Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / 1600cc Otomobillerin Satışı İkiye Katlandı

1600cc Otomobillerin Satışı İkiye KatlandıLüks pazarında 1600cc otomobillerin ağırlığı hızla artıyor. İki yıl önce 2000cc ve üstü otomobillere getirilen vergi artışı, vergisi daha düşük 1600cc modellerin satışını adeta patlattı. Bunun sonucunda da Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun toplam satışı dört yılda 2’ye katlandı.

Hafif ticaride yaşanan düşüşü bir kenara bırakırsak, otomotiv sektörü 2013’te aslında hiç de fena bir yıl geçirmiyor. Ocak-Eylül döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 10 büyüyerek 586 bin adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde binek pazarı yüzde 19 büyürken, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 11 daraldı. Büyük bir terslik olmazsa pazarın bu yılı 800 bin adet civarında bir rakamla kapatması bekleniyor.

luks oto

2 KAT BÜYÜDÜ

Bu yıl da dahil olmak üzere son dönemin en dikkat çeken performansını ise lüks markalı otomobiller gerçekleştiriyor. Geçen yıllarda olduğu gibi bu pazar, binek pazarının oldukça üzerinde bir büyüme gösteriyor. Özellikle vergi avantajına sahip küçük motorlu modellerin piyasaya sürülmesiyle Audi, Mercedes, BMW ve Volvo’nun satışları hızla arttı.

Bu dört markanın 2009 yılındaki toplam satışları 25 bin adetti. Bu rakam 2010’da 37 bine, 2011’de 44 bine, 2012’de 47 bine yükseldi. Bu yılın ocak-eylül döneminde ise yaklaşık 41 bin adet olarak gerçekleşti. Yani rakamlardan da görebileceğiniz üzere lüks markaların oluşturduğu segment, son dört yılda 2 kat büyüdü. Toplam pazarda payı 4-5 yıl önce yüzde 7,5 olan bu segmentin payı, bu büyümeyle yüzde 10’lara dayandı.

BMW, Audi, Mercedes ve Volvo gibi markaların satışlarında yaşanan hızlı büyümenin en temel nedeni 1600cc otomobillerin satışındaki patlama… Bu dört marka da satışlarını ağırlıklı olarak 1600cc otomobillere yönlendirmiş durumda. Vergileri iki yıl önce yüzde ten yüzde 130’a arttırılan 2000cc üstü otomobillerin payı ise toplam pazardaki yüzde 2’den binde 8’e gerilemiş durumda.

Daha somutlaştırmak gerekirse, örneğin BMW 2008 ve 2009 yıllarında toplam satışının yüzde 24’ünü 1,6 tl motorlu otomobillerden gerçekleştiriyordu. Bu oran 2010’da yüzde 25’e çıktı. 2011’in ekim ayında yaşanan ÖTV artışı sonrasında ise 2012 sonunda bu oran bir anda yüzde 37,5’e yükseldi. 2013’ün ocak-eylül döneminde ise yüzde 51’i geçti. Yani bundan beş yıl önce satılan her dört BMW’den biri 1600cc motorlu iken, şu an satılan iki otomobilden biri 1600cc otomobilden oluşuyor.

Diğer tarafta işe tam tersi bir durum söz konusu. BMW 7 Serisi ve S-Class bundan dört yıl önce yılda 200’er adet satarken bu yıl sonunda ikisinin bir aradaki satışı ancak 200 adedi bulacak.

luks oto1
MOTOR TEK ETKEN DEĞİL

Lüks pazarında son iki yılın lideri olan BMW, 2009’da 6 bin 729 adet otomobil satmıştı. Bu rakam 2010’da

12 bin 34’e, geçtiğimiz yıl ise 15 bin 247’e çıkmıştı. Bu yılın ocak-eylül döneminde ise bu rakam 13 bin 598’e yükseldi. Daha önce de belirttiğimiz gibi şu ana kadar satılan 13 bin 598 otomobilin yüzde 51’ini löOOcc otomobiller oluşturuyor.

  Heyecan Yaratan Keşif Uzayda Oksijen Var

Borusan Otomotiv icra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, motor hacmine bağlı ÖTV’ler yüksek hacimler için bu kadar farklı olmaya devam ettikçe düşük hacimli araçların satışının artmaya devam edeceğini söylüyor. Üstelik bu oranın yılın geri kalanında 1600cc motora sahip BMW 520i ile daha da artması bekleniyor.

Fakat Biryıldız’a göre lüks otomobil talebini sadece 1600cc otomobillere bağlamak da pek doğru değil. Bir başka önemli etken de insanların artık sırf işleri için değil kendileri için de para harcamaya başlaması. Bununla ilgili olarak da “Türkiye’de yıllardır işlerin canlı gitmesinin önemli bir nedeni insanların yaşamın her alanında sürekli olarak bir kademe yukarı geçme ya da bir adım ileri gitme arzusudur” yorumunda bulunuyor.

HERKESİ SOLLADI

Mercedes Türkiye, 1600cc satışlarında yaşanan artış nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olmayı da başardı. Bu yılın ilk altı ayında otomobil pazarı yüzde 19 büyürken Mercedes’in satışları yüzde 75 artmıştı. Bu büyümeyle Mercedes dünyasında birinciliğe oturan Türkiye’yi yüzde 19,9 ile Rusya, yüzde 19,ö ile Belçika ve yüzde 15 ile İngiltere izledi. Bu başarıda en büyük pay ise satışların yüzde 2ö’sım oluşturan A Serisi’nin oldu.

Mercedes-Benz Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, 1600cc motor hacmine sahip C-Serisi ve yeni pazara sunulan E180’in yanı sıra kompakt sınıfta satışına başlanan yeni A- ve CLA- modelleriyle satışlarında önemli bir artış yakaladıklarını söylüyor. Genes, “Tasarım ve teknik özellikleri ile yeni müşteri gruplarına hitap ettiğimiz yeni A ve CLA-modellerimiz ile müşteri kitlemizi genişlettik” yorumunda bulunuyor.

VOLVO’DAN REKOR

Audi ve Volvo cephesinde de aslında farklı bir şey yok. Volvo geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 5 bin 247 adetlik satışla ilk kez 5 bin barajını aşmış oldu. Otomobil satışlarının yüzde 6,2 gerilediği 2012’de satışlarını yüzde 12,5 artırmayı başardı. Markanın başarısında geçen yıl pazara sunduğu SöO, VöO ve S80 DRI-Ve Powershift modelleriyle premium segmentteki 1,6 lt-dizel-otomatik boşluğunu doldurmasının önemli bir rolü var. Bu yıl ise bu modellere ek olarak ocak sonunda piyasaya çıkan V40 etkili olacak.

Bu yılki performansı ezeli rakipleri BMW ve Mercedes’in altında kalan Audi ise A3 Sedan’m etkisiyle satışlarını geçen yılın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

PAZAR NEDEN BÜYÜYOR?

Otomotiv pazarında toplam satışların yüzde 94’ü 1600cc altındaki otomobillerde gerçekleşiyor. Vergi yapısı nedeniyle toplam pazarda 1600cc üstü otomobillerin payı sürekli geriliyor. Bu oran şu anda yüzde 2 düzeyinde. Halbuki beş yıl önce yüzde 12’lerdeydi.

Lüks markaların 1600cc otomobillere yönelmesinde kuşkusuz motor teknolojisinde yaşanan gelişmelerin önemli payı var. 1600cc silindir hacminde hem daha güçlü hem daha verimli ve hem de ekolojik ürünlerin sunulabiliyor olması, lüks segment markaların da giderek bu silindir hacminde ürün sunmalarına olanak tanıyor. Bu yüzden de lüks markaların 1600cc pazarından aldığı payın önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir