Sağlık HaberleriBaşarılı Girişimcilik

Yeni Nesil Girişim Örneği

Sizlere vereceğimiz yeni nesil girişim örneğini değerlendirin. Beslenme kültüründe yeni yol haritası! Sağlıksız doğal besin olmayacağı gibi; besinsiz doğal sağlık da olmaz. Günümüzde ‘Sağlık Sektörü’ ile ‘Besin Sektörü’tam anlamıyla bütünleşiyor.

Sağlıklı beslenme şimdi ayrılmaz bir bütün haline geliyor!

Nur Demirok PARA ; ‘VADEMECUM’UN ne olduğunu çoğu kişi bilmez. Onu kısaca tanımladıktan sonra bu hafta sunacağım önerime geçeceğim. İlk ‘Vademecum’la gençlik yıllarımda tanıştım:

Yeni nesil girişim örneği

Kendine özgü bir kitapçık düşünün; bir not defterinden biraz büyükçe cep kitabı gibi bir şey! 70’li yıllarda hekim ve eczacıların çoğu bu kitapçıkta sadece ilaçların ismini, içeriğini (terkibini) bulur ve oradan bazı bilgiler edinerek kendi bilgilerini sürekli tazelerlerdi.

Bir süre sonra (yanılmıyorsam 80’li yılların başında) Vademecum, kırmızı ciltli kalınca bir kitaba dönüştü. Burada piyasada mevcut ilaçların içeriğinin yanında endikasyon (kullanım sahası) bilgileri de yer almaya başladı. Hekim ve eczacıların neredeyse tamamı bu kırmızı ciltli kitabı el altında tutar; formül ve endikasyon bilgilerini, dozajlarının yanı sıra yan etkileri ile diğer ilaç gruplarıyla etkileşimlerini anında hatırlarlardı.

yeni nesil girişim örneği
Yeni nesil girişim örneği

Ayrıntılar Çok Önemli

Daha sonra bu konu, başlı başına tıbbi (hekim ve eczacı odaklı) referans bir eser haline dönüştü. Kalın ciltli kitabın içinde hemen tüm ilaçlar endikasyon bilgileri yanında hastalık türlerine göre yeniden tarif ve dizayn edildi. Bana göre bu türden bilimsel içerik tasniflerinin yapıldığı kitapta hekim ve eczacıların belleğini tazeleyecek tarzda yeni ayrıntılara da yer veriliyordu.

Bu geniş bilimsel tasnif sürecini başlatan ise hekim ve eczacıların gönlünde taht kuran bilim adamı Dr. Ecz. Rıza Ommaty oldu. Tüm beyaz gömleklilere hitap eden değerli eseri salt bir ilaç tasnifini değil, hastalıkların da bilimsel standartlara göre kategorize edilerek toplu değerlendirmesine yol açtı. Öyle ki, epeyce kalın ciltlenmiş bu kitaplar hekim ve eczacıların adeta bir başucu kitabı haline geldi.

Yeni Nesil Girişim Örneği

Tipik Başvuru Kaynağı

Kitaplarda ‘ATC İndeksi’ denilen ilaç sınıflandırma bilgileri hekim ve eczacıların kalıpsal formlarına göre tasnif ediliyor; sonra da jenerik indeks halinde yer alıyordu. Halen hekim ve eczacıların önemli başvuru kaynağı haline gelen ciltlerin ‘monografi’ bölümünde ise her bir ‘spesiyalite’nin endikasyon (kullanım alanı) bilgileri ve yan etkileri alfabetik sırada sunuluyordu. Bu sistem günümüzde de en itibarlı bilimsel içeriğe sahipler. Burada ilaç üreticilerinin tasnif edildiğini de belirtelim.

Yeni Nesil Girişim Örneği

Yeni Nesil Bir Girişim Örneği

Tüm bu geniş bilgilerden sonra gelelim asıl konumuza: Son pandemi gerçeği gösterdi ki, gıda sektöründe (bu kadar ayrıntılı olmasa da) en azından tüm beslenme çeşitlerinin yer aldığı ‘Gıda Literatürü’ diyebileceğimiz kapsamlı sınıflandırılmış sürekli yenilenen eserlere hiç olmadığı kadar büyük gereksinim var.

Böyle bir yöntemin özellikle malum pandemiden sonra hızla çeşitlenip çoğaldığını görüyoruz. Henüz bizde hazırlığı dahi yapılmayan bu yeni nesil işin konuya sonuna kadar hâkim uzman kişilerce etüt edilip belli bir sırayla kamuoyuna ve gıda sektörüne sunulmasını ısrarla önermek istiyoruz.

Yeni Nesil Girişim Örneği

Eğitici ve Esinlendirici

Bu kitap ya da kitaplar, tıpkı ilaç sektöründe standartları oluşturan ‘Vademecum’ başlıklı modern ilaç rehberleri gibi ‘Modern Gıda Sınıflama ve İçerik Bilgileri’de hem gıda sektörüne hem de bilinçli tüketicilere yol gösterici olabilecektir.

Bunu tüm beslenme dünyasına Türkiye etiketiyle hazırlayıp sunan girişimcilerin büyük ilgi ve itibar göreceğini şimdiden söylememiz mümkün. Böyle bir kitabın detay içeriğinde neler bulunması gerekeceğine de bu işin girişimcileri rahatça karar verebileceklerdir. Ne var ki, böyle bir eserin içeriği salt bu günleri değil en az 10 yılı kapsaması yararlı olacaktır.

Yeni Nesil Girişim Örneği

Mutfak Sanatında Liderliğe Doğru

Uluslararası arenada böyle bir bilimsel eserin orta vadeli geleceği işaret etmesi ve çok özel bir nitelemelerle sektör ya da sektörlere bilimsel içeriklerle sunulması epey ilgi çekecektir. Uluslararası arenada da büyük ilgi uyandıracak çok dilli böylesi uluslararası bir ‘Cook Book’un Türkiye’nin geleceğine büyük katkı sağlayacağı da şüphesizdir.

Referans değeri taşıyacak sıra dışı bu eserin Türkiye’de kaleme alınıp çok dilli olarak geliştirilmesi ‘Beslenme Dünyasında ses getirmekle kalmayıp, ülkemizin itibarını çok daha yukarılara taşıyacak, mutfak edebiyatında en önlerde liderliğe oynamamızı da kolaylaştıracaktır. Konuya ilgi duyan tüm beslenme uzmanı girişimcilerimizin şimdiden dikkatine sunarım.

NUR DEMIROK / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu