Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Yeni Nesil Televizyon, Web TV

Tam donanımlı bir Web TV için ayda 500 dolar yeterli. Web TV, kişilerden şirketlere ve kamu kurumlarına kadar herkese kendi kanalını kurma imkanı veriyor…

ABD’Lİ sanatçı ve film yapımcısı Andy Warhol’un, “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” kehaneti teknolojinin yardımıyla hızla gerçek oluyor. Herkesin cebine giren akıllı telefonların marifetiyle artık yaşadığımız her anı kaydedip binlerce kişiyle paylaşma imkanımız var. Hem de artık yalnızca sosyal medyadan video ya da fotoğraf şeklinde değil, ücretsiz ulaşabileceğimiz yazılım uygulamaları marifetiyle canlı yayın da yapabiliyoruz.

web tv

Geleneksel yayıncılık yapmak için kurulacak bir kanalın başlangıç maliyetinin milyonlarca doları bulduğu düşünüldüğünde, Web’den yayın yapma fikri sadece amatörler için de ğil profesyonel yayıncılar için de oldukça cazip. Tabii ki profesyonellerin tercihi daha gelişmiş uygulamalar oluyor. Çünkü Usestream, Livestream gibi ücretsiz uygulamalar amatör yayın yapmaya daha uygun ve arşivleme imkanı tanımadıkları için profesyonellerce tercih edilmiyor. Burada da devreye Web TV altyapı hizmeti sunan teknoloji şirketleri giriyor. Son dönemde bu tür şirketler kendilerine yeni bir pazar yaratmış durumda.

“HERKES YAYIN YAPABİLİR”

Kurumlara Web TV hizmeti de veren Medianova’nm CEO’su Serkan Sevim Web TV’yi kısaca şöyle tanımlıyor: “İnternet TV olarak da adlandırılan Web TV, hızlı internetin yaygınlaşması ile atağa geçen yeni bir dijital yayıncılık kavramı. Bu kavramı en kısa şekliyle ‘Web arayüzü aracılığı ile video içerikli görüntülere ulaşmayı sağlayan’ teknoloji olarak tanımlayabiliriz.

Web TV, gerek televizyon yayınlarının gerekse bireysel ve kurumsal kullanıcılar tarafından sunulan canlı ya da önceden kaydedilmiş görüntülerin internet üzerinden izlenebilmesini sağlıyor. Geleneksel televizyon yayıncılığım dijitale dönüştüren Web TV kavramı, dileyen herkesin internet üzerinden görüntülü yayın yapabilmesinin önünü açması açısından büyük önem taşıyor.”

Farklı kullanım alanları bulunan bu yeni yayıncılık kavramım, medya kuruluşları, şirketler ve hatta son kullanıcılar farklı amaçlarla kullanabiliyor. Dizi, haber gibi geleneksel televizyon yayınlarını internete taşımanın yanı sıra konser ya da genel kurul toplantısı gibi çeşitli etkinlikler de Web TV ile geniş kitlelere ulaştırılabiliyor.

YILDA 750 DOLARA TV

Bir Web TV oluşturmanın maliyeti, içeriği, kaç kişiye ulaşacağı, görüntü kalitesi gibi etmenlere göre değişiyor. Medianova’da fiyatlar ayda 500 dolardan başlıyor. Web TV sistemlerinde kullanılan hazır altyapılar donanım ve yazılım ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor. Bulut tabanlı teknolojilerden yararlanılarak ‘kullandığın kadar öde’ sistemini seçmek de mümkün. Zamanla ya da anlık olarak artacak izleyici sayısını karşılayabilmek, kesintisiz ve kaliteli bir yayın sağlayabilmek için güçlü bir altyapının olması bu noktada büyük önem taşıyor.

Türkiye’de Web TV hizmeti vermeye başlayan Santral TV’de ise fiyatlar yıllık 750 dolardan başlıyor. Bu tarife canlı yayın gibi hizmetleri kapsamıyor; daha çok arşiv niteliği taşıyan yayınlara olanak tanıyor. İnternetten yayın akışı oluşturmanın maliyetiyse (“playout” terimiyle ifade edilen yazılımlar yayının otomatik olarak yapılmasını sağlıyor) yıllık 1.200 dolar attı KDV olarak belirlenmiş. Santral TV Teknoloji Direktörü Şenol Kul-bay, normal bir televizyon kanalı için kullanılan yazılımların 9 bin euro’dan başladığını hatırlatıyor. Playout sistemlerinin fiyatları ise 25-30 bin euro arasında değişiyor.

Yukarıda saydıklarımız ilk kurulum maliyetleri. Oluşturulan akışın en az 100 kişi tarafından izlenmesinin de yıllık 100 dolar+KDV gibi bir maliyeti var. Kişi sayısı arttıkça maliyet artıyor ancak birim maliyet oranı düşüyor. Videoları ar-şivlemek için de ayrı bir bedel ödemek gerekiyor. Örneğin 10 GB’lık bir hosting hizmetinin bedeli yıllık 100 dolar + KDV. Kapasite arttıkça fiyat da değişkenlik gösteriyor.

BELEDİYELER ÖNCÜLÜK EDİYOR

Geleneksel yayıncılığın yanında oldukça hesaplı olan web yayıncılığına, televizyon kanalları dışında kamu kuruluşları ve şirketler de ilgi gösteriyor. Medianova’dan Serkan Sevim, “Web TV servislerini kullanan şirket ve kişiler, amaçlarını, hizmetlerini, servislerini, aktivitelerini ve faaliyetlerini kitlelere anında duyurma olanağına kavuşuyor. Şirketler ayrıca Web TV üzerinden iletilebilen kullanıcı yorum ve önerilerini inceleyerek faaliyetlerinin izleyiciler üzerindeki etkilerini analiz etme fırsatını da buluyor” diyor.

HENÜZ BİLİNMİYOR

Web TV’nin avantajları bunlar ama iş dünyası bu teknolojinin olanakları ve avantajları konusunda şimdilik çekimser ve henüz araştırma aşamasında. Kamu kuruluşları ise, faaliyetlerini vatandaşlara Web TV aracılığıyla ulaştırma konusunda daha cesur davranıyor. Örneğin, geçtiğimiz aylarda Türkiye Belediyeler Birliği, TBB Belediye TV hizmetini hayata geçirdi. Medianova tarafından sunulan altyapı hizmetiyle, ülkemizdeki tüm belediyeler ve çalışanları, TBB Belediye TV yayınlarını internet üzerinden kesintisiz ve en yüksek kaliteyle izleyebiliyor. TBB Belediye TV, belediye çalışanlarının çeşitli konularda bilgilendirilmesini ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen eğitim faaliyetlerine ilişkin konuların tüm belediyelerin personeline duyurulmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra belediyeleri ilgilendiren seminer, sempozyum, panel, konferans ve fuarlar ile belediyelerin ve belediye faaliyetlerinin tanıtımına yönelik videolar internet üzerinden bant veya canlı yayın olarak sunuluyor.

Türkiye’de kamu kuruluşlarının öncülüğünde başlayan Web TV üzerinden bilgilendirme yayınlarının şirketler tarafından da yaygın bir şekilde kullanılacağı, fiyatların da artan rekabetle birlikte çok daha aşağı ineceği belirtiliyor.

Sorularla Web TV
web TV Nedir?

İzleyicilerin istedikleri içerikleri, istedikleri yer ve zamanda, PC, notebook, tablet ve mobil cihazlarla internet üzerinden izlemelerine olanak veren yeni nesil televizyondur.

web TV’lerle Youtube gibi sitelerin farkı nedir?

Youtube, DailyMotion, Vimeo, İzlesene gibi portallar video paylaşım siteleridir. Bu sitelere üye olan kullanıcılar, sitenin kullanım ve paylaşım kuralları çerçevesinde videolarını yükler ve paylaşırlar. Yayınlama, yayından kaldırma ve görüntüleme hakları portal yöneticilerinin elindedir. Web TV’lerde ise yayının kontrolü yayın sahibinin elindedir. Kuralları ve yayın akışını yayın sahibi belirler. Web TV’lerde video paylaşan kullanıcıların değil, sadece yayının kendi içeriği yayınlanır.

Bir Web TV kurmak için neler gerekir?

Profesyonel bir Web TV kurmak için şu bileşenlerin toplandığı entegre bir sistem gerekiyor:

ZELİHA ALAGÖZ TEMİZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. soru: Bir Web TV kurmak için neler gerekir?
    cevap: entegre bir sistem gerekiyor:

    Çok güldüm ya 🙂 zaten entegre bir sistem olduğu bilinmekte. Web TV kurmak için neler gerekir sorusuna cevap versenize 🙂 komik çocuklar sizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu