doluluk oranlarının artması, konaklama yapılmak istenen oda tiplerinin kalmamasına sebep olabiliyor. Erken rezervasyon yapan tatilciler ise yer bulma ve istediği özelliklerde tesis ve odayı ayırtma sorununu ortadan kaldırmış oluyor.

Tüm senenin yorgunluğunu üzerinden atmayı dört gözle bekleyen kimi tatilciler ise işi şansa bırakmıyor ve erken rezervasyon yaptırarak istediği merkezde bütçesine uygun tatil fırsatı yakalıyor. Peki, altı ya da sekiz ay sonrası için binlerce lira verip kalacağımız tesiste yer ayırttıktan sonra, planladığımız tarihte önemli bir işimiz çıkarsa? Ödememiz toz olup uçacak mı? Eğer tatil paketi satın alırken “erken rezervasyon güvence sigortası” ya da “iptal güvence sigortası” da satın almışsanız hiç korkmayın…

‘Param yanar’ kaygısına son!

Tatilimiz için elbette plan yapacağız. Fakat olası risklere karşı da önlem almak gerektiğini unutmamalıyız. Tatil paketi satın alacağınız sırada sunulan “erken rezervasyon güvence sigortası” ya da “iptal güvence sigortası” yaptırmanızı mutlaka öneriyoruz. ‘Beklenmedik bir durum çıkar, param yanar’ kaygısı taşıyorsanız, bu sigortayla ortaya çıkabilecek riskleri sigorta şirketine devrederek fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz. Çünkü erken rezervasyon sigortası, ödemelerinizi garanti altına alıyor.

Tatile üç gün kalana kadar güvence

Erken rezervasyon sigortası ile tatiliniz otele giriş tarihine 72 saat (üç gün) kalana kadar güvenceye alınıyor. Herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmeniz durumunda ise koşulsuz iptal ve ücretinizin tamamım geri alma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu durumu gelin bir örnekle açıklayalım; diyelim ki dört kişilik bir ailesiniz ve tatil sitelerinden tatil paketi almaya karar verdiniz. Ağustos’ta tatile çıkmayı planlıyorsunuz ve erken rezervasyon fırsatlarıyla beraber paketiniz 5 bin TL tutuyor. Bu tatil paketini satın alacağınız sekmelerin birinde size “Sigorta ister misiniz?” diye sorulacaktır. Genellikle tatil paketinizin fiyatının yüzde l’i kadar bir sigorta primi istenecektir. Yani 5 bin TL’lik tatil için 50 TL’ye, 10 bin TL’lik tatil için de 100 TL’ye sigorta yaptırmış olacaksınız. Eğer bu soruya olumlu cevap verir ve sigorta da satın alırsanız, olası bir durumda tatil paketinizi iptal etmek isterseniz 50 TL’ye 5 bin TL’nizi korumuş olacaksınız. Ancak erken rezervasyon sigortası almazsanız rezervasyonunuzun iptali durumunda 5 bin TL’niz iade edilmeyecek, tabiri caizse yanacaktır.Hangi durumlara teminat verilmez?

■ Harp veya harp mahiyetindeki harekât, ihtilal, isyan, ayaklanma veya bunlardan doğan iç kargaşalıklar

■ Terör

■ Salgın hastalıklar

■ Deprem, sel, yanardağ püskürmesi ve yer kayması

■ Doğal afetler

■ Otel, oda tipi ve isim değişiklikleri

■ Ulaşım hizmeti (otobüs-transfer-uçak)

Seyahat iptal sigortası tüketiciler için bir avantaj

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy: Turizm sektörü 2016 yılında çok zorlu bir süreçten geçti. Rusya ile yaşanan uçak krizi, mülteci sorunu, ülkemizin çevresindeki jeopolitik gelişmeler, dünya genelinde artan terör olayları ve 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişimi gibi birçok olay turizm sektörünü olumsuz etkiledi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; 2016 yılının Ocak-Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30,85 oranında azalarak 24 milyon 50 bin 56 seviyesine geriledi. 2017 yılının Türk turizmi için yeni bir yükseliş sürecinin başlangıcı olmasını ümit ediyoruz.

Erken rezervasyon kampanyası vatandaşlarımızın artan ilgisi sayesinde her yıl daha erkene çekilerek başlatılıyor. 2017 yaz sezonu için gerçekleştirilen “Erken Rezervasyon” kampanyası da bu kapsamda Travel Turkey Fuarı’nda düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. 12 Aralık itibariyle başlayan “Erken Rezervasyon Kampanyası”nda seyahat acenteleri; yüzde 10 ila 50 arasında indirim kolaylığı, kredi kartıyla ödeme imkânı, iptal sigortası, havayolu uçuşlarında indirim kolaylığı gibi birçok imkanlar sunuyorlar. Seyahat acenteleri kanalıyla tatile çıkacak olan vatandaşlarımızın paket tur satın aldıklarında, mutlaka seyahat sigortasını yapmaları gerektiğini, bunun yasal bir zorunluluk olduğunu özellikle ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ayrıca tatil konusunda yapılacak bütün görüşmelerde acentelerin belge numarasını ve acente unvanını mutlaka sormaları ve verilen numaranın ve acente unvanının doğruluğunun Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB’ın internet sitelerinden sorgulanması, turlarda ve transferlerde can güvenliğini tehlikeye atıcı şekilde yıpranmış araçlar kullanılmadığına dikkat etmelerini ve internetten tatil alan vatandaşların siteleri olan acentelerin TÜRSAB logolarının ve acente numaralarının olmasına dikkat etmelerini öneriyorum.

Erken Rezervasyon Kampanyası süresince üye seyahat acentelerimizin tüketicilere sunduğu iki önemli avantaj bulunuyor. Bu avantajlardan ilki kredi kartına dokuz ay taksit seçeneğidir. Taksit olanağı sayesinde tüketiciler peşin ödeme zorluğunu aşarak gönül rahatlığıyla tatilini geçirebiliyor. Vatandaşlarımıza erken rezervasyon sürecinde sağlanan bir diğer kolaylık ise seyahat iptal sigortası. Söz konusu iptal sigortasını yaptıran tüketicilere erken rezervasyon döneminde uygun fiyatla satın aldıkları tatillerini herhangi bir aksilik çıkması durumunda 72 saat veya 48 saate kadar iptal hakkı tanınıyor. Böylelikle vatandaşlarımız uzun vadeli tatil planlamalarını daha rahat yapabiliyor.

Ekstrem sporlar da sigortalanıyor

Hareketli bir tatil geçirmek ve keyif alacağı sporları yapmak isteyenler de sigorta ile güvencede. İster yurt dışında isterse de yurt içinde yamaç paraşütü, bungeejumping, rafting, tüplü dalış, snowboard, motor sporları gibi aktivitede bulunan kişiler için hazırlanan Ekstrem Sporlar Sigortası oldukça geniş teminatlı bir ürün. Bu ürünle, tıbbi tedavi, arama ve kurtarma, tıbbi nakil ve geri dönüş, sigortalının cenazesinin nakli, hukuki danışmanlık, genel bilgi servisi, nakit avans, ceza davalarında kefalet ödemesi, tıbbi danışmanlık, acil mesajların iletilmesi gibi haller teminat altına alınıyor.

ŞERİFE KAYA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir