Kültür Sanat Haberleri

100 milyon euro’luk kültür sanat yatırımı

İSTANBUL yepyeni bir kültür, sanat ve eğlence alanı kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığının tahsis ettiği arazide yaklaşık 20 yıl önce İKSV’nin (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) başladığı projeyi Turkmall 100 milyon euro yatırımla yepyeni bir kimlikle tamamladı. Maddi yetersizlik ve Anıtlar Kurulu’nun kararı nedeniyle kaba inşaatı çıkmasına rağmen 10 yılı aşkın süre metruk halde duran yatırımın bulunduğu 62 dönümlük araziyi Turkmall, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiraladı. Prof. Dr. Ertun Hızıroğlu ve Yüksek mimar Ali Hızıroğlu’nun sahibi olduğu Era Şehircilik Mimarlık, alana yepyeni bir proje tasarladı. Korozyona uğrayan eski inşaat tamamen yıkıldı ve sıfırdan inşaata başlandı. Üç yıl süren çalışmalar sonunda yepyeni bir kültür sanat dünyası olan Uniq İstanbul doğdu

Uniq istanbul

İKİ BÜYÜK SALON

Önceki hafta bir grup basın mensubu ile sohbet toplantısı düzenleyen Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, “Böyle bir projeyi tamamladığımız için mutluyuz. Nasıl yaptığımız AVM’lerle perakende dünyasını değiştirdiysek, bu projemizle de kültür sanat ve eğlence dünyasına yeni bir soluk getireceğiz” diyor. Yeni nesil bir yaşam merkezj olan projede iki büyük salon var. Bu salonlardan 5 bin 800 kişilik ölan Black Box İstanbul, 12 bin metrekare alanda kurulu. Avrupa’nın en iyi akustiğine sahip salonlardan biri olan bu salonun işletmesini Türkiye’nin önde gelen konser ve etkinlik organizatörlerinden Pozitif Grup yapacak. Turkmall, bin 200 kişilik Uniq Hall’ı ise kendisi işletecek. Uniq İstanbul projesinde 3 bin metrekarelik bir müze ve sergi alanı da mevcut. İn-teraktif sergilere ev sahipliği yapacak bu mekanın ilk sergisi. Muhteşem Yüzyıl dizisine özel düzenlenen Teşhir-i İhtişam sergisi olacak ve sergi 1 Kasım’da başlayacak.

250 GÜN ETKİNLİK

Yeni nesil bir yaşam merkezi de olan Uniq İstanbul’da yeme içme, mağaza ve toplantı alanlarına ayrılan Uniq Fuaye ise 15 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu alanın işletmesi ise TAV’m BTA şirketine verildi. Turkmall, alanda bulunan ve Osmanlı’nm son döneminden kalan Çinili Köşk, Süvari Köşkü ve Ayazağa Kasrını isteyenler günübirlik etkinlikler için kiralamayı planlıyor. Son Osmanlı padişahlarının av, binicilik ve dinlenme alanının bulunduğu arazideki bu tarihi eserler etkinlik olmadığı zamanlarda ise ziyaretçilerin gezisine ücretsiz olarak açık olacak. Tam faaliyete geçtiğinde günlük 10 bin kişiyi çekmesi beklenen Uniq İstanbul’da yılın 250 günü etkinlik olması için planlamalar yapılıyor. Etkinlik takviminin henüz açıklanmadığım da belirtelim.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Sanat Akademi Türkiye’nin ünlü oyuncuları, fotoğrafçılar, ressamlar, mankenler, ödüllü dansçılar, kariyer danışmanları, yabancı dil eğitmenleri, dijital pazarlama uzmanları, tasarım ve yazılım eğitmenleri gibi geniş bir kadro eşliğinde İstanbul’da 7 şubede Sinema, Fotoğrafçılık, Resim, Mankenlik, Dans, İmaj, Dil, Web ve SEO Akademileri ile toplam 200 alanda eğitim vermektedir.
    http://www.sanatakademi.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu