İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yurtdışında İş Kurmak

ORTADOĞU’YA ODAKLANDI

Kiğılı, yurtdışında hızlı büyüyen markalar arasında yer alıyor. Yurtdışında şu anda 25 noktada bulunduklarını söyleyen Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, 2018’de 10 mağaza daha açacaklarını belirtiyor. Suerdem, yurtdışında bir yandan yeni pazarlara açılacaklarını, bir yandan da mevcut pazarlardaki varlıklarını yeni mağazalarla pekiştireceklerini ifade ediyor.

Özellikle Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu’da satış noktalarının sayısının artacağını belirten Hilal Suerdem, şöyle devam ediyor: “Suudi Arabistan’ın en büyük kenti Cidde’de ikinci mağazamızı 2018 Aralık ayında açacağız. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki farklı bölgelerden de teklifler alıyoruz. Önümüzdeki dönemde Balkanlar bölgesinde genişleme hedefimiz var. Türkiye’deki mağazalarımızı kendi yatırımımızla açarken yurtdışında uzun süredir bayilik sistemiyle ilerliyorduk. Ancak yurtdışında ilk kez kendi mağazamızı Makedonya’da açtığımızda istediğimiz sonuçları yakaladığımızı gördük. Bundan sonra da, her iki modeli birden kullanmayı sürdüreceğiz.”

GIDACILAR DA AYAKTA

Oses Çiğ Köfte, yurtiçindeki hızlı büyümesini yurtdışına da taşıdı. Almanya, Fransa, Avusturya ve İngiltere’de toplam 14 franchise şubesi bulunan şirketin, Avrupa, Körfez ülkeleri ve Arap Yarımadası başta olmak üzere, 2018 yılında en az yedi mağaza daha açma hedefi bulunuyor. Oses Çiğ Köfte Franchise Müdürü Mücahit Öztürk, konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Şu anda Almanya’da bir üretim tesisimiz var. Bunun vermiş olduğu lojistik kolaylık ve güvenle özellikle Batı Avrupa ülkeleri önceliğimiz. Bunun dışında, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde fuarlara katılarak yeni yatırımcılar ile tanışıyor ve sistemimizin faydalarını anlatıyoruz. Almanya’daki üretim tesisimiz ortaklık yapısında. Diğer ülkelerle görüşmelerimizde ise genellikle yatırımcıya önce bir franchise şube açması konusunda yönlendirmelerde bulunuyoruz.”

KÂRLILIK HESABI

Sultanahmet Köftecisi, Azerbaycan, Almanya ve İngiltere’de toplam beş şubeye ulaştı. 2018 yılı içinde üç ya da dört mağaza daha açılması planlanıyor. Öncelikli hedefler ise İngiltere ve Almanya’daki şube sayısını artırmak. Ardından Hollanda, Bulgaristan, Rusya ve KKTC’de şube açılması hedefleniyor.

Yakın zaman planları arasında ABD pazarı-nında olduğunu söyleyen Tarihi Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tez-çakın, yurtdışı şubelerinin tamamını master franchising yöntemiyle açacaklarını belirtiyor. Gastronomi sektöründe kârlılığın Avrupa ve ABD’de Türkiye’den 3-4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Tezçakın, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de köftenin üretiminde özel et kullanırız ve bu etin bize kilogram maliyeti 36,5 TL. Bir kilo köfteye müşterinin ödediği rakam ise 152 TL. Yaklaşık 4 katı. Kâr gibi gözüken 115 liranın içinde Londra’dan bile pahalı dükkan kiralan, personel giderleri, elektrik, su gibi giderler var. Aynı eti Almanya’da 4,6 Euro’ya alıp, müşteriye 66,75 Euro’ya satıyoruz. Almanya’da bu işi yapmak 3-4 kat daha kârlı. Bu yüzden yurtdışı yatırımlara ağırlık verdik. Türk markalarının uluslararası alanda tanınması için devletin başlattığı Turquality programını çok önemsiyoruz.”

MOBİLYADA MAĞAZALAŞIYOR

Çilek Mobilya, Doğtaş, Bellona, Mondi, istikbal gibi çok sayıda mobilya markasını yurtdışında görmek mümkün. Newjoy ve Newjoy Home markaları da Turquality destek programına dahil olduktan sonra yurtdışında mağazalaşma sürecine girdi. Yurtdışında hem bebek ve genç hem de ev mobilyasında ma-ğazalaşarak büyümeyi hedefleyen marka, Irak, Libya, KKTC, Fas, Azerbaycan, Vietnam Ve Avusturya’da Newjoy konsept mağazalarıyla faaliyet gösteriyor. Nevvjoy Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öner, Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya kadar geniş bir coğrafyada söz sahibi olduklarını söylüyor. Öner, “Şu an Libya’da mağaza açılışı hazırlıkları içindeyiz, 2018’in ilk aylarında Newjoy konsept mağazamızı açmış olacağız. Yeni yatırımlarımız arasında Irak, Libya, Ürdün, KKTC ve Azerbaycan gibi ülkelerde mağazalaşmak var” diyor.

İLK KEZ AÇILACAKLAR

Porland, Kebo, Demlik gibi 2018’de ilk kez yurtdışına açılmaya hazırlanan şirketler de var. Bunlardan biri olan tavuk markası Kebo, Ortadoğu’da master franchise vermek için görüşmeler yürütüyor. Şirket, beş yılda 20 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Avrupa pazarına da açılmayı planlayan şirketin önceliği Polonya merkezli üretim tesisi kurmak. Körfez ülkelerinin tümünü içeren master franchise sistemiyle büyümeyi hedeflediklerini söyleyen şirketin kurucuları Akın ve Çiğdem Kıral, “Bu hedef doğrultusunda Suudi Arabistan merkezli çok büyük bir şirketle görüşmelerimiz devam ediyor. Polonya merkezli üretim tesisinin faaliyete geçmesinin ardından Avrupa’da da hızlı büyüyeceğiz” diyor.

TURQUALITY DESTEĞİ ARAYIŞI

ilk kez yurtdışında şansını deneyecek bir diğer marka ise Demlik. Geçen yıl yabancı sermayeli Naska Gıda’dan yatırım alan şirket, bu işbirliğinin gücüyle 2018’de yurtdışında 10 mağaza açmayı hedefliyor. Marka, önümüzdeki beş yıllık planları doğrultusunda Avrupa ve Ortadoğu’da yayılmayı hedefliyor. Demlik Kurucu Ortağı Murat Küçükel, “Yurtdışı hedefleri kapsamında ‘Turquality’ destek programına başvurularımızı tamamladık. Buradan alacağımız ciddi destekle öncelikli olarak kendi mağazalarımızı açarak büyümeyi planlıyoruz. Fakat global arenada o bölgeyi bizlerden daha iyi tanıyan bir girişimciyle yollarımız kesişirse master franchising sistemiyle de ilerlemeyi düşünebiliriz” diyor.

FRANCHISE VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 1. Franchisor’a tanınan haklar,
 2. Franchise’a tanınan haklar,
 3. Bireysel franchise’a sunulacak olan mal ve hizmetler,
 4. Franchisor’ın yükümlülükleri,
 5. Bireysel franchise’ın yükümlülükleri,
 6. Bireysel franchise’ın yapacağı ödemelerin koşulları,
 7. Bireysel franchise’ın ilk yatırımını çıkarmasına yetecek uzunlukta olması gereken anlaşma süresi,
 8. Anlaşmanın yenilenme koşulları,
 9. Bireysel franchise’ın franchise işini devir ve satışına hak tanıyan şartlar ve franchisor’ın olası ilk alım hakkı,
 10. Bireysel franchise’ın franchisor’ın ayırt edici işaret, ticari ad, ticari marka, hizmet markası, dükkan tabelaları, logo ve diğer ayırt edici belirtilerini kullanma koşulları.

ÜLKE SEÇİMİNDE 8 KRİTİK SORU

 1. Ülkenin demografik yapısı markaya uygun mu?
 2. Satın alma gücü ürün fiyatlarını destekliyor mu?
 3. Pazarın derinliği var mı?
 4. Kültürel farklılıklar talebi olumsuz etkiler mi?
 5. Hangi ürünlere ağırlık vermem gerekir?
 6. Markayı doğru konumlandırmak için hangi lokasyonlar seçilmeli?
 7. Pazarlama faaliyetleri nasıl şekillendirilmeli?
 8. Vergi veya gümrük işlemleri konusunda olumsuzlukları var mı?

VAHAP KÜÇÜK LCWAİKİKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“825 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz”

“Kenya’dan Malezya’ya, Kazakistan’dan Endonezya’ya ve Fas’a kadar uzak pazarlarda faaliyet gösteriyoruz. Girdiğimiz pazarların birçoğunda sektörde önemli bir oyuncu olmamızın yanı sıra 15 ülkede ise pazar lideriyiz. Markalı ihracatımızla birlikte yurtdışında sa dece ürün değil konseptimizi de sunu yoruz. Her yeni mağaza açılışında kullanılan mobilyadan poşete, askıdan mankene yan sanayi ürünlerini de ihraç ediyoruz. 2018 yılında yurtdışı mağazalarımıza 170 milyon ürün ihraç ederek, toplam LC VVaikiki ihracatının 825 milyon dolar olarak gerçekleşmesini hedefliyoruz. E-ticaret alanında yeni projelerimiz var. Bir projemiz Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 27’si-ne, dokuz dilde, beş farklı para biriminde servis verecek bir yapı kurulmasını kapsıyor. E-ticarette faaliyetlerimizle yüzde 125 büyümeyi hedefliyoruz. E-ticaret tarafında 456 milyon TL ciro hedefliyoruz.”

SÜLEYMAN ORAKCIOĞLU ORKA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“Geniş bir pazar araştırması yapıyoruz”

“Şu anda bütün dikkatimizi yurtdışı büyüme hedeflerimize vermiş durumdayız. Bu yıl özellikle Avrupa’da hedeflerimiz büyük. Dünya modasının kalbinin attığı İtalya’da sadece birkaç ay içinde başarımızı ikiye katladık. Almanya’da da büyümeye devam ediyoruz. Yakın zamanda Stuttgart’ta iki mağaza açtık, ispanya’daki iki mağazamıza ek olarak bu yıl Madrid’de 350 metrekare büyüklüğünde bir flags-hip mağaza açtık. Büyüme planlarımız Avrupa ile sınırlı değil. Hedeflerimizde Arjantin, Şili, Meksika, Peru gibi çok önemli pazarlara açılmak da var. Aralık ayında Kish’de yepyeni bir mağaza açıyoruz. Pakistan’da ve Fildişi’nde mağazalarımızı açmaya devam ediyoruz. Girdiğimiz her pazarda öncelikle geniş bir pazar araştırması ve iş planı yaparak işe başlıyoruz ve yaptığımız çalışmalar doğrultusunda gerek kendi operasyonlarımız gerekse köklü ve güçlü yerel partnerlerle işbirlikleri yaparak mağazalar açıyoruz.”

UĞUR AYAYDIN AYAYDIN-MİROGLİO GRUP GENEL MÜDÜRÜ

“Master franchising ile büyüyeceğiz”

“2018 yılında Almanya’nın yanı sıra Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Bahreyn gibi Ortadoğu ülkelerinde de mağaza açmayı hedefliyoruz. Almanya pazarında kendi operasyonlarımız devam edecek. Diğer ülkelerde ise master franchising ile büyümeyi, markamızı en az bizim kadar sahiplenecek ve sunabilecek iş ortaklarıyla ilerlemeyi planlıyoruz. Bir pazara girmeden öncelikli olarak pazarın büyüklüğünü, özelliklerini, rekabet durumunu ve fırsatlarını değerlendiriyor, risk ve kâr potansiyelini analiz ediyoruz. Ayrıca ülkenin politik ve ekonomik durumu, ülkemizle olan fiziksel ve kültürel yakınlığı da incelediğimiz kriterler arasında yer alıyor.”

VOLKAN MUMCU TAVUK DÜNYASI CEO’SU

”Derinleşerek büyüyoruz”

“2018 yılında Rusya’da yaklaşık 10 restoran açacağız. Orta vadede ise iş hedeflerimizi de dikkate alarak bunu 30 restoran gibi bir sayıya taşımayı amaçlıyoruz. Bulunduğumuz ülkeleri Türkiye’deki yönetim biçimimizle yönetmeyi tercih ediyoruz. Bu nedenle de ilk hedefimiz Rusya’ya yoğunlaşmak. Rusya’dan sonra bizim için öncelikli pazarlar Körfez ülkeleri ve Romanya. Yurtdışındaki çalışmalarımızda ülkesine ve şartlarına göre ya kendimiz doğrudan yatırım yapmayı ya da yatırımcılarla ilerlemeyi tercih ediyoruz. Marka olarak birkaç restoran için bir ülkeye girmeyi tercih etmiyoruz. Olduğumuz ülkelerde geleceği görebilmek istiyoruz.”

MUZAFFER ÇİLEK ÇİLEK MOBİLYA GENEL MÜDÜRÜ

“Alım gücünü değerlendiriyoruz”

“Çilek Mobilya olarak bugün yurtdışında 224 satış noktamız bulunuyor. 2018 yıl sonuna kadar yurtdışında 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Özellikle Brezilya, Peru, Hindistan ve Çin gibi uzak bölgelere giderek mağaza sayılarımızı artırmayı düşünüyoruz. Bazen kendi mağazalarımızı açtığımız oluyor ancak genellikle franchising kanalıyla büyüyoruz. Bir ülkeye girerken o ülkenin genç nüfusunu, alım gücünü ve rekabet ortamını göz önünde bulunduruyoruz.”

BURCU TUVAY / AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN

Önceki sayfa 1 2

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu