Turizm Sektöründen Haberler

Yurtdışına Otel Yatırımı Yapan Firmalar

Türkiye turizmine yön veren 25’in üzerinde yerli otel zinciri bulunuyor. Bunların içinde Türkiye’de edindikleri tecrübeleri yurtdışına taşıyanlar da var. 11 Türk otel zinciri Maldivler’den ABD’ye, Rusya’dan Mısır’a kadar dünyanın 17 farldı ülkesinde 34 otel ile faaliyet gösteriyor. 12 Türk otel markası daha yurtdışı planları yaparken bu sayının artması bekleniyor.

yurtdisina otel yatirimi

Dünya Turizm Örgütü’nün,(WTO) verilerine göre, Türkiye dünya’turizminde 35,7 milyon turist sayısıyla altıncı sırada yer alıyor. Birbiri ardına Türkiye’ye gelen yabancı devlerin yanı sıra art arda açtıklan otellerle büyüyen 25’in üzerinde yerli otel zinciri de pazarda boy gösteriyor. Iç pazarda olduğu kadar yurtdışında da etkinliğini gittikçe artıran yerli zincirler var. Bunlardan 11 Türk otel zinciri, Ukrayna’dan Libya’ya kadar dünyanın 17 ülkesinde 34 oteli ile faaliyet gösteriyor.

16 oteli ile Türkiye dışında en hızlı büyüyen yerli zincir olan Rixos Grubu, bu yıl Tiflis’te bir otel daha açmayı planlarken yurtdışında daha da büyümeyi hedefliyor. Rixos’u yurtdışındaki dört oteli ile Akfen, üçer otel ile Divan Otelleri ve Dedeman Otelleri takip ediyor.

Yurtdışına ilk çıkan yerli marka olan The Marmara, Türk zincirlerin yurtdışına açılmaları konusunda öncü olmuştu. Geçtiğimiz yıl Koç Ailesi’nin de aralarında bulunduğu yatırımcı bir grup Miami Surp Club’u alarak küresel kriz öncesinde hayal bile edilmesi zor olan yurtdışı yatırımlarına bir yenisini ekledi. Doğuş Grubu’nun dünya sosyetesinin gözde mekanı olan İtalya’nın Capri Adası’ndaki Capri Palace’m yüz de 51 hissesini alarak İtalyan jet sosyetesinden Anthony Cacace’e ortak olması da bir diğer dikkat çekici yurtdışı aırizm yatırımı olmuştu.

12 MARKANIN PLANLARI

Yurtdışında Türk otel markalarının toplam 34 oteli faaliyet gösterirken, 12 Türk markası daha yurtdışında otel açmak için gün sayıyor.

Golf oteli konseptinden sonra şehir oteli yatırımı yapma kararı doğrultusunda New York Soho’da otel yatırımı yapacaklarını belirten Gloria Hotels CEO’su Öznur Özaltın, “İstanbul’da şehir oteli yapmak istedik ama yatırım değeri New York ile aynı olmasına karşın geri dönüşümü daha geç olduğu için New York’ta karar kıldık. Soho’da 70 milyon dolarlık bir yatırımla 200-250 odalı bir şehir oteli açacağız” diyor.

ETS Group Yönetim Kuaılu Üyesi ve Turizm Yatırımcıları Demeği Başkanı Murat Ersoy, Türk turizmcilerin Avrupa disiplini ile Türk misafirperverliğini birleştirdikleri için turizmde başarılı olduklannı, söylüyor. Önümüzdeki yıllarda yurtdışına açılan daha çok Türk otel markası duyacağımızı vurgulayan Ersoy, ETS Group olarak yurtdışında yapmayı planladıkları yatırımları şöyle özetliyor: “Ukrayna’da Atlasjet Ukraine, Irak’ta Zagrosjet ile varız. Kazakistan’da havayolu yatırımı, Balkanlar’da Arnavutluk merkezli beş ülkeyi kapsayan bir yatırım yapacağız. O bölgelerde otel yatınmı da yapabiliriz.”

Geçtiğimiz yıl İtalya’nın Venedik yakınlarındaki San elemente Adası’nda bir otel satın alarak yurtdışındaki ilk otel yatırımını yapan Permak Group ün yönetim kumlu başkan vekili Emir Uyar, “Otelimize gayrimenkul ve reno-vasyon olmak üzere toplam 150 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Haziranda işletmeci marka ile Milano’da imza töreni planlıyomz. Yeni yatırımlar için de fırsatları kolluyoruz” diyor.

ÜÇ MARKA İLE BÜYÜYECEK

Yurtdışına yatırım konusunda en iştahlı gruplardan biri de Divan markasının sahibi olan Koç Grubu. Divan Otelleri Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, geçtiğimiz aylarda kendisiyle yaptığımız görüşmede yurtdışında Divan, Divan Express ve Divan Suites olmak üzere üç marka ile büyüme planları yaptıklarını söylemişti. Öztunç, “Bağdat, Basra, Orta Avrupa, Saray-bosna ve Hırvatistan’da görüşüyoruz. İlerleyen dönemde ABD’yi de düşünüyoruz. 2018’in sonunda 10-12’si yurtdı-şında olmak üzere toplam 38 otele çıkma hedefimiz var” diyor.

Türk otel zincirlerinin Türklerin çok sık gittiği ülkelere ve kentlere otel yatırımı yapmayı tercih ettiklerine dikkat çeken Servotel Kurucu Ortağı Ömer Isvan, “Jeneratör noktalar olarak adlandınlan Türklerin çok sık gittiği ülkelere otel açan Türk turizmciler, markalarını o bölgelerde tanıtıp daha sonra Türkiye’deki otellerine de buradan müşteri kazanıyorlar” diyor.

KOMŞULAR HEDEFTE

Türk yatırımcılann otel açma konusunda en çok tercih ettikleri yerler ise Türkiye’nin yakın komşuları ya da 2-3 saat uçuş mesafesindeki ülkeler oluyor. Elite World Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, beş yıllık planlarında resort yatırımından yurtdışı yatırımına kadar çeşitli yatırım planları olduğunu söylüyor. İlk yurtdışı yatırımları için yapılan fizibilite çalışmalannda St. Peters-burg’da karar kılındığına işaret eden Elik, “Oradan arsa satın aldık ve bu yılın ikinci yansında temelini atıp 80 milyon dolarlık bir yatırımla 20l6’da açacağız. St. Petersburg’u alım gücü yüksek, neredeyse her akşam yemeğini bir otelde veya restoranda yiyecek kadar keyfine düşkün bir kitleyi barındırdığı için seçtik. Beş yıl içinde 8 otel hedefliyoruz” diyor.

Kıbrıs’ın en büyük turizm yatırımcısı olan Net Holding, Merit Otelleri ile KKTC’nin dışına da çıkma planları yapıyor. Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hande Tibuk, Türkiye’nin yakın çevresindeki ülkelerle ilgilendiklerini ve bu ülkelere otel yatırımı yapmak üzere görüşmeler yürüttüklerini söylüyor.

Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu