Turizm ve Tatil

Yunan Adaları’nı uygun fiyatlarla keşfetme imkanı

Uluslararası kruvaziyer firması Celestyal Cruises, 2018 sezon programına İstanbul ve Çanakkale Limanlarını da dahil etti. Firmanın her şey dahil vizesiz turları, Yunan Adaları’nı uygun fiyatlarla keşfetme imkanı veriyor…

Gemi ile hesaplı Yunan adaları

2015 yılından beri Türkiye pazarını da kapsayan turlar düzenleyen Yunan bayraklı uluslararası kruvaziyer firması Celestyal Cruises, 2018 sezon programını Türk basınına tanıttı.

Türkiye’yi home-port (ana liman) olarak ilan ettiği 2016 yılında 165, geçtiğimiz yıl ise 120 kez Türkiye limanlarına uğrayan Celestyal Cruises, bu sezon da Ege sularında turlar yapan üç gemisi ile Ekim ayı sonuna kadar yaklaşık 100 kez Kuşadası Limanı’na yanaşacak. Cruise Critic Awards adlı değerlendirme dört kategoride ‘En İyi’ olarak seçilen Celestyal Cruises, destinas-yonlarmdaki Türkiye ayağını 2019 sezon programlarıyla daha da güçlendirecek.

İSTANBUL VE ÇANAKKALE

Firmanın Türkiye temsilcisi Karavan Cruises Direktörü Özgü Almtemiz, 2019-2020 sezonunda Celestyal gemilerinin İstanbul ve Çanakkale Limanlarını da rotasına aldığını açıkladı. 2017’de kruvaziyer firmaları rotalarından Türkiye’yi çıkarırken Türkiye çıkışlı tek kruvaziyer firması olarak gemilerini Çeşme, İzmir ve Kuşadası limanlarına bağladıkları bilgisini veren Almtemiz, 2018 sezonunda da Türkiye limanlarına en çok uğrayan kruvaziyer firması olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Kruvaziyerle turist getiren acentelere teşvik kararının alınmasıyla bu sezonun daha hareketli geçmesini bekleyen Almtemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kruvaziyer sektörünü canlandırmak için 750’den fazla yolcu taşıyan gemilere turist başına 30 dolar teşvik verdiğini, bu kararın sektöre ivme kazandıracağını ifade etti. Almtemiz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Celestyal Cruises olarak büyük bir hamle kararı aldık; gemilerimizi 2019-2020 sezonunda Kuşadası dışında İstanbul ve Çanakkale Limanlarına da yanaştıracağız. Filomuzun en büyük gemilerinden Crystal, İstanbul’da tam bir gün demirleyecek. Sonraki liman ise Çanakkale olacak. Burada yolculara Gelibolu yarımadasını gezdireceğiz. İstanbul ve Çanakkale limanlarını kapsayan bu turlar 2019 Ekim ve Kasım aylarında yapılacak. 5 ay sonra 2020 yılının ilk kruvaziyer gemisi olarak İstanbul’a bu kez daha erken, Nisan ayında geleceğiz.”

TÜRKLER KRUVAZİYERİ SEVDİ

Avrupa’nın önde gelen kruvaziyer şirketi olan Celestyal Cruises’ın yolcularının yüzde 22.1’i Avrupalı, yüzde 21.7’si Amerikalı ve Kanadalı, yüzde 17’si ise Türkler’den oluşuyor. 140 ülkeden yılda ortalama 150 bin yolcu taşıyan firmanın Türkler tarafından çok tercih edilmesinin sebebi, Karayipler ve Mal-divler gibi uzak ama popüler kruvaziyer rotalarının aksine, yolcularını Türk-Yunan ortak kültürünün bir parçası olan yakın sularda, Ege Denizi’nde gezdirmesi ve her şey dahil vizesiz turlarla birçok büyük otele oranla daha hesaplı ve konforlu bir tatil sunması.

Muzaffer Aygün / YunanistanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu